Постанова від 10.10.2025 по справі 335/9121/25

1Справа № 335/9121/25 3/335/2395/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Воробйов А.В., за участю секретаря судового засідання Корсунової Г.В., прокурора Якубіної Т.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи особою яка станом на 31.12.2021 припинила виконання обов'язків інспектора сектору інформаційної підтримки Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VІІ, примітки до ст.172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення вимог пункту 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», дія якої була відновлена з 12.10.2023, з дня вступу Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, 12.02.2024 о 12:03 годині , тобто несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнала частково та пояснила, що до 31.12.2021 вона несла службу в НПУ. Остання займана посада - інспектор сектору інформаційної підтримки Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області. Звільнена зі служби в поліції з 31.12.2021 за власним бажанням. Відразу при звільненні зі служби, 14.01.2022 на сайті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подала декларацію з позначкою «при звільненні», де вказала період подачі декларації 01.01.2021 до 31.12.2021. У зв'язку з тим, що останнім днем звільнення зі служби в поліції було 31 грудня 2021, помилково для себе вирішила, що при подачі вищевказаної декларації з позначкою «при звільненні» вона автоматично закрила питання щодо подачі щорічної декларації. Після, через те, що в країні розпочалась повномасштабна війна через вторгнення рф, декларування було призупинене, та про його відновлення нічого відомо не було. Вже коли строки подачі декларації за 2021 - 2022 роки вийшли, зателефонували з ГУНП в Запорізькій області і повідомили про те, що у неї є обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік. Далі, після вирішення питань із входом до систему через зміни прізвища та електронної адреси, 12.02.2024 року, перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 подала щорічну декларацію за 2021 рік. Умислу на порушення строків та закону не було.

Прокурор Якубіна Т.В. вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення доведена повністю належними та допустимими доказами. Протокол складено правомірно. Жодних поважних причин несвоєчасності подання декларацій ОСОБА_2 не зазначила та не обґрунтувала, тому вона підлягає адміністративній відповідальності. Підстав для закриття провадження за малозначністю немає.

Вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Згідно з ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з пп. з) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, поліцейські.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно з ст.47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Як встановлено судом, 12.11.2007 ОСОБА_1 прийнято на службу в органи внутрішніх справ України. Старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 наказом ГУНП в Запорізькій області №32 о/с від 15.01.2021, призначено інспектором сектору інформаційної підтримки Пологівського районного відділу поліції, увільнивши її з посади інспектора сектору інформаційної підтримки Пологівського відділу поліції. 16.12.2021 інспектора сектору інформаційної підтримки Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області звільнено за служби в поліції з 31.12.2021 року. 07.11.2015 ОСОБА_1 склала присягу на вірність українському народові, під розпис ознайомлена з обмеженнями та обов'язками, передбаченими Законом України «Про запобігання корупції».

Отже, ОСОБА_1 відповідно пп. з) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» була суб'єктом декларування та відповідно є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В силу положень ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням п.2-7 Прикінцевих положень цього Закону (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12.10.2023) у ОСОБА_2 як особи, яка 31.12.2021 була звільнена зі служби в поліції та відповідно припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов'язок подати декларацію за минулий період (2021 рік) до 31.01.2024.

Таку декларацію ОСОБА_1 подала і вона оприлюднена в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 12.02.2024 о 12:03 години, тобто несвоєчасно, що останньою в суді не заперечувалось.

При цьому, обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_3 подати декларацію у встановлений законом строк, зокрема, таких як хвороба, перебування на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічні збої офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою, в ході судового розгляду судом не встановлено. Необізнаність із змінами до законодавства, воєнний стан та сімейні обставини, на які посилається ОСОБА_1 , не можна вважати поважними причинами.

Таким чином, відповідно до ст.7,245,252,280 КУпАП, оцінивши надані суду докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає встановленим та поза розумним сумнівом доведеним, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ЇЇ вина у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення повністю підтверджується наданими суду документами - протоколом про адміністративне правопорушення №36 від 15.09.2025, який складено уповноваженою посадовою особою органу Національної поліції з дотриманням вимог ст.256 КУпАП, наказами по особовому складу про прийняття на службу та звільнення зі служби, присягою, пам'ятками-роз'ясненнями з вимогами, передбаченими Законом України «Про запобігання корупції», випискою НАЗК про послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які суд вважає належними та допустимими доказами. Підстав сумніватися в достовірності вказаних доказів у суду немає. Вони є достатніми для прийняття судом рішення про визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.

З урахуванням вимог ст.7,23,33-35, ч.1 ст.172-6 КУпАП суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 850,00грн., оскільки вона вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щиро кається в скоєному, що визнається судом обставиною, яка пом'якшує відповідальність. Обставин, які обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Підстав для закриття провадження у зв'язку з малозначністю адміністративного правопорушення, суд не знаходить.

Так, відповідно ст. 22 КУпАП при малозначності правопорушення суддя може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, проте законодавство не містить їх або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Очевидно, це такі правопорушення, які не становлять шкідливості й не завдають збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.

Міжнародні стандарти протидії корупції зобов'язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь. Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999 року, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003 року, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003 року, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 року та є обов'язковими для України.

Отже, визнання адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, малозначним суперечить принципам запобігання і протидії корупції, не відповідає міжнародним стандартам у цій сфері, не сприятиме зміцненню авторитету країни, завдасть шкоди демократичним засадам управління суспільством, функціонування державного апарату, порушить встановлений порядок здійснення повноважень посадовими і службовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування.

В даному випадку судом не встановлено обставин, які б значно знижували суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та свідчили про його малозначність, судом не встановлено.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 7,9,23,33-35,40-1,ч.1 ст.172-6,245,251,252,256,266,280,283 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок у дохід держави (Отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, Номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

У разі несплати у встановлений законом строк штрафу, на підставі ст.308 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у примусовому порядку подвійний розмір штрафу, тобто 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави (отримувач: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783, номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106)судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом десяти днів з дня її постановлення.

Суддя: А.В. Воробйов