13 жовтня 2025 рокусправа № 380/101/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-2), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 від 12.12.2024 №913160131489 про відмову позивачу у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби період роботи:
- з 22.05.1987 по 11.07.1988 - 01 рік 01 місяць 18 днів (робота в райвиконкомі);
- з 11.07.1988 по 29.06.1990 - 01 рік 11 місяців 18 днів (робота в територіальних органах Держфінінспекції);
- з 02.07.1990 по 02.11.1992 - 02 роки 04 місяці 00 днів (робота в органах державної податкової служби);
- з 01.11.2001 по 27.06.2013 - 11 років 07 місяців 26 днів (робота в органах державної податкової служби );
- зобов'язати відповідача-1 призначити та виплатити позивачу з 05.12.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.12.2024 №140-13-01-10-21 та від 05.12.2024 № 141-13-01-10-21.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV.
05.12.2024 позивач звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії як державному службовцю, виходячи з того, що на дату звернення її стаж державної служби складав 26 років 01 місяць 03 дні.
12.12.2024 відповідач-2 прийняв рішення № 913160131489, яким відмовив позивачу у переведенні з пенсії за віком згідно з Законом № 1058-ІV на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", покликаючись на те, що періоди роботи посадових осіб в райвиконкомах, Держфінінспекції, її територіальних органах та органах державної податкової служби на посадах, у період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Позивач вважає рішення Головного управління ПФУ Донецькій області щодо відмови в переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.
21.01.2025 Головне управління ПФУ Донецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
05.12.2024 ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернулася із заявою № 3000 про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу"). Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви позивача здійснюється відділом пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
12.12.2024 за результатами розгляду заяви позивача прийнято рішення № 913160131489 про відмову в переведенні на пенсію за іншим Законом.
Зауважує, що пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ особам, які: 1) досягли необхідного пенсійного віку; 2) мають відповідний страховий стаж (для жінок - 30 років); 3) не отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ; 4) на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) займають посади державної служби мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016.
Отже, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Згідно з записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 25.04.1977 у період роботи з 02.07.1990 до 27.06.2013 ОСОБА_1 займала різні посади в органах державної податкової служби, їй присвоювалися спеціальні звання, а саме: "Інспектор податкової служби І рангу", "Радник податкової служби ІІІ рангу".
Відповідач-2 вважає, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Станом на день набрання чинності Законом № 889-VIII ОСОБА_1 не займала посади державної служби та не мала 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а тому позивач не має права на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.
Щодо позовних вимог про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком з урахуванням оновлених довідок про складові заробітної плати від 05.12.2024 №140-13-01-10-21 та № 141-13-01-10-21, відповідач-2 зазначив, що оскільки пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" позивачу не призначена, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній (тобто, на майбутнє), що суперечить основним засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
23.01.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що ОСОБА_1 з 08.07.2013 призначена дострокова пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на умовах визначених Законом України "Про зайнятість населення". З 11.07.2013 позивач переведена на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із збільшенням розміру пенсії. 05.12.2024 позивач звернулася із заявою про переведення на інший вид пенсії, а саме на пенсію призначену згідно з Законом України "Про державну службу", проте рішенням від 12.12.2024 № 913160131489 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на інший вид пенсії.
Зауважує, що пенсії відповідно до Закону № 889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723-ХІІ) призначаються особам, які: 1) досягли пенсійного віку; 2) мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, жінки- 30років; 3) не отримували пенсію відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ; 4) на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами КМУ, або на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами КМУ незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016. Стверджує, оскільки відповідно до протоколу від 11.07.2013 № 131489 позивачу з 08.07.2013 вже була призначена пенсія по віку відповідно до 37 Закону № 3723-ХІІ, тому підстав для повторного призначення цього ж самого виду пенсії немає.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV.
05.12.2024 позивач звернулася Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" № 889-VIII, додавши до заяви довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.12.2024 №140-13-01-10-21 та від 05.12.2024 № 141-13-01-10-21.
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви від 05.12.2024 про переведення на інший вид пенсії, визначене Головне управління ПФУ в Донецькій області.
12.12.2024 Головне управління ПФУ в Донецькій області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.12.2024 прийняло рішення № 913160131489 про відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби.
У вказаному рішенні відповідач-2 зазначив, що за наявними документами до стажу державного службовця ОСОБА_1 зарахований період з 02.11.1992 до 01.11.2011 (стаж державної служби 9 років 0 місяців 1 день), тобто необхідний стаж категорії посад державних службовців станом на 01.05.2016 у позивача відсутній.
Не погодившись із рішенням від 12.12.2024 № 913160131489 щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні правові норми.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII вік і страховий стаж.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За правилами пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Зі змісту наведених вище норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII та Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17, від 16.12.2021 у справі № 538/804/17, від 22.06.2021 у справі № 308/67/17, від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17 та від 29.11.2022 у справі № 431/991/17.
Суд встановив, що згідно із записами №№ 5-11, 19-27 трудової книжки ОСОБА_1 від 25.04.1977 серії НОМЕР_1 , позивач працювала на таких посадах:
- з 22.05.1987 до 11.07.1988 - старший економіст по цінам Кам'янка-Бузького райвиконкому;
- з 11.07.1988 до 29.06.1990 - старший ревізор-інспектор Кам'янка-Бузького райвиконкому;
- з 02.07.1990 до 02.11.1992 - старший держаний податковий інспектор відділу оподаткування прибутків Державної податкової інспекції у Кам'янка-Бузькому районі;
01.11.2001 - присвоєне персональне звання радника податкової служби ІІІ рангу;
- з 01.11.2001 до 27.06.2013 - головний державний інспектор відділу документальних перевірок, начальник відділу оподаткування юридичних осіб, заступник начальника відділу оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції у Кам'янка-Бузькому районі.
27.06.2013 ОСОБА_1 звільнена з посади заступника начальника відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі за п. 1 ст. 40 КЗпП України - у зв'язку зі скороченням штату працівників.
Тобто, фактичною підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є відсутність у позивача права на призначення пенсії за Законом № 3723-XII, оскільки, як стверджує відповідач-2, ОСОБА_1 не має 20 років стажу на посадах віднесених до посад державної служби (станом на 01.05.2016); посада на якій працювала позивач станом на 01.05.2016, а саме: посади старшого економіста по цінам, старшого ревізора-інспектора Кам'янка-Бузького райвиконкому та посади податкової служби, за якими присвоєні персональні звання не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.
Суд не погоджується із наведеним вище доводами пенсійного органу, зважаючи на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 01.05.2016 (далі - Порядок № 622).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 на посаді старшого економіста по цінам Кам'янка-Бузького райвиконкому з 22.05.1987 до 11.07.1988 та старшого ревізора-інспектора Кам'янка-Бузького райвиконкому з 11.07.1988 до 29.06.1990, суд враховує таке.
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок № 229).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII.
Приписами пункту 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 -VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 обчислюється згідно з законодавством, яке діяло раніше, і на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені.
Стаж державної служби до 01.05.2016 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (далі - Порядок № 283), та додатка до нього.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, чинного до 01.05.2016, до стажу державної служби зараховується робота на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" (3723-12), а також на посадах державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів та на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Додатком до Порядку № 283 визначений Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
Згідно із цим Переліком до стажу державної служби зараховується робота на посадах в контрольно-ревізійних підрозділах центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів рад, ліквідованих у зв'язку з утворенням у 1993 році державної контрольно-ревізійної служби.
Тобто, Порядок № 283, норми якого були чинними до 01.05.2016, передбачав, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в контрольно-ревізійних підрозділах виконавчих органів рад.
Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 на посаді старшого економіста по цінам Кам'янка-Бузького райвиконкому з 22.05.1987 до 11.07.1988 та старшого ревізора-інспектора Кам'янка-Бузького райвиконкому з 11.07.1988 до 29.06.1990.
Щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 на посаді старшого та головного державних інспекторів Державної податкової інспекції у Кам'янка-Бузькому районі з 02.07.1990 до 02.11.1992 та з 01.11.2001 до 27.06.2013, суд враховує таке.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивачки на відповідних посадах був Закон України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII від 04.12.1990 (далі - Закон № 509-XII), а з 12.08.2012 - Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Пунктом 342.4 статті 342 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Згідно з абз. 1 та 2 п. 344.1 ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Крім того, ч. 17 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", були передбачені і Податковим кодексами України від 12.08.2012 (про що зазначено вище).
Отже, законодавством, чинним на період роботи (служби) позивача, та яке діє на теперішній час, визначено, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ці обставини вказують на безпідставність доводів відповідача-2 про те, що стаж роботи позивача на посадах районних виконавчих рад та в органах податкової служби не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Проте, відповідач-2 залишив поза увагою той факт, що станом на дату набрання чинності Закону № 889-VIII позивач займала посади державної служби та стаж її роботи на посадах, віднесених до посад державної служби становив більше 20 років.
Тобто, позивач дотримала всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктами 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII для призначення їй пенсії за віком на умовах статті 37 Закону № 3723-ХІІ, зокрема, вік позивача 60 рік, стаж державної служби станом на 01.05.2016 більше 20 років, страховий стаж - понад 31 рік (що підтверджується копією трудової книжки позивача).
За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність рішення від 12.12.2024 №913160131489 та його скасування.
У той же час, предметом розгляду справи також є питання можливості урахування при переведені на пенсію за віком згідно із Законом № 3723-XII та Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.12.2024 №140-13-01-10-21 та від 05.12.2024 № 141-13-01-10-21.
У справі, яка розглядається, спір виник щодо права позивача на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у сукупності із пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України не визнав цього права за позивачем.
Разом із тим, вимоги позивача зобов'язати відповідача-1 обрахувати їй пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.12.2024 №140-13-01-10-21 та від 05.12.2024 № 141-13-01-10-21 є передчасним, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, що наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, така вимога спрямована на майбутнє, відтак у її задоволенні необхідно відмовити, з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.
До аналогічного висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 12.09.2023 у справі № 560/8328/22, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України суд ураховує під час вирішення цього спору.
Також суд зауважує, що у справі, що розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління ПФУ в Донецькій області, рішенням якого ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом № 889-VIII.
Тому, дії зобов'язального характеру щодо зарахування до стажу роботи позивача періоду роботи у контрольно-ревізійних підрозділах виконавчих органів рад та податкових органах, із переведенням її з 05.12.2024 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у такому переведенні, яким у цьому випадку є Головне управління ПФУ в Донецькій області.
Такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, який, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, суд ураховує під час вирішення цього спору.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту права позивача на пенсійне забезпечення, за наявності всіх встановлених законом умов для переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, необхідно зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посадах в контрольно-ревізійних підрозділах Кам'янка-Бузького райвиконкому з 22.05.1987 до 11.07.1988 та з 11.07.1988 до 29.06.1990 та період роботи на посадах в Державній податковій інспекції у Кам'янка-Бузькому районі з 02.07.1990 до 02.11.1992 та з 01.11.2001 до 27.06.2013 та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, починаючи з 05.12.2024 (дати звернення із заявою).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач-2, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.
Відтак, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.12.2024 № 913160131489 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до стажу державної служби період роботи на посадах в контрольно-ревізійних підрозділах Кам'янка-Бузького райвиконкому з 22.05.1987 до 11.07.1988 та з 11.07.1988 до 29.06.1990 та період роботи на посадах в Державній податковій інспекції у Кам'янка-Бузькому районі з 02.07.1990 до 02.11.1992 та з 01.11.2001 до 27.06.2013 та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 05.12.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова Ольга Йосипівна