Постанова від 14.10.2025 по справі 398/4893/25

Справа №: 398/4893/25

провадження №: 3/398/1453/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

"14" жовтня 2025 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Петренко С.Ю.,

за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.О.,

прокурора - Запорожець О.О.,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Світловодська, Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальностіза ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшла справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов"язане з корупцією від 29.07.2025 року за №21/2025, ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання головний майстер-сержант служби цивільного захисту до 14.05.2025 проходив службу в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області та будучи суб'єктом декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого строку декларування (протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності), а саме 18.06.2025 о 14:22 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію при звільненні особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період 01.01.2025 - 14.05.2025, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання надав заяву про розгляд спраив за його відсутності, винним себе визнає.

Прокурор обставини викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

На підставі ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання головний майстер-сержант служби цивільного захисту до 14.05.2025 проходив службу в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області та будучи суб'єктом декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого строку декларування (протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності), а саме 18.06.2025 о 14:22 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію при звільненні особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період 01.01.2025 - 14.05.2025, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Наказом Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області № 218 від 13.05.2025 відповідно до пункту 176 підпункту 1 (у зв'язку із закінченням строку контракту) виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій командира відділення 8 пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області головного майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , з 14 травня 2025 року.

Відповідно до п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593) на момент звільнення ОСОБА_1 відносився до начальницького складу, тобто був особою, уповноваженою на виконання функцій держави, на яку поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, відповідно п. 15 Положення № 593.

Згідно з пунктами 6, 15 Положення № 593, на командира відділення 8 пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області головного майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. 6 Положення № 593, ОСОБА_1 відноситься до начальницького складу, тобто є особою, уповноваженою на виконання функцій держави, на яку поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно п. 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.

Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:

рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;

молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;

середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;

старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;

вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності, відповідно до п. 2 ч. 2. Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, який набрав чинності 11 жовтня 2024 року.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності, згідно п. 1 розділу І Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами).

Відповідно до 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані протягом 30 календарних днів після припинення діяльності подати в установленому частиною другою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування.

У свою чергу, ОСОБА_1 ознайомився із пам'яткою при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України, щодо необхідності подання електронної декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а також отримав трудову книжку, про що свідчать проставлені останнім підписи у розписці та ознайомленні з пам'яткою.

Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 зобов'язаний подати декларацію при звільненні 01.01.2025 - 14.05.2025 особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими декларація) не пізніше 13.06.2025, натомість, ОСОБА_1 тільки 18.06.2025 о 14:22 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію при звільненні, котрий належним чином поінформований та ознайомлений з правилами подачі декларацій та правилами роботи в електронній системі, що фактично підтверджується отриманням останнім доступу до заповнення декларацій в електронній системі на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та додатково вказує на умисну форму вини.

На підставі статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Умисна форма вини ОСОБА_1 полягає в тому, що вчиняючи несвоєчасне подання декларації він усвідомлював протиправний характер своєї бездіяльності, передбачав її шкідливі наслідки і бажав або свідомо допускав настання цих наслідків.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 знаючи про обов'язок подання протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності електронної декларації, вчинив без поважних причин дію що полягає у несвоєчасній (поза встановленому Законом строки) подачі електронної декларації, перебуваючи у стані безперервного провадження бездіяльності до часу подання декларації, безперервно порушував закон з 14.06.2025 по 18.06.2025 включно.

ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов'язків, передбаченого ст. 45 Закону № 1700-VII. Початком моменту такого діяння є бездіяльність коли ОСОБА_1 не виконав належним чином покладені на нього обов'язки щодо подання декларації при звільненні, тобто протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли останній подав електрону декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 18.06.2025 о 14:22.

На підставі статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права

і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє

від юридичної відповідальності.

Таким чином, колишній командир відділення 8 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області головний майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію при звільненні особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період 01.01.2025 - 14.05.2025, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується дослідженими доказами.

Таким чином, суд оцінив вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності та дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, а саме несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію при звільненні особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період 01.01.2025 - 14.05.2025, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Враховуючи викладене, обставини та характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП та ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, підлягає до стягнення судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605,60 грн.).

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

Реквізити для сплати штрафу: рахунок: UA388999980313020106000011561; Отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100; Код за ЄДРПОУ: 37918230; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Кодкласифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф).

Реквізити для сплати судового збору: Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.

Суддя С.Ю.ПЕТРЕНКО