Справа № 404/1740/25
2-а/405/41/25
06.10.2025 Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючої судді Шевченко І.М.
секретар судового засідання Мишевець Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в місті Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить скасувати постанову №1/2214 від 17.02.2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн., провадження у справі закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування поданого позову зазначив, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 17.02.2025 року винесено постанову №1/2214 про притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП (не мав при собі військово-облікового документу), та накладено штраф у сумі 17000,00 грн.
Зазначає, що ним не порушено вимог та правил військового обліку, оскільки в нього не виникло обов'язку уточнювати свої дані. З 2016 року він не змінював місця проживання, вчасно проходив медичні огляди, отримував повістки та з'являвся за викликом. Деякий час назад в нього було викрадено гаманець з документами, про що він вчасно зробив заяву до поліції.
Вважає постанову № 1/2214 від 17 лютого 2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , незаконною та такою, що прийнята в порушення вимог чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14.03.2025 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення передано за підсудністю на розгляд до Ленінського районного суду м. Кіровограда.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Кіровограда від 16.04.2025 року прийнято до провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження.
28.04.2025 року до суду ІНФОРМАЦІЯ_2 подано відзив, в якому відповідач просить залишити постанову № 1/2214 від 17.02.2025 без змін та відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в повному обсязі.
Відповідь на відзив позивачем подано не було.
Сторони в судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином, представником позивача подано в суд заяву про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.
За правилами ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч.1 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно із абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на час ухвалення рішення судом.
У відповідності до абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно із ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Стаття 280 КУпАП встановлює обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Водночас, невиконання вказаного обов'язку не звільняє суд від обов'язку оцінити правомірність дій суб'єкта владних повноважень та офіційного встановлення обставин справи та позивача від обов'язку доведення доводів, на які він покладається в обґрунтування своїх вимог. Саме лише ненадання доказів відповідачем не є підставою для безумовного висновку про недоведеність прийнятої постанови.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У постанові ІНФОРМАЦІЯ_2 встановив вину ОСОБА_1 до позовної заяви представником позивача було додано електронний військово-обліковий документ. 15.07.2024 позивач вніс свої відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, отримав військово-обліковий документ та оновив свої дані, що підтверджується відповідними відомостями з додатку «Резерв+».
Відповідачем не було надано доказів проведення перевірки щодо відсутності інформації про позивача в системі військового обліку. Однак, так само позивач не надав доказів на підтвердження факту пред'явлення військово-облікового електронного документу під час перевірки чи інших відповідних документів.
Крім того, ОСОБА_1 було вручено повістку для уточнення облікових даних та проходження медичної комісії. Представником позивача надано підтвердження на користь наявності у ОСОБА_1 гострої інфекції дихальних шляхів, що однак не звільняє його від проходження медичної комісії чи мобілізації. Втім у медичних висновках долучених представником позивача до матеріалів справи не зазначено ступінь порушення зовнішнього дихання. Водночас, саме ця обставина є ключовою при визначенні придатності військовозобо'язаного до військової служби згідно зі ст. 46 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 27.04.2024 № 262. Разом з тим, суд звертає увагу на те, що у відомостях з додатку «Резерв+» зазначено статус ОСОБА_1 саме як військовозобов'язаного.
Представник позивача посилається на те, що у ОСОБА_3 напередодні перевірки співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_1 було викрадено гаманець та документи, про що зазначено у протоколі. Втім, об'єктивних доказів того, що таке правопорушення дійсно мало місце, наприклад витяг з ЄРДР, позивачем надано не було.
Крім того, представник позивача посилається на те, що оскаржувана постанова надіслана рекомендованим листом не містить доказів її вручення.
Постановою КМУ № 270 від 05.03.2009 затверджено «Правила надання послуг поштового зв'язку» (далі Правила № 270). Ці Правила визначають порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними.
Пунктом 16 вказаних Правил № 270 передбачено, що повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто».
До матеріалів справи не долучено доказів на підтвердження того, що поштове відправлення повернулось відправнику з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Доказів сповіщення позивача за наявним номером телефону про надходження рекомендованого листа, суду не надано, вказане свідчить про те, що позивач дійсно міг не знати про направлення йому повістки з вимогою прибути до ТЦК. Вказана обставина є суттєвою, оскільки відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.
Тому на переконання суду, відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 не було відомо про вчинення ним адміністративного правопорушення.
Постанова ВС/КАС від 14.05.2020 у справі №320/9296/19 не мають права застосовувати заходи примусу лише на підставі відсутності військового квитка при собі, якщо особа не відмовляється встановити свою особу й надає інші документи.
Постанова ВС/КАС постанова від 28.03.2019 у справі №2040/5014/18 якщо особа під час перевірки висловлювала готовність пред'явити документи або мала їх при собі, однак, їй не надали такої можливості, то провину особи не доведено, і постанова підлягає скасуванню.
Постанова ВС/КАС від 17.10.2019 у справі № 335/9051/17 дії осіб, які не забезпечили можливості реалізувати права особи (зокрема, на пред'явлення документів), порушують норми КУпАП, що є підставою для скасування постанови.
Отже, за таких обставин, оскаржена постанова у справі про адміністративне правопорушення є незаконною, оскільки ОСОБА_1 не було належним чином повідомлено про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 ч. 3 КУпАП , у зв'язку з чим зазначена постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 247, 250, 255, 286, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Вишня Ганна Вікторівна, до ІНФОРМАЦІЯ_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову №1/2214 від 17 лютого 2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Провадження у справі про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції, яким є Третій апеляційний адміністративний суд, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Суддя Подільського
районного суду
міста Кропивницького Ірина Миколаївна Шевченко