Справа №949/2217/25
14 жовтня 2025 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Тарасюк А.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , приватного підприємця, проживаючої в АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України ОСОБА_1 роз'яснені.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 660391 від 23 вересня 2025 року, ОСОБА_1 23 вересня 2025 року о 14 год. 00 хв. в магазині "Едем" за адресою: с. Жадень вул. Центральна Сарненського району Рівненської області здійснила реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушила вимоги п. 9 ст. 63 ЗУ від 18 червня 2024 року №3817-ІХ, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Протокол складено старшим інспектором СРПП ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області, капітаном поліції Бандурою Тетяною Олександрівною, яку було допитано в судовому засіданні у якості свідка.
У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що є приватним підприємцем і є зареєстрованою ФОП із видами економічної діяльності за КВЕД 47.11. "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний)" із 2006 року. Свою діяльність провадить у магазині "Едем" с. Жадень Сарненського району Рівненської області. Ліцензію на провадження діяльності має, яка через зміни законодавства поновлюється органами ДФС щоквартально. За подіями 23 вересня 2025 року пояснила, що у неї дійсно були у магазині цигарки без марок акцизного збору, які належать її чоловікові. Де він їх взяв вона не знає. Факт торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку не підтверджує. Того дня на запитання незнайомого їй чоловіка у військовій формі чи є цигарки повідомила, що у неї є її цигарки не для продажу.
Крім протоколу про адміністративне правопорушення матеріали справи містять рапорт старшого інспектора СРПП ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області Т.Бандурою від 23 вересня 2025 року на ім'я начальника ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області Д.Усика, у якому вона повідомляє, що перебуваючи в с. Жадень вирішила зайти до магазину купити кави та інших продуктів харчування, а також пачку цигарок. Продавчиня дала цигарки при огляді яких було встановлено відсутність на них марок акцизного податку. Також повідомляє, що проведеними заходами в магазині с. Жадень встановлено, що ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку не маючи ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, а саме торгівлю тютюновими виробами (а.с.4).
Також до матеріалів справи додаються: копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 24.05.2006 року (а.с.8), копія фотографії цигарок COMPLIMENT без марок акцизного податку (а.с.9), квитанція про отримання на зберігання речових доказів вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження, а саме тютюнові вироби у кількості 9 шт. (а.с.10).
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідка, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та з'ясувавши повно, всебічно, об'єктивно усі обставини справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, особа може бути піддана заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, що кореспондується із ст. 245 КУпАП, за якою завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, не може бути визнаний належним доказом у справі у розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, що б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і не викликали сумніви суду.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Так, диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Тобто, дана норма є бланкетною і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, вказані відносини регулюються, зокрема Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року №3817-IX.
Варто зауважити, що особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП, повинна зазначити, яку норму вказаного Закону порушила особа стосовно, якої складений протокол.
Проте, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного стосовно ОСОБА_1 вбачається, що в ньому наявне посилання на норму Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року №3817-IX, хоча його назва у самому протоколі не зазначена.
Крім цього, зроблено посилання на порушений ОСОБА_1 пункт зазначеного вище Закону, зокрема п. 9 ст. 63, який регламентує маркування пива, сидру і перрі (без додавання спирту), зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) й відношення до тютюнових виробів не має.
На запитання про порушену ОСОБА_1 норму Закону на який зроблено посилання, ОСОБА_2 повідомила, що помилилася при складанні протоколу при посиланні на норму порушеного нормативно-правового акту.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що об'єктивна сторона правопорушення в протоколі про адміністративне правопорушення, не розкрита та відсутнє посилання но нормативно-правовий акт, який було порушено.
За вказаних обставин протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП і не може бути доказом в розумінні ст. 251 КУпАП.
Крім того, всупереч ст. 256 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодних доказів, які б підтверджували, що в зазначені день, час та місці ОСОБА_1 здійснювала саме продаж тютюнових виробів в порушення вимог закону, враховуючи при цьому, що торгівля - це процес обміну товарів на гроші з метою задоволення потреб споживача та отримання прибутку, й у вказаній операції мають бути дві сторони Продавець і Покупець, а також товар та гроші одержані внаслідок його реалізації, що також прямо передбачено санкцією ч. 1 ст. 156 КУпАП за якою складено протокол.
У даному випадку матеріалами справи не доведено, що ОСОБА_1 продала комусь тютюнові вироби і отримала за це гроші, відсутні дані про особу - покупця, її/його пояснення, акт вилучення грошових коштів за реалізовані тютюнові вироби тощо, а тому посадовою особою, яка склала вказаний протокол, не доведено факту торгівлі ОСОБА_1 тютюновими виробами.
Наявний у матеріалах справи рапорт поліцейського офіцера громади СРПП ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській областіБандури Т.О. від 23 вересня 2025 року підтверджує факт відпрацювання та виявлення тютюнових виробів без марок акцизного збору, так само як і квитанція про отримання на зберігання речових доказів вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження, а саме тютюнові вироби у кількості 9 шт без відповідного протоколу особистого огляду і вилучення речей, яким було вилучено для тимчасового зберігання тютюнові вироби без марок акцизного податку.
Відповідно до рішень ЄСПЛ у справах "Малофеєва проти росії", "Карєлін проти росії" у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає усіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа належним чином не може підготуватись до захисту) та принципу рівності сторін (оскільки фактично суд перебирає на себе не властиву йому функцію обвинувачення), у такому разі справа має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України). Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Стандарт доведення вини "поза розумним сумнівом" означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого "розумного сумніву" у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Наявність обставин, яким версія обвинувачення не може надати розумного пояснення або які свідчать про можливість іншої версії інкримінованої події, є підставою для розумного сумніву в доведеності вини особи.
Для дотримання стандарту доведення поза розумним сумнівом недостатньо, щоб версія обвинувачення була лише більш вірогідною за версію захисту. Законодавець вимагає, щоб будь-який обґрунтований сумнів у тій версії події, яку надало обвинувачення, був спростований фактами, встановленими на підставі допустимих доказів, і єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити всю сукупність фактів, установлених у суді, - є та версія подій, яка дає підстави для визнання особи винною за пред'явленим обвинуваченням.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За таких обставин, враховуючи, що у складеному стосовно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 660391 від 23 вересня 2025 року не наведено обов'язкових ознак об'єктивної сторони адміністративного правопорушення та не надано достатніх доказів вчинення адміністративного правопорушення, не вказано відповідну норму порушеного Закону, у зв'язку із чим зазначені порушення слід визнати істотними, які унеможливлюють встановлення в її діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що Конституцією України передбачено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, особа не може бути визнана винуватою доки її вину не буде доведено в установленому законом порядку, при тому, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку, що складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП, не може бути підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності, а тому провадження у даній справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Водночас, у відповідності до ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час огляду та які були вилучені, після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Враховуючи те, що виявленні 9 (дев'ять) пачок цигарок вилучені для тимчасового зберігання згідно протоколу не містять марок акцизного податку України, то їх слід конфіскувати.
Керуючись ст.ст. 247, 284, 287, 294 КУпАП,
Закрити провадження в справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені для тимчасового зберігання, відповідно до до квитанція про отримання на зберігання речових доказів вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження, а саме тютюнові вироби у кількості 9 шт. без марок акцизного податку - конфіскувати.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду: Тарасюк А.М.