Рішення від 14.10.2025 по справі 420/24625/25

Справа № 420/24625/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каравана Р.В., розглянув в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 19.07.2025 через засоби поштового зв'язку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (зареєстрований канцелярією суду 23.07.2025), у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 22699,72 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26893,24 грн. та з 01.03.2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28768,24 грн.;

зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року без обмеження її максимального розміру.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Відповідач) і йому з 13.12.2022 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), що підтверджується Протоколом від 13.12.2022 року.

Натомість, після даного призначення Відповідач протиправно обмежує виплату Позивачу пенсії, а саме: з 01.02.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 22699,72 грн., що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.02.2023 року; з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26893.24 грн., що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28768,24 грн., що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2025 року.

Вважаючи, вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Відповідач з поданим позовом не погодився. У поданому до суду відзиві вказує, що безпідставною є вимога Позивача стосовно виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.

Вказує, що Уряд 3 січня 2025 року ухвалив постанову № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.

Зазначені коефіцієнти не застосовуються до пенсій осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 становить 2361,00 грн, максимальний розмір пенсії становить 23610,00 грн. Розмір пенсії Позивача на 01.07.2025 становить 23610,00 грн, тобто не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, Постанова № 1 до розміру пенсії Позивача з 01.01.2025 не застосовувалась.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою суду від 30.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд, дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності з 13.12.2022 року відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно наявного в матеріалах справи протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 остання призначена йому по інвалідності у розмірі 100% грошового забезпечення як штаб-сержанту, штаб-старшині сержанту резерву 4 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , якого було звільнено 12.12.2022 за ст. 26 у відставку за віком або за станом здоров'я. В якості причини інвалідності вказано поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини. Пенсію нараховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військове звання 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% 1197,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за специфічні умовим проходження служби, премія 210% в сумі 10540,28 грн., всього 15157,28 грн. В якості надбавок передбачена доплата за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34%.

Станом на 01.03.2023 пенсію перераховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військове звання 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% 1197,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. 10540,28 грн., всього 15157,28 грн. Основний розмір пенсії 100% грошового забезпечення у розмірі 15157,28 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 22699,72 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00 грн.

Станом на 01.03.2024 пенсію перераховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військове звання 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% 1197,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. 10540,28 грн., всього 15157,28 грн. Основний розмір пенсії 100% грошового забезпечення у розмірі 15157,28 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 26893,24 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн.

Станом на 01.03.2025 пенсію перераховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військове звання 950,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% 1197,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. 10540,28 грн., всього 15157,28 грн. Основний розмір пенсії 100% грошового забезпечення у розмірі 15157,28 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 28768,24 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції з 01.01.2017) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, частину 7 статті 43 Закону № 2262-XII рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано неконституційним.

Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

В резолютивній частині рішення Конституційний суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, частина сьома статті 43 Закону № 2262-XII втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016, а тому її положення застосуванню не підлягають.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, який прийнято 06 грудня 2016 року та вперше опубліковано в газеті Голос України 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 1 січня 2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р. замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 р.

Таким чином, зі змісту внесених змін Законом України № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року, встановлюється, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року по справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року по справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року по справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 127/4270/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 522/16973/17, від 21 листопада 2019 року у справі № 295/2039/17, від 10 жовтня 2019 року по справі № 522/22798/17, від 23 червня 2020 року по справі № 686/24928/16-а, від 10 вересня 2021 року по справі № 300/633/19.

12 жовтня 2022 року прийнято рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI (щодо соціальних гарантій для захисників і захисниць України).

Відповідно до вказаного рішення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Верховній Раді України привести нормативне регулювання щодо забезпечення соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

Зазначений шестимісячний строк сплив - 12.04.2023 року.

Як вбачається з мотивувальної частини вказаного рішення Конституційний Суд України під час визнання неконституційними приписів статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ виходив з того, що приписи статті 2 Закону № 3668, що поширюють свою дію на Закон № 2262, не відповідають приписам статей 1, 3, 8, частин першої, другої, п'ятої статті 17, частини першої статті 46, частини першої статті 65 Конституції України в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Як свідчить наявний в матеріалах справи протокол про призначення пенсії по інвалідності позивача було звільнено у відставку за віком або за станом здоров'я 12.12.2022, тобто після повномасштабного вторгнення російської федерації, яке відбулось 24.02.2022 року. При цьому, в якості причини інвалідності вказано поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини.

Окрім того, як свідчить протокол про призначення пенсії та перерахунки пенсії позивача в якості доплати до пенсії вказана виплата за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34%.

Відповідно до приписів частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (у редакції чинній на момент призначення пенсії) було визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:

від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону;

від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону;

від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

Пункт 2 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» у редакції чинній на момент призначення пенсії передбачав, що пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження.

Згідно приписів Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", затвердженого

наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054 надбавка у 34% призначається ветерани війни, нагороджені за бойові дії одним орденом; двома медалями "За відвагу"; двома медалями Ушакова.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивач безпосередньо приймав участь у збройному захисті суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року та підпадає під необхідні критерії визначені у рішенні Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 до осіб пенсії яких не підлягають обмеженню максимальним розміром.

За вказаних обставин суд дійшов висновку про безпідставність доводів відповідача про те, що положення статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є чинними та підлягають застосуванню до позивача.

Як встановлено судом, відповідачем нараховано позивачеві пенсію з 01.02.2023 року в розмірі 22699,72 грн., однак протиправно обмежено сумою 20930,00 грн.; з 01.03.2024 року в розмірі 26893,24 грн., однак протиправно обмежено сумою 23610,00 грн., з 01.03.2025 року в розмірі 28768,24 грн., однак протиправно обмежно сумою 23610,00 грн.

За вказаних умов, суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 22699,72 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26893,24 грн. та з 01.03.2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28768,24 грн.

Порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року без обмеження її максимального розміру.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Положеннями частин 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Частиною 5 вказаної статті визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору, а відповідачем судові витрати не понесені, суд вирішує розподіл судового збору не здійснювати.

Керуючись статтями 2, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 22699,72 грн., з 01.03.2024 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 26893,24 грн. та з 01.03.2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28768,24 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року без обмеження її максимального розміру.

Рішення суду, відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_2 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 20987385.

Суддя Роман КАРАВАН