1Справа № 334/893/25 1-кп/335/679/2025
14 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , обвинуваченої ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжя кримінальне провадження за обвинувальним актом № 12020080050000327 від 27.01.2020 року відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Запоріжжя, яка має вищу освіту, обіймає посаду заступника Департаменту з управління житлово - комунальним господарством Запорізької міської ради, зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не засудженої,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
До Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12020080050000327 від 27.01.2020 року відносно ОСОБА_5 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у якому ухвалою судді від 19.05.2025 року було призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 11.06.2025 року у кримінальному провадженні призначено судовий розгляд.
Під час судового розгляду, після дослідження доказів і встановлених обставин кримінального провадження, стороною обвинувачення у даному кримінальному провадженні в порядку ч. 2 ст. 338 КПК України змінено обвинувачення, у зв'язку з чим прокурором подано суду для розгляду обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12020080050000327 від 27.01.2020 року відносно ОСОБА_5 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Судом роз'яснено суть обвинувачення ОСОБА_5 , яка підтвердила у судовому засіданні, що суть обвинувачення їй зрозуміла.
У судовому засіданні захисником обвинуваченої - адвокатом ОСОБА_4 заявлено клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, та закриття з цих підстав кримінального провадження.
У судовому засіданні обвинувачена підтримала подане захисником клопотання, просила його задовольнити та закрити кримінальне провадження, пояснила, що наслідки закриття кримінального провадження із зазначених підстав їй відомі і зрозумілі.
Прокурор у судовому засіданні пояснив, що обставин, які б перешкоджали закриттю кримінального провадження з підстав, передбачених ст. 49 КК України, не встановлено, та не заперечував проти задоволення клопотання сторони захисту та закриття кримінального провадження.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з обвинувальним актом у кримінальному провадженні № 12020080050000327 від 27.01.2020 року ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за наступних обставин.
У відповідності до Положення про Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради (далі по тексту Положення), затвердженого рішенням міської ради від 28.09.2016 № 45, Департамент є виконавчим органом Запорізької міської ради та реалізує повноваження виконавчих органів міської ради в галузі житлово-комунального господарства, координує діяльність комунальних підприємств, які входять до системи управління житлово-комунального господарства міста.
Згідно з п.2.6 Положення, завданням Департаменту є організація робіт з ефективного використання бюджетних коштів, виділених на ремонт та реконструкцію житлового фонду, водо-теплопостачання, водовідведення.
Згідно з розділом 3 Положення Департамент:
- виступає замовником робіт з капітального ремонту житлового фонду та інших видів робіт, контролює їх виконання.
- здійснює процедуру закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актів.
Департамент відповідно до покладених на нього завдань: виконує функції розпорядника бюджетних коштів відповідно до бюджетного законодавства; у разі прийняття міською радою рішення про обслуговування коштів місцевих бюджетів у частині бюджету розвитку та власних надходжень бюджетних установ в установах банків державного сектору.
Персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань і здійснення ним своїх функцій несе директор Департаменту.
На підставі Розпорядження Запорізького міського голови № 1268к/тр від 23.05.2016 ОСОБА_5 призначено на посаду заступника директора департаменту житлово - комунального господарства Запорізької міської ради з посадовим окладом згідно штатним розписом та присвоєнням їй 9 рангу осадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до посадової інструкції заступника директора Департаменту житлово - комунального господарства Запорізької міської ради, із якою ОСОБА_5 , особисто ознайомилась під підпис 24.05.2016, вона, виконуючи службові обов'язки, була підпорядкована директору Департаменту; повинна керуватись в своїй роботі Конституцією України, Законами України, Указами та розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, поста-новами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, які регулюють розвиток житлово-комунального господарства порядок підготовки та внесення проектів нормативних актів місцевого само-врядування, державну політику у сфері економіки підприємств житлово-комунального господарства, Положенням про департамент житлово-комунального господарства Запорізької міської ради і дійсною посадовою інструкцією.
Крім того, ОСОБА_5 , як заступник директора, відповідно до посадової інструкції мала право визначати ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів, давати вказівки та доручати виконання робіт відповідно з покладеними на них функціями; у разі відсутності директора підписувати бюджетні запити, кошторис з відповідним обґрунтуваннями і розрахунками, мере-жу розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та зміни до неї, розподіл виділених бюджетних асигнувань, угоди та договори, укладені від імені департаменту, акти виконаних робіт, наданих послуг, платіжні доручення на перерахування коштів, відповіді на звернення на звернення громадян, підприємств, установ і організацій та інші документи, по'вязані з діяльністю департаменту.
Заступник директора департаменту зобов'язаний: забезпечувати контроль виконання і аналіз фінансово - господарської діяльності департаменту та комунальних підприємств, які входять до системи житлово - комунального господарства міста щодо реалізації державної політики комплексного розвитку житлово - комунального господарства; здійснювати керівництво з питань щодо складання фінансових планів і кошторисів по департаменту та підпорядкованим підприємствам; забезпечувати контроль за отриманням доходів, станом розрахунків з комунальними підприємствами, станом розрахунків з робітниками і службовцями;
У період відсутності директора департаменту (відрядження, відпустки, хвороби) виконувати його обов'язки.
Відповідно до наказу № 113р від 06 червня 2016 року «Про створення комітету з конкурсних торгів», на виконання вимог ЗУ «Про здійснення публічних закупівель» від 10.04.2014, ОСОБА_5 , було призначено головою комі-тету з конкурсних торгів, та згідно другого розділу Положення «Про комітет з конкурсних торгів департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради» встановлено, що керівництво роботою комітету здійснює його голова, та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень Департаментом.
Голова комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.
Відповідно до умов п. 3.8. Посадової інструкції заступника директора Департаменту, право підпису договорів та актів виконаних робіт, послуг, пов'язаних із виконанням договорів, надано особам, які мали право першого підпису, такою особою Департаменту була ОСОБА_5 .
Так, з метою задоволення потреб територіальної громади міста Запоріжжя із санітарної обрізки дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності Департаментом житлово-комунального господарства Запорізької міської ради та Програми розвитку на утримання житлово - комунального господарства м. Запоріжжя, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» ( станом на дату укладання договору), проведено конкурсні торги щодо закупівлі послуг: 81.30.1 Послуги щодо благоустрою території (77211500-7 Послуги з догляду за деревами (послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності)
Розкриття пропозицій конкурсних торгів відбулося 18.08.2016.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» замовники повинні дотримуватися таких принципів здійснення публічних закупівель, як максимальна економія, ефективність.
Крім того, згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до ст. 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує, зокрема:
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об'єктами державної власності.
Так, за результатами оцінки конкурсних торів переможцем торгів по Дніпровському, Хортицькому та Заводському районах міста Запоріжжя визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «БРЕВЕС» (ЄДРПОУ 39260411, зареєстрованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сортувальна, 3-А., директором якого є ОСОБА_6 ), з ціновою пропозицією у сумі 666464,73 грн.
У подальшому ОСОБА_5 , виконуючи адміністративно-господарські функції, як заступник директора Департаменту, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись принципу ефективності та результативності, та не забезпечуючи досягнення економії бюджетних коштів, шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень, 03.10.2016 уклала договір № 03/10/16-13 з ТОВ «Бревес» в особі директора ОСОБА_6 щодо надання послуг з санітарного обрізування дерев на при-будинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Заводському району, в кому було завищено витрати замовника внаслідок неправильного застосування нормативних грошових розцінок при визначенні видів і оплаті ро-біт, що підлягали виконанню, що полягало у наступному:
Так, згідно з п. 3.1укладеного ОСОБА_5 договору, договірна ціна за договором становить 259 814,41 грн. з ПДВ, та є динамічною й визначена згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та відповідно до локального кошторису на будівель-ні роботи № 2-1-1 передбачає оплату наступних робіт:
9. ЖС4-18-9 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 200 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 45, вартість робіт - 1063, 35 грн);
10. ЖС4-18-10 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 250 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 70, вартість робіт - 2319, 1 грн);
11. ЖС4-18-11 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 95, вартість робіт - 4215, 15 грн);
12. ЖС4-18-12 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура більше 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 235, вартість робіт - 14219, 85 грн);
13. Автомобілі бортові, вантажопідйомність 5т (од.вим. - маш-год, кільк. - 380,4 вартість робіт - 95100 грн);
14. Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м (од.вим. - маш-год, кільк. - 380,4 вартість робіт - 82927,2 грн);
15. Збирання зрізаних гілок листяних порід (од.вим. - 100м2, кільк. - 44,51199, вартість робіт - 470,94 грн);
16. Навантаження сміття вручну.
При цьому включені до кошторису роботи по позиціям (ЖС4-18-9 - ЖС18-9-12) «Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура...» (п.п. 1-4 кошторису) з використанням «Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м» (СН203-1002) є аналогом робіт по позиціям (ЖС4-19-2 - ЖС-19-4) «Видалення сухих сучків на деревах діаметром стовбура ... з використанням автовишки» із заміною Автопідіймача висотою підйому 12 м на 18 м (СН203- 1001) на (CH203-1002). Зокрема, ЖС4-19-2 передбачено «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 160 до 240 мм із використанням автовишки», ЖС4-19-3 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 240 до 320 мм із використанням автовишки» та ЖС4-19-4 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура більше 320 мм із використанням автовишки».
Таким чином при розрахунку кошторису застосуванню підлягали одиничні розцінки, зокрема, нормативна кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, передбачених ЖС4-19-2 - ЖС4-19-4.
Водночас, ОСОБА_7 , виступаючи від імені Замовника, перебуваючи в приміщенні службового кабінету Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 46 -А, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не перевірила правильність застосування нормативної документації з будівництва та одиничних розцінок, зокрема, нормативну кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, підписала та скріпила печаткою договір № 03/10/16-13 щодо благоустрою території (77211500-7 Послуги з догляду за деревами) (послуги санітарного обрізування дерев та прибудинкових територій житлового фонду комунальної власності) (лот № 6 - послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Заводському району), тим самим взявши обов'язок Департаменту оплатити роботи з надання послуг щодо благоустрою території (послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності), відповідно до локального кошторису, яким було збільшено витрати Замовника внаслідок неправильного застосування одиничних розрахунків.
За результатами виконання робіт за вказаним вищевказаним договором директором ТОВ «БРЕВЕС» були складені та підписані акти № 1/зав приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за листопад 2016 року від 23.11.2016 та № 1/13 за грудень 2016 року від 22.12.2016 року (в частині використання роботи автогідропідіймачів)на об'єкті «Послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Заводському району», до яких були включені роботи, передбачені локальним кошторисом із завищеними витратами.
Зазначені акти, які передбачали оплату послуг відповідно до локального кошторису, підписаного ОСОБА_5 , були підписані представником Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, передані до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області, та на їх підставі на розрахунковий рахунок ТОВ «БРЕВЕС» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОТП Банк» 24.11.2016, та 22.12.2016 було перераховано Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в загальній сумі 259 729, 55 грн.
При цьому внаслідок невірного визначення одиничних розрахунків за видами робіт при складанні кошторису, що відбулось через неналежне виконання ОСОБА_5 службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, і їх подальшого включення для оплати до актів приймання виконаних робіт за договором № 03/10/16-13 від 03.10.2016, підписаним ОСОБА_5 , було зайво виплачено грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в сумі 134 119,33 грн.
У подальшому ОСОБА_5 , виконуючи адміністративно-господарські функції, як заступник директора Департаменту, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись принципу ефективності та результативності, та не забезпечуючи досягнення економії бюджетних коштів, шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень, 03.10.2016 уклала договір № 03/10/16-12 з ТОВ «Бревес» в особі директора ОСОБА_6 щодо надання послуг з санітарного обрізування дерев на при-будинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Дніпровському району, якими було завищено витрати замовника внаслідок неправильного застосування нормативних грошових розцінок при визначенні видів і оплаті ро-біт, що підлягали виконанню, що полягало у наступному:
Так, згідно з п. 3.1 укладеного ОСОБА_5 договору, договірна ціна за договором становить 277 338,04 грн. з ПДВ, та є динамічною й визначена згі-дно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та відповідно до локального кошторису на будівель-ні роботи № 2-1-1 передбачає оплату наступних робіт:
9. ЖС4-18-9 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 200 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 50, вартість робіт - 1181, 5 грн);
10. ЖС4-18-10 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 250 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 75, вартість робіт - 4437 грн);
11. ЖС4-18-11 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 100, вартість робіт - 590, 75 грн);
12. ЖС4-18-12 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура більше 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 250, вартість робіт - 15127, 5 грн);
13. Автомобілі бортові, вантажопідйомність 5т (од.вим. - маш-год, кільк. - 408, вартість робіт - 102000 грн);
14. Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м (од.вим. - маш-год, кільк. - 408, вартість робіт - 88944 грн);
15. Збирання зрізаних гілок листяних порід.
16. Навантаження сміття вручну.
При цьому включені до кошторису роботи по позиціям (ЖС4-18-9 - ЖС18-9-12) «Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура...» (п.п. 1-4 кошторису) з використанням «Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м» (СН203-1002) є аналогом робіт по позиціям (ЖС4-19-2 - ЖС-19-4)«Видалення сухих сучків на деревах діаметром стовбура ... з використанням автовишки» із заміною Автопідіймача висотою підйому 12 м на 18 м (СН203- 1001) на (CH203-1002). Зокрема, ЖС4-19-2 передбачено «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 160 до 240 мм із використанням автовишки», ЖС4-19-3 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 240 до 320 мм із використанням автовишки» та ЖС4-19-4 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура більше 320 мм із використанням автовишки».
Таким чином при розрахунку кошторису застосуванню підлягали одиничні розцінки, зокрема, нормативна кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, передбачених ЖС4-19-2 - ЖС4-19-4. Однак, ОСОБА_5 , неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не перевірила правильність застосування нормативної документації з будівництва та одиничних розцінок, зокрема, нормативну кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, що призвело до зайвого витрачання бюджетних коштів.
За результатами виконання робіт за вказаним вищевказаним договором директором ТОВ «БРЕВЕС» були складені та підписані акти № 1/12 приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за грудень 2016 року від 22.12.2016 та № б/н за грудень 2016 року від 22.12.2016 року (в частині використання роботи автогідропідіймачів) на об'єкті «Послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Дніпровському району», до яких були включені роботи, передбачені локальним кошторисом із завищеними витратами.
Зазначені акти, які передбачали оплату послуг відповідно до локального кошторису, підписаного ОСОБА_5 , були підписані представником Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, передані до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області, та на їх підставі на розрахунковий рахунок ТОВ «БРЕВЕС» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОТП Банк» 22.12.2016 було перераховано Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в загальній сумі 277 189,45 грн.
При цьому внаслідок невірного визначення одиничних розрахунків за видами робіт при складанні кошторису і їх подальшого включення для оплати до актів приймання виконаних робіт за договором № 03/10/16-12 від 03.10.2016, підписаним ОСОБА_5 , було зайво виплачено грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в сумі 131 729, 39 грн.
У подальшому ОСОБА_5 , виконуючи адміністративно-господарські функції, як заступник директора Департаменту, діючи в інтересах ТОВ «БРЕ-ВЕС» неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись принципу ефективності та результативності, та не забезпечуючи досягнення економії бюджетних коштів, шляхом прийняття об-ґрунтованих управлінських рішень, 03.10.2016 уклала договір № 03/10/16-14 з ТОВ «Бревес» в особі директора ОСОБА_6 щодо надання послуг з санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Хортицькому району, в якому було завищено витрати замовника внаслідок неправильного застосування нормативних грошових розцінок при визначенні видів і оплаті робіт, що підлягали виконанню, що полягало у наступному:
Так, згідно з п. 3.1 укладеного ОСОБА_5 договору, договірна ціна за договором становить 129 312,28 грн. з ПДВ, та є динамічною й визначена згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та відповідно до локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 передбачає оплату наступних робіт:
10. ЖС4-18-9 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 200 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 25, вартість робіт - 590, 75 грн);
11. ЖС4-18-10 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 250 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 35, вартість робіт - 1159,55 грн);
12. ЖС4-18-11 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура до 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 50, вартість робіт - 2218, 5 грн);
13. ЖС4-18-12 Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура більше 400 мм (од.вим. - 1 дерево, кільк. - 113, вартість робіт - 6837, 63 грн);
14. Автомобілі бортові, вантажопідйомність 5т (од.вим. - маш-год, кільк. - 188,4, вартість робіт - 4710 грн);
15. Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м (од.вим. - маш-год, кільк. - 188,4 вартість робіт - 41071,2 грн);
16. Збирання зрізаних гілок листяних порід.
17. Навантаження сміття вручну.
18. Вартість талонів за схоронення сміття.
При цьому включені до кошторису роботи по позиціям (ЖС4-18-9 - ЖС18-9-12) «Обрізування та проріджування крон дерев діаметром стовбура...» (п.п. 1-4 кошторису) з використанням «Автогідропідіймачі, висота підйому 18 м» (СН203-1002) є аналогом робіт по позиціям (ЖС4-19-2 - ЖС-19-4) «Видалення сухих сучків на деревах діаметром стовбура ... з використанням автовишки» із заміною Автопідіймача висотою підйому 12 м на 18 м (СН203- 1001) на (CH203-1002). Зокрема, ЖС4-19-2 передбачено «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 160 до 240 мм із використанням автовишки», ЖС4-19-3 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура від 240 до 320 мм із використанням автовишки» та ЖС4-19-4 - «Видалення сухих гілок на деревах діаметром стовбура більше 320 мм із використанням автовишки».
Таким чином при розрахунку кошторису застосуванню підлягали одиничні розцінки, зокрема, нормативна кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, передбачених ЖС4-19-2 - ЖС4-19-4. Однак, ОСОБА_5 , неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не перевірила правильність застосування нормативної документації з будівництва та одиничних розцінок, зокрема, нормативну кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, що призвело до зайвого витрачання бюджетних коштів.
За результатами виконання робіт за вказаним вищевказаним договором директором ТОВ «БРЕВЕС» були складені та підписані акти № 1 Хорт приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за листопад 2016 року від 23.11.2016, № 1/14 приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за грудень 2016 року від 22.12.2016 (в частині використання роботи автогідропідіймачів) на об'єкті «Послуги санітарного обрізування дерев на прибудинкових територіях житлового фонду комунальної власності по Хортицькому району», до яких були включені роботи, передбачені локальним кошторисом із завищеними витратами.
Зазначені акти, які передбачали оплату послуг відповідно до локального кошторису, підписаного ОСОБА_5 , були підписані представником Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, передані до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області, та на їх підставі на розрахунковий рахунок ТОВ «БРЕВЕС» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «ОТП Банк» 29.11.2016 та 27.12.2016 було перераховано Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в загальній сумі 129 248,07 грн.
При цьому внаслідок невірного визначення одиничних розрахунків за видами робіт при складанні кошторису і їх подальшого включення для оплати до актів приймання виконаних робіт за договором № 03/10/16-14 від 03.10.2016, підписаним ОСОБА_5 , було зайво виплачено грошові кошти місцевого бюджету Запорізької міської ради в сумі 58 647, 37 грн.
Таким чином, заступник директора департаменту з управління житлово - комунального господарства Запорізької міської ради ОСОБА_5 , будучи службовою особою, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, уклала з Товариством з обмеженою відповідальністю «БРЕВЕС» в особі директора ОСОБА_6 , договори щодо надання послуг із санітарного обрізування дерев, не перевіривши при цьому правильність застосування нормативної документації з будівництва та одиничних розцінок, зокрема, нормативну кількість машино-годин використання автогідропідіймача, що передбачені при виконанні робіт, що призвело до завищення витрат Департаменту внаслідок неправильного застосування одиничних розрахунків при складанні кошторису, які не відповідали вимогам нормативних актів, що діяли на території України на момент їх складання, в результаті чого, на рахунок ТОВ «Бревес» Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, безпідставно перераховано бюджетні грошові кошти в сумі 324 496, 09 грн., що на момент вчинення злочину більш ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками.
Своїми діями ОСОБА_5 завдала територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, тобто громадським інтересам, шкоду на загальну суму 324 496, 09 грн, що більш ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Таким чином, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме службовій недбалості, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам.
Відповідно до ст. 12 КК України, дії ОСОБА_5 , які кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК України, віднесено до категорії нетяжкого злочину.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 4 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
З матеріалів кримінального провадження встановлено, що на час розгляду клопотання сторони захисту, з моменту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, інкримінованого ОСОБА_5 , яке мало місце у жовтні 2016 року, визначений законом строк давності у п'ять років сплинув. Обставин, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 49 КК України, які зумовлюють зупинення чи переривання перебігу давності у даному кримінальному провадженні не встановлено.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для звільнення обвинуваченої ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із спливом строків давності.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За викладених обставин, з урахуванням позиції прокурора, який не заперечував проти задоволення клопотання сторони захисту, суд приходить до висновку, що клопотання захисника про звільнення обвинуваченої ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а кримінальне провадження № 12020080050000327 - закриттю.
Згідно обвинувального акту, цивільний позов у даному кримінальному провадженні не заявлено, судові витрати відсутні.
Запобіжний захід відносно обвинуваченої та інші заходи забезпечення кримінального провадження не застосовано.
Питання про долю речових доказів у дному кримінальному провадженні прокурором не ставилося, у зв'язку з чим судом не вирішувалося.
Керуючись ст. ст. 284, 285, 286, 288, 369-372, 376, 395 КПК України, суд, -
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинувачену у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності, на підставі ст. 49 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020080050000327 від 27.01.2020 року відносно ОСОБА_5 , обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - закрити, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляції протягом семи днів з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_1