22 вересня 2025 року справа № 580/8182/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “МАНН» до Головного управління ДПС у Черкаській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити дії,
18.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “МАНН» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач 1), ДПС України (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:
визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.10.2024 №11965605/41047365, №11965606/41047365, №11965604/41047365, №11965602/41047365, №11965603/41047365 прийняті комісією Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову у реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунки коригування кількісних і вартісних показників від 18.03.2024 № 13, 15, 17, 18, 19 подані товариством з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім “МАНН», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не відповідає жодним критеріям ризиковості, а його господарська діяльність відбувається на підставі вимог законодавства. Позивач стверджує, що надав копії необхідних документів та пояснення щодо здійснених господарських операцій, однак оскарженим рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної, відмовлено у реєстрації розрахунків коригування. Також позивач зазначає, що ним виконано необхідні вимоги для реєстрації розрахунків коригування та надано всі необхідні документи, відтак, оскаржувані рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 23.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи.
14.08.2025 до суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову.
ТОВ "Торговий дім "Манн" надіслано на реєстрацію в ЄРПН розрахунки коригування від 18.03.2024 №13, 15,17,18,19 на зміну номенклатури, реєстрацію яких було зупинено.
Відповідно до квитанцій від 10.04.2024 (№9087809901, №9087692589, №9087698348, №9087715048, №9087664742) документ збережено, реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України Порядку №1165 в ЄРПН. У розрахунках коригування, складених до податкових накладних передбачається зміна номенклатури товарів/послуг 6110, що відповідає, що відповідає п.4 Критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань накладної складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника ПДВ, зареєстрованої з ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складання ПН, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
ТОВ «ТД «МАНН» 11.10.2024 подано Повідомлення на розблокування вищевказаних податкових накладних з поясненням та підтверджуючими документами (№6,7,8,9,10).
Проте, ТОВ «ТД «МАНН» надано недостатньо документів щодо наявних складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначені у розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Комісією платнику було направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 17.10.2024 №11924152/41047365, №11924154/41047365, №11924157/41047365, №11924117/41047365, №11924108/41047365.
ТОВ «ТД «МАНН» 21.10.2024 надано додаткові письмові пояснення та копії документів від 21.10.2024 №15, 16, 17, 18, 19. Проте не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Відповідно до п.10. Постанови №520 Комісією ГУ ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965605/41047365, №11965606/41047365, №11965604/41047365, №11965602/41047365, №111965603/41047365 були прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації зазначених РК у зв'язку з частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку. В додатковій інформації Комісією деталізовано, що не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Манн" зареєстроване юридичною особою 23.12.2016. Основний вид діяльності - роздрiбна торгiвля одягом у спеціалізованих магазинах.
ТОВ «ТД МАНН» укладено з ФОП ОСОБА_1 (Покупцем) Договір поставки від 02.02.2021 №61 (далі - Договір № 61), відповідно до умов якого ТОВ «ТД «МАНН» (Постачальник) зобов'язується передати у власність в обумовлений строк Покупцю Товар (одяг, взуття, аксесуари), а Покупець зобов'язується прийняти вказаний Товар та оплатити його на умовах, визначених цим Договором. Предметом договору Поставки є Товар, визначений Сторонами у Специфікаціях до цього Договору (Додатках до цього Договору), які після підписання Сторонами стають невід'ємною частиною цього Договору. Поставка Товару здійснюється на умовах EXW склад Постачальника (INCOTERMS 2010).
Пунктом 2.3 Договору № 61 визначено, що приймання і передача Товару здійснюється уповноваженими представниками Сторін, шляхом підписання Видаткової накладної, за умови надання представником Покупця Довіреності на отримання Товару.
Щодо РК №13.
Специфікацією № 4-10 від 16.10.2023 визначено найменування товару (блуза), кількість Товару (50 шт), його ціну (118 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 19 666,67 грн), місце поставки товару склад Постачальника за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 42.
Згідно платіжної інструкції від 16.10.2023 № КЮ00000365 ФОП ОСОБА_1 (Покупець) було сплачено за Товар згідно Договору № 61 кошти у сумі 118 000 грн.
ТОВ «ТД «МАНН» на дату зарахування коштів (попередньої оплати, отриманої від Покупця) було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 16.10.2023 № 243 на загальну суму 118 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 19 666,67 грн, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
У подальшому, ТОВ «ТД МАНН» подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 18.03.2024 № 13 на зміну номенклатури до податкової накладної від 16.10.2023 № 243.
Згідно Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 10.04.2024 №9087809901 реєстрація РК ТОВ «ТД МАНН» від 18.03.2024 № 13 до податкової накладної від 16.10.2023 №243 документ збережено. Реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація розрахунку коригування від 16.01.2024 № 12 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. У розрахунку коригування , складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 6110, що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування від 11.10.2024 № 6, реєстрацію яких зупинено та пакет первинних бухгалтерських документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області направлено Позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2024 №11924152/41047365, в якому зазначено, що не надано недостатньо документів щодо наявності складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначенні в розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару, (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
21 жовтня 2024 року позивачем надано повідомлення та первинні бухгалтерські документи.
Рішенням комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965605/41047365 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН від 18.03.2024 № 13 у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В рядку «Додаткова інформація» зазначено «Не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ».
Щодо РК №15.
Специфікацією № 5-10 від 17.10.2023 визначено найменування товару (блуза), кількість Товару (30 шт), його ціну (39 400,00 грн, в т.ч. ПДВ 6 566,67 грн), місце поставки товару склад Постачальника за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 42.
Згідно платіжної інструкції від 17.10.2023 № КЮ00000369 ФОП ОСОБА_1 (Покупець) було сплачено за Товар згідно Договору № 61 кошти у сумі 39 400 грн.
ТОВ «ТД «МАНН» на дату зарахування коштів (попередньої оплати, отриманої від Покупця) було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 17.10.2023 № 244 на загальну суму 39 400,00 грн, в т.ч. ПДВ 6 566,67 грн, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
У подальшому, ТОВ «ТД МАНН» подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 18.03.2024 № 15 на зміну номенклатури до податкової накладної від 17.10.2023 № 244.
Згідно Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 10.04.2024 №9087692589 реєстрація РК ТОВ «ТД МАНН» від 18.03.2024 № 15 до податкової накладної від 17.10.2023 № 244 документ збережено, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 6110, що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування від 11.10.2024 № 7.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області направлено Позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 17.10.2024 №11924154/41047365, в якому зазначено, що не надано достатньо документів щодо наявності складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначенні в розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару, (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Позивачем надано повідомлення про подання додаткових пояснень від 21.10.2024 №16.
Рішенням комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965606/41047365 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2024 № 15 в ЄРПН з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В рядку «Додаткова інформація» зазначено «Не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ».
Щодо РК №17.
Специфікацією № 6-10 від 18.10.2023 визначено найменування товару (блуза), кількість Товару (40 шт), його ціну (63 800,00 грн, в т.ч. ПДВ 10 633,33 грн), місце поставки товару склад Постачальника за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 42.
Згідно платіжної інструкції від 18.10.2023 № КЮ00000370 ФОП ОСОБА_1 (Покупець) було сплачено за Товар згідно Договору № 61 кошти у сумі 63 800 грн.
ТОВ «ТД «МАНН» на дату зарахування коштів (попередньої оплати, отриманої від Покупця) було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 18.10.2023 № 245 на загальну суму 63 800,00 грн, в т.ч. ПДВ 10 633,33 грн, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
У подальшому, ТОВ «ТД МАНН» подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 18.03.2024 № 17 на зміну номенклатури до податкової накладної від 18.10.2023 № 245.
Згідно Квитанції про реєстрацію розрахунку коригування від 10.04.2024 №9087698348 реєстрація РК ТОВ «ТД МАНН» від 18.03.2024 № 17 до податкової накладної від 18.10.2023 № 245 зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 6110, що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем подано Повідомлення від 11.10.2024 № 8 з підтверджуючими документами.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області направлено Позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень від 17.10.2024 №11924157/41047365, в якому зазначено, що не надано достатньо документів щодо наявності складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначенні в розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару, (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Позивачем надано повідомлення про подання додаткових пояснень від 21.10.2024 №17 та первинні бухгалтерські документи.
Рішенням комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965604/41047365 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2024 № 17 в ЄРПН з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В рядку «Додаткова інформація» зазначено «Не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ».
Щодо РК №18.
Специфікацією № 6-10 від 18.10.2023 визначено найменування товару (блуза), кількість Товару (30 шт), його ціну (45 500,00 грн, в т.ч. ПДВ 7 583,33 грн), місце поставки товару склад Постачальника за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 42.
Згідно платіжної інструкції від 23.10.2023 № КЮ00000387 ФОП ОСОБА_1 (Покупець) було сплачено за Товар згідно Договору № 61 кошти у сумі 45 500 грн.
ТОВ «ТД «МАНН» на дату зарахування коштів (попередньої оплати, отриманої від Покупця) було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 23.10.2023 № 436 на загальну суму 45 500,00 грн, в т.ч. ПДВ 7 583,33 грн, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
У подальшому, ТОВ «ТД МАНН» подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 18.03.2024 № 18 на зміну номенклатури до податкової накладної від 23.10.2023 № 436.
Згідно Квитанції про реєстрацію розрахунку коригування від 10.04.2024 в №9087715048 реєстрація РК ТОВ «ТД МАНН» від 18.03.2024 № 18 до податкової накладної від 23.10.2023 № 436 зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 6110, що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів від 11.10.2024 № 9.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області направлено Позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень від 17.10.2024 №11924117/41047365, в яких зазначено, що не надано недостатньо документів щодо наявності складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначенні в розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару, (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Позивачем надано повідомлення про подання додаткових пояснень від 21.10.2024 №18 та первинні бухгалтерські документи.
Рішенням комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965602/41047365 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2024 № 18 в ЄРПН з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В рядку «Додаткова інформація» не зазначено які саме документи не були надані позивачем, відсутність яких саме документів вплинула на прийняття позитивного рішення.
Щодо РК №19.
Специфікацією № 8-10 від 24.10.2023 визначено найменування товару (блуза), кількість Товару (10 шт), його ціну (14 800,00 грн, в т.ч. ПДВ 2 466,67 грн), місце поставки товару склад Постачальника за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 42.
Згідно платіжної інструкції від 24.10.2023 № КЮ00000389 ФОП ОСОБА_1 (Покупець) було сплачено за Товар згідно Договору № 61 кошти у сумі 14 800 грн.
ТОВ «ТД «МАНН» на дату зарахування коштів (попередньої оплати, отриманої від Покупця) було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 24.10.2023 № 437 на загальну суму 14 800,00 грн, в т.ч. ПДВ 2 466,67 грн, яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
У подальшому, ТОВ «ТД МАНН» подано на реєстрацію розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 18.03.2024 № 19 на зміну номенклатури до податкової накладної від 24.10.2023 № 437.
Згідно Квитанції про реєстрацію розрахунку коригування від 10.04.2024 №9087664742 реєстрація РК ТОВ «ТД МАНН» від 18.03.2024 № 19 до податкової накладної від 24.10.2023 № 437 зупинена. У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 6110, 6111, 6204, що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п. 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів від 11.10.2024 № 10.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області направлено Позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2024 №11924108/41047365, в якому зазначено, що не надано достатньо документів щодо наявності складських приміщень (акти оренди, розрахункові документи за 2024 рік), документів щодо придбання товарів, що зазначенні в розрахунках коригування (ЦМР, розрахункові документи, сертифікати відповідності), документів з перевізниками товару, (акти, розрахункові документи, ТТН), інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ.
Позивачем надано повідомлення про подання додаткових пояснень від 21.10.2024 №19 та первинні бухгалтерські документи.
Рішенням комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2024 №11965603/41047365 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2024 № 19 в ЄРПН з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В рядку «Додаткова інформація» зазначено «Не надано сертифікати відповідності, інвентаризаційні описи по залишках, внутрішнє переміщення товару, пояснення щодо значного від'ємного значення по ПДВ».
Не погоджуючись із рішеннями про відмову у реєстрації розрахунків коригування, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним рішенням, суд врахував таке.
Згідно з підп. “а», “б» п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкової накладної та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
На підставі ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
192.1.2. Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.
Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;
дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
01.02.2020 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.
Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.
Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що платник податку, який склав ПН / РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН / РК в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до ПН/РК зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН/РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до РК у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документівз накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року №2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. У вказаному контексті відповідачі мали враховувати наступне.
По-перше, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
По-друге, абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Тобто, у спірних правовідносинах відповідач 1 обґрунтовано вирішив з'ясувати, чи виник у позивача податковий обов'язок щодо вказаних вище РК.
По-третє, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.
Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.
Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.
Вказаного механізму відповідач 1 у спірних правовідносинах дотримався.
Водночас підстави спірних рішень відповідача 1 не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки зазначене ненадання платником додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у РК, реєстрація яких зупинена в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію РК в ЄРПН, спростовується електронними повідомленнями позивача з письмовими поясненням і додатково поданими документами.
Зазначив, що здійснив реалізацію товару згідно з видатковими накладними на підставі вказаних вище Договорів, а оплата, підтверджується відповідними платіжними дорученнями. До пояснень позивач додав документи на підтвердження вказаних вище операцій на виконання Договорів поставки, платіжні документи, документи на імпорт товару, який реалізував згідно з РК, переміщення тощо. То ж загальне формуванню про відсутність таких документів свідчить про поверховий аналіз отриманих від платника документів відповдіачем-1.
На виконання умов зазначених вище Договорів позивач за правилом першої події виписав та направив на реєстрацію вказані вище ПН, які контролюючий орган зареєстрував в ЄРПН. Після реєстрації ПН в ЄРПН відбулася зміна номенклатури товару відповідно до складеної між постачальником та покупцем, що мало бути відповідачем-1 ретельно перевірено за кількістю, торговими марками тощо, для перевірки пояснень про причини зміни номенклатури товару. Досліджені документи свідчать, що принаймні частина поставок підтверджена.
Твердження, що позивач на повідомлення надав недостатньо документів не мають детального аналізу за кількістю товару та його номенклатурою для висновків про недостатній певних ресурсів. Тому спірні рішення не достатньо обґрунтовані. Зазначення оціночних суджень позбавляє права позивача спростувати чи довести конкретні факти.
Суд також урахував, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Абзацом першим п.201.10 ст.201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Отже, дії позивача, як постачальника, щодо реєстрації в ЄРПН спірних РК щодо постачання вказаного вище товару відповідно до зазначених вище Договорів, є виконанням встановленого законом обов'язку.
Зазначені позивачем реквізити платіжних документів, їх копії та копії Договорів щодо правочинів, у т. ч. щодо повного виконання умов позивачем, визначених у Договорах, надані відповідачу 1, підтверджують, що операції у спірних РК відповідають зареєстрованому виду його господарської діяльності. Отже, обґрунтованих сумнівів у їх достовірності на етапі реєстрації РК, враховуючи договірні умови, не викликають. Обґрунтованість підстав їх неврахування відповідачем 1 під час судового розгляду справи не підтверджена.
Підстава спірних рішень щодо ненадання/часткове надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН спростовані відомостями отриманих відповідачем 1 додатків до пояснень та доводить допущення порушення вказаних норм відповідачем 1.
Встановлені обставини спору підтверджують, що відповідач 1 не аналізував змісту отриманих від позивача документів в контексті отриманих від нього пояснень, що ПН зареєстровані на авансові кошти та при формуванні РК зміна вартості товару не відбувалася.
Крім того, відсутність певних документів не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної та підставою для визнання господарських операцій безтоварними, оскільки виявлені недостовірності є підставою для здійснення перевірки та прийняття відповідного рішення за її наслідками.
Суд врахував, що відсутність певних документів не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної та підставою для визнання господарських операцій безтоварними, оскільки виявлені недостовірності є підставою для здійснення перевірки та прийняття відповідного рішення за її наслідками.
Суд зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.
Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податків копій певних документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, є необґрунтованою, а в спірних рішеннях не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації РК, складених позивачем.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17 та в постанові від 28.10.2019 у справі №640/983/19.
На підставі викладеного судом встановлено протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації РК в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, визначених ч.2 ст.19 Конституції України, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, спірні рішення є необґрунтованими та підлягають скасуванню.
Суд також враховує, що чинним законодавством України покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо вимог позивача про реєстрацію РК суд зазначає, що виходячи з практики Європейського суду з прав людини (зокрема, постанови по справі Олссон проти Швеції від 24.03.1988 (скарга №10465/83), запорукою вірного застосування - дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг цих повноважень суб'єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування, рішення органу має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дій) суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (у т. ч. колегіальний орган) прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Зважаючи, що спірні рішення про відмову в реєстрації РК прийняті неправомірно, а інших підстав для відмови в їх реєстрації не вбачається, суд констатує наявність підстав для зобов'язання відповідача - Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників від 18.03.2024 №13, №15, №17, №18, №19 днем фактичного подання на реєстрацію.
Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
У позовній заяві позивач просить відшкодувати витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн.
Згідно з ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.132 КАС України такі витрати належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з вимогами ст.134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч.ч.6-7 ст.134 КАС України у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з абз.1 ч.7 ст.139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Суд врахував, що в обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу позивач подав суду договір про надання правової допомоги від 24.04.2025 №24/04/2025 та платіжну інструкцію від 25.04.2025 на суму 5000,00 грн.
Водночас, суду не надано детального розрахунку наданих послуг, акту приймання-передачі послуг правничої допомоги.
Суд враховує правові висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях від 26.02.2015 у справі “Баришевський проти України», від 10.12.2009 у справі “Гімайдуліна і інших проти України», від 12.10.2006 у справі “Двойних проти України», від 30 березня 2004 року у справі “Меріт проти України», в яких ЄСПЛ, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними, а їх розмір обґрунтованим.
Оскільки позивачем у сукупності не надано належних та допустимих доказів понесених судових витрат на професійну правничу допомогу у цій справі, відсутні підстави для їх стягнення на користь позивача.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому суд дійшов висновку стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Черкаській області, яке прийняло спірні рішення про відмову у реєстрації РК, сплачений судовий збір у сумі 12112,00 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Манн» - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області про відмову в реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.10.2024 №11965605/41047365, №11965606/41047365, №11965604/41047365, №11965602/41047365, №11965603/41047365.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Манн» від 18.03.2024 № 13, 15, 17, 18, 19 днем їх фактичного подання на реєстрацію.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663) на товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Манн» (18007, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, буд.47, код ЄДРПОУ 41047365) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 12112,00 грн. (дванадцять тисяч сто дванадцять гривень 00 коп.).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ