Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
10 жовтня 2025 року Справа № 520/12689/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломацької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить: - визнати протиправною бездіяльність Коломацької селищної ради, яка полягає у не прийнятті рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяви) ОСОБА_1 про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької територіальної громади Богодухівського району Харківської області; - зобов'язати Коломацьку селищну раду розглянути по суті клопотання (заяву) про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької територіальної громади Богодухівського району Харківської області та прийняти відповідне рішення; - вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування адміністративного позову покликається на те, що 20 січня 2025 року позивач звернулася до Коломацької селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької громади Богодухівського району Харківської області. 04 березня 2025 року за вихідним номером 02-19/585 Коломацька селищна рада надала відповідь на заяву, в якій зазначено, що право користування даною земельною ділянкою можливо за умови оформлення права користування водним об'єктом, який знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0550 для рибогосподарських потреб, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643, площею 8,5 га входить до прибережної захисної смуги водного об'єкту відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України. Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, оскільки не надано дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не надано мотивованої відмови, що є порушенням прав позивача на отримання земельної ділянки в оренду. Вважає такі дії відповідача протиправними, а тому з метою поновлення порушеного права позивача просить зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії. У відповідності до ст. 139 КАС України здійснити розподіл судових витрат.
Відповідач Коломацька селищна рада Богодухівського району Харківської області надав відзив на позовну заяву. Обґрунтовує, що відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та підпункту 8 пункту б ч.1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивачу була надана обґрунтована відповідь щодо можливості надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 за умови оформлення права користування водним об'єктом на суміжній ділянці з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0550 для рибогосподарських потреб, оскільки вказана ділянка входить до прибережної захисної смуги відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України. Просить відмовити в позові в повному обсязі.
26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Суд установив, 20 січня 2025 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Коломацької селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 8,5 га з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 для сінокосіння та випасання худоби в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення. 04 березня 2025 року рада надала відповідь листом № 02-19/585, в якому зазначено про необхідність оформлення права користування водним об'єктом на суміжній ділянці, оскільки спірна ділянка входить до прибережної захисної смуги.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач просить визнати її протиправною та зобов'язати Коломацьку селищну раду розглянути по суті клопотання (заяву) про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частинами 3, 4, 5 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Стаття 124 ЗК України визначає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Так, абзацом шістнадцятим частини другої статті 134 ЗК України передбачено, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За змістом частини 3 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 ЗК України, зокрема, у разі передачі в користування громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва (абз. 16 частини 2 статті 134 ЗК України).
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування регулюється статтями 123, 124 ЗК України. Цей порядок передбачає, що зацікавлена особа звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У клопотанні зазначаються, зокрема, орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення і додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування надає дозвіл (або мотивовану відмову у його наданні).
Дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фактично означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому точно визначити предмет оренди. Цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати в оренду в майбутньому
Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц.
Згідно статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вiд 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі по тексту Закон № 280/97-ВР) передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частинами 1 та 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У відповідності до частини 15 статті 46 Закону № 280/97-ВР, порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Судом встановлено, що відповідач не прийняв рішення на пленарному засіданні ради щодо надання дозволу або мотивованої відмови у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою, а обмежився наданням листа за підписом посадової особи. Такий лист не є рішенням органу місцевого самоврядування у розумінні ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки не прийнятий на сесії ради. Відсутність належним чином оформленого рішення після спливу місячного строку розгляду заяви свідчить про бездіяльність відповідача, яка є протиправною та порушує права позивача, гарантовані ст. 19 Конституції України, ст. 12, 34, 116, 122, 123 Земельного кодексу України.
Доводи відповідача про надання обґрунтованої відповіді відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та про статус земельної ділянки як прибережної захисної смуги не спростовують факт бездіяльності, оскільки ці аргументи мали б бути викладені в мотивованій відмові, прийнятій на сесії ради. Положення ст. 60 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України щодо режиму прибережних захисних смуг можуть бути підставою для відмови, але лише за умови прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування в установленому порядку. Відсутність такого рішення робить бездіяльність протиправною.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо питання розгляду по суті клопотання (заяви) ОСОБА_1 про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької територіальної громади Богодухівського району Харківської області є протиправною.
Суд також зазначає, що відповідно до позиції, викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17.10.2018 у справі №380/624/16-ц, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом.
Такий дозвіл дає особі право замовити у розробника виконання відповідних робіт із землеустрою, результатом яких є формування нової земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності, яка в подальшому може стати об'єктом цивільних прав. Надання такого дозволу вказує про відсутність обтяжень щодо бажаної земельної ділянки державної чи комунальної власності і ще не означає позитивного рішення про передачу безоплатно у приватну власність цієї земельної ділянки після розроблення проекту землеустрою.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не надав доказів прийняття рішення на сесії ради, отже, не довів правомірність своєї бездіяльності.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі. Ефективним способом захисту прав позивача є визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача розглянути заяву по суті на пленарному засіданні ради та прийняти відповідне рішення (дозвіл або мотивовану відмову).
З огляду на викладене суд прийшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.
У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до Коломацької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Коломацької селищної ради, яка полягає у не прийнятті рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяви) ОСОБА_1 про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької територіальної громади Богодухівського району Харківської області.
Зобов'язати Коломацьку селищну раду розглянути по суті клопотання (заяву) про надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, площею 8,5 га, з кадастровим номером 6323255100:03:0000:0643 в оренду із земель запаса сільськогосподарського призначення на території Коломацької територіальної громади Богодухівського району Харківської області та прийняти відповідне рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач Коломацька селищна рада, місцезнаходження - Харківська область, Богодухівський район, село Коломак,, вулиця Гетьмана Івана Мазепи, будинок № 2, код ЄДРПОУ 04398117.
Повне судове рішення складено суддею 10.10.2025.
Суддя М. І. Садова