Рішення від 13.10.2025 по справі 918/843/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" жовтня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/843/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді О.Андрійчук, за участю секретаря судового засідання О.Гуменюк, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Рівненської міської ради

до Малого приватного підприємства - фірми "Прип'ять"

про стягнення 532 935,88 грн,

за участю представників:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: не з'явився,

УСТАНОВИВ:

У вересні 2025 року Рівненська міська рада Рівненської області (позивач) звернулася до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Малого приватного підприємства - фірми "Прип'ять" (відповідач) про стягнення 532 935,88 грн орендної плати.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Згідно із позовною заявою, 14.11.2005 між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди землі, а 05.03.2019 - додатковий договір про поновлення договору оренди земельної ділянки. У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідач повинен був сплатити орендну плату у зміненому розмірі, проте відповідач свого обов'язку в частині оплати орендної плати не виконав, у зв'язку з чим станом на 09.09.2025 за ним обліковується борг зі сплати орендної плати за земельну ділянку в сумі 532 935,88 грн, яку позивач просить стягнути у судовому порядку.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на ст. 13, 14, 67, 68, 142-145 Конституції України, Закон України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель", Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", ЗК України, ст. 271, 289 ПК України тощо.

Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ГПК України та ухвалою суду від 10.09.2025, не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.

При цьому суд зазначає, що ухвала суду направлялася відповідачу на адресу: вул. Млинівська, 41А, м. Рівне, яка зазначена як в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, так і в договорі. Направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (відповідні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17).

Процесуальні рішення, заяви і клопотання сторін, результат їх розгляду.

Ухвалою суду від 10.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначене на 13.10.2025.

16.09.2025 від позивача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

13.10.2025 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Інших заяв і клопотань від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності та взаємозв'язку, оцінивши надані докази, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, суд установив таке.

Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

14.11.2005 між сторонами укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2755 кв. м, яка знаходиться в м. Рівне по вул. Млинівський, 41-А.

У п. 2. договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2 755 кв.м, строком на десять років для обслуговування будівлі гаражного комплексу, в тому числі площею 2300 кв.м за рахунок земель МКП "Авангард", та площею 455 кв.м за рахунок земель житлової та громадської забудови міста.

Відповідно до п. 17 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проєкту її відведення. Підставою розроблення проєкту відведення земельної ділянки є рішення Рівненської міської Ради від 22.03.2005 № 1282.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється за актом передачі (п. 19 договору).

За умовами п. 8-12 договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 1 552,44 грн (довідка № 03-161 видана 10.11.2005 Рівненським міським управлінням земельних ресурсів). Питання сплати ПДВ вирішується шляхом укладанням між сторонами додаткової угоди. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням діючої індексації. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33219812800002, одержувач - Місцбюджет м. Рівне в управління БД, код платежу 13050200, код ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати забороняється. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору в порядку та у випадках, передбачених чинним законодавством України. Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 40 договору).

Договір зареєстровано в Рівненській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у державному реєстрі земель вчинено запис 03.08.2006 за № 040658300234, посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Н.Вовк 15.11.2005 та зареєстрований в реєстрі за № 5525.

05.03.2019 між позивачем та відповідачем укладено додатковий договір про поновлення договору оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2 755 кв.м, кадастровий номер 5610100000:01:001:0046, для обслуговування будівлі гаражного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Млинівська, 41-А, за рахунок земель, які були надані відповідачу в оренду за рішенням Рівненської міської ради від 22.03.2005 № 1282 (за договором оренди землі від 03.08.2006 № 040658300234).

06.12.2021 договір зареєстрований Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, що підтверджується інформацією з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

За п. 9 вказаного договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Цим пунктом також визначено новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.02.2019 у сумі 5 250 269,05 грн та встановлено розмір орендної плати на рівні 157 508,07 грн в рік, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/36, виконаного Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки (п. 9 договору).

Відповідно до п. 11. договору орендна плата сплачується орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33212812700002, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38012714, одержувач: УК у м. Рівне 18010600.

Розмір орендної плати переглядається орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал. Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. Розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності (п.13. договорів).

Сторони домовились, що додатковий договір набирає чинності після підписання сторонами та підлягає обов'язковій державній реєстрації.

Рішенням Рівненської міської ради від 02.07.2020 № 7565 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Рівного з 01.01.2021.

Землекористувач повідомлявся про зміну нормативної грошової оцінки за земельні ділянки у м. Рівне через засоби масової інформації (оголошення у тижневику "Сім днів" від 09.07.2020 № 28 (1383), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (rivnerada.gov.ua/portal/landing).

Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік становив 1,1; за 2022 рік- 1,15; за 2023 - 1,051.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2021 рік становила 4 808 352,19 грн, отже нормативна грошова оцінка земельної ділянки: за 2022 рік становить 5 289 187,41 грн (4 808 352,19*1,1), а орендна плата - 158 675,62 грн (5 289 187,41*3%); за 2023 рік становить 6 082 565,52 грн (4 808 352,19*1,1*1,15), а орендна плата - 182 475,97 грн (6 082 565,52*3%); за 2024 рік становить 6 392 776,36 грн (4 808 352,19*1,1*1,15*1,051), а орендна плата - 191 783,29 грн (6 392 776,36*3%).

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області від 08.08.2025 №5295/5/17-00-04-01-05 повідомлено, що згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС, МПП Фірма «Прип'ять» (код ЄДРПОУ 13978523) податкові декларації з плати за землю за 2022-2024 роки не подані, відповідно орендна плата за користування земельними ділянками на території Рівненської міської ради не справляється.

Доказів погашення заборгованості відповідачем суду не надано.

З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов'язані із неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди земельної ділянки щодо своєчасної та у повному розмірі сплати орендної плати, регулювання яких здійснюється на підставі Закону України "Про оренду землі", Закону України “Про оцінку земель», ЗК України, ЦК України, ПК України.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Згідно з ч. 1, 6, 9 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею 792 ЦК України унормовано, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У силу вимог ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 206 ЗК України унормовано, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 1-3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ч. 1, 3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" орендна плата справляється у грошовій формі. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

За ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

У підп. 14.1.136, 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою, а плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, що зумовлює визначення її розміру відповідно як до норм цивільного, земельного законодавства та Закону України “Про оренду землі», так із врахуванням вимог ПК України.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами ч. 5 ст. 5 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій».

Частинами 1, 2 ст. 20 цього Закону визначено, що за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Статтями 13, 15 та 18 Закону України “Про оцінку земель» зокрема унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно з п. 287.1. ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У п. 288.1. - 288.6. ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України).

Як установлено судом із матеріалів справи, загальна сума орендної плати, несплаченої орендарем, становить 532 935,88 грн (за 2022 рік - 158 675,62 грн, за 2023 рік - 182 476,97 грн, за 2024 рік - 191 783,29 грн).

Статтею 11 ЦК України унормовано, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України.

У силу вимог ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 525,526 ЦК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, враховуючи те, що сума боргу з орендної плати підтверджена належними доказами, відповідач розміру вказаного боргу не спростував, доказів на підтвердження його сплати не надав, відтак суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача, а відтак - про наявність підстав для їх задоволення.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача та про наявність підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).

У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 7 994,04 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позов задоволено у повному обсязі, відтак судовий збір в розмірі 7 994,04 грн покладається на відповідача.

Керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Рівненської міської ради до Малого приватного підприємства - фірми "Прип'ять" про стягнення 532 935,88 грн задовольнити.

Стягнути з Малого приватного підприємства - фірми "Прип'ять" (33024, м. Рівне, вул. Млинівська, 41-А, ідентифікаційний код 13978523) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 34847334 на рахунок UА718988880334189815000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПО 38012494, отримувач ГУК у Рівненській області /Рівненська міська територіальна громада/18010900) 532 935,88 грн орендної плати за земельну ділянку.

Стягнути з Малого приватного підприємства - фірми "Прип'ять" (33024, м. Рівне, вул. Млинівська, 41-А, ідентифікаційний код 13978523) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 34847334) 7 994,04 грн судового збору.

Позивач: Рівненська міська рада (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 13969553).

Відповідач: Мале приватне підприємство - фірма "Прип'ять" (33024, м. Рівне, вул. Млинівська, 41-А, ідентифікаційний код 13978523).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повне судове рішення складене та підписане 13.10.2025.

Суддя О. Андрійчук