13 жовтня 2025 року Справа № 160/24548/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
26 серпня 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Шеліхової Анастасії Василівни, через систему "Електронний Суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо невнесення даних громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) щодо ненадання відповіді на заяву про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) розглянути заяву громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" він підлягає виключенню з військового обліку, як особа визнана непридатним до військової служби. Зазначає, що заяву з додатками від 21.07.2025 про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку було відправлено засобами поштового зв'язку до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Проте відповіді на заяву не надав. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду його заяви.
Ухвалою суду від 29.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачу було направлено копію ухвали суду від 29.08.2025 про відкриття провадження у справі в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою відповідального працівника суду від 29.08.2025; правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовозобов'язаним та перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з карткою обстеження та медичного огляду №3517 від 24.10.2024 року позивач визнаний непридатним до військової служби.
Проте, в електронному військово-обліковому документі позивача, сформованому через застосунок "Резерв+", відсутня інформація про визнання позивача військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
З метою реалізації права на виключення з військового обліку, 22.07.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 , засобами поштового зв'язку, а саме рекомендованим листом позивачем було направлено заяву від 21.07.2025 року в якій просив на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" внести відомості до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 та оновити дані ОСОБА_1 в реєстрах ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку.
До заяви було надано: копія паспорта ОСОБА_1 , копія картки обстеження та медичного огляду від 24.10.2024 року, ВОД сформований в Резерв+.
Відповідно даних з сайту «Укрпошта» поштове відправлення було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 22.07.2025. Проте відповіді на заяву не надано.
Вважаючі зазначену бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та діє станом на час розгляду справи.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів врегульовані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон України 3543-XII).
За визначенням, наданим у статті першій Закону України 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовозобов'язаним та перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з карткою обстеження та медичного огляду №3517 від 24.10.2024 року позивач визнаний непридатним до військової служби.
Проте, в електронному військово-обліковому документі позивача, сформованому через застосунок "Резерв+", відсутня інформація про визнання позивача військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
З метою реалізації права на виключення з військового обліку, 22.07.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 , засобами поштового зв'язку, а саме рекомендованим листом позивачем було направлено заяву від 21.07.2025 року в якій просив на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" внести відомості до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 та оновити дані ОСОБА_1 в реєстрах ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку.
До заяви було надано: копія паспорта ОСОБА_1 , копія картки обстеження та медичного огляду від 24.10.2024 року, ВОД сформований в Резерв+.
Відповідно даних з сайту «Укрпошта» поштове відправлення було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 22.07.2025. Проте відповіді на заяву не надано.
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 р. затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).
Пунктом 56 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно п.58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно положень статті 60 Порядку № 560 - комісія вивчає отримані заяву та підтверджуючі документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтверджуючих документів.
Згідно абзаців 5 та 9 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 «Про затвердження положення про територіальні центри комплектування» - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та в особливий період, у тому числі в період дії воєнного стану, які надаються в установленому порядку.
Проте суд зазначає, що в порушення п. 60 Порядку № 560, заяву та додані до неї документи по суті поставленого питання комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 фактично не було розглянуто.
Також станом на дату розгляду справи відповіді про результати розгляду заяви позивача від 21.07.2025 про оформлення відстрочки або про відмову у оформленні такої відстрочки не надходило.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що компетенція ІНФОРМАЦІЯ_1 полягає у тому, що згідно покладених завдань і функцій останній є спеціалізованим суб'єктом владних повноважень у сфері щодо прийняття рішення про надання відстрочки від мобілізації на особливий період.
Суд повинен уникати безпідставних втручань у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.
А тому належним захистом порушених прав позивача буде визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.07.2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", як особа визнана непридатним до військової служби та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", як особа визнана непридатним до військової служби та прийняти відповідне рішення у порядку та у строки, визначені законодавством України, і з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову відповідно до вищенаведених мотивів.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується квитанцією від 25.08.2025 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 484,48 грн. підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; ПН НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ; ІК в ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.07.2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", як особа визнана непридатним до військової служби.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2025 року про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо виключення з військового обліку на підставі п. 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", як особа визнана непридатним до військової служби та прийняти відповідне рішення у порядку та у строки, визначені законодавством України, і з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ; ІК в ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; ПН НОМЕР_2 ) понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 484,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 13 жовтня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков