10 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4646/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Ельбе УА» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Приватне підприємство «Ельбе УА» (далі - ПП «Ельбе УА», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач2) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12387777/31820215 від 21.01.2025 про відмову в реєстрації складеної податкової накладної №7 від 27.11.2024;
зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 27.11.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП «Ельбе УА» 22.08.2024 виставило покупцю ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» рахунок-фактуру №ЕЛ52 на оплату за монтажні роботи по встановленню відкатних воріт на суму 36 000,00 грн.
27.11.2024 покупець ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» зробило передоплату за монтажні роботи по встановленню відкатних воріт на суму 32 400, 00 грн. Цього ж дня по першій події (передоплата) було виписано податкову накладну №7 від 27.11.2024, яку було подано на реєстрацію 18.12.2024.
Однак реєстрацію податкової накладної №7 від 27.11.2024 зупинено.
У зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної 06.01.2025 позивачем було скеровано до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, та надано наступні пояснення: податкова накладна №7 від 27.11.2024 виписана на авансову передоплату. Це видно у заключній виписці від 27.11.2024. Ще не встановлено відкатні ворота покупцю ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», тому накладна чи акт ще не виписані і не підписані. Доплати від ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» ще не було.
Також були подані такі документи: рахунок на оплату «ЕЛ52 від 25.11.2024; заключна виписка за період з 02.11.2024 по 27.11.2024.
09.01.2025 позивач отримав повідомлення №12328574/31820215 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Додаткова інформація: надати договір, акт виконаних робіт (наданих послуг) по операції з надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 00851376). Надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика».
ПП «Ельбе УА» 16.01.2025 було надіслано повідомлення №2 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також були подані такі документи: договір №04/08/20 поставки та монтажу продукції від 04.08.2020 ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика»; пояснення №02/25 від 16.01.2025.
21.01.2025 позивач отримав рішення №12387777/31820215 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 27.11.2024, яке прийнято з підстави ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність падання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду низання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, 03.01.2025 ПП «Ельбе УА» в порядку, визначеному пунктом 56.23 статті 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України), подало скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якої додавало первинні документи.
За результатами розгляду скарги комісією центрального рівня прийнято рішення №7722/31820215/2 від 07.02.2025 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 27.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням та вказує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація зупиненої податкової накладної стала можливою. Саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Підприємство зауважує, що надані документи підтверджували фактичне здійснення операції по наданню послуги контрагенту і були достатніми для реєстрації податкової накладної.
З наведених підстав позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи проводити без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.52).
У відзиві на позов представник відповідачів позовних вимог ПП «Ельбе УА» не визнала, посилаючись на правомірність відмови у реєстрації податкової накладної №7 від 27.11.2024, оскільки за результатами розгляду комісією наданих ПП «Ельбе УА» додаткових документів встановлено, що суб'єктом господарювання не надано додатки до договору (зокрема специфікацію), акт виконаних робіт (наданих послуг) по операції з надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», підтверджуючі документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика».
Так, відповідно до пункту 1.1 договору специфікація №1 є його невід'ємною частиною. Відповідно до пункту 4.2 договору постачальник ПП «Ельбе УА» зобов'язаний передати замовнику товар протягом 18 календарних днів з моменту перерахування попередньої оплати на рахунок постачальника.
Водночас з наданих на розгляд комісії документів встановлено, що попередню оплату ПП «Ельбе Уа» отримано 27.11.2024, а тому на момент надання комісії додаткових пояснень (16.01.2025) такі роботи мали бути виконані.
Враховуючи вищенаведене, комісією ГУ ДПС у Волинській області прийняте рішення №12387777/31820215 від 21.01.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 27.11.2024.
З наведених підстав просила в задоволенні позову відмовити (а.с.55-58).
За змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві представником відповідачів клопотання про розгляд справи за участі сторін не підлягало судом вирішенню по суті.
10.06.2026 від позивача через Електронний суд надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.68-70).
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на таке.
Суд встановив, що ПП «Ельбе УА» зареєстроване як юридична особа, основним видом економічної діяльності позивача є: 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій.
Як слідує з матеріалів справи, 04.08.2020 між позивачем як постачальником та ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» як замовником укладено договір поставки та монтажу продукції №04/08/20, за умовами якого позивач взяв на себе зобов'язання постачати покупцю товар та провести монтажні та пусконалагоджувальні роботи, кількість та ціна якого визначається в специфікації №04/08/20 від 04.08.2020 (а.с.8-9).
25.11.2024 позивач виставив ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» рахунок на оплату товарів (робіт, послуг) №ЕЛ52 на суму 36 000 грн (а.с.10). 27.11.2024 ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» здійснило передоплату згідно з даним рахунком на суму 32 400 грн (а.с.11).
27.11.2024 позивач склав податкову накладну №7 на суму постачання 32 400 грн, в тому числі ПДВ - 5 400 грн (а.с.14), яка надіслана на реєстрацію в ЄРПН.
Відповідно до квитанції від 18.12.2024 реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165) у зв'язку із тим, що обсяг постачання товару/послуги 33.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с.18).
06.01.2025 позивач подав до контролюючого органу повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив письмові пояснення та копії документів на підтвердження факту виконання робіт для ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (а.с.15).
За результатами розгляду вказаних документів ГУ ДПС у Волинській області було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.01.2025 №12328574/31820215, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.
В графі додаткова інформація зазначено: надати договір, акт виконаних робіт (наданих послуг) по операції з надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика». Надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (а.с.16-17).
На виконання вимог контролюючого органу позивач 16.01.2024 подав до контролюючого органу повідомлення про надання додаткових пояснень №2 та копії документів на підтвердження факту надання послуги ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (а.с.20).
21.01.2025 комісією ГУ ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення №12387777/31820215, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 27.11.2024 №7 з підстав ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН платником податків (а.с.22).
Вказане рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області було оскаржене в адміністративному порядку шляхом подання до ДПС України скарги (а.с.23).
Рішенням ДПС України від 07.02.2025 №7722/31820215/2 скаргу підприємства залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін (а.с.25).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Нормами пункту 7 Порядку №1165, визначено, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165 передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій зазначений критерій визначає відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Як установлено судом, реєстрація спірної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що обсяг постачання товару/послуги 33.20 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а.с.18).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з пунктом 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 №261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку №520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку».
Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Аналогічна правова позиція була викладена в постановах Верховного Суду від 31.03.2025 у справа №140/20330/23, від 23.04.2025 у справі №620/4035/24.
Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, за результатами розгляду поданого позивачем повідомлення від 06.01.2025 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, на підставі норм пункту 9 Порядку №520 ГУ ДПС у Волинській області було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.01.2025 №12328574/31820215, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. В графі додаткова інформація зазначено: надати договір, акт виконаних робіт (наданих послуг) по операції з надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 00851376). Надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (а.с.16-17).
У наведеному повідомленні податкового органу позивача також попереджено про наслідки ненадання додаткових пояснень і копій документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з вищенаведеними висновками щодо застосування Порядку №520 слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо спірних податкових накладних, реєстрацію якої було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
З матеріалів справи слідує, що на виконання вимог контролюючого органу позивач 16.01.2025 подав до контролюючого органу повідомлення №2 про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с.20) з наступними поясненнями: від 27.11.2024 ПН №7 виписана на авансову передоплату. Це видно у заключній виписці від 27.11.2024. Ще не встановлено відкатні ворота покупцю ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», тому накладна чи акт ще не виписані і не підписані. Доплати від покупця ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» також ще не було.
Також ПП «Ельбе УА» були подані такі документи: договір поставки та монтажу продукції від 04.08.2020 №04/08/20, укладений із ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» (а.с.8-9); пояснення №02/25 від 16.01.2025 ГУ ДПС у Волинській області (а.с.12).
Однак, як встановлено судом, договір поставки та монтажу продукції від 04.08.2020 №04/08/20 надано контролюючому органу не в повному обсязі, а саме: не надано специфікацію №04/08/20 від 04.08.2020 (Додаток №1), яка відповідно до умов вказаного договору є його невід'ємною частиною (пункт 1.1 договору) та визначає кількість та ціну товару та робіт (пункт 3.1 договору).
Крім того, згідно з пунктом 4.2 договору поставки та монтажу продукції від 04.08.2020 №04/08/20 постачальник ПП «Ельбе УА» зобов'язаний передати замовнику товар протягом 18 календарних днів з моменту перерахування попередньої оплати на рахунок постачальника.
Відтак, враховуючи, що попередню оплату ПП «Ельбе УА» отримано 27.11.2024, а тому на момент надання комісії додаткових пояснень (16.01.2025) такі роботи мали бути виконані.
Також позивачем не були підтверджуючі документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги.
З матеріалів справи слідує, що згідно з видатковою накладною №ЕЛ1 від 17.01.2025 та товарно-транспортною накладною від 17.01.2025 (а.с.27, 28) позивач здійснив поставку відкатних воріт ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика».
Отже, станом на дату подання повідомлення про надання додаткових пояснень (16.01.2025) позивач повинен був мати в наявності витребувані контролюючим органом документи щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», проте такі документи не подав, чим не виконав вимоги повідомлення.
При цьому суть 1 Критерію ризиковості здійснення операцій, який визначений у надісланій позивачу квитанції від 18.12.2024, полягає в тому, що платник податків має підтвердити походження (придбання) товару, який постачається.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не скористався правом надання додаткових документів (зокрема специфікації №04/08/20 від 04.08.2020, яка є невід'ємною частиною договору поставки та монтажу продукції від 04.08.2020 №04/08/20, та підтверджуючих документів щодо походження матеріалів, використаних в ході надання послуги в адресу ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика») за наслідками отримання повідомлення від ГУ ДПС у Волинській області про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.01.2025 №12328574/31820215.
Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, є прийняття оскаржуваного рішення №12387777/31820215 від 21.01.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 27.11.2024 №7 в ЄРПН (а.с.22).
Відсутність подання додаткових документів 5 робочих днів після направлення ГУ ДПС у Волинській області позивачу повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів від 09.01.2025 №12328574/31820215 підтверджується і протоколом засідання комісії ГУ ДПС у Волинській області №14 від 21.01.2025 №6 (а.с.62).
При цьому, суд відхиляє доводи позивача про те, що у квитанції від 18.12.2024 про зупинення реєстрації ПН не конкретизовано належним чином документи, які слід було надати для підтвердження інформації, зазначеної у спірній податковій накладній, позаяк законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій, податковий орган саме у повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 09.01.2025 №12328574/31820215 чітко вказано, які саме документи слід було надати для вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.03.2025 у справі №140/32696/23.
У свою чергу, суд уважає, що саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.
За таких обставин, на думку суду, наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів в повному обсязі за результатами отримання повідомлення прийняте відповідачем1 рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, щодо якої надсилалося повідомлення, відповідає приписам пункту 9 Порядку №520.
Відповідно до вимог частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що комісія ГУ ДПС у Волинській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак оскаржуване рішення №12387777/31820215 від 21.01.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.11.2024 №7 в ЄРПН є правомірним, а позовні вимоги про його скасування є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відтак, відсутні підстави для задоволення взаємопов'язаних позовних вимог про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 27.11.2024 №7 датою її фактичного надходження.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій