Справа № 344/17665/25
Провадження № 1-в/344/177/25
14 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції в залі суду в м.Івано-Франківську клопотання засудженого ОСОБА_4 про звільнення від подальшого відбування покарання у виді довічного позбавлення волі у зв'язку із хворобою, -
Засуджений ОСОБА_4 звернувся до Івано-Франківського міського суду з клопотанням у порядку ст.537 КПК України про звільнення від подальшого відбування покарання у виді довічного позбавлення волі у зв'язку із психічною хворобою.
У судовому засіданні засуджений вважав, що може самостійно здійснювати захист своїх прав, оскільки центр з надання безоплатної правничої допомоги не забезпечує надання якісної правової допомоги.
Прокурор вважав, що у даному провадженні участь захисника є обов'язковою, а тому просив призначити засудженому захисника за рахунок держави.
Заслухавши думку учасників судового провадження, суд вважає наступне.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 КПК України, суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.
Так, з клопотання засудженого ОСОБА_4 вбачається, що підставою для звільнення за хворобою останній зазначає наявність у нього розладів особистості та поведінки органічної етіології. На підтвердження захворювання засудженим надано копію висновку ЛКК №32 від 22.07.2025, згідно якого йому встановлено діагноз: Тривожно-фобічний розлад у акцентуйованої особистості з установчою поведінкою. Крім того, засуджений вказав на те, що упродовж тривалого часу він не забезпечується правом на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.2 ст.49 КПК України, у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, суд постановляє ухвалу, якою доручає відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги, призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його прибуття у зазначені в ухвалі час і місце для участі у кримінальному провадженні.
Відповідно до змісту ст.ст.13, 16 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», установою, яка надає безоплатну вторинну правову допомогу при здійсненні представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами є Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
За таких обставин слід залучити захисника для здійснення захисту за призначенням засудженому ОСОБА_4 та доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката для здійснення такого захисту за призначенням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 49, 369 КПК України, суд -
Залучити засудженому ОСОБА_4 захисника через Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката, який буде надавати засудженому ОСОБА_4 безоплатну вторинну правову допомогу.
Повідомити, що розгляд клопотання призначено на 29 жовтня 2025 року о 13 год 00 хв (Івано-Франківський міський суд: м. Івано-Франківськ, вул.Грюнвальдська, 11, зал №17).
Оплату праці захисника провести за рахунок держави в порядку та розмірах, передбачених чинним законодавством.
Копію ухвали направити в Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає і є обов'язковою для виконання.
Суддя ОСОБА_5