Ухвала від 13.10.2025 по справі 280/5424/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВИТРЕБУВАННЯ ДОКАЗІВ

13 жовтня 2025 року Справа № 280/5424/25

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «МІТ ТАЙМ» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 9далі - позивач, Фонд) до Товариства з обмеженою відповідальністю «МІТ ТАЙМ» (далі - відповідач, ТОВ «МІТ ТАЙМ») про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році.

Ухвалою суду від 04.08.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 03.10.2025 витребувати від ТОВ «МІТ ТАЙМ» копії Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (звітний) за 1, 3 та 4 квартали 2024 року .

На виконання вимог ухвали суду від 03.10.2025 відповідачем надано копії Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (звітний) за 2, 3 та 4 квартали 2024 року. В частині надання копії відповідної звітності за 1 квартал 2024 року відповідач повідомив суд, що така звітність не подавалася у зв'язку з відсутністю працівників на підприємстві (господарська дільяність не велася).

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (частина 4 статті 9 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною 4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

При цьому, згідно з частинами 6-8 статті 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Отже, обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю виникає у роботодавця лише у випадку, якщо середньообліково чисельність штатних працівників становить 8 і більше осіб.

Крім того, показник середньооблікової числельності штатних працівників також впливає на показник середньої річної заробітної плати штатного працівника, з урахуванням якого здійснюється обчислення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Таким чином, показник середньооблікової чисельності штатних працівників входить до предмету доказування у справі.

У даній справі відповідач заперечує здійснений позивачем розрахунок середньооблікової численості штатних правцівників протягом 2024 року, та стверджує, що до 22.05.2024 працевлаштованих осіб у відповідача не було, відповідна податкова звітність про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і суми утриманого з них податку, а також суми нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2024 року не подавалась.

При цьому, з наданої відповідачем податкової звітності за 2-4 квартал 2024 року вбачається, що підприємство звітувало про середньооблікову чисельність штатних працівників у такій кількості: квітень - 0 осіб; травень - 9 осіб; червень - 9 осіб; липень - 9 сіб; серпень - 8 осіб; вересень - 8 осіб; жовтень - 8 осіб; листопад - 24 особи; грудень - 26 осіб. Виходячи з повідомленої відповідачем інформації, середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ "МІТ ТАЙМ" протягом 2024 року (0+0+0+0+9+9+9+8+8+8+24+26=8 осіб) не відповідає показнику, визначеному позивачем в долеченому до позовної заяви розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році (13 осіб).

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 24.04.2025 у справі №280/3642/23, починаючи 06 листопада 2022 року Фонд не проводить власних розрахунків, у тому числі показника середньооблікової чисельності штатних працівників, а покладається на дані автоматизованого аналізу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, які формуються до 10 березня відповідного року зі звітності роботодавця.

Відповідно до п. 4 Порядку та Форми надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 №14-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2023 р. за № 457/39513 (далі - Порядок №14-2, тут і в подальтшому в редакції станом на момент складення Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік), Пенсійний фонд України з реєстру застрахованих осіб надає інформацію:

про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

За аналізу пунктів 3 та 9 Порядку №14-2 вбачається, що інформація, що передається, обробляється згідно з вимогами законодавства, використовується суб'єктами інформаційного обміну, до яких відносяться Пенсійний фонд України та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, виключно з метою реалізації ними своїх функцій та повноважень, визначених законодавством, і не може бути передана третій стороні, якщо інше не передбачено законом.

Враховуючи наведене, оскільки інформація з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, на підставі якої формуються розрахунки сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, перебуває у розпорядженні Пенсійного фонду України, у зв'язку з тим, що обставини, які підтверджує дана інформація, входять до предмету доказування у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування відповідних доказів у Пенсійного фонду України для повного та всебічного з'ясування обставин справи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 72, 77-80, 241-243, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Витребувати від Пенсійного фонду України докази по справі, а саме: інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», по роботодавцю Товариство з обмеженою відповідальністю «МІТ ТАЙМ» (69121, м. Запоріжжя, вул. Товариська, буд. 58, кв. 160; код ЄДРПОУ 45259393), за Формою надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 10 березня 2023 № 14-2.

Встановити строк для подання до суду витребуваних доказів протягом 5 днів від дня одержання копії даної ухвали суду про витребування доказів.

Роз'яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу.

Копію даної ухвали направити на адресу Пенсійного фонду України - для виконання, іншим учасникам справи - до відома.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суддя М.О. Семененко