Постанова від 14.10.2025 по справі 400/1361/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/1361/25

Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О. Дата і місце ухвалення: 07.05.2025р., м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бойка А.В.,

суддів : Єщенка О.В.,

Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом фермерського господарства «Масляного» до Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківське відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини) про визнання протиправними дій/бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2025 року фермерське господарство «Масляного» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківське відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просило суд:

- визнання протиправними з 21.01.2025р. дії/бездіяльність начальника Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини по відмові з виконання передзабійного огляду тварин та надання ветеринарних документів на переміщення продукції забою тварин, надання дозволу на забій і реалізацію скоту ФГ «Масляного» (код ЄДРПОУ 20898026);

- зобов'язати начальника Казанківської ветлікарні переглянути рішення та прийняти нове відповідно до правової позиції суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року позов задоволено.

Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) щодо ненадання відповіді в частині виконання передзабійного огляду тварин фермерського господарства «Масляного».

Зобов'язано Миколаївську обласну державну лікарню ветеринарної медицини (Казанківське відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) повторно розглянути заяву фермерського господарства «Масляного» від 21.01.2025р. та надати відповідь відповідно до ст.34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Стягнуто з Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини на користь фермерського господарства «Масляного» судовий збір в сумі 3028 грн., сплачений квитанцією №0499-9395-3521-2263 від 12.02.2025р.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Миколаївська обласна державна лікарня ветеринарної медицини подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду, викладених у рішенні, обставинам справи та не правильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення від 07.05.2025р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ФГ «Масляного».

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням відповідача на те, що лікарня не перебувала у стані бездіяльності щодо надання відповіді щодо виконання передзабійного огляду тварин. На момент звернення позивача до відповідача із заявою про проведення передзабійного огляду тварин ВРХ та видачу супроводжувальних документів для реалізації трьох голів щодо ФГ «Масляного» було запроваджено карантинні обмеження. 17.02.2025р. лікарем Казанківського відділу Баштанської РЛ здійснено окремі заходи державного контролю на потужності ФГ «Масляного» та встановлено, що позивачем не виконуються вимоги щодо протиепізоотичних, зоогігієнічних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів.

Також, апелянт посилається на те, що застосовуючи положення частин другої та третьої статті 34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» суд не надав оцінку фактичним обставинам, що мали місце на ФГ «Масляного», і вирішив справу виходячи з того, що ВРХ позивача перебувало у благополучному стаді. При цьому, судом не застосовано положення Інструкції з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу, затвердженої наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 21.12.2007р. №21, яка встановлює норми як діяти у випадку, коли господарство оголошено неблагополучним і щодо нього діють карантинні обмеження.

Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що ФГ «Масляне» намагається, обходячи карантин, реалізувати велику рогату худобу кінцевому споживачу без вжиття всіх передбачених нормативними актами вимог.

ФГ «Масляного» подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» допускає забій скоту в обсязі трьох голів при умові проведення передзабійного та післязабійного огляду уповноваженим ветеринаром. На звернення фермерського господарства 21.01.2025р. із заявою до головного лікаря Казанківського відділення Баштанського районного відділення Миколаївської обласної ветеринарної лікарні щодо виконання передзабійного огляду тварин, листом від 06.02.2025р. відповідач незаконно відмовив у огляді скоту. Така відмова фактично зупиняє діяльність господарства, оскільки ФГ «Масляного» з коштів, отриманих від продажу тварин, здійснює виплату заробітної плати, сплату податків, закупівлю кормів для тварин. Твердження апелянта про те, що тварини хворіють на лейкоз, не відповідають дійсності. До того ж, позивач просив перевірити та надати довідку щодо тварин, які не прореагували на проби лейкозу (потенційно здорових тварин).

Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного:

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 21.01.2025р. ФГ «Масляного» звернулося до Казанківського відділення ветеринарної лікарні Баштанського району Миколаївської області з листом, в якому просило провести передзабійний огляд тварин ВРХ та видати необхідні супроводжувальні документи для реалізації 3 голів на спеціалізованому ринку, розташованому у радіусі 50 км. від місця забою, на протязі 24-27 січня 2025 року.

Листом від 06.02.2025р. №10.2-44/28 Казанківський відділ ветеринарної медицини надав відповідь, в якій зазначив, що відповідно п.3.1 Ветеринарно-санітарних правил для боєнь, забійно-санітарних пунктів господарств та подвійного забою тварин, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики від 14.01.2004р. №4, суб'єкти господарювання повинні здійснювати забій тварин згідно з Правилами передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів, затверджених наказом Державного Департаменту ветеринарної медицини України від 07.06.2002р. №28, лише на відповідно обладнаних бойнях або забійно-санітарних пунктах господарств.

Забійно-санітарний пункт господарства (ферми) - відповідно обладнана будівля, призначена для внутрішньогосподарського забою тварин, первинної переробки і тимчасового зберігання м'яса й інших продуктів забою з наступним їх використанням для потреб господарства після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

А відтак, для забою тварин з метою реалізації м'яса з господарства дозволяється переміщення скоту тільки на бойню чи переробне підприємство.

Вважаючи протиправною бездіяльність начальника Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини щодо виконання передзабійного огляду тварин та надання ветеринарних документів на переміщення продукції забою тварин, надання дозволу на забій і реалізацію скоту, ФГ «Масляного» звернулося з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» дозволено здійснювати забій не на бійні не більше 3х свійських парнокопитних тварин за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором. А відтак, за висновками суду, відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у проведенні передзабійного огляду тварин ВРХ з посиланням на те, що для забою тварин з метою реалізації м'яса з господарства дозволяється переміщення скоту тільки на бойню чи переробне підприємство.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про ветеринарну медицину» від 25 червня 1992 року №2498-ХІІ основними завданнями держави в галузі ветеринарної медицини, в тому числі, є: здійснення передзабійного клінічного огляду тварин та проведення ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного походження; здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду в процесі виробництва і обігу продуктів тваринного походження; контроль за переміщенням об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду в межах України.

Відповідно до ст.7 Закону №2498-ХІІ Державний департамент ветеринарної медицини з державною інспекцією ветеринарної медицини є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в галузі ветеринарної медицини.

Департамент для виконання покладених на нього завдань утворює відповідні територіальні органи, регіональні служби та державні установи.

Департамент, його територіальні органи становлять єдину систему державних органів ветеринарної медицини.

До повноважень державних органів ветеринарної медицини, серед іншого, належить: здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за тваринами, продуктами тваринного походження, ветеринарними препаратами, субстанціями, штамами мікроорганізмів, репродуктивним матеріалом, патологічним матеріалом, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами, а також потужностями (об'єктами), які використовуються для виробництва, переробки, зберігання та обігу вищезазначених об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду; організація проведення передзабійного огляду тварин та ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного походження;

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №127 від 13.03.2017р. (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2017 року за №470/30338) затверджено Положення про обласну державну лікарню ветеринарної медицини.

Пунктом 1 Положення №127 передбачено, що обласна державна лікарня ветеринарної медицини відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину» є державною установою ветеринарної медицини, підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в областях і належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Згідно пункту 3 Положення №127 основними завданнями обласних лікарень ветеринарної медицини є: охорона території області від занесення з території інших держав, областей або з карантинної зони збудників інфекційних хвороб тварин, а також недопущення їх розповсюдження за межі адміністративної території або карантинної зони; ветеринарне обслуговування тварин господарств різних форм власності та фізичних осіб на відповідній території; реалізація заходів щодо додержання ветеринарно-санітарних та санітарних вимог, установлених законодавством; профілактика, діагностика інфекційних, інвазійних та незаразних хвороб тварин і їх лікування; захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей; організація проведення ідентифікації та реєстрації тварин; сприяння: постійному навчанню та підвищенню кваліфікації спеціалістів ветеринарної медицини, впровадженню у практику та широкому застосуванню досягнень наукової і практичної ветеринарної медицини.

Відповідно до ст.4 Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року №771/97-ВР державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів.

Держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; державної реєстрації визначених цим Законом об'єктів санітарних заходів; видачі, тимчасового припинення дії, анулювання, переоформлення та поновлення дії експлуатаційного дозволу; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров'я персоналу потужностей; участі у роботі відповідних міжнародних організацій; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Відповідно до ст.34 Закону №771/97-ВР забороняється забій тварин, які не супроводжуються ветеринарним документом, що засвідчує здоров'я тварин.

Забороняється здійснювати забій свійських копитних тварин, диких ссавців, вирощених на фермі, відмінних від зайцеподібних, а також забій свійської птиці та кролів не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл. Ця норма не стосується забою зазначених тварин в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень, за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також п'яти голів свійської птиці, кролів на день.

Із 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачу в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій він здійснений.

Правила передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів затверджено наказом Держаного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України №28 від 07.06.2002р. (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 червня 2002 року за №524/6812).

Пунктом 2 Правил №28 передзабійний ветеринарний огляд визначено як клінічне обстеження тварин, проведене спеціалістом ветеринарної медицини перед відправкою на забійне підприємство та безпосередньо перед забоєм на забійному підприємстві тощо.

Згідно п.3.1 Правил №28 усі види забійних тварин і птиці перед забоєм підлягають ветеринарному огляду з вибірковою чи поголовною термометрією (на розсуд спеціаліста ветеринарної медицини), а м'ясо та інші продукти забою - ветеринарно-санітарній експертизі, в ході якої повинні бути визначені якість та безпека продукції тваринного походження, що призначена для харчування людей, годівлі тварин і подальшої переробки. Реалізація і використання м'яса та інших продуктів забою тварин (птиці), що не пройшли ветеринарно-санітарної експертизи та отриманих від тварин, що не піддані передзабійному огляду в установленому порядку, забороняється.

Забій тварин на м'ясо здійснюється після їх поголовного клінічного огляду спеціалістом ветеринарної медицини. (п.4.2 Правил №28)

За змістом п.4.9 Правил №28 кожна партія тварин, що направляється на забій, повинна супроводжуватись ветеринарним свідоцтвом форми №1 (у межах району - ветеринарна довідка) з обов'язковим зазначенням даних, передбачених формою свідоцтва (довідки), у тому числі про планові діагностичні дослідження, благополуччя тварин щодо заразних хвороб, а також останні терміни застосування антибіотиків, стимулювальних препаратів тощо. За відсутності відповідних ветеринарних документів забій тварин забороняється.

Як вже зазначалося колегією суддів, підставою для відмови у задоволенні заяви ФГ «Масляне» від 21.01.2025р. відповідач у листі від 06.02.2025р. зазначив, що суб'єкти господарювання повинні здійснювати забій тварин лише на відповідно обладнаних бойнях або забійно-санітарних пунктах господарств. Стосовно можливості або неможливості проведення передзабійного огляду тварин у листі від 06.02.2025р. не зазначено.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність бездіяльності Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини (Казанківського відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) щодо ненадання відповіді в частині виконання передзабійного огляду тварин фермерського господарства «Масляного».

Колегія суддів звертає увагу, що стаття 34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» дозволяє здійснювати забій свійських копитних тварин не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл, в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень, та за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади. До того ж, згідно вказаної норми, з 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачу в межах 50 кілометрів від місця забою або в області, в якій він здійснений.

За таких обставин, лист відповідача від 06.02.2025р. не ґрунтується на нормах Закону, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання Миколаївську обласну державну лікарню ветеринарної медицини (Казанківське відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) повторно розглянути заяву фермерського господарства «Масляного» від 21.01.2025р. та надати відповідь з врахуванням вимог ст.34 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Заперечуючи проти позову та в обґрунтування вимог апеляційної скарги Миколаївська обласна державна лікарня ветеринарної медицини посилається на те, що 03.01.2025р. на засіданні Місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Казанківській селищній раді було оголошено неблагополучною щодо лейкозу великої рогатої худоби ферму ФГ «Масляного», запроваджено карантинні обмеження та затверджено «План основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу на фермі ФГ «Масляного». Комісія видала Доручення №02.3-714/4/21 від 03.01.2025р. забезпечити виконання протоколу №1 засідання Комісії від 03 січня 2025 року Баштанському управлінню ГУ ДПСС в Миколаївській області, Казанківському відділенню ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини, Казанківській селищній раді, СПД № 1 ВП № 1 Баштанського РВП поліції ГУ НП України в Миколаївській області, 17 ДПЧ ГУ ДСНС України в Миколаївській області. В плані основних заходів щодо оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу ФГ «Масляного», зокрема, встановлено заборону забивати хворих тварин в господарствах, зазначено, що їх забій проводиться на бойнях та м'ясопереробних підприємствах під контролем офіційних лікарів.

17.02.2025р. уповноваженою особою (уповноваженим ветеринаром) лікарем ветеринарної медицини Казанківського відділення ветеринарної медицини Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини було здійснено окремі заходи державного контролю на потужності господарства ФГ «Масляного» та встановлено, що вимоги щодо протиепізоотичних, зоогігієнічних заходів та/або заходів карантину тварин, включаючи обмеження на переміщення тварин та/або осіб, що мали контакт з хворими тваринами або з тваринами, щодо яких є підозра на захворювання на хворобу, що підлягає повідомленню, та інших ветеринарно-санітарних заходів не виконуються. На момент звернення з даним відзивом вищезазначений карантин у ФГ «Масляний» не знято.

Тобто неможливість проведення передзайбійного огляду та надання дозволу на забій і реалізацію скоту ФГ «Масляного» відповідач обґрунтовує запровадженням карантинних заходів на господарстві позивача, пов'язаних із виявленням хвороби лейкозу тварин.

Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки у надісланому ФГ «Масляного» листі від 06.02.2025р. на заяву позивача від 21.01.2025р. відповідач свою відмову не обґрунтовував запровадженням на господарстві картинних заходів.

До того ж, колегія суддів звертає увагу, що оскаржуваним рішенням суд першої інстанції зобов'язав Миколаївську обласну державну лікарню ветеринарної медицини (Казанківське відділення Баштанської лікарні ветеринарної медицини) повторно розглянути заяву ФГ «Масляного» від 21.01.2025р. та надати відповідь, а не вчинити дії щодо надання дозволу на забій і реалізацію скоту.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду про задоволення позову, а тому підстав для задоволення скарги Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини та скасування рішення від 07.05.2025р. колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст. ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Миколаївської обласної державної лікарні ветеринарної медицини залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: О.А. Шевчук