майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"01" жовтня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/907/25
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Вельмакіної Т.М.
секретар судового засідання: Андрощук О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Ковальов О.Р. - згідно ЄДРПОУ;
від відповідача: не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу
до Міського комунального підприємства "Бердичівкомунсервіс"
про стягнення 56711,36 грн
Державна екологічна інспекція Поліського округу звернулася до суду з позовом до Міського комунального підприємства "Бердичівкомунсервіс" про стягнення 56711,36 грн завданої шкоди.
Ухвалою від 21.07.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 01.09.2025 о 10:30.
18.08.2025 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатком.
18.08.2025 через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
Відповідач правом на подачу заперечення на відповідь на відзив не скористався.
У судовому засіданні 01.09.2025 представники сторін повідомили про відсутність додаткових заяв та клопотань, не заперечили проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 01.09.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу №906/907/25 до судового розгляду по суті на 01.10.2025 о 12:00.
02.09.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.
01.10.2025 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшла заява про проведення судового засідання, яке відбудеться 01.10.2025 о 12:00, за відсутності представника МКП "Бердичівкомунсервіс". У зазначеній заяві вказав, що просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач свого повноважного представника у судове засідання 01.10.2025 не направив.
Представник позивача в судовому засіданні надав суду для огляду оригінал претензії з обґрунтованим розрахунком розміру збитків.
Протокольною ухвалою від 01.10.2025 суд оголосив перерву.
Після перерви суд долучив до матеріалів справи документи, подані згідно з клопотанням представника позивача від 01.10.2025 про долучення до матеріалів справи копії претензії з обґрунтованим розрахунком розміру збитків та копії позовної заяви із системи Електронного документообігу інспекції "ДОК Проф 3", які направлялися відповідачу до звернення з даним позовом до суду.
Суд продовжив судове засідання та долучив зазначені документи до матеріалів справи.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
Відповідно до наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» від 21.01.2025 № 96, доручення Державної екологічної інспекції України від 24.01.2025 №323/2.3-05, доручення Державної екологічної інспекції України від 24.01.2025 №117 щодо перевірки вимог припису Державної екологічної інспекції Поліського округу №7 від 20.06.2024 Міським комунальним підприємством «Бердичівкомунсервіс», Державною екологічною інспекцією Поліського округу виданий Наказ № 87-ОД від 03.02.2025 року «Про здійснення заходу державного нагляду (контролю)» для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів суб'єктом господарювання - Міське комунальне підприємство «Бердичівкомунсервіс» (а.с. 43).
На виконання Наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу № 87-ОД від 03.02.2025 року, Інспекцією Поліського округу видано направлення № 3 від 04.02.2025 року на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів суб'єктом господарювання - Міське комунальне підприємство «Бердичівкомунсервіс» (а.с. 44), згідно якого направлено державних інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Березюк І.М., Дейсан С.О., Прохоренком Ю.В., Прохорчук Ю.І., Радченком Р.Р., Шевчук Ю.К., Ковальською І.М., Дьомкіним В.С., Сікан О.В., Борисюк О.В. для проведення у термін з 05.02.2025 по 18.02.202 позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсівМКП "Бердичівкомунсервіс".
За результатами перевірки, здійсненої у період з 07.02.2025 по 18.02.2025, складений Акт №3 від 18.02.2025 року, який був підписаний директором МКП "Бердичівкомунсервіс" Мацюком В.Ю.(а.с.34-38) та є чинним.
Позивач вказує, що під час здійснення перевірки було встановлено, що починаючи з 18.06.2024 по 18.02.2025 підприємством здійснювався скид зливових вод у водні об'єкти (р. Гнилоп'ять та струмок Семенівський) за відсутності затверджених нормативів ГДС та дозволу на спеціальне водокористування у розмірі 16400м.
За результатами проведеної позапланової перевірки, МКП "Бердичівкомунсервіс" було розраховано та пред'явлено претензію за скид зливових вод у водні об'єкти, за період з 18.06.2024 по 18.02.2025, за відсутності затверджених нормативів ГДС та дозволу на спеціальне користування, однак відповідач у встановлений місячний термін нараховану суму заподіяної шкоди в добровільному порядку не сплатив.
Позивач вважає, що МКП "Бердичівкомунсервіс" порушило вимоги статей 44, 49, 70 Водного Кодексу України, а тому відповідно статті 111 Водного Кодексу України, зобов'язане відшкодувати збитки, завдані внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 56711,36 грн., які обраховані відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 року за № 389 і зареєстрованої в Мінюсті України 14.08.2009 року за № 767/16783 із змінами до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджених наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 25.01.2024 року №94, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2024 року за № 217/41562 (а.с.119-124).
Заперечуючи проти позову відповідач вказує, що МКП "Бердичівкомунсервіс" ніколи не здійснювало будь-яку діяльність та не має права на здійснення будь-якої діяльності, яка б була пов'язана із забором води та скидом зворотних вод та зазначає про те, що МКП "Бердичівкомунсервіс" не є водокористувачем в розумінні положень Водного кодексу України, так, як не використовує води (водні об'єкти) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (а.с.64-67).
У відповіді на відзив, на спростування позиції відповідача, позивач наводить встановлені перевіркою обставини, якими обгрунтовано позовні вимоги.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Згідно із ч. 1 ст. 149, ст. 151 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Приписами ч. 2, 3 ст. 2 Водного кодексу України передбачено, що водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства. Земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу та об'єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об'єктами, регулюються відповідним законодавством України.
Водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території ( ст.44 Водного кодексу України).
Відповідно до статей 46, 48 Водного кодексу України, водокористування може бути загальним або спеціальним. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється фізичними та юридичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Видача (переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється безоплатно (ч. 2, 4 ст. 49 Водного кодексу України).
Отже, чинним законодавством передбачено безумовний обов'язок отримання господарюючими суб'єктами дозволу на спеціальне водокористування. При цьому спеціальний дозвіл на водокористування дає право суб'єкту на їх використання.
Відповідно до ст. 42 Водного кодексу України Водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.
Первинні водокористувачі - це ті, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води, а також отримують воду з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів.
Забір та використання води первинними водокористувачами з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів здійснюються на платній основі на підставі договору з підприємствами, установами та організаціями, що забезпечують перерозподіл (перекидання) водних ресурсів, у тому числі в маловодні регіони, та за наявності дозволу на спеціальне водокористування. Укладення договору є обов'язковим.
Окремо слід зазначити, що відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Також суд враховує, що за змістом статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як шкода, протиправна поведінка її заподіювача, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача, вина.
За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов'язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини.
Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статтями 110, 111 Водного кодексу України встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Так, матеріали справи містять копію Дозволу Державного агентства водних ресурсів (а.с. 39), з якого вбачається, що дозвіл на спеціальне водокористування відповідачем отримано 17.08.2023.
Згідно вказаного дозволу останній видано в о д о к о р и с т у в а ч у МКП "Бердичівкомунсервіс". Фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): поверхневий водозабір - р. Гнилоп'ять, притока р. Тетерів, район басейну річки Дніпро, забір води здійснюється за допомогою стаціонарної насосної станції продуктивністю 24,0 м3/год в межах м Бердичів, Бердичівська ТГ, Бердичівський район, Житомирська оласть. Код та назва водогосподарських ділянок, у межах яких знаходяться джерела водопостачання, приймачі зворотних (стічних) та інших вод: М.5.1.2.05 - р. Тетерів від витоку до г/п Житомир. Фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): система комунального водогону МКП "Бердичівводоканал", 180492.
Також у дозволі на спеціальне водокористування зазначено, що фактичне місце здіснення діяльності (водовідведення):Скид госппобутових зворотних (стічних) вод здійснюється у вигрібв межах м. Бердичів, Бердичівська ТГ, Бердичівський район, Житомирська область. Назва, тип та код приймача зворотних (стічних) вод або водокористувача, до системи водовідведення якого скидаються зворотні (стічні) води: Вигріб84/ЧЕР/ДНЕПР/0955/0258/Р. ГНИЛОП'ЯТЬ. Код та назва водогосподарських ділянок, у межах яких знаходяться джерела водопостачання, приймачі зворотних (стічних)та інших вод: М5.1.2.05 - р. Тетерів від витоку до г/п Житомир.
Водночас, згідно цього ж дозволу ліміт скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними)водами у поверхневі водні об'єкти (окремо для кожного водовипуску)): не встановлюються.
Крім того з дозволу вбачається, що розмір скидання зворотних (стічних) вод визначено виключно щодо вигрібу.
Натомість за результатами перевірки, здійсненої у період з 07.02.2025 по 18.02.2025 (Акт №3 від 18.02.2025 (а.с.34-38), МКП "Бердичівкомунсервіс" відповідно до наданої схеми мережі зливової каналізації м. Бердичів має 9 випусків зливових вод у водні об'єкти по яких здійснюються скиди за відсутності розроблених та затверджених у встановленому законодавством порядку нормативів ГДС забруднюючих речовин у водні об'єкти та дозволу на спеціальне водокористування.
В ході проведення перевірки, з метою визначення впливу на водні об'єкти, спеціалістом відділу інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції Поліського округу були відібрані проби води в місцях скиду: вул. Урожайна - скид в р. Гнилоп'ять; вул. Трудова - скид в струмок Семенівський; вул. Осипенка - скид в струмок Семенівський; вул. Річна - скид в р. Гнилоп'ять.
Проведеним заходом державного нагляду (контролю) встановлено, що скиди стічних (зворотних) вод від випусків МКП «Бердичівкомунсервіс» здійснюються лише по вулицях Урожайна, Річна, Трудова та Осипенка у місті Бердичеві, що підтверджено актами відбору проб вод (а.с. 13-33).
Згідно довідки №83 від 17.02.2025 (а.с.46), наданої МКП "Бердичівкомунсервіс", через випуски зливових мереж у р. Гнилоп'ять, за період з 19.06.2024 по 11.02.2025, підприємством до водних об'єктів було відведено 16400 м3. На час проведення перевірки МКП "Бердичівкомунсервіс" здійснювались скиди зливових вод у р. Гнилоп'ять та струмок Семенівський по 4 випусках, а саме: №1, 2, 3, 8.
Згідно представленої форми статичної звітності №2ТП - водгосп (річна) підприємством було відведено зворотних (стічних) вод без очистки за 2021 рік 55 тис. м3, за 2022 рік 69,7 тис. м3, за 2023 рік 47 тис. м3 (а.с. 48-53).
Разом з тим, відповідно до ч. 1 п. 13 ст. 1 ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» поверхнева стічна вода - стічна вода, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, миття дорожньо-транспортної мережі, інших територій загального користування, прибудинкових територій чи територій господарських об'єктів.
Ст.16 ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» зазначає, що скидання неочищених стічних вод без дозволу або з порушенням його умов забороняється.
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» відповідальність за порушення законодавства у сфері водовідведення відповідно до закону несуть особи, винні у: забрудненні та засміченні вод; введенні в експлуатацію споруд очищення стічних вод без впровадженої системи обробки осаду стічних вод.
Відповідно до ч. 3 ст.19 ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» очищення поверхневих стічних вод складається із процесів механічної очистки, відстоювання, жиро - та нафто - видалення, які повинні забезпечувати мінімізацію негативного впливу поверхневих стічних вод на навколишнє природне середовище при їх повторному використанні. Проектування нових систем відведення поверхневих стічних вод має передбачати їх очищення.
Відповідно до ст.30 ЗУ «Про водовідведення та очищення стічних вод» суб'єкти водовідведення зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства у сфері водовідведення, у розмірах і порядку, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 10 Правил охорони поверхневих вод від забруднення поверхневими водами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465 водокористувачі повинні забезпечувати дотримання відповідного санітарного стану на території, де розташовані їх об'єкти, і не допускати винесення через дощові каналізаційні мережі сміття, продуктів ерозії ґрунтів, сировини та відходів виробництва.
Відповідно до пункту 23 Правил охорони поверхневих вод від забруднення поверхневими водами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465 водокористувачі зобов'язані забезпечувати монтування та експлуатацію пристроїв, призначених для здійснення регулярного контролю за обсягами та якістю зворотних вод, а також сприяти працівникам контролюючих органів під час проведення перевірок і відбору проб у контрольних створах та в системах водовідводу, в тому числі за межами території, де розташовані їх об'єкти.
Відповідно пункту 24 Правил охорони поверхневих вод від забруднення поверхневими водами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 №465 Держекоінспекція та її територіальні органи здійснюють державний контроль за станом охорони та раціонального використання вод, проведення заходів з охорони водних об'єктів від забруднення, засмічення та вичерпання, роботи очисних та інших водоохоронних споруд, з яких здійснюється скидання зворотних вод усіх категорій, дотримання встановленого режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та прибережних захисних смугах відповідно до законодавства.
Відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, а саме п. 1 п.п. 1, 2, 3 розділу другого Виконавці повинні:
1) забезпечувати приймання, відведення і очищення стічних вод у межах розрахункових проектних показників системи централізованого водовідведення та очисних споруд системи централізованого водовідведення із дотриманням вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 року № 465;
2) здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів, вимагати від споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі споживачів, їх технічного стану, в тому числі документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод згідно з вимогами цих Правил та місцевих правил приймання, в яких може вимагатися надання інших відомостей та документації, яка не носить дозвільного характеру та стосується скидання стічних вод на об'єктах споживачів;
3) контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами;
Відповідно до абз. 5 пункту 3 розділу І Правил, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України № 316 від 01.12.2017, ДК - допустима концентрація забруднюючої речовини, г/м-3;
Відповідно до абзацу першого пункту 4 розділу І Правил, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України № 316 від 01.12.2017 на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.
Відповідно до пункту 17 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1100 водокористувач відповідає за надання розробнику достовірних вихідних даних, що одержуються на основі проведення інвентаризації показників складу та властивостей зворотних вод згідно з переліком основних забруднюючих речовин, скидання яких нормується, а також додаткових забруднюючих речовин (речовин, визначених державними санітарними нормами і правилами, нормативами екологічної безпеки водокористування, нормативами якості води водних об'єктів) та показників і характеристик зворотних вод, визначених розробником нормативів ГДС, забруднюючих речовин, обсягу та витрат зворотних вод та інших необхідних для розрахунків даних.
Відповідно до абз. 2 пункту 25 Правил, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 465 водокористувачі здійснюють контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин.
Відповідно до пункту 22 Правил, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №269 для забезпечення контролю якості та обліку обсягу скидання зворотних вод, що відводяться до водного об'єкта, водокористувачі зобов'язані: забезпечити встановлення на водозабірних та водоскидних спорудах гідрометричного обладнання (рівнемірів, витратомірів тощо); організувати здійснення контролю за якісним складом наданих у користування водойм та обсягом зворотних вод власними або іншими акредитованими лабораторіями. Для визначення якості води використовуються сформовані фонові значення в районі водокористування.
Як убачається Акту №3 від 18.02.2025, відповідач здійснював скид зливових вод у водні об'єкти за відсутності затверджених нормативів ГДС та дозволу на спеціальне водокористування.
При цьому зафіксовані в акті №3 пояснення про те, що через випускні колектори відбувається злив атмосферних опадів, які відповідач не контролює, а також до зливних відведень можуть підключатися сторонні особи і таким чином забруднювати водойми не беруться судом до уваги, з огляду на те, що випуски зливових мереж перебувають на балансі МКП «Бердичівкомунсервіс», що підтверджується представленою формою статичної звітності № 2ТП - водгосп (річна) на сторінці № 2 за 2021-2023 роки.
Наведені у відзиві заперечення відповідача також спростовуються матеріалами справи.
З наведеного вбачається, що відповідачем порушено вимоги природоохоронного законодавства та спричинено шкоду навколишньому природному середовищу, у зв'язку із скиданням зворотних (стічних) вод у водні об'єкти без встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та дозволу на спеціальне водокористування, що підтверджено представленою формою статичної звітності №2ТП - водгосп (річна).
Таким чином, наданими до справи матеріалами підтверджено порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, оскільки МКП «Бердичівкомунсервіс» через випуски, які стоять в нього на балансі здійснено скид неочищених зворотних (стічних) вод.
Матеріалами справи також підтверджено, що 28.03.2025 позивач направив відповідачу претензію №56/11-12, у якій просив у місячний термін відшкодувати збитки заподіяні державі у розмірі 56711,36 грн (а.с.47).
Відповідачем отримано претензію з розрахунком шкоди, що підтверджує відмітка на претензії з вих. №163 від 31.03.2025 (а.с.117), однак вимоги останньої, як на час звернення позивача до суду, так і на час розгляду справи, не виконано.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, до стягнення з відповідача підлягає 56711,36 грн. збитків заподіяних державі.
Судовий збір, в порядку ст. 129 ГПК України, покладається судом на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Міського комунального підприємства "Бердичівкомунсервіс" (13300, Житомирська область, м.Бердичів, вул.Чуднівська, 156; ід. код 37752790) на користь держави, а саме на р/р UA 518999980333199331000006825, ЗКПО 37976485, код платежу 24062100, ГУК у Житомирській області/ТГ м.Бердичів, - 56711,36 грн. збитків заподіяних державі.
3. Стягнути з Міського комунального підприємства "Бердичівкомунсервіс" (13300, Житомирська область, м.Бердичів, вул.Чуднівська, 156; ід. код 37752790) на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу (10014, м.Житомир, вул.Леха Качинського, 12а, ід. код 42163803) - 2422,40 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 13.10.25
Суддя Вельмакіна Т.М.
1 - до справи;
- сторонам - через систему "Електронний суд".