Справа № 405/6473/23
провадження № 1-кс/405/2534/25
08.10.2025 м. Кропивницький
слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду у м. Кропивницькому клопотання старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023120000000920 від 25 серпня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, про арешт майна
слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького, відповідно до якого просив накласти арешт на вказане в клопотанні майно, з підстав вказаних в клопотанні.
Слідчий у судове засіданні не з'явився, надав заяву, відповідно до якої клопотання підтримує та просить розгляд клопотання здійснити без його участі.
Відповідно до наявних матеріалів клопотання вбачається, що дане клопотання подане з метою накладення арешту на майно, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, а тому слідчий суддя ухвалив розглянути дане клопотання без повідомлення власника майна та його представника, оскільки це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Встановлено, що старший слідчий в ОВС відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області майор поліції ОСОБА_3 , розглянувши матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023120000000920 від 25.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, згідно з яким громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючи на посаді головного інженера ВАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» на пропозицію ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на той час перебував на посаді директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» вступив з ним та маркшейдером вказаного підприємства ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 у злочинний зговір на вчинення незаконного видобування корисних загальнодержавного значення «мігматитів» на земельній ділянці Гайвороснького родовища мігматитів в Голованіському районі Кіровоградської області у період призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до Статуту, затвердженого рішенням річних загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Гайворонський спеціалізований кар'єр» (протокол № 1 від 13.04.2018) (далі - Статут), Публічне акціонерне товариство «Гайворонський спеціалізований кар'єр» (далі - скорочене найменування - ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр»), є акціонерне товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціям. Місцезнаходження товариства: Україна, 26300, Кіровоградська область, Голованівський район, м. Гайворон, провулок Кар'єрний, 2. ЄДРПОУ ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» - 20657268. Відповідно до п. 3.2 Статуту предметом діяльності ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», серед іншого, є добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди, глинистого сланцю, піску, гравію, глини, коалінів та інших корисних копалин, а також розроблення кар'єрів.
ОСОБА_5 , з 10 січня 2007 року (наказ голови правління ВАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» № 173 від 29.12.2006) по 09.04.2019 (наказ голови правління ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» № 08 к від 09.04.2019) перебував на посаді виконавчого директора ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», яка була введена в штатний розпис підприємства на підставі протокольного рішення засідання правління ВАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» з метою здійснення управління підприємством та всіма питаннями його перспективного розвитку.
Згідно пункту 7.1 розділу 7 Статуту органами управління ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» є, серед іншого, правління до складу якого входить директор виконавчий (п.10.1), який відповідно до п.10.3 Статуту здійснює безпосереднє загальне керівництво (оперативне управління) господарською діяльністю Товариства та до компетенції якого належить вирішення всіх питань, пов'язаних з керівництвом поточною діяльністю Товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради. Директор виконавчий має право: без довіреності діяти від імені товариства відповідно до рішень колегіального виконавчого органу, представляти товариство без довіреності у відносинах з усіма без винятку органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, юридичними та фізичними особами, а також у судах; видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками Товариства; приймати на роботу та звільняти працівників Товариства; застосовувати до них заходи заохочення та стягнення; вести переговори з замовниками, підрядниками, постачальниками та іншими контрагентами; організовувати ведення бухгалтерського обліку та звітності Товариства; вирішувати інші питання, що належать до компетенції керівника згідно із законодавством, цим Статутом, положенням про директора виконавчого та умовами контракту.
Аналогічні завдання та обов'язки передбачено в посадовій інструкції директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», з якою ознайомлений ОСОБА_5 під розпис.
Тобто в період з 10.01.2007 по 09.04.2019 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», яке є юридичною особою та має самостійний баланс, поточні рахунки у банківських установах, штамп, печать, мав право без доручення діяти від імені підприємства в межах своєї компетенції; представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах з громадянами, юридичними особами, органами державної влади; в межах своєї компетенції розпоряджатися майном підприємства із дотриманням вимог, та право підпису документів, необхідних для здійснення господарської діяльності, тобто був службовою особою, що постійно обіймає на підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, отже мав статус службової особи в розумінні ч.3 ст.18 КК України та пункту 1 примітки до статті 364 КК України.
Відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Також, відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Крім того, відповідно до норм статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу. Користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Крім того, згідно з підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про проектування внутрішнього відвалоутворення та складування відходів виробництва в залізорудних і флюсових кар'єрах, затвердженого наказом Міністерства промислової політики України від 17.08.2004 № 412 та зареєстрованого Міністерством юстиції України від 19.08.2004 № 1027/9626, видобувні роботи - роботи з видобутку корисних копалин з готової до видобутку частини родовища.
В пункті 2 розділу ІІІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.03.2010 № 61 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 03 червня 2010 року за № 356/17651 визначено, що гірнича маса - зруйнований і подрібнений масив гірських порід під час розробки родовищ корисних копалин.
Тобто, роботи з видобування корисних копалин відкритим способом (кар'єр) - роботи з відділення гірничої маси від масиву за допомогою підривних робіт і переміщення їх до приймальних споруд (площадки первинної переробки або відвантаження споживачам, тощо).
Таким чином, гірничі роботи (вибухові роботи, навантаження екскаваторами подробленої гірничої маси на автосамоскиди, переміщення цієї гірничої маси автосамоскидами до дробарно-щебеневого заводу на переробку) відносяться до видобування корисних копалин відкритим способом.
Згідно з статтею 24 Гірничого закону України гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт повинно мати:
• спеціальний дозвіл на користування надрами;
• акт про надання гірничого відводу (крім користувачів нафтогазоносними надрами);
• технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку;
• геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми).
Вся технічна документація повинна вестися відповідно до вимог правил безпеки, правил технічної експлуатації, єдиних правил безпеки при підривних роботах та інших нормативно-правових актів.
Згідно з статтею 51 Кодексу України про надра розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.
Таким чином, реалізація права користувача надр на видобування корисних копалин відповідно до спеціального дозволу на користування надрами можлива лише при сукупності усіх умов, передбачених чинним законодавством, зокрема:
- наявністю спеціального дозволу на користування надрами наданого з метою видобування корисних копалин в межах конкретної ділянки надр (стаття 19 Кодексу України про надра);
- засвідченого права на користування надрами - Акту про надання гірничого відводу, який містить відомості про ділянку надр та корисні копалини ідентичні з відомостями зазначеним у спеціальному дозволі на користування надрами (стаття 19 Кодексу України про надра);
- наявністю документів, що посвідчують право на користування земельною ділянкою пов'язаною з користуванням надрами та наданих відповідно до земельного законодавства (стаття 18 Кодексу України про надра);
- наявністю затвердженого та погодженого у встановленому порядку проекту розробки родовища (ділянки надр) корисних копалин, проектні рішення якого мають забезпечити раціональне та ефективне вилучення корисних копалин з ділянки надр, яка надана користувачу надр на підставі спеціального дозволу на користування надрами (статті 50, 51 Кодексу України про надра);
- геолого-маркшейдерської, технічної та обліково-контрольної документації, яка має містити достовірну інформацію про кількість та якість видобутих корисних копалин (стаття 53 Кодексу України про надра).
В ході досудового розслідування встановлено, що Державною службою геології та надр України видано ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» спеціальний дозвіл на користування надрами № 375 від 09.11.1995 року, а саме на видобування корисної копалини загальнодержавного значення - мігматитів, придатних для виробництва щебеню будівельного, на території Гайворонського родовища (південно-східна околиця м. Гайворон, загальна площа 48,73 га)., строком дії, з урахуванням продовжень, до 09.11.2035.
Згідно з п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1174 від 30.12.2015, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Наказом Державної служби геології та надр України № 76 від 11.03.2019 за результатами перевірки, якою виявлено порушення вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, тимчасово призупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 375 від 09.11.1995 року, виданого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» на видобування корисної копалини загальнодержавного значення - мігматитів, придатних для виробництва щебеню будівельного. Іншим наказом Державної служби геології та надр України №232 від 22.07.2019 дію спеціального дозволу на користування надрами №375 від 09.11.1995 ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» поновлено.
Про прийняті рішення Державної службою геології та надр України повідомлено ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» (листом від 21.03.2019 № 5450/03/14-19 про зупинення дії вищевказаного спеціального дозволу на користування надрами, а листом від 24.07.2019 № 13445/14/14-19 про поновлення його дії).
Таким чином з 11.03.2019 по 22.07.2019 дію спеціального дозволу на користування надрами № 375 від 09.11.1995 ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» було призупинено.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що про зупинення дії спеціального дозволу ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» було повідомлено рекомендованим листом від Державної служби геології та надр України № 5450/03/14-19 від 21.03.2019, який представник ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» в особі старшого інспектора кадрів ОСОБА_7 отримано 26.03.2019 та який в подальшому зареєстрований в канцелярії товариства за вх. №7 від 29.03.2019.
Про поновлення дії спеціального дозволу ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» було повідомлено рекомендованим листом від Державної служби геології та надр України № 13445/14/14-19 від 24.07.2019, який представниками ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» отримано 01.08.2019.
Вказаний лист Державної служби геології та надр України № 5450/03/14-19 від 21.03.2019 директором виконавчим ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_5 29.03.2019 був розписаний до виконання маркшейдеру товариства ОСОБА_6 .
Зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами є механізмом виконання повноважень щодо зупинення права користування надрами, наслідком застосування якого є зобов'язання надрокористувача після зупинення дії дозволу зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом (п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615).
Однак ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», будучи обізнаний про факт призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 375 від 09.11.1995 відповідно до наказу Державної служби геології та надр України за №76 від 11.03.2019, діючи умисно, в порушення постанови Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 «Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами», Кодексу України про надра, Гірничого закону України, Конституції України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про Перелік документів дозвільного характері у сфері господарської діяльності», розуміючи, що у разі виконання наказу Державної служби геології та надр України за № 76 від 11.03.2019, відбудеться зупинка господарської діяльності товариства та зменшення прибутку від переробки корисних копалин, бажаючи здійснення незаконного видобутку корисних копалин у період зупинки спеціального дозволу на користування надрами став на шлях реалізації свого злочинного умислу.
Розуміючи неможливість реалізації свого злочинного умислу одноособово ОСОБА_5 вирішив залучити до злочинної діяльності спільників з числа працівників ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» при цьому ОСОБА_5 усвідомлював, що він, маючи адміністративний вплив та авторитет як керівника може схилити працівників ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» до вчинення протиправних дій, пов'язаних з незаконним видобутком корисних копалин.
За для цього у період з 11.03.2019, точного часу в ході досудового розслідування не встановлено ОСОБА_5 посвятив у свої злочинні наміри головного інженера ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_4 та маркшейдера ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_6 .
Спонукаємі корисливим мотивом та метою незаконного збагачення за рахунок вчинення злочинів, усвідомлюючи неправомірність пропозиції ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 надали свою згоду на участь у реалізації його злочинного умислу, вступивши, тим самим, з ним у злочинну змову.
Наказом директора виконавчого ВАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» № 130к від 29.12.2010 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначений на посаду головного інженера ВАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» та відповідно до наказу № 09К від 10.04.2019, у відповідності до рішенням наглядової ради ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» від 08.04.2019, ОСОБА_4 переведено із посади головного інженера на посаду директора ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр».
Відповідно до посадової інструкції № 2 головного інженера затвердженої наказом № 24 від 03.03.2006 (далі - посадова інструкція) - головний інженер є першим заступником директора виконавчого підприємства і на рівні з ним несе відповідальність за результати виробничої діяльності підприємства відповідно до Статуту, посадової інструкції і інших нормативних документів.
Пунктом 1.2 посадової інструкції передбачено, що в період відсутності директора головний інженер забезпечує управління всією діяльністю підприємства.
За приписами пункту 1.4 посадової інструкції головний інженер в своїй діяльності керується законами, постановами і розпорядженнями Правління, наказами і розпорядженнями керівництва підприємства, Статутом підприємства і посадової інструкції.
Згідно із розділом 2 «Задачі і обов'язки» посадової інструкції головний інженер визначає виробничо-технічну політику, перспективи розвитку підприємства і шляхи реалізації комплексних програм по всім напрямкам вдосконалення, реструктуризації, реконструкції та технічного переобладнання виробництва його спеціалізації та кооперування ( пункту 2.1); здійснює контроль за дотриманням проектної, конструкторської і технологічної дисципліни, правил і норм по охоронні праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки, вимог органів державного нагляду за охороною праці, природоохоронних, санітарних та інших органів ( пункт 2.6), а також здійснює керівництво діяльністю технічних служб підприємства, контролює результати їх роботи, стан трудової та виробничої дисципліни в підпорядкованих підрозділах ( пункту 2.8).
Відповідно до розділу 3 «Права» посадової інструкції головний інженер має право використовувати права керівника підприємства під час його відсутності (пункт 3.1); в межах своєї компетенції діяти від імені підприємства, представляти інтереси в інших установах і організаціях, здійснювати господарські операції і заключати договори без довіреності, а також видавати довіреності працівникам підприємства (пункт 3.2); перевіряти і направляти діяльність всіх структурних підрозділів підприємства в області технічної підготовки виробництва, надавати обов'язкові для всіх підрозділів підприємства розпорядження і вказівки в межах його компетенції (пункт 3.3); видавати за своїм підписом розпорядження по підприємству по всім питанням в межах його компетенції (пункт 3.6).
Тобто в період з 29.12.2010 по 10.04.2019 перебуваючи на посаді головного інженера ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» та з 08.04.2019 перебуваючи на посаді директора ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 був службовою особою, що постійно обіймає на підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, отже мав статус службової особи в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до статті 364 КК України.
На підставі наказу № 77к від 17.10.2016 року та договору від 18.10.2016 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначено на посаду маркшейдера ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» на якій він перебуває по теперішній час.
Згідно пункту 13 довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 5 «Добувна промисловість», затвердженого наказом Міністерства палива і енергетики України від 14.01.2000 № 62, із подальшими змінами, до завдань та обов'язків маркшейдера відноситься: керування інженерною діяльністю підприємства; розроблення перспективних і річних планів комплексного розвитку шахт, розрізів та збагачувальних фабрик за всіма джерелами фінансування; робота технічної ради; розроблення на основі наукових прогнозів довгострокових планів і заходів щодо створення здорових та безпечних умов праці, запобігання шкідливого впливу виробництва на навколишнє середовище. Визначає: технічну політику та перспективи розвитку підприємства; першочергові напрями в розвитку шахт, розрізів та збагачувальних фабрик з усіх видів технічної діяльності; потреби шахт у засобах комплексної механізації, системах протиаварійного захисту, приладах і апаратурі контролю небезпечних і шкідливих виробничих чинників, засобах колективного й індивідуального захисту. Спрямовує: діяльність виробничих одиниць, підприємств і організацій на виконання встановлених завдань, впровадження нової техніки, сучасної новітньої технології, досягнень науки, що забезпечують зростання продуктивності праці. Розглядає і затверджує: плани розвитку гірничих робіт, проведення гірничих виробок; норми витрат лісних матеріалів, нормативного навантаження на очисний забій і швидкості проведення підготовчих виробок; комплексні плани поліпшення умов, охорони праці і санітарно-оздоровчих заходів; плани ліквідації аварій; проекти протипожежного та газового захисту шахт і комплексного знепилювання; плани охорони навколишнього середовища: проекти на розкриття та підготовку ділянок до розроблення; списки пластів, схильних до самозаймання; технічні завдання для проектних організацій на розроблення проектів, пов'язаних з розвитком шахт; плани науково-дослідних робіт. Організовує: розгляд проектів на розкриття, підготовку і відпрацювання шахтних полів, виїмкових дільниць на пластах, небезпечних з газодинамічних явищ і самозаймання вугілля; геолого-маркшейдерське забезпечення гірничих робіт на шахтах; виконання програми розвитку гірничих робіт, проектів, заходів на шахтах з вимогами нормативних та інших документів з охорони праці; допомогу шахтам в оснащенні їх системами протиаварійного захисту, а також засобів індивідуального і колективного захисту; розроблення заходів щодо удосконалення техніки і технології виробництва, запобігання і ліквідації аварій та нещасних випадків, створення найсприятливіших умов праці та підвищення культури виробництва, а також заходів, спрямованих на ощадливе витрачання та раціональне використання паливно-енергетичних та інших матеріальних ресурсів; розроблення та виконання графіків впровадження нової техніки, механізації і автоматизації виробничих процесів видобування вугілля; розроблення диференційованих норм витрат лісових та кріпильних матеріалів, вибухових речовин та засобів підривання; підготовку пропозицій щодо промислового використання відходів виробництва; проведення науково-дослідних та експериментальних робіт; контроль за дотриманням правил промислової санітарії та протипожежного захисту, правил і норм з охорони праці, охорони природи та раціональним використанням природних ресурсів; розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення контролю та підвищення якості вугілля і виконуваних робіт з усіх технологічних процесів, розроблення положень про підрозділи дирекції, посадових інструкцій працівників. Забезпечує: технічне керівництво гірничими і допоміжними роботами на шахтах відповідно до гірничого законодавства, Закону України "Про охорону праці", системи управління виробництвом і охороною праці у вугільній промисловості, посадової інструкції і нормативних актів; розробку та виконання річного плану роботи з охорони праці технічної дирекції; контроль за якістю проведення гірничих виробок, взаємодію функціональних і виробничих підрозділів щодо проведення єдиної технічної політики, комплексного розвитку виробництва; розроблення завдань на проектування розвитку гірничих робіт. Затверджує категорії шахт за газом, вибуховістю пилу, небезпекою пластів за раптовими викидами, суфлярними виділеннями та гірничими ударами. Бере участь: у розробленні довгострокових програм розвитку підприємств; в розробленні та затвердженні планів і заходів щодо поліпшення стану охорони праці, зниження виробничого травматизму та профзахворювань; у розслідуванні аварій, нещасних випадків; у аналізі та оцінці технічного рівня виробництва, техніко-економічних показників виробничо-господарської діяльності підприємств і організацій; в проведенні промислових випробувань нових видів машин, механізмів і апаратури; в розробленні технологічних схем і організації контролю за їх впровадженням; у розгляді плану капітального будівництва; в організації робіт щодо визначення і обґрунтування потреби в гірничому та транспортному обладнанні; в розробленні комплексного плану соціально-економічного розвитку і колективного договору. Підготовляє обґрунтування обсягів і термінів проведення реконструкції і модернізації, нарощування виробничих потужностей. Надає шахтам науково-технічну допомогу у веденні гірничих робіт в складних гірничо-геологічних умовах, особливо з питань провітрювання, пилогазового режиму, дегазації, протипожежного захисту, заходів із попередження газодинамічних явищ, самозаймання вугілля, а також впровадження гірничошахтового обладнання та засобів колективного захисту. Очолює роботу виробничо-технічної служби з питань технічної і технологічної політики, організації виробництва, інженерного забезпечення вимог нормативних та інших документів з охорони праці, запобігання на вугільних шахтах вибухам газу та пилу, газодинамічним явищам, ендогенним і екзогенним пожежам та іншим аваріям. Визначає із залученням геолого-маркшейдерської служби якість геологічних і маркшейдерських робіт на шахтах, правильність встановлення ними небезпечних зон, бар'єрних і запобіжних ціликів. Припиняє ведення робіт з порушенням вимог нормативних та інших документів з охорони праці з відступом від програми розвитку гірничих робіт і проектів. Доповідає директору департаменту з охорони праці та надзвичайних ситуацій Міненерговугілля України про обставини і причини групових нещасних випадків. Розглядає пропозиції, заяви та скарги громадян. Забезпечує ведення та своєчасне подання встановленої документації і звітності.
Повинен знати укази, постанови та рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо вугільної промисловості; накази, інструкції та інші настановчі і нормативні матеріали органів вищого рівня та підприємства, перспективи розвитку та виробничі потужності, технологію гірничих і гірничо-капітальних робіт; методи визначення економічної ефективності впровадження нової техніки і технології, сучасний вітчизняний і світовий досвід, новітні досягнення в галузі науки і техніки гірничого виробництва; економіку і організацію виробництва; праці і управління; основи цивільного і трудового законодавства; правила й норми охорони праці, промислової санітарії та протипожежного захисту.
Таким чином, з метою реалізації свого злочинного плану спрямованого на незаконний видобуток корисних копалин, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», будучи обізнаним про факт призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 375 від 09.11.1995 відповідно до наказу Державної служби геології та надр України за №76 від 11.03.2019, діючи умисно, в порушення вимог діючого законодавства, статуту товариства та своїх посадових обов'язків, зловживаючи своїми повноваженнями всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб (бенефіціарних власників ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр») у вигляді грошових коштів отриманих від продажу гірничої маси отриманої внаслідок проведення буро-вибухових робіт, після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, не зупинив видобування мігматитів ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», а навпаки вчинив активні дії направлені на продовження видобутку попри призупинення спеціального дозволу, діючи умисно та цілеспрямовано, за попередньою змовою групою осіб, 28.03.2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, засвідчив власним підписом необхідні документи, які були складені маркшейдером ОСОБА_6 , що перебував із ОСОБА_5 у змові, а саме: Заявку № 268 від 28.03.2019 на проведення вибухових робіт на ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» 02.04.2019; Лист № 268 від 28.03.2019 на проведення вибухових робіт на ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» 02.04.2019, тобто в період між прийняттям Державною службою геології та надр України рішення про зупинення дії спеціального дозволу та до прийняття рішення Державною службою геології та надр України про поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами.
Вищевказані документи, у яких не було зазначено про факт призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», на виконання укладеного 01.02.2018 між ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» та ПАТ «Західукрвибухпром» договору № 1 про виконання вибухових робіт по подрібненню гірничої маси методом свердловинних зарядів, були скеровані до ПАТ «Західукрвибухпром», працівники якого не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 та про факт призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр».
На виконання договору № 1 та переданих ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» документів ПАТ «Західукрвибухпром» здійснено вибухові роботи на земельній ділянці Гайвороснького родовища мігматитів в Голованіському районі Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, м. Гайворон, пров. Кар'єрський, 2 внаслідок чого було незаконно видобуто корисну копалину мігматити в кількості 14660 метрів кубічних.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на отримання неправомірної вигоди для себе та інших осіб (бенефіціарних власників ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр») у вигляді грошових коштів отриманих від продажу гірничої маси яка буде отримана внаслідок проведення буро-вибухових робіт, зловживаючи своїм повноваженнями всупереч інтересам служби, перебуваючи на посаді директора виконавчого ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_5 засвідчив власним підписом акт здачі-прийняття виконаних вибухових робіт від 02.04.2019 по дільниці №7, відповідно до якого ПАТ «Західукрвибухпром» видобуто корисну копалину загальнодержавного значення - мігматити в кількості 14660 м3, яку передано до ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр». Вказана корисна копалина внаслідок дій ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 переміщена із місця видобутку (родовища) до виробничих потужностей ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» де за допомогою дробарок перероблена в щебеневу продукцію, з подальшою реалізацією отриманої товарної продукції (щебень, відсів) на підставі укладених договорів поставки із суб'єктами господарської діяльності.
Згідно з статтею 1 Гірничого закону України підривні роботи - роботи, що проводяться із застосуванням вибухових речовин для руйнування гірничих порід за допомогою вибуху з метою видобутку корисних копалин, проведення гірничих виробок тощо.
Видобування корисної копалини це сукупність взаємопов'язаних процесів гірничого виробництва по вилученню корисної копалини з надр Землі, одним з яких є вибухові роботи.
Разом з цим, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 не бажаючи бути викритими у вчиненому злочину вирішили вчинити дії направлені на створення документального прикриття та надання ознак легальності своїм незаконним діям.
Так, з метою приховування вчиненого незаконного масового вибуху групою осіб за попередньою змовою у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 вжито заходів щодо складання фіктивного акту попереднього огляду місць проведення вибухових робіт від 18.03.2019 року, яким начебто зафіксовано факт наявності нависів та козирків у місці видобутку, що мало створити формальний привід для вчинення дій по усунення даних обставин шляхом вибуху.
За для створення вказаного акту учасниками групи за попередньою змовою ОСОБА_4 та ОСОБА_6 поставили свої підписи у вказаному фіктивному документі, а також шляхом введення в оману отримали підписи у працівників ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр» ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та завідувача сектору гірничого нагляду Управління Держпраці у Кіровоградській області ОСОБА_10 , зазначаючи останнім про наявність у місці видобутку козирьків та нависів з породи, які насправді були відсутні.
Таким чином, внаслідок незаконних умисних злагоджених дій ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 у порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 «Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами», Кодексу України про надра, Гірничого закону України, Конституції України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про Перелік документів дозвільного характері у сфері господарської діяльності», 02.04.2019 року, шляхом масового вибуху, проведеного ПрАТ «Західукрвибухпром» на підставі заявки ПАТ «Гайворонський спеціалізований кар'єр», незаконно видобуто корисну копалину загальнодержавного значення - «мігматити», об'ємом 14660 м3, на земельній ділянці Гайвороснького родовища мігматитів в Голованіському районі Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, м. Гайворон, пров. Кар'єрський, 2, внаслідок чого Державі завдано збитків на загальну суму 43 190 383, 1 гривень, що підтверджується висновком судової інженерно-екологічної експертизи.
За матеріалами даного клопотання, у вчиненні вказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Гайворон, Кіровоградської області, громадянин України, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , на утриманні має одну неповнолітню дитину, раніше не судимий, та якому 24.09.2025 вручене повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 240 КК України.
В ході проведення досудового розслідування Кіровоградською обласною прокуратурою в інтересах Держави, заявлено цивільний позов про забезпечення відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням.
Відповідно до інформаційної довідки з реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має у приватній власності нерухоме майно: земельну ділянку з кадастровим номером 0520485300:03:001:0036 площею 3.2083 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має у приватній власності наступне рухоме майно: автомобіль HYUNDAI SONATA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 .
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається, зокрема з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Слідчий суддя встановив, що умисними протиправними діями підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спричинена майнова шкода Державі, в інтересах якої в ході досудового розслідування Кіровоградською обласною прокуратурою заявлено цивільний позов про забезпечення відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням.
Отже, з урахуванням з'ясованих обставин кримінального провадження слідчий суддя вважає, що з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), існує необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 0520485300:03:001:0036 площею 3.2083 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та автомобіль HYUNDAI SONATA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , які перебуває у власності підозрюваного, з метою позбавлення права ОСОБА_6 на відчуження та розпорядження вказаним майном.
Згідно з ч. 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження. Зазначене враховується слідчим суддею зважаючи на те, що подане слідчим клопотання містить в собі мету такого арешту, передбачену пунктами п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, а саме: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Більш того, на переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права особи, оскільки є необхідним і пропорційним до законної мети, що переслідується - нагальної суспільної потреби у протидії кримінальним правопорушенням.
Отже, підсумовуючи зазначене вище, слідчий суддя погоджується з позицією слідчого, що на виконання завдання кримінального провадження, з метою забезпечення заходів кримінального провадження, існує потреба у накладені арешту на майно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 0520485300:03:001:0036 площею 3.2083 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та автомобіль HYUNDAI SONATA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , які перебувають у власності підозрюваного, з метою позбавлення права ОСОБА_6 на відчуження та розпорядження вказаним майном, а тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 170, 175, 369-372 КПК України,
клопотання слідчого - задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), а саме на:
- земельну ділянку з кадастровим номером 0520485300:03:001:0036 площею 3.2083 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- автомобіль HYUNDAI SONATA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 . Заборонити відчужувати та розпоряджатись вказаним майно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_11