Рішення від 13.10.2025 по справі 440/11856/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11856/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/11856/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при Комунальному медичному підприємстві "Лікарня Придніпровська" про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.10.2024 адвокат Кононенко Віталій Анатолійович, здійснюючи на підставі ордеру серія ВІ №1247774 від 04.10.2024 представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - РТЦКСП), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову (довідку) Військово-лікарської комісії від 29.05.2024 №6/20509, яка знаходиться в Комунальному медичному підприємстві "Лікарня Придніпровська" при РТЦКСП (надалі - ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська"), відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби, зобов'язавши ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська" повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби з урахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402.

Мотивуючи заявлений позов, представник вказує на обставини протиправності постанови ВЛК, оскільки огляд ОСОБА_1 було проведено формально, з грубим порушенням норм чинного законодавства. Так, в порушення пункту 3.4 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, позивачу не надано направлення на проведення аналізів або будь-яких інших досліджень, враховуючи ступінь його хвороби. Хвороба позивача відповідає статті 47б графи ІІ Розкладу хвороб, а не статті 47в, як зазначено в оскаржуваній постанові ВЛК, що свідчить про навмисні дії членів ВЛК з приводу штучного встановлення придатності позивача до військової служби. Зауважує, що позивач не ставить питання щодо правомірності неврахування характеру та ступеня його хвороби при винесенні оскаржуваного рішення, натомість оскаржує виключно процедуру прийняття спірного рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 заяву адвоката Кононенка В.А. про забезпечення позову залишено без задоволення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).

Правом на подачу відзиву на позов РТЦКСП не скористався.

Натомість 31.07.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника РТЦКСП надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача на ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська".

Ухвалою суду від 12.08.2025 клопотання представника РТЦКСП про заміну неналежного відповідача задоволено частково. Залучено до участі у справі №440/11856/24 другого відповідача в особі ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська".

У відзиві на позов, що надійшов до суду 25.08.2025, представник ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська" заперечив проти задоволення позову. Зазначив, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК і суд не має право делегувати їх собі. Тобто у суді оскаржуються лише порушення порядку проведення ВЛК медогляду, а встановлений діагноз - у ВЛК вищого рівня (регіональної або Центральної). Зауважив, що всупереч пункту 3.5 наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 медична документація не була подана позивачем. Додав, що у матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що позивач скористався правом на оскарження постанови ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська" (а.с. 36-38).

Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03.03.2022, у зв'язку із введенням воєнного стану на території України, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", дію якого неодноразово було продовжено, у зв'язку із військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, пунктів 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України оголошено та проводиться загальна мобілізація.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Вереміївка Чорнобаївського району Черкаської області, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Чорнобаївським РВ УМВС України в Черкаській області 10.06.1995, є військовозобов'язаним, який з 24.10.2001 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як стверджує представник позивача, ОСОБА_1 за місцем роботи отримав повістку від другого відділу РТЦКСП щодо необхідності з'явитися для уточнення даних та проходження ВЛК. 25.09.2024 ОСОБА_1 з'явився до вищевказаного відділу РТЦКСП для уточнення даних, де отримав направлення для проходження ВЛК до РТЦКСП. Приїхавши на власному транспорті до м. Кременчука ОСОБА_1 службовими особами відповідача був направлений до КМП "Лікарня Придніпровська" для проходження ВЛК. Довідкою ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська" від 25.09.2024 №6/20589 позивач був визнаний придатним до військової служби на підставі статті 47в графи ІІ розкладу хвороб, що затверджений наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. ОСОБА_1 встановлений діагноз - бронхіальна астма, персистуюча, контрольована, середньої нестійкої ремісії, ЛНО - І ступеню (зворот а.с. 15, а.с. 39), який згодом було продубльовано і в оскаржуваній постанові ВЛК.

За твердженням представника позивача, після проходження ОСОБА_1 медичного огляду, працівниками РТЦКСП було видано мобілізаційне розпорядження на 20:00 25.09.2024, на підставі якого позивача мікроавтобусом повезли до трьох військових частин, які знаходилися у містах Житомир, Пирятин та Чернігів, де командири цих частин відмовилися приймати позивача до особового складу у зв'язку зі станом його здоров'я.

Тому позивач був знову доставлений до РТЦКСП, після чого його відпустили додому.

Позивач вважає, що висновок (довідка) ВЛК був прийнятий менше ніж за годину, з грубим порушенням чинного законодавства, без проведення будь-яких досліджень та без витребування будь-яких медичних документів, враховуючи стан здоров'я позивача, тобто з порушенням процедури прийняття цього висновку.

З цієї підстави той звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне нормативно-правове регулювання.

Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин, є Закон України від 19.11.1992 № 2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (надалі - Закон №2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (надалі - Положення №402 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону №2801-XII, законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.

Статтею 70 Закону №2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон №2232-ХІІ.

Частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом МОУ 14.08.2008 затверджено Положення №402, яке визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно до підпункту 1.2 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).

У свою чергу Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (надалі - МКХ-10).

Згідно з абзацами 1 - 5 пункту 2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Відповідно до абзаців 1 - 3 пункту 2.2 розділу І Положення №402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

- ВЛК регіону.

Підпунктом 2.3.1 розділу І Положення №402 передбачено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України (абз. 1 пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення №402).

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402, ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії) Збройних Сил України.

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402, рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.3 пункту 2.4 розділу І Положення №402, за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби.

Згідно з пп. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення №402, на ВЛК регіону покладаються: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку.

Відповідно до підпункту 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (пп. 2.4.6 п. 2.4 розділу І Положення №402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пп. 2.4.10 п. 2.4 розділу І Положення №402).

Відповідно до пп. 2.5.1 п. 2.5 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Згідно з пунктами 3.3, 3.4 глави 3 розділу І Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Як встановлено судом, постановою ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська", оформленою довідкою від 25.09.2024 №6/20589 (зворот а.с. 15, а.с. 44), мол. сержанта ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.

Звертаючись до суду з цим позовом, позивач обстоює позицію протиправності постанови ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська", оскільки Комісією не проведені будь-які дослідження та не витребувані будь-які медичні документи для з'ясування дійсного стану здоров'я ОСОБА_1 .

Суд одразу ж відкидає як безпідставні твердження позивача щодо непроведення будь-яких досліджень, оскільки картка обстеження ОСОБА_1 №2/3822 від 25.09.2024 (а.с. 43) містить результати досліджень крові, органів грудної клітки, ЕКГ.

При цьому суд зазначає, що відповідно до Положенням №402, позаштатні ВЛК не наділені повноваженнями змінювати своє рішення, про що фактично просить ОСОБА_1 у позові. Проте, як встановлено підпунктом 2.4.6 пункту 2.4 розділу І Положення № 402, рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Суд звертає увагу на те, що згідно з Положенням №402 у разі незгоди з рішеннями позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня з відповідною скаргою, а у разі незгоди з рішенням ВЛК вищого рівня - звернутися до ЦВЛК або до суду.

Всупереч установленому чинним законодавством порядку позивач не надав суду доказів на підтвердження обставин його звернення до регіональної ВЛК зі скаргою чи заявою щодо перегляду постанови ВЛК КМП "Лікарня Придніпровська", оформленої довідкою від 25.09.2024 №6/20589. Не надав позивач також і доказів звернення зі скаргою до ЦВЛК.

За таких обставин суд вважає, що перевірка рішення позаштатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, відносяться до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.

В той же час остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах цієї справи) не приймали.

Тож позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 26.02.2025 (справи №600/3273/22-а, №240/13173/22).

За викладених обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого позивачем судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 2 664,64 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/11856/24 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; с. Жуки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39025).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Військово-лікарська комісія при Комунальному медичному підприємстві "Лікарня Придніпровська" (провулок Павлівський, 1/4, м. Кременчук, Полтавська область).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун