Рішення від 07.10.2025 по справі 687/10/25

№ справи687/10/25

№2/687/86/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року Чемеровецький районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Борсука В.О.,

з участю секретаря - Пагор Б.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Чемерівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, Гуменецької сільської ради про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2025 року позивач звернулася в суд з позовною заявою до відповідачів про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування за законом, вказуючи, що 02.11.2000 року рішенням Циківської сільської ради № 13 матері позивача - ОСОБА_2 виділено та передано у користування земельну ділянку із земель запасу сільської ради як працівнику соціальної сфери. Розпорядженням Чемеровецької РДА Хмельницької області № 246/2009-р від 02.06.2009 року ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі у власність земельної ділянки, яка була надана останній у користування із земель резервного фонду Циківської сільської ради та знаходиться за межами населеного пункту, для ведення особистого селянського господарства. В подальшому, у 2012 році колективним малим підприємством «Горизонт» за замовленням ОСОБА_2 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку. Однак, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та не завершила процедуру державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, що належала померлій ОСОБА_2 позивач звернулася до приватного нотаріуса Кам'янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області, проте отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, а тому вимушена звернутися в суд з даним позовом.

В судове засідання позивач та її представник не з'явилися, однак в матеріалах справи міститься заява представника, згідно з якою позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, розгляд справи проводити у його відсутності.

Представник Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області в судове засідання не з'явилася, однак в матеріалах справи міститься відзив, згідно з яким розгляд справи просить проводити у її відсутності, щодо прийняття рішення покладається на думку суду.

Представник Гуменецької сільської ради не з'явилася, однак в матеріалах справи міститься заява, згідно з якою розгляд справи просить проводити у її відсутності, щодо прийняття рішення покладається на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом обєктивно встановлено, що позивач ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками вказані - ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 15.01.2019 року.

Згідно з свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 29.01.1993 року ОСОБА_5 зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 , прізвище дружини після уладення шлюбу змінено на « ОСОБА_6 ».

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 03.01.2019 року.

Відповідно до рішення Циківської сільської ради № 13 від 02.11.2000 року ОСОБА_2 виділено та передано у користування земельну ділянку із земель резервного фонду і земель запасу сільської ради як працівнику соціальної сфери.

Розпорядженням Чемеровецької РДА Хмельницької області № 246/2009-р від 02.06.2009 року ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі у власність земельної ділянки, яка була надана останній у користування, із земель резервного фонду Циківської сільської ради та знаходиться за межами населеного пункту, для ведення особистого селянського господарства. Пунктом 2 вказаного розпорядження передбачено - громадянам замовити в землевпорядній організації дану технічну документацію та подати в райдержадміністрацію для затвердження.

У 2012 році колективним малим підприємством «Горизонт» за замовленням ОСОБА_2 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку на території Циківської сільської ради.

У відповідності до довідки № 17-06.7-06 від 01.05.2025 року, виданої Гуменецькою сільською радою, ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала до дня смерті в АДРЕСА_1 . Разом із померлою на день смерті були зареєстровані: дочка ОСОБА_1 , онука ОСОБА_7 , онук ОСОБА_8 ..

Відповідно до довідки № 43/01-16 від 21.02.2025 року, виданої приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Пилявським О.В., після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу, заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_1 , свідоцтво про право на спадщину не видавалося.

Так, після смерті ОСОБА_2 позивач звернулася до приватного нотаріуса Кам'янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Пилявського О.В. з заявою стосовно видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, що належала померлій ОСОБА_2 , однак їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, що підтверджується повідомленням № 397/02-31 від 22.10.2024 року.

Разом з тим, позивач звернулася із заявою до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області про надання дозволу на проведення дій щодо завершення приватизації земельної ділянки, яка була виділена та передана в користування ОСОБА_2 , проте отримала відмову у зв'язку з тим, що Кам'янець-Подільська РДА Хмельницької області позбавлена права розпоряджатися земельними ділянками державної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується повідомленням № Ф-77/01-17 від 07.05.2025 року.

Із аналогічною заявою позивач звернулася до Гуменецької сільської ради, однак також отримала відмову, оскільки згідно з чинним законодавством сільські ради не уповноважені надавати дозволи спадкоємцям померлих осіб на проведення дій із завершення приватизації земельних ділянок, на які померла особа не набула приватної власності, що підтверджується повідомленням № 01-31-309 від 29.04.2025 року.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

Згідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, як це визначено п. г ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За змістом ст. 1296 ЦК України оформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину.

Так, згідно з рішенням Циківської сільської ради № 13 від 02.11.2000 року ОСОБА_2 виділено та передано у користування земельну ділянку як працівнику соціальної сфери у відповідності до Указу Президента України «Про забезпечення економічних інтересів і соціального захисту працівників соціальної сфери села та вирішення окремих питань, що виникли в процесі проведення земельної реформи» № 584 від 12.04.2000 року, яким було передбачено необхідність вжити заходів щодо виділення до 01.11.2000 року відповідно до законодавства із земель запасу та резервного фонду земельних ділянок і надання їх у користування особам, які працюють у соціальній сфері села, та пенсіонерам, що раніше працювали у зазначеній сфері та проживають у сільській місцевості, для ведення особистого підсобного господарства.

На момент ухвалення рішення сільською радою про виділення та передачу у користування ОСОБА_2 земельної ділянки діяв Земельний кодекс України від 18.12.1990 року № 561-XII. Так, відповідно до ст. 19 даного кодексу сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами, зокрема, для ведення особистого підсобного господарства тощо. Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок. Відповідна місцева Рада народних депутатів дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель.

У відповідності до розпорядження Чемеровецької РДА Хмельницької області № 246/2009-р від 02.06.2009 року ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі у власність земельної ділянки, яка була надана останній у користування, із земель резервного фонду Циківської сільської ради та знаходиться за межами населеного пункту, для ведення особистого селянського господарства.

Так, частинами 1, 3 статті 116 ЗК України в редакції чинній як на час надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації, так і на час розгляду справи, передбачено, що громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.

Також на час надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації був чинним Закон України «Про розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до ст. 7 якого при розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст передаються: усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності; земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності тощо.

З 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень якого землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» п. 4 цього розділу тощо; у державній власності залишаються: землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті «а» п. 3 цього розділу, а також земель, які відповідно до закону віднесені до комунальної власності.

Статтею 118 ЗК України в редакції чинній на час розгляду справи визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, згідно з вказаною статтею громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, якою передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає заяву у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

У Постанові від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18) Велика Палата Верховного Суду зазначила, у разі коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно з ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України оформлення речових прав на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, як вбачається із матеріалів справи матір'ю позивачки згідно із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.01.2019 року була - ОСОБА_2 ..

ОСОБА_2 виділено та передано у користування земельну ділянку як працівнику соціальної сфери, а згодом надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі у власність земельної ділянки, яка була надана останній у користування, що підтверджується рішенням Циківської сільської ради № 13 від 02.11.2000 року та розпорядженням Чемеровецької РДА Хмельницької області № 246/2009-р від 02.06.2009 року.

Тобто, ОСОБА_2 за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки, оскільки їй було виділено та передано у користування земельну ділянку, а також надано дозвіл на виготовлення технічної документації.

Однак, позивач бажає завершити приватизацію земельної ділянки у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 03.01.2019 року.

Разом з тим, позивач стверджує, колективним малим підприємством «Горизонт» у 2012 році виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, однак дану технічну документацію виготовлено на ім'я ОСОБА_2 , а матеріали справи не містять ані вказаної технічної документації, ані інформації про те, чи було прийняте рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи наведені обставини у суду відсутні підстави вважати, що ОСОБА_2 , яка розпочала процедуру приватизації земельної ділянки, та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та після якої бажає успадкувати земельну ділянку позивачка, є однією і тією ж самою особою, а матеріали справи доказів на підтвердження цього не містять. Разом з тим, враховуючи положення ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Окільки позивач не надала суду доказів, що саме спадкодавиця ОСОБА_2 за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що до позивача ОСОБА_1 як спадкоємиці ОСОБА_2 у порядку спадкування не переходить право вимагати завершення такої приватизації.

Щодо ж стосується складу відповідачів, то суд зазначає наступне.

Так, позивачем визначено відповідачами Кам'янець-Подільську РДА Хмельницької області та Гуменецьку сільську раду. Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернулася із заявами до відповідачів у справі про надання дозволу на проведення дій щодо завершення приватизації земельної ділянки, проте отримала відмови, оскільки Кам'янець-Подільська РДА Хмельницької області позбавлена права розпоряджатися земельними ділянками державної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства, а Гуменецька сільська рада не уповноважена надавати відповідні дозволи спадкоємцям померлих осіб.

Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Відповідно до згаданої статті сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, а центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у власність або у користування для всіх потреб.

Також згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року № 1423-IX розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Відповідно до п. в ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають: землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Звертаючись з позовом до Кам'янець-Подільської РДА Хмельницької області та Гуменецької сільської ради позивачем не надано доказів, що вказана земельна ділянка, яка відповідно до Розпорядження Чемеровецької РДА № 246/2009-р від 02.06.2009 року знаходиться за межами населеного пункту, перейшла (передана) у комунальну власність відповідної сільської ради, зокрема, відсутній акт приймання-передачі даної земельної ділянки. Позивачем лише письмово вказано, що розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 6825288600:05:001:0020 є Гуменецька сільська рада, однак жодних доказів на підтвердження цього не надано. Разом з тим у матеріалах справи також відсутні докази, які б підтверджували межі с. Цикова.

Водночас, позивачем до участі у справі не залучено усіх відповідачів, прав та обов'язків яких стосуватиметься вирішення даного спору, оскільки, як було зазначено вище, відповідно до Розпорядження Чемеровецької РДА Хмельницької області № 246/2009-р від 02.06.2009 року дана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, а тому на час прийняття даного розпорядженя її розпорядником були органи державної влади, яким станом на сьогодні є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), яку до участі у справі залучено не було.

Враховуючи вищевказані обставини суд приходить до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської РДА Хмельницької області, Гуменецької сільської ради про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування за законом слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 263 - 265 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, Гуменецької сільської ради про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування за законом - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

Повний текст рішення виготовлено 13.10.2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителька АДРЕСА_1 .

Відповідач: Кам'янець-Подільська районна державна адміністрації Хмельницької області, місце знаходження: вул. Троїцька, 4 м. Кам'янець-Подільський Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПРОУ 21319591.

Відповідач: Гуменецька сільська рада, місце знаходження: вул. Центральна, 69 с. Гуменці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406880.

Суддя Борсук В.О.