справа №380/9963/25
14 жовтня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСМАРКЕС ГРУП» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області №12621748/45367144 від 13.03.2025 року та №12621749/45367144 від 13.03.2025 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» податкові накладні №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року датою подання їх на реєстрацію.
Посилається на те, що за результатами виконання господарського договору позивачем сформовано та подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) дві податкові накладні. Проте контролюючим органом зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних в ЄРПН з посиланням на їх відповідність вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Зазначив, що підприємством надані контролюючому органу всі необхідні пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Однак такі документи не взяті до уваги контролюючим органом та прийнято спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Не погоджуючись із вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача, Головного управління ДПС у Львівській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є правомірними, а позовні вимоги про скасування таких є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні документи щодо підтвердження правомірності формування податкових накладних, а тому комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (регіонального рівня) діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 26.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Копію вказаної ухвали доставлено до електронного кабінету відповідача, Державної податкової служби України, 26.05.2025 року о 19:39 год, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 10.06.2025 року залишено без задоволення клопотання представника відповідача, Головного управління ДПС у Львівській області, про розгляд справи в порядку загального позовного провадження
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області.
З 01.03.2024 року підприємство зареєстровано платником податку на додану вартість.
Основним видом діяльності товариства є виробництво олії та тваринних жирів (10.41).
Для здійснення господарської діяльності ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» орендує у ТОВ «Скайніт» нежитлові приміщення, а саме: склад (літ P1) та частину навісу (літ. III), які розташовані за адресою: вул.Автомобільна, 37, м.Запоріжжя, Заводський район, Запорізька область, що підтверджується копією Договору оренди №18-03-24 від 18.03.2024 року.
На даний час підприємство співпрацює з ТОВ «УКРСПЕЦМОРЕПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ 39220379), яке надає товариству послуги з переробки сировини у готову продукцію.
04.11.2024 року між ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП», як постачальником, та ТОВ «СТАТУС ТРЕЙД ДІСТРІБЬЮШН» (код ЄДРПОУ 43949700), як покупцем, було укладено договір поставки товару №04/11/24.
Згідно з п.п.1.1, 1.2 цього договору, постачальник зобов'язується систематично постачати на користь покупця товари (надалі - товар), а покупець зобов'язується приймати товар та проводити на користь постачальника оплату вартості товару на умовах договору. Предметом поставки є товари в асортименті.
На виконання умов вказаного договору ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» відвантажено на користь ТОВ «СТАТУС ТРЕЙД ДІСТРІБЬЮШН» товар, а саме - олія купажована (суміш соняшникової рафінованої оліїї та оливокової олії Extra Virgin) OIL EXTRA VIRGIN produkt Ж/Б 1л, на загальну суму 163200,00 грн, у т.ч. ПДВ - 27200,00 грн, що підтверджується видатковою накладною №17 від 03.12.2024 року та товарно-транспортною накладною №17 від 03.12.2024 року, підписаними сторонами договору.
Навантаження товару здійснювалося за адресою орендованого складу товариства (вул.Автомобільна, 37, м.Запоріжжя, Заводський район, Запорізька область) автомобільним перевізником виступало ТОВ «НОВА ПОШТА» (ЄДРПОУ 31316718), що підтверджується TTH №17 від 03.12.2024 року, актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №HП-013260416 від 10.12.2024 року, специфікацією до акту наданих послуг №HП-013260416 від 10.12.2024 року.
У подальшому, ТОВ «СТАТУС ТРЕЙД ДІСТРІБЬЮШН» здійснено часткову оплату за товар згідно з платіжними інструкціями: №23 від 08.01.2025 року, №42 від 15.01.2025 року, №49 від 16.01.2025 року, №126 від 06.02.2025 року.
За фактом першої події - відвантаження товару, ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» за допомогою електронного кабінету платника податку складено податкову накладну №1 від 03.12.2024 року на загальну суму коштів, що підлягає сплаті, з урахуванням ПДВ - 163200,00 грн (в т.ч. ПДВ - 27200,00 грн), та відправлено її на реєстрацію в ЄРПН.
05.01.2025 року позивачем отримано Квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №9401270231 з підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування №1 від 03.12.2024 року в ЄРПН. Обсяг постачання товару/послуги 1517 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.».
Позивачем подано письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №1 від 03.12.2024 року, для розгляду відповідачем питання прийняття рішення про її реєстрацію в Реєстрі. До вказаних пояснень позивачем додано копії первинних документів, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «СТАТУС ТРЕЙД ДІСТРІБЬЮШН», зокрема: договору поставки товару №04/11/24 від 04.11.2024 року, видаткової накладної №17 від 03.12.2024 року, товарно-транспортної накладної №17 від 03.12.2024 року, платіжних інструкцій №23 від 08.01.2025 року, №42 від 15.01.2025 року, №49 від 16.01.2025 року, №126 від 06.02.2025 року. Окрім того, товариством долучалися: договір оренди приміщення, видаткові накладні на придбання сировини, акт переробки сировини, акт приймання - передачі готової продукції, квитанції про оплату сировини та робіт/послуг з її переробки у готову продукцію, товарно-транспортні накладні, специфікації. Також повідомлено, що ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» співпрацює з ТОВ «УКРСПЕЦМОРЕПРОДУКТ» (ЄДРПОУ 39220379), яке надає позивачу послуги з переробки сировини у готову продукцію; між тим, вказано, що сировину для виготовлення олії товариство закуповує у підприємств-платників ПДВ: соняшникову олію у ТОВ «ТОРГОВЕЛЬНИЙ ДІМ «СЛАВІЯ», ящики у ТОВ «МОДЕРН ПАК», вітаміни у ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «МАКРОХІМ», банки у ТОВ «Фавор», оливкову олію у ТОВ «Експерт-Логіст-Львів».
04.03.2025 року, за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, Головне управління ДПС у Львівській області надіслало ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» Повідомлення №12573448/45367144 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної №1 від 03.12.2024 року в Реєстрі, з пропозицією щодо надання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів щодо постачання, придбання товарів, послуг; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У графі «додаткова інформація» нічого не вказано. Крім того, повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абз.6 п.9 Порядку №520.
ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» на вказане Повідомлення не відреагувало, що не заперечується останнім.
13.03.2025 року комісією ДПС у Львівській області прийнято рішення №12621748/45367144 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 03.12.2024 року. Підставами для відмови у її реєстрації у рішенні обрано: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку. У Графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано: «не отримано Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН».
27.03.2025 року позивач звернувся до ДПС України із скаргою на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.12.2024 року. За результатами розгляду цієї скарги ДПС України прийнято рішення №14756/45367144/2 від 02.04.2025 року, згідно якого залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Крім того, 26.08.2024 року між ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП», як постачальником, та ТОВ «ОНЛІ ОПТ» (код ЄДРПОУ 45358040), як покупцем, укладено договір поставки товару №260824.
Згідно з п.п.1.1, 1.2 цього договору, постачальник зобов'язується систематично постачати на користь покупця товари (надалі - товар), а покупець зобов'язується приймати товар та проводити на користь постачальника оплату вартості товару на умовах договору. Предметом поставки є товари в асортименті.
На виконання умов вказаного договору ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» відвантажено на користь ТОВ «ОНЛІ ОПТ» товар на загальну суму 77680,00 грн. у т. ч. ПДВ - 12946,67 грн, зокрема: олія купажована (суміш соняшникової рафінованої олії та оливокової олії Extra Virgin) OIL EXTRA VIRGIN produkt Ж/Б 1л; олія купажована (суміш соняшникової рафінованої олії та оливокової олії Extra Virgin) OIL EXTRA VIRGIN produkt 1 л скло; олія купажована (суміш соняшникової рафінованої олії та оливокової олії Extra Virgin) OIL EXTRA VIRGIN produkt Ж/Б 5л.
Доставка товару здійснювалася ТОВ «НОВА ПОШТА» (ЄДРПОУ 31316718). Вказані обставини підтверджуються видатковою накладною №6 від 07.02.2025 року та специфікацією до акту наданих послуг №HП-013747187 від 10.02.2025 року.
У подальшому, ТОВ «ОНЛІ ОПТ» здійснено оплату за товар згідно з платіжною інструкцією №619 від 05.03.2025 року на суму 77680,00 грн, у т.ч. ПДВ - 12946,67 грн.
За фактом першої події - відвантаження товару, ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» за допомогою електронного кабінету платника податку складено податкову накладну №2 від 07.02.2025 року на загальну суму коштів, що підлягає сплаті, з урахуванням ПДВ - 77680,00 грн (в т.ч. ПДВ - 12946,67 грн), та відправлено її на реєстрацію в ЄРПН.
17.02.2025 року позивачем отримано Квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №9033528807 з підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування №2 від 07.02.2025 року в ЄРПН. Обсяг постачання товару/послуги 1517 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.».
Позивачем подано письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №2 від 07.02.2025 року, для розгляду відповідачем питання прийняття рішення про її реєстрацію в Реєстрі. До вказаних пояснень позивачем додано копії первинних документів, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «ОНЛІ ОПТ», зокрема: договору поставки, видаткової накладної №6 від 07.02.2025 року, квитанції про оплату №619 від 05.03.2025 року. Окрім того, на підтвердження наявності залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, позивачем долучалися: копія свідоцтва на промисловий зразок, договір оренди приміщення, видаткові накладні на придбання сировини, акт переробки сировини, акт приймання-передачі готової продукції, квитанції про оплату сировини та робіт/послуг з її переробки у готову продукцію, товарно-транспортні накладні, специфікації. Також повідомлено, що ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» співпрацює з ТОВ «УКРСПЕЦМОРЕПРОДУКТ» (ЄДРПОУ 39220379), яке надає позивачу послуги з переробки сировини у готову продукцію; між тим, вказано, що сировину для виготовлення олії товариство закуповує у підприємств-платників ПДВ: соняшникову олію у ТОВ «ТОРГОВЕЛЬНИЙ ДІМ «СЛАВІЯ», ящики у ТОВ «МОДЕРН ПАК», вітаміни у ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «МАКРОХІМ», банки у ТОВ «Фавор», оливкову олію у ТОВ «Експерт-Логіст-Львів».
04.03.2025 року, за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, Головне управління ДПС у Львівській області надіслало ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» Повідомлення №12573449/45367144 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної №2 від 07.02.2025 року в Реєстрі, з пропозицією щодо надання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів щодо постачання, придбання товарів, послуг; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У графі «додаткова інформація» нічого не вказано. Крім того, повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абз.6 п.9 Порядку №520.
ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» на вказане Повідомлення не відреагувало, що не заперечується останнім.
13.03.2025 року комісією ДПС у Львівській області прийнято рішення №12621749/45367144 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 07.02.2025 року. Підставами для відмови у її реєстрації у рішенні обрано: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку. У Графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано: «не отримано Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН».
27.03.2025 року позивач звернувся до ДПС України із скаргою на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 07.02.2025 року. За результатами розгляду цієї скарги ДПС України прийнято рішення №14752/45367144/2 від 02.04.2025 року, згідно якого залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на переконання позивача, вищезгадані рішення від 13.03.2025 року: №12621748/45367144 та №12621749/45367144 прийняті за формальних підстав, без належної оцінки наданим ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» поясненням та документам, які у своїй сукупності є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН. А тому, вважає, що є всі підстави для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати у день надходження в ЄРПН податкові накладні №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року, виписані на ТОВ «СТАТУС ТРЕЙД ДІСТРІБЬЮШН» та ТОВ «ОНЛІОПТ» відповідно. Вважаючи у зв'язку із цим свої права порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з визначенням, наведеним у підп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абз.абз.1, 2, 5, 10 п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
За змістом п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).
Відповідно до абзаців 1-3 п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.8 Порядку №1165, платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктом 10 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими п.11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абз.2 п.25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (п.26 Порядку №1165).
Пунктом 1 Додатку 3 до Порядку передбачено такий критерій ризиковості здійснення операцій як: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою).
Суд встановив, що на виконання означених вимог податкового законодавства ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» за допомогою електронного кабінету платника податку складено спірні податкові накладні №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року та відправлено їх на реєстрацію в ЄРПН. Однак така була зупинена з підстав відповідності платника податків п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних/розрахунків коригування, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН без деталізації того, які саме документи слід надати.
У подальшому, позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії первинних документів щодо податкових накладних №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року, реєстрацію яких зупинено.
За результатами розгляду останніх Головне управління ДПС у Львівській області сформувало і направило ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» Повідомлення від 04.03.2025 року (*2) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абз.6 п.9 Порядку №520.
Водночас позивач таким правом не скористався, що ним і не заперечується, у зв'язку із чим відповідачем було прийнято оскаржувані рішення від 13.03.2025 року: №12621748/45367144 та №12621749/45367144 про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року №520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків Повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваного рішення).
Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку №520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 року №19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023 року, п.9 Порядку №520 викладено у наступній редакції:
«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за №959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року №261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.».
Пункт 10 Порядку №520 з 08.03.2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.».
Відповідно до п.12 Порядку №520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Також, наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 року №19 було затверджено форми Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН п.4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений п.5 Порядку №520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених п.5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту п.10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абз.6 п.9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У постанові від 24.03.2025 року у справі №140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
У даній справі мали місце наступні обставини (якщо їх узагальнити):
- у Квитанціях податковий орган в загальному сформулював вимогу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних й, у зв'язку з чим ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» на власний розсуд надало відповідні пояснення та документи;
- за результатами розгляду вказаних пояснень і документів Головне управління ДПС у Львівській області надіслало позивачу Повідомлення;
- з огляду на ненадання у строки, встановлені абз.6 п.9 Порядку №520 додаткових пояснень і документів, Головне управління ДПС прийняло оскаржувані у цій справі рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року.
Отже, з установлених у цій справі судами обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку №520 (в редакції, чинній з 08.03.2023 року) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо цих податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Зміст Повідомлень свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідних графах податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлень.
Будь-яких доводів, які б стосувались неотримання позивачем указаних Повідомлень, впродовж розгляду справи ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» не наводилось.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що у спірному випадку позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від Головного управління ДПС у Львівській області. Наслідком невиконання платником податків вимог п.9 Порядку №520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Позивач у позовній заяві стверджує, що у Квитанціях відповідач не конкретизував належним чином документи, які слід було надати для підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року. Проте такі доводи не є змістовними. Законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання Квитанції, податковий орган саме у Повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку в Повідомленнях відповідач чітко вказав, які саме документи слід надати щодо зупинених податкових накладних, але позивач таким правом не скористався.
Та обставина, що позивач не згоден із переліком документів, визначених у Повідомленнях, не свідчить про нівелювання обов'язку із надання таких документів або додаткових пояснень із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування.
Обґрунтованість та достатність конкретизації необхідних додаткових документів, які наводилися у зазначених Повідомленнях, не є предметом оцінки у цій справі, оскільки позивачем у відповідь на Повідомлення не було вчинено жодних дій.
За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень (з урахуванням того, що позивач не заперечує факт їх отримання), посилання на неправомірність висунутих податковим органом вимог у таких Повідомленнях є безпідставними, а прийняття Головним управлінням ДПС у Львівській області рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, щодо яких надсилались Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам п.9 Порядку №520.
При цьому, слід зазначити, що в оскаржуваних рішеннях від 13.03.2025 року: №12621748/45367144 та №12621749/45367144 відповідач чітко зазначив, що підставою їх прийняття є «ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». З огляду на наведене, суд критично оцінює доводи позивача, що оскаржувані рішення містять лише загальне твердження без зазначення, які документи складені з порушенням законодавства та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН. У цьому випадку, саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленнях, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.
Суд відхиляє посилання позивача на висновки, викладені в постановах Верховного Суду, що наведені у позовній заяві, адже застосуванню до правовідносин із наведених справ підлягали положення Порядку №520 до внесення до нього змін, які набрали чинності з 08.03.2023 року.
Суд зазначає, що відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, наведених у постанові від 30.01.2019 року у справі №755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
Отже, судом враховується стала правова позиція, викладена за подібних правовідносин у постановах Верховного Суду від 24.03.2025 року у справі №140/32696/23, від 31.03.2025 року у справі №140/20330/23, від 23.04.2025 року у справі №620/4035/24 тощо.
Таким чином, оскільки комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (регіонального рівня) діяла підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є правомірними, а позовні вимоги про їх скасування є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Як наслідок, похідна позовна вимога про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року також не підлягає задоволенню.
Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести правомірність свого рішення, дій чи бездіяльності.
Поряд з тим, відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо їх обґрунтованість заперечує. Наведене випливає зі змісту ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідач, Головне управління ДПС у Львівській області, виконав покладений на нього ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довів правомірність своїх дій та рішень, чим спростував твердження позивача про порушення його прав та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову ТОВ «ЕСМАРКЕС ГРУП» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень від 13.03.2025 року: №12621748/45367144 та №12621749/45367144, зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №1 від 03.12.2024 року та №2 від 07.02.2025 року - слід відмовити.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.