1 УХВАЛАСправа № 335/9675/25 2-о/335/320/2025
про залишення заяви без руху
06 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Романько О.О., ознайомившись з заявою ОСОБА_1 поданою через представника-адвоката Бахмута Михайла Сергійовича, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою, -
ОСОБА_1 через представника-адвоката Бахмута Михайла Сергійовича звернувся до суду з заявою про оголошення померлим гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вивчивши заяву та додані до неї документи, вважаю за необхідне залишити заяву без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява, заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Так, заявником і його представником не виконані в повній мірі вимоги п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України щодо зазначення відомостей про кожного учасника справи, зокрема щодо відомих номерів засобів зв'язку та адрес електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Статтею 306 ЦПК України передбачено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
При цьому заявник має мати особисту цивільну правову зацікавленість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.
Виходячи з цього, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.
Також, ч. 1 ст. 307 ЦПК України передбачено, що суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.
Так, заявник зазначає, що метою оголошення ОСОБА_3 померлим йому необхідно для отримання свідоцтва про смерть, прийняття спадщини та реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.
Про наявність особистого розпорядження на випадок загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги гр. ОСОБА_3 , яке посвідчене приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Борисовою С.О. 04.11.2024, зареєстрованого в реєстрі за № 1507 в самій заяві не зазначено. Останнє було виявлено лише в додатках до неї.
Разом з тим, зі змісту самого особистого розпорядження слідує те, що його наявність, не позбавляє права на отримання одноразової допомоги дітей, вдови та батьків особи.
Будь-яких відомостей про наявність чи відсутність таких осіб в заяві не зазначено.
З військового квитка солдата ОСОБА_3 слідує, що він є розлученим, тому наявність чи відсутність у нього дітей підлягатиме обов'язковому встановленню.
Заінтересованою особою зазначено гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зі змісту заяви не виявляється за можливе встановити ким цей громадянин доводився ОСОБА_3 .
При цьому, з долучених копії свідоцтва про народження гр. ОСОБА_2 та копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, слідує, що останній може доводитися неповнорідним братом гр. ОСОБА_3 по матері.
В будь-якому випадку всі ці обставини повинні бути відображені в самій заяві.
Отже, всупереч вказаній нормі права, заявником не зазначено ніяких даних щодо осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також відповідних організацій за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.
Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об'єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи. Обов'язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника. Саме така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2018 у справі №638/18251/16-ц.
Так, заявник просить суд оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який ймовірно загинув поблизу населеного пункту Дар'їно Суджанського району Курської області РФ.
Відповідно до ч.2 ст.46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
У наказі Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» містяться відомості лише щодо відповідних території України, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Відомості щодо періоду ведення бойових дій в районі населеного пункту Дар'їно Суджанського району Курської області, РФ, як ймовірному місці загибелі ОСОБА_3 , у вказаному наказі відсутні.
Інформацією про продовження чи закінчення активних бойових дій на території Курської області, РФ, в тому числі в районі населеного пункту Дар'їно Суджанського району, можуть володіти органи державної влади, зокрема Міністерство оборони України.
Наразі таких відомостей заявником чи його представником не надано, так само не зазначено про неможливість їх отримання, зокрема шляхом скерування адвокатського запиту чи то наявності необхідно витребування їх судом.
Заява про оголошення особи померлою повинна бути належним чином обґрунтована, з посиланням на відповідні докази. При цьому слід ураховувати особливості розгляду справ окремого провадження, які розглядаються судом з додержанням загальних правил, установлених ЦПК, зокрема суд з метою з'ясування обставин справи може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Суд повинен мати достатні належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина. Тобто, Заявник повинен подбати, щоб надати суду такого роду докази.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення особи померлою ґрунтується на юридичному, достатньо обґрунтованому припущенні смерті особи.
Відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою.
Подібний висновок висловлений у постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 461/424/15-ц (провадження № 61-35636св18) та від 09 вересня 2020 року у справі № 467/1274/18 (провадження № 61-10753св20).
Зазначені обставини позбавлять суд можливості належним чином обрахувати перебіг шести місяців, визначених у приписах ст. 46 ЦК України.
Крім того, зазначена заява не відповідає вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України, оскільки до позовної заяви не додано документу, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, та зазначення підстави звільнення від його сплати (ч. 4 ст. 175 ЦПК України).
Щодо посилання на звільнення заявника від сплати судового збору відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 ЗУ «Про судовий збір», то суддя зазначає, що п.21 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях заявників - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Однак, заявник звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження не про встановлення визначених юридичних фактів, що мають юридичне значення, а про оголошення фізичної особи померлою. Окремо відомостей про те, що заявник підпадає під категорію зазначених осіб не надано.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто при звернені до суду із даною заявою заявник мав сплатити судовий збір в розмірі 605,60 грн. Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір та надати суду оригінал квитанції.
Також, суд звертає увагу на те, що заява містить відомості про іншого заявника, а саме - ОСОБА_4 , яка просила оголосити померлим ОСОБА_5 , але жодним чином зазначені обставини не стосуються заявника ОСОБА_1 .
У зв'язку з вищевикладеним суд позбавлений можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі.
У відповідності з ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення її без руху.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Керуючись ст. ст. 95, 175, 185, 293-294, 306, 307 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 поданою через представника-адвоката Бахмута Михайла Сергійовича, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
Повідомити заявника та його представника про необхідність виправлення вказаних недоліків заяви і роз'яснити, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 13.10.2025.
Суддя: О.О. Романько