Рішення від 10.10.2025 по справі 200/3506/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року Справа№200/3506/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення № 056650011238 від 24.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по заяві від 16.04.2025,

зобов'язати зарахувати до страхового стажу період з 28.07.2003 по 05.07.2004 в однократному розмірі, а періоди з 01.03.2022 по 21.06.2023, з 22.06.2023 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024 - у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 місяці; зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 03.01.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2022, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019 , з 18.09.2019 по 27.09.2019, з 06.01.2022 по 28.02.2022, з 21.12.2023 по 03.01.2024, з 22.05.2024 по 01.06.2024, з 05.06.2024 по 22.08.2024, з 13.09.2024 по 28.02.2025 в однократному розмірі, а періоди з 01.03.2022 по 21.06.2023, з 22.06.2023 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024 - у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 місяці та з урахуванням цього повторно розглянути заяву від 16.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування вимог позивач зазначив неправильне обчислення тривалості страхового та пільгового стажу під час вирішення питання про призначення йому пенсії за віком. Так, позивач зауважив на протиправності неврахування періоду його навчання у вищому навчальному закладі до страхового стажу, неврахування періоду його занятості на підземних гірничих роботах в шахті протягом повного робочого дня до пільгового стажу для призначення пенсії незалежно від віку згідно з постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 та неврахування періоду проходження ним військової служби та участі у заходах, необхідних для забезпечення України , захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України до страхового та пільгового стажу за кратністю 1 місяць служби за 3 місяці стажу.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 24.04.2025 №056650011238, позивачу було відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового, страхового стажу та недосягненням пенсійного віку, передбачених статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу та недосягненням пенсійного віку, передбачених статтею 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач наполягав на правомірності прийнятого ним рішення та відсутності підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Вирішено ряд процесуальних питань.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

З 06.01.2022 Позивач проходить військову службу за контрактом, що підтверджується укладеним між позивачем та Міністерством оборони України контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу, копія якого наявна в матеріалах справи.

Згідно з довідкою військової частини № НОМЕР_2 позивач від 01.02.2025 № 1553/1523 позивач перебуває на військовій службі.

16.04.2025 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком.

Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням пенсійного фонду України у Харківській області, відповідач у справі.

24.04.2025 відповідачем прийнято рішення №056650011238 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 з підстав недостатності стажу. За змістом рішення позивач не досяг віку призначення пенсії, не має необхідного пільгового та страхового стажу для призначення пенсії на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не має необхідного пільгового стажу для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не досяг необхідного віку призначення пенсії та не має необхідного пільгового стажу для призначення пенсії на підставі ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В рішенні зазначено, що позивач матиме право на пенсію (за віком) після досягнення віку 50 років з 27.10.2031 року або при набутті необхідного пільгового стажу.

Згідно з рішенням вік заявника на час звернення становить 43 роки 05 місяців 20 днів. Стаж заявника становить 41 рік 05 місяців 27 днів (із урахуванням додаткових років за Списком №1, підземні роботи, професії за пост.№202 (25), з них пільговий стаж заявника становить:

- стаж підземних робот, професій по пост. 202 (25 років) складає 08 років 06 місяців 23 дні;

- стаж за Списком №1 становить 08 років 07 місяців 28 днів;

- стаж військової служби в особливий період становить 03 роки 01 місяць 23 дні.

Відповідно до розрахунку стажу, форма РС-право:

- до пільгового стажу позивача за Списком № 1 враховані періоди роботи з 02.07.2002 по 04.08.2002, з 18.10.2007 по 31.07.2008, з 02.08.2008 по 31.08.2008, з 02.09.2008 по 31.03.2009, з 03.04.2009 по 30.04.2009, з 02.05.2009 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 15.02.2017 по 09.09.2019,

- до пільгового стажу згідно зі ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р.1, п.р.1, п. а-в враховані періоди з 26.08.2004 по 09.10.2007, з 29.11.2011 по 31.12.2012, з 06.12.2014 по 01.01.2017, з 28.09.2019 по 05.01.2022.

- до стажу як період навчання у вищих навчальних закладах враховано періоди з 01.09.1999 по 01.07.2002 та з 05.08.2002 по 27.07.2003;

Період проходження позивачем військової служби в особливий період з 06.01.2022 по 28.02.2025 врахований до стажу та до пільгового стажу за Списком № 1.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ,

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

В пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058 ), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають:

1) громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) (крім домашніх працівників, які не беруть добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру;

2) фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

3) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

4) громадяни України, які працюють у розташованих за межами України філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України);

4-1) працівники дипломатичної служби, направлені у довготермінове відрядження;

5) громадяни України та особи без громадянства, які працюють в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах іноземних держав, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України);

6) особи, які працюють на виборних посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, громадських об'єднаннях та отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на таких посадах;

7) особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;

8) особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини;

9) один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства;

10) особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, а також особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;

11) військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу", особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань;

12) патронатні вихователі, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;

13) члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;

14) непрацюючий інший з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника;

15) громадяни України, стосовно яких згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Пунктами 1, 2, 5 частини першої статті 14 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1 (крім фізичних осіб, які використовують працю домашніх працівників), 4-1, 10, 14 статті 11 цього Закону; філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у пункті 4 статті 11 цього Закону; іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України, - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 11 цього Закону; підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону; застраховані особи, зазначені у пунктах 2, 3 і 13 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону №1058-IV особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Частиною першою статті 15 Закону №1058-IV передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згдіно з частиною 1 ст. 24 Закону № 1058 1 страховий стаж є періодом (строком), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частинами 2 та 4 цієї статті встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 розділу ХІV-І Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і при стажі роботи після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років".

Список N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 36 та від 24.06.2016 № 461.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за N 1451/1173, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (зі змінами) (далі - Порядок №637).

Положеннями пункту 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

Частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті визначено види військової служби, до яких віднесено: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26.04.1986 до 01.01.1988;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки";

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992№ 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання правомірності визначення розміру пенсії позивача суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії.

Відповідно до ст. 114 Закону № 1058 необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку є зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, що передбачені списком, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Під час визначення правомірності обчислення пільгового стажу роботи позивача та наявності врахування до пільгового стажу підземної роботи згідно з постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 періодів роботи позивача з 03.01.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2022, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019, з 18.09.2019 по 27.09.2019, з 06.01.2022 по 28.02.2025, у т.ч. у пільговому обчисленні суд виходить із такого.

Відповідно до записів №1-28 трудової книжки серії НОМЕР_3 від 06.08.2001 позивач:

- з 03.07.2001 по 02.08.2001 проходив виробничу практику за посадою учня гірника підземного на дільниці підготовчих робіт №1 з повним робочим днем в «Шахта ім. Д.С. Коротченко»;

- з 02.07.2002 по 04.08.2002 працював гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті в ДВАТ «Шахта «Росія» Дочірнього підприємства «Селидіввугілля»;

- з 02.08.2004 по 09.10.2007 навчався в учбовому пункті та працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті у ВАТ «Вугільна Компанія «Шахта «Красноармійська-Західна №1»;

- з 18.10.2007 по 18.11.2011 працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Донвуглепоставка»;

- з 01.01.2013 по 01.12.2014 - працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка»;

- з 02.12.2014 по 01.01.2017 працював на посадах заступника начальника дільниці підземної та помічника начальника дільниці підземної з повним робочим днем в шахті в Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське»;

- з 07.02.2017 по 09.09.2019 навчався в учбовому пункті та працював гірничим майстром з повним робочим днем в шахті у Відокремленому підрозділі «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля»;

- з 18.09.2019 працював на посадах майстра гірничого дільниці, помічника начальника дільниці та заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею у Товаристві з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД».

Згдіно з розрахунком стажу періоди роботи позивача з 18.10.2007 по 31.07.2008, з 02.08.2008 по 31.08.2008, з 02.09.2008 по 31.03.2009, з 03.04.2009 по 30.04.2009, з 02.05.2009 по 18.11.2011 враховано відповідачем до пільгового стажу як роботу за Списком № 1.

Записи в трудовій книжці позивача виконані без виправлень, у чіткій послідовності та відповідності даті, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58.

Наведені записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, містять відомості про його зайнятість на підземних роботах протягом повного робочого дня. При цьому, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день на підземних роботах, або свідчили про перебування позивача у безоплатних відпустках в матеріалах справи відсутні.

Суд зазначає, що записи трудової книжки про роботу позивача є належними та допустимими доказами підтвердження його зайнятості на підземних роботах..

Аналогічні правові висновки наведені Верховним судом у постановах від 20.01.2018 у справі №234/13910/17 та від 07.03.208 у справі №233/2084/17, що підлягають врахуванню згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт (усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)) входять до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 №202.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для незарахування до пільгового стажу згідно з постановою від 31.03.1994 №202 періодів роботи позивача з 03.07.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2002, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019, з 18.09.2019 по 27.09.2019 на підземних роботах з повним робочим днем в шахті.

Суд зазначає, що позивачем заявлено вимоги про врахування, окрім інших, періоду роботи з 03.01.2001 по 02.08.2001, в той час як згідно з трудовою книжкою позивач працював з 03.07.2001 по 02.08.2001 та період з 02.07.2002 по 04.08.2022, в той час як згідно з трудовою книжкою позивач працював з 02.07.2002 по 04.08.2002. Вважаючи зазначення позивачем неправильних періодів технічною опискою, суд вирішує питання щодо врахування до пільгового стажу періодів з 03.07.2001 по 02.08.2001 та з 02.07.2002 по 04.08.2002 (як зазначено в трудовій книжці).

Враховуючи викладене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу згідно з постановою від 31.03.1994 № 202 періодів роботи з 03.07.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2002, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019, з 18.09.2019 по 27.09.2019, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо врахування періодів проходження позивачем військової служби з 06.01.2022 по 28.02.2025 до пільгового стажу згідно з постановою від 31.03.1994 № 202, а періодів періоду з 01.03.2022 по 20.12.2023, 04.01.2021 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024 та з 23.08.2024 по 12.09.2024 до страхового та пільгового стажу у пільговому обчисленні 3 місяці стажу за 1 місяць роботи суд виходить із такого.

Згідно з відомостями трудової книжки позивача та Індивідуальними відомостями про особу, на момент укладання контракту про проходження військової служби та під час її проходження позивач працював на посаді заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею у Товаристві з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД», що відноситься до списку робіт і професій, що дають право на пільгову пенсію за частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що період проходження військової служби підлягає врахуванню до пільгового стажу за спеціальністю.

Оскільки на час початку проходження військової служби позивач працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (підземні гірничі роботи, що передбачена Списком робіт, затвердженим Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202) період проходження позивачем військової служби підлягає врахуванню до спеціального стажу .

Щодо вимог позивача про врахування періодів проходження позивачем військової служби до страхового та пільгового стажу у пільговому обчисленні один місяць служби за 3 місяці суд зазначає наступне.

Положення абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у сукупності із приписами підпункту 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 №393, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 у їх взаємозв'язку із положеннями статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» якими передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до частини шостої цієї статті віднесено також військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Аналогічні правові висновки містяться в постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, які відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються судом при розгляді даної справи.

Згідно з довідками військової частини НОМЕР_4 від 25.02.2024 № 1558/579, від 04.02.2025 № 1553/1629, від 19.08.2024 № 1558/3409 позивач під час проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України в період з 01.03.2022 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024, що свідчить про наявність підстав для їх врахування до страхового та пільгового стажу у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Відтак, позовні вимоги щодо врахування до страхового та стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 у кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) періодів з 01.03.2022 по 21.06.2023, з 22.06.2023 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024 також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо зарахування до загального страхового стажу позивача періоду навчання у Донецькому національному технічному університеті з 28.07.2003 по 05.07.2004, суд зазначає наступне.

Згідно з дипломом серії НОМЕР_5 від 05.07.2002, копія якого наявна в матеріалах справи позивач закінчив у 2004 році Донецькій національний технічний університет і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Розробка родовищ корисних копалин» та здобув кваліфікацію гірничого інженера.

Відповідно до записів копії трудової книжки серії НОМЕР_3 від 06.08.2001 позивач з 01.09.1999 по 05.07.2004 навчався в Донецькому державному національному технічному університеті, в період з 03.07.2001 по 02.08.2001 проходив виробничу практику на посаді учня гірника підземного на дільниці підготовчих робіт №1 з повним робочим днем в шахті «Шахта ім. Д.С. Коротченко»; -з 02.07.2002 по 04.08.2002 працював гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті в ДВАТ «Шахта «Росія» Дочірнього підприємства «Селидіввугілля»;

За змістом розрахунку страхового стажу позивач, форма РС-право період з 01.09.1999 по 01.07.2002 зараховано до страхового стажу позивача як «Навчання у вищих/середн.НЗ», період з 02.07.2002 по 04.08.2002 зараховано до загального страхового та пільгового стажу за Списком №1, період з 05.08.2002 по 27.07.2003 зараховано до страхового стажу як «Навчання у вищих/середн.НЗ», період з 28.07.2003 по 05.07.2004 не зарахований до страхового стажу позивача.

Із врахуванням приписів ст. 24 Закону № 1058 питання врахування періоду навчання до 01.01.2004 (до набрання чинності Законом № 1058) враховується в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, після 01.01.2004 за правилами Закону № 1058.

Суд вважає за необхідне зазначити, що у Законі №1788-ХІІ, яким було врегульовано порядок та умови призначення пенсії за віком (в тому числі й на пільгових умовах) до 01.01.2004, визначено, що право на пенсію за віком (в тому числі на пільгових умовах) («трудову пенсію») мали/мають особи, за умови, зокрема, наявності певного «трудового стажу», «стажу роботи».

При цьому, зміст поняття «загальний трудовий стаж» є ширшим, ніж поняття «стаж страховий», оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.

Так, відповідно до частини першої статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи, що дає право на призначення трудових пенсій, зараховуються, зокрема, періоди, коли особа не працювала, у зв'язку з навчанням у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Отже, період з 28.07.2003 по 01.01.2004 підлягає врахуванню до страхового стажу.

Стосовно зарахування до страхового стажу періоду навчання після 01.01.2004 року суд виходить із того, що статтею 11 Закону № 1058 визначений перелік осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Особи, що навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі цим переліком не передбачені.

Таким чином, з 01.01.2004 до страхового стажу не зараховуються періоди навчання у середніх та вищих закладах освіти (у зв'язку із тим, що зазначені заклади не є платниками страхових внесків) - за виключенням випадків, коли особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, взяли участь у добровільному страхуванні відповідно до статті 12 Закону №1058-IV.

Проаналізувавши наведене, беручи до уваги, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження сплати позивачем добровільних страхових внесків за періоди навчання у Донецькому державному технічному університеті з 01.01.2004 по 05.07.2004, суд висновує, що незарахування відповідачем до страхового стажу позивача зазначеного періоду його навчання є правомірним.

Відтак, враховуючі встановлені вище обставини, до загального страхового стажу позивача підлягає зарахуванню період навчання позивача виключно з 28.07.2003 по 31.12.2003.

Підсумовуючи, суд зазначає, що під час розгляду справи, що відповідач приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу не врахував всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення №056650011238 від 24.04.2025, підтвердження в ході розгляду справи неправомірності неврахування до страхового та пільгового стажу роботи позивача певних періодів його зайнятості свідчить про наявність підстав для визнання протиправним та скасування зазначеного рішення.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №056650011238 від 24.04.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 16.04.2025 про призначення пенсії за віком та зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 28.07.2003 по 31.12.2003, періоди проходження військової служби з 01.03.2022 року по 21.06.2023, з 22.06.2023 року по 20.12.2023 року, з 04.01.2024 року по 21.05.2024 року, з 02.06.2024 року по 04.06.2024 року, з 23.08.2024 по 12.09.2024 року зарахувати у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці, до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 періоди з 03.07.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2002, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019, з 18.09.2019 по 27.09.2019, з 06.01.2022 по 28.02.2022, з 21.12.2023 по 03.01.2024, з 22.05.2024 по 01.06.2024, з 05.06.2024 по 22.08.2024, з 13.09.2024 по 31.03.2025, та до пільгового стажу відповідно до 31.03.1994 №202 в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, період проходження військової служби з 01.03.2022 по 21.06.2023, з 22.06.2023 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач в цій справі звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, виходячи з положень статті 139 КАС України судові витраті розподілу не підлягають.

З огляду на зазначене, на підставі положень статей 24, 44, 114, 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №056650011238 від 24.04.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 28.07.2003 по 31.12.2003, період проходження військової служби з з 01.03.2022 року по 21.06.2023, з 22.06.2023 року по 20.12.2023 року, з 04.01.2024 року по 21.05.2024 року, з 02.06.2024 року по 04.06.2024 року, з 23.08.2024 по 12.09.2024 року зарахувати у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 місяці у в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяця стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового страхового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 періоди з 03.07.2001 по 02.08.2001, з 02.07.2002 по 04.08.2002, з 02.08.2004 по 25.08.2004, з 18.10.2007 по 18.11.2011, з 01.01.2013 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 05.12.2014, з 07.02.2017 по 09.09.2019, з 18.09.2019 по 27.09.2019, з 06.01.2022 по 28.02.2022, з 21.12.2023 по 03.01.2024, з 22.05.2024 по 01.06.2024, з 05.06.2024 по 22.08.2024, з 13.09.2024 по 31.03.2025, та до підземного пільгового страхового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, період проходження військової служби з 01.03.2022 по 21.06.2023, з 22.06.2023 по 20.12.2023, з 04.01.2024 по 21.05.2024, з 02.06.2024 по 04.06.2024, з 23.08.2024 по 12.09.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 16.04.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під., 1 пов., к.58, код ЄДРПОУ 14099344.

Суддя А.С. Михайлик