13 жовтня 2025 року Справа № 280/5286/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до відомостей, наявних у військо-обліковому документі серії НОМЕР_3 станом на 06 травня 2025 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року, в частині призову та направлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 07 травня 2025 року у позивача як у особи з інвалідністю в застосунку “Резерв» була відстрочка строком до 07 серпня 2025 року. Однак, 07 травня 2025 року позивач незаконно був затриманий співробітниками поліції та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де він неодноразово повідомляв про оформлену відстрочку, про наявність у нього інвалідності. Проте його протиправно призвано на військову службу та зараховано до особового складу Військової частини НОМЕР_4 . Зазначає, що позивачу не вручалась повістка для проходження військово-лікарської комісії, направлення для проведення медичного обстеження, та власне не було проведено самого медичного огляду військово-лікарською комісією в порядку, визначеному Положенням «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженому Наказом № 402 Міністерства оборони України від 14 серпня 2024 року. Окрім того позивач не надавав добровільну згоду на призов на військову службу, маючи інвалідність ІІІ групи. Проте, станом на 08 травня 2025 року о 07 годині 27 хвилин у застосунку «Резерв+» в електронному військово-обліковому документі позивача з'явились відомості про проходження позивачем 07 травня 2025 року військово-лікарської комісії, якою він був визнаний придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони, а також відомості про взяття позивача на облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 , при цьому відомості про наявність відстрочки у позивача від призову були видалені з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Отже, станом на дату призову позивача (07 травня 2025 рокку) у нього було реалізовано право на відстрочку, оформлене належним чином, відтак позивач мав статус особи, якій надано відстрочку від призову на військову службу, у зв'язку з наявністю у нього інвалідності, а у відповідача в розпорядженні наявна необхідна інформація, щодо позивача та оформленої відстрочки від призову на військову службу, зокрема така інформація містилася у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який веде відповідач та у відповідності до якого оформляються військово-облікові документи. З огляду на вищезазначене, позивач був протиправно без будь-яких законних підстав взятий на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 , незаконно призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації до військової частини. Також, вказує, що відповідач протиправно взяв на облік позивача, в той час як останній як особа з відстрочкою перебував на обліку в іншому ТЦК та СП, а також видалив відомості про відстрочку позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. З огляду на те, що посадовими особами відповідача обставина наявності у позивача відстрочки від призову на військову службу належним чином не перевірена та не з'ясована, це, на думку позивача, призвело до порушення низки нормативно-правових актів, законів та свідчить про грубе порушення конституційних прав ОСОБА_1 , свідчить про наявність підстав для скасування наказау про призов позивача та вилучення відповідних даних відносно особи позивача із застосунку “Резерв». Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою судді від 30 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5206/25, розгляд справи призначено без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Також ухвалою суду від 30 червня 2025 року від відповідача витребувано належним чином завірену копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 07.05.2025 року про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу за мобілізацією на особливий період.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався. Ухвалу про відкриття провадження від 30 червня 2025 року одержав в особистому кабінеті і підсистемі “Електронний суд» 30 червня 2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.
17 липня 2025 року представником відповідача до суду надано витребувані ухвалою суду від 30 червня 2025 року докази.
У період з 06 серпня 2025 року по 07 вересня 2025 року суддя перебував у щорічній оплачуваній відпустці.
На підставі матеріалів справи суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12АГГ №833611 від 12 грудня 2024 року, копія якої міститься в матреалах справм, ОСОБА_1 визнаний особою з інвалідністю третьої групи на строк до 01 січня 2027 року.
Наявність інвалідності у позивача також підтверджується наявною в матералах справи копією пенсійного посвілчення №3238410474 серії ААН №839400.
Згідно військового квтка серії ГГ №330778 позивач з 10 червня 2011 року перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Будучи особою з інвалідністю та перебуваючи на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою про надання відстрочки на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ, яка разом із додатками була прийнята його службовими особами, про що свідчить поштове рекомендоване повідомлення про вручення заяви з додатками.
Рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 позивачу надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ спочатку до 01 січня 2026 року, потомі строк надання відстрочки у електронному кабінеті скориговано до 07 травня 2025 року та 07 серпня 2025 року, що підтверджується скріншотами із застосунку «Резерв+».
У позові позивач вказує, що 08 травня 2025 року о 07 годині 27 хвилин у застосунку «Резерв+» в електронному військово-обліковому документі позивача з'явились відомості про проходження ним 07 травня 2025 року військово-лікарської комісії, якою він був визнаний придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони, а також відомості про взяття позивача на облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 , при цьому відомості про наявність відстрочки у позивача від призову були видалені з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 07 травня 2025 року видано наказ (з основної діяльності ) від 07 травня 2025 року за № 225 "Про призов офіцерів запасу на військову службу під час мобілізації».
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття позивача на військовий облік, внаслідок яких було винесено протиправний наказ про призов позивача на військову службу та вилучення даних з Єдиного державного реєстру призовників на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач звернувся з цим позовом до суду з метою захисту своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року за №2232-XII (надалі по тексту також - Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За змістом частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (надалі по тексту також - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону №2232-XII).
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року за №3543-XII (далі - - Закон №3543-XII)
Абзацом 4 статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VІІІ (далі - Закон №389-VІІІ) визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Аналогічне визначення воєнного стану міститься і у статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року №1932-XII (надалі по тексту також - Закон №1932-XII).
Також статтею 1 Закону №1932-XII передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року за №64/2022 "Про введення воєнного стану" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України №69/2022 від 24 лютого 2022 року "Про загальну мобілізацію" постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Відповідно до вимог статей 20, 22 Закону № 2232-XII на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років (для вищого офіцерського складу до 65 років).
Згідно приписів частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, серед іншого, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина 5 статті 22 Закону №3543-XII).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачено перелік підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно з пунктом 2 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)
Відповідно до частини 7 статті 23 Закону №3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 8 статті 23 Закону №3543-XII визначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 9 статті 23 Закону №3543-XII єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.
Судом встановлено, що станом на 07 травня 2025 року у військово-обліковому документі позивача містилися відомості щодо наявності у нього оформленої відстрочки від призову на військову службу строком до 07 серпня 2025 року, що підтверджується скріншотом застосунку “Резерв+», копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.20).
Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо перевірки підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення, передбачено також Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154 (надалі по тексту також - Положення №154).
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік (абзац 9).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Згідно з пунктом 59 Порядку №560 за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
Згідно пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.
Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі:
подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);
надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;
отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.
У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, визнаним в установленому порядку особами з інвалідністю, надається на строк дії відповідних законних підстав, а особам, визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, на строк, зазначений у постанові (рішенні) військово-лікарської комісії, але не більше ніж на 12 місяців.
Довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається військовозобов'язаним на строк дії відповідних законних підстав.
Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
У разі неможливості провести перевірку наявності у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Центральне управління або регіональні органи СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) повідомляє такому військовозобов'язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки.
Військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов'язані приймаються на військову службу за контрактом.
Відповідно до пункту 64 Порядку №560 заяви військовозобов'язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п'яти років.
Пунктом 65 Порядку №560 визначено, що у разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.
Отже, Порядком №560 визначено чіткий алгоритм вчинення дій військовозобов'язаним та прийняття рішень територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в процесі надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи (інформація з застосунку «Резерв+»), станом на дату призову позивача (07 травня 2025року) у позивача була наявна відстрочка від проходження військової служби до 07 серпня 2025 року. Вказана обставина представникам відповідача не спростована.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі №280/6033/22, від 01 жовтня 2024 року у справі №160/10728/23, від 01 жовтня 2024 року у справі №200/4189/22, від 14 листопада 2024 року у справі № 160/33822/23.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
В спірному випадку, позивач реалізував своє право на одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що свідчить про вчинення ним активних дій для її отримання та мав легітимні очікування щодо забезпечення дотримання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки встановлених Порядком №560 заборон на направлення позивача для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби та його призову.
Натомість, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року за № 225 "Про призов офіцерів запасу на військову службу під час мобілізації" відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року за №65/2022 "Про загальну мобілізацію", відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з 07 травня 2025 року ОСОБА_1 призвано та направлено у Військову частину НОМЕР_4 .
Таким чином, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року за № 225 "Про призов офіцерів запасу на військову службу під час мобілізації" виданий в період наявності у позивача відстрочки, тобто в період існування встановленої Порядком № 560 заборони щодо направлення військовозобов'язаного для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби та його призову на військову службу.
Більш того, ані доказів вручення позивачу повістки відповідчачем, ані направлення позивача на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, ані доказі проходження позивачем такого огляду, матеріали справи не містять, оскільки відповідач правом щодо надання відзиву з відповідними доказами не скористався.
З приводу можливості скасування судом наказу про призов позивача на військову службу суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, згідно з пунктом 2 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
За змістом пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
У спірному випадку наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року за № 225 "Про призов офіцерів запасу на військову службу під час мобілізації" , яким, всупереч вимог пункту 2 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, призвано позивача на військову службу, не може бути розцінений як акт індивідуальної дії, що вичерпав свою дію в момент його виконання, оскільки сам факт видання такого наказу спричинив для позивача юридично значущі негативні наслідки, які продовжують впливати на його правове становище.
У зв'язку з цим, оскаржуваний у справі наказ не має одноразовий характер такого акту та жодним чином не свідчить про неможливість його скасування виключно з підстав його формального виконання. Такий підхід узгоджується з принципами верховенства права, зокрема із забороною формалізму при захисті прав особи, та забезпечення ефективного судового захисту у відповідності до статті 55 Конституції України та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане, слід визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року за № 225 "Про призов офіцерів запасу на військову службу під час мобілізації" в частині, що стосується позивача.
Стосовно вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо взяття позивача на військовий облік, суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, з урахуванням положень частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду .
Крім того, згідно з пунктом 6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється поетапно та в першу чергу передбачає здійснення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України.
Також призов включає проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 28 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються шляхом вручення повістки.
За наявними матеріалами справи позивач не викликався до центру комплектування та не оповіщався. За даними демографічного реєстру з 18 серпня 2016 року зареєстрований у місті Полтава.
Разом з тим відповідно до статті 39 цього Закону № 2232-XII, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку».
Таким чином, призов, у разі відстуності у особи відстрочки, може відбуватись незалежно від місця перебування військовозобов'язаного на військовому обліку.
Але, за встановленими судом обставинами, на час взяття на військовий облік 07 травня 2025 року позивач мав відстрочку від призову до 07 серпня 2025 року, тому дії відповідача в цій частині повинні бути визнані протиправними.
Стосовно вимог про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до відомостей, наявних у військо-обліковому документі серії НОМЕР_3 станом на 06 травня 2025 року суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З урахуванням пунктів 9, 11 Положення № 154, ведення військового обліку військовозобов'язаних, оформлення для військовозобов'язаних відстрочки від призову під час мобілізації є функцією районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують ведення Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуальну інформацію його бази даних.
Відповідно до статтей 6, 7 Закону України “Про Єдиний державний Реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII до Реєстру вносяться персональні дані, зокрема відомості про місце проживання, перебування, наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Як вказано у пункті 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок №1487), персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
У підпункті 8 пункту 1 «Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до Порядку No 1487) вказано, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
З сукупного аналізу вказаних норм права випливає:
- військовий облік здійснюється у ТЦК та СП за місцем проживання та реєстрації;
- районні ТЦК та СП зобов'язані вносити актуальну персональну та службову інформацію про призовника, військовослужбовця, резервиста;
- процедура зняття з військового обліку з подальшим взяттям на такий облік відповідним ТЦК передбачає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку;
- призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Суд звертає увагу, що про взяття позивача на військовий облік відповідач не вказує жодну із підстав.
Звертаючись до матеріалів справи, позивач має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 та з 2011 року перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв'язку із чим, враховуючи відсутність встановлених підстав перебування позивача на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , то вимоги позивача про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 підлягають задоволенню.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного та враховуючи встановлені обставини у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до відомостей, наявних у військо-обліковому документі серії НОМЕР_3 станом на 06 травня 2025 року.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 травня 2025 року № 225, в частині призову та направлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати зі сплати судового збору сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 13 жовтня 2025 року.
Суддя Д.В. Татаринов