Постанова від 14.10.2025 по справі 398/4972/25

Справа №: 398/4972/25

провадження №: 3/398/1460/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

"14" жовтня 2025 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Петренко С.Ю.,

за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.О.,

прокурора - Єфременко Ю.С.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Олександрія, Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 року за №23/2025, ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання старшого лейтенанта поліції до 16.09.2022 проходив службу в Національній поліції України та будучи суб'єктом декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду декларування (не пізніше 31 січня 2024 року), а саме 26.06.2025 22:34 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік, особи, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав.

Прокурор обставини викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

На підставі ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання старшого лейтенанта поліції до 16.09.2022 проходив службу в Національній поліції України та будучи суб'єктом декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду декларування: не пізніше 31 січня 2024 року, а саме 26.06.2025 22:34 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік, особи, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Наказом ГУНП в Кіровоградській області № 403 о/с від 14.09.2022, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 16 вересня 2022 року.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України. На підставі частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

На підставі викладеного та відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 03.03.2022, зупинене подання декларацій.

Однак Закон України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 доповнено пунктом 27 розділу XIII «Прикінцевих положень», де установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 (який набрав чинності 12.10.2023), подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року, відповідно п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК/Національне агентство) від 23.07.2021 № 449/21 (втратив чинність 11 жовтня 2024 року на підставі наказу НАЗК № 252/23 від 08.11.2023).

Разом із тим, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається. Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знову розпочинає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається, відповідно п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021 (набрав чинність - 11 жовтня 2024 року).

У відповідності до п. 1-1 розділу І Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.

Згідно з п. 2-2 розділу І Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) особи, які звільнились у період з 24.02.2022 до 31.12.2022 - подають декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2022 рік.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

У свою чергу, ОСОБА_1 ознайомився із вказаним наказом та рекомендаціями для поліцейських, держаних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи та вимогами Закону, щодо необхідності подання електронної декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а також отримав трудову книжку, про що свідчать проставлені останнім підписи у розписці та ознайомленні з рекомендаціями для поліцейських.

Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2022 рік, який припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) не пізніше 31 січня 2024 року.

В порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, станом на 01.02.2024, вчинив протиправну, винну, умисну бездіяльність (не подав у визначений законодавством термін декларацію), яка посягає на встановлений порядок управління і за яке передбачено адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 1726 КУпАП. Вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією має формальний склад за відсутності настання шкідливих матеріальних наслідків.

ОСОБА_1 фактично здійснив подачу щорічної декларації за 2022 рік суб'єкта декларування, який припинив виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) лише 26.06.2025 о 22:34, котрий належним чином поінформований та ознайомлений з правилами подачі декларацій та правилами роботи в електронній системі, що фактично підтверджується отриманням останнім доступу до заповнення декларацій в електронній системі на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та додатково вказує на умисну форму вини.

На підставі статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Умисна форма вини ОСОБА_1 полягає в тому, що вчиняючи несвоєчасне подання декларації він усвідомлював протиправний характер своєї бездіяльності, передбачав її шкідливі наслідки і бажав або свідомо допускав настання цих наслідків.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 знаючи про обов'язок подання не пізніше 31 січня 2024 року електронної декларації, вчинив без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасній (поза встановленому Законом строки) подачі електронної декларації, перебуваючи у стані безперервного провадження бездіяльності до часу подання декларації, безперервно порушував закон з 31.01.2024 по 26.06.2025 включно.

ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов'язків, передбаченого ст. 45 Закону № 1700-VII. Початком моменту такого діяння є бездіяльність, коли ОСОБА_1 не виконав належним чином покладені на нього обов'язки щодо подання щорічної декларації за 2022 рік, тобто не пізніше 31 січня 2024 року. Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли останній подав електрону декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 26.06.2025 о 22:34.

25.07.2025 за вихідним № 55864-2025 Кіровоградським УДВБ НПУ надіслано офіційний лист (рекомендоване повідомлення) запрошення ОСОБА_1 04.08.2025 о 11:00, для складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення та з метою реалізації його прав, передбачених ст. 256 КУпАП, зокрема, ознайомитись з протоколом про адміністративне правопорушення, надати пояснення та зауваження до його змісту, отримати другий примірник протоколу, однак останній не отримав запрошення.

Крім цього, ОСОБА_1 02.08.2025 направлені копії повідомлення про запрошення (у вигляді текстового повідомлення та файлу в PDF форматі) за допомогою месенджерів WhatsApp на номер мобільного телефону НОМЕР_1 , які отримано та переглянуто.

Також, 02.08.2025 о 11:01 здійснено телефонний дзвінок на номер мобільного телефону НОМЕР_1 , який належить та користується ОСОБА_1 з метою дублюючого запрошення, котрий під час аудіодзвінка повідомив, що йому відомо про запрошення, однак у нього немає можливості з'явитися (без повідомлення причини).

ОСОБА_1 належним чином повідомлений про запрошення до Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, а саме 02.08.2025 копії повідомлення про запрошення (у вигляді текстового повідомлення та файлу в PDF форматі) за допомогою месенджерів WhatsApp на номер мобільного телефону НОМЕР_1 .

Незважаючи на неодноразові запрошення ОСОБА_1 до Кіровоградського управління ДВБ НПУ не прибув. Повідомлень, у яких би містилася інформація про зручні дату та час для можливого прибуття до Кіровоградського управління ДВБ НПУ від нього не надходило.

Зазначене свідчить, що ОСОБА_1 відмовився від ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення, підписання, а також отримання його примірника.

На підставі статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права

і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє

від юридичної відповідальності.

Таким чином, колишній оперуповноважений сектору кримінальної поліції Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію за 2022 рік особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.

Таким чином, суд оцінив вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності та дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію за 2022 рік особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Враховуючи викладене, обставини та характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП та ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, підлягає до стягнення судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605,60 грн.).

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

Реквізити для сплати штрафу: рахунок: UA388999980313020106000011561; Отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100; Код за ЄДРПОУ: 37918230; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Кодкласифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф).

Реквізити для сплати судового збору: Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.

Суддя С.Ю.ПЕТРЕНКО