Рішення від 07.10.2025 по справі 912/1475/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 рокуСправа № 912/1475/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №912/1475/25

за позовом Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27400, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), вул. Героїв АТО, 92, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50103

до відповідача Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вул. Центральна, 24, с. Суботці, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27444

про скасування державної реєстрації земельної ділянки

Представники

від прокуратури - Мороз В.С., посвідчення №075368 видане 01.03.2023;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - Борідченко А.В., паспорт серії НОМЕР_1 ; Кадерова Д.С., паспорт серії НОМЕР_2 .

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області з вимогами скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039, з покладенням судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 59,3819 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, повністю накладається на межі об'єкту природно-заповідного фонду - урочища "Антоновичські горби", чим порушено ст. 19, 20, 43-45, 122, 150 Земельного кодексу України, ст. 6, 7, 9, 26, 53, 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Підставами звернення з даним позовом прокурор зазначив, що орган, уповноважений державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, не вжив заходів на усунення порушень.

Ухвалою від 09.06.2025 господарський суд відкрив провадження у справі №912/1475/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 08.07.2025 о 12:00 та встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

24.06.2025 через систему "Електронний суд" відповідач подав відзив на позовну заяву, де заперечує позовні вимоги з таких підстав. Земельна ділянка природно-заповідного фонду урочища "Антоновичські горби" не сформована, а отже фактично не має чітких меж та площі у зв'язку з чим позовна вимога про накладення земельних ділянок фактично є нічим не доведеною та документально не підтвердженою. Рішення щодо формування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 приймались Знам'янською РДА Кіровоградської області. В свою чергу Суботцівською сільською радою не приймалось жодних рішень щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039. Сільська рада не є належним відповідачем, не може нести відповідальність за дії третіх осіб, а саме Знам'янську РДА Кіровоградській області правонаступником якої є Кропивницька районна державна адміністрація.

25.06.2025 Прокурор подав відповідь на відзив, де зазначив, що факт знаходження спірної земельної ділянки у межах заповідного урочища підтверджується належними та допустимими доказами, що містяться в матеріалах справи. Незважаючи на відсутність в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності Суботцівської сільської ради на земельну ділянку, це право належало зазначеному органу місцевого самоврядування в силу Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто з 27.05.2021.

01.07.2025 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.

08.07.2025 до суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

У підготовчому засіданні 08.07.2025 суд оголосив перерву до 10:00 год 07.08.2025, про що постановив протокольну ухвалу.

31.07.2025 через систему "Електронний суд" від Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області надійшла заява, в якій викладено позицію недоцільності призначення судової земельно - технічної експертизи.

Ухвалою від 07.08.2025 суд продовжив строк підготовчого провадження у справі №912/1475/25 на тридцять днів, закрив підготовче провадження у справі №912/1475/25 та призначив справу до судового розгляду по суті на 08.09.2025 об 11:00 год.

08.09.2025 суд розпочав розгляд справи по суті та оголосив перерву в судовому засіданні до 10:00 год 24.09.2025.

24.09.2025 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 10:00 год 07.10.2025.

У судовому засіданні 07.10.2025 прокурор підтримав позовні вимоги. Відповідач позов заперечив. Позивач своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористався, уповноважених представників не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Знам'янською окружною прокуратурою Кіровоградської області при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст.23 Закону України "Про прокуратуру", виявлено порушення вимог законодавства про природно-заповідний фонд. Зокрема, встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 59,3819 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, повністю накладається на межі об'єкту природно-заповідного фонду - урочища "Антоновичські горби".

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, вважає належним суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області).

Суд враховує, що використання земель природно-заповідного фонду для сільськогосподарських потреб порушує режим заповідання та може завдати непоправної шкоди об'єкту природно-заповідного фонду. Охорона та збереження об'єктів і територій природно-заповідного фонду є пріоритетом та незмінно становить державний і суспільний інтерес.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; формування, збереження і використання екологічної мережі (п. 3 Положення).

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює, зокрема, державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог законодавства: про охорону земель, надр, зокрема щодо: збереження водно-болотних угідь; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні (п. 4 Положення).

Пунктом 7 Положення передбачено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 24.02.2023 № 40, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на території Дніпропетровської та Кіровоградської областей.

Інспекція згідно Положення здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема, додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні.

За таких обставин, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є органом уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у зазначеній сфері правовідносин.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області направила Державній екологічній інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) лист №52-819ВИХ-25 від 29.01.2025 про наявність в Державному земельному кадастрі на території заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби" зареєстрованої земельної ділянки із цільовим призначенням, яке суперечить меті його створення, звернула увагу на необхідність вжиття Інспекцією, як органом наділеним повноваженнями здійснювати захист інтересів держави у відповідних правовідносинах, заходів.

У листі №3-1796-11 від 11.03.2025 Інспекція повідомила Прокурора, зокрема, що не зверталась до суду з позовом та не заперечила проти представництва інтересів Прокурором (а.с. 59-60).

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує прокурор, не відреагував на порушення, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема, у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

Така бездіяльність позивача, як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб'єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захист інтересів держави.

Про намір звернутися до суду з позовною заявою Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області, на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", попередньо повідомила Інспекцію листом №52-2479вих25 від 21.03.2025 (а.с. 78).

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Інспекції, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Так, рішенням Кіровоградської обласної ради №268 від 27.02.2004 "Про зміни у мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду області" оголошено територію та об'єкт "Антоновичські горби" такими, що належать до природно-заповідного фонду місцевого значення та затверджено перелік заповідних територій місцевого значення.

Згідно затвердженого Переліку заповідних територій та об'єктів, об'єкт "Антоновичські горби" площею 76,3 га на території Трепівської сільської ради включено до природно-заповідного фонду області (п. 1).

За проведеними реформами децентралізації, відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 716-р від 12.06.2020, яким визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області, територія Трепівської сільської ради увійшла до Суботцівської об'єднаної територіальної громади, інтереси якої представляє Суботцівська сільська рада.

На підставі рішення Кіровоградської обласної ради від 27.02.2004 №268 "Про зміни у мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду області" за Охоронним зобов'язанням № ЗУ 49-564 від 30.03.2023 Суботцівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області передано під охорону заповідне урочище місцевого значення "Антоновичські горби" площею 76,3 га.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 303-р від 30.03.2023 затверджено Положення про заповідне урочище місцевого значення "Антоновичські горби", розділом 3 якого заборонено будь-яку діяльність, що суперечить меті та завданням заповідного урочища, зокрема будь-яке порушення ґрунтового покриву та форм рельєфу, розорювання земель, проведення меліоративних робіт та будь-яких інших робіт, сінокосіння, випас худоби тощо.

Водночас, в адміністративних межах Суботцівської територіальної громади знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 59,3819 га, власність якої не зареєстровано та державну реєстрацію земельної ділянки проведено 14.11.2013 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населеного пункту) Кіровоградська область, Знам'янський район, Трепівська сільська рада, за межами населеного пункту, розробленої Кіровоградською філією ДП "Центр Державного земельного кадастру".

Так, розпорядженням голови Знам'янської РДА Кіровоградської області від 22.08.2011 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів площею 4 582 га на території Знам'янського району Кіровоградської області.

За розпорядженням голови Знам'янської РДА Кіровоградської області від 18.11.2013 № 425-р затверджено технічну документацію щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) та затверджено перелік таких земельних ділянок згідно з додатком.

З Переліку (додаток до розпорядження голови Знам'янської РДА Кіровоградської області від 18.11.2013 № 425-р) вбачається включення земельних ділянок площею 223,3009 га на території Трепівської сільської ради до складу технічної документації.

Відповідно до даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформація про право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 на даний час відсутня.

Разом з тим, відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру вбачається розміщення спірної земельної ділянки на території та в межах заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби".

За твердженням Прокурора, при прийняті рішень, які призвели до формування та реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039, як землі сільськогосподарського призначення, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не враховано, що земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду, чим порушено, зокрема ст. 19, 20, 43 - 45, 122, 150 Земельного кодексу України, а також ст. 6, 7, 9, 26, 53, 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Враховуючи незаконність дій щодо державної реєстрації спірної земельної ділянки як земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прокурор вважає, що для відновлення порушених прав та інтересів держави і територіальної громади необхідно скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду.

Відповідно до ст. 14, 16 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно з преамбулою Закону України "Про природно-заповідний фонд України" природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв'язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва) (ст. 44 Земельного кодексу України).

Частиною 2 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.

Заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів (ст. 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (в редакції на дату прийняття рішення облради №268 від 27.02.2004) рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

В вищезазначеного слідує, що землі природно-заповідного фонду набувають такого статусу внаслідок прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про оголошення/створення території та/або об'єкту природно-заповідного фонду.

З матеріалів справи вбачається, що за рішенням Кіровоградської обласної ради №268 від 27.02.2004 "Про зміни у мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду області" оголошено територію та об'єкт "Антоновичські горби" такими, що належать до природно-заповідного фонду місцевого значення та затверджено перелік заповідних територій місцевого значення (а.с. 44).

У затвердженому Переліку заповідних територій та об'єктів, об'єкт "Антоновичські горби" площею 76,3 га на території Трепівської сільської ради включено до природно-заповідного фонду області (п. 1) (а.с. 45-47).

Відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 716-р від 12.06.2020, яким визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області, територія Трепівської сільської ради увійшла до Суботцівської об'єднаної територіальної громади, інтереси якої представляє Суботцівська сільська рада.

Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 303-р від 30.03.2023 затверджено Положення про заповідне урочище місцевого значення "Антоновичські горби", розділом 3 якого заборонено будь-яку діяльність, що суперечить меті та завданням заповідного урочища, зокрема будь-яке порушення ґрунтового покриву та форм рельєфу, розорювання земель, проведення меліоративних робіт та будь-яких інших робіт, сінокосіння, випас худоби тощо.

З метою збереження об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення між Департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації та Суботцівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області укладено Охоронне зобов'язання № ЗУ 49-564 від 30.03.2023, за яким останній передано під охорону заповідне урочище місцевого значення "Антоновичські горби" площею 76,3 га (а.с. 48-49).

З вищезазначеного слідує, що з моменту створення та оголошення об'єкту природно-заповідного фонду - заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби", він набув особливого, виключного статусу та імперативно віднесений до земель природоохоронного призначення.

Одночасно, відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент формування спірної земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Разом з тим, межі земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 накладаються на межі заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби".

Відповідно до листа Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) № 3-1796-11 від 11.03.2025 земельна ділянка з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 входить в межі об'єкту природно-заповідного фонду -заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби" (а.с. 59-60).

Також, згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області №10-11-0.331-5403/2-24 від 30.12.2024 земельна ділянка з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039, перетинається з межами інформаційно-довідкового шару "Природно-заповідний фонд" (а.с. 20-22).

Таким чином, факт знаходження земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 76,3 га у межах заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби" підтверджений належними та допустимими доказами, доданими до позовної заяви прокурором.

Більше того, в матеріалах справи наявні копія кадастрового плану земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039; скріншоти з сайту Державного земельного кадастру щодо місцезнаходження спірної земельної ділянки (а.с. 75-76), якими також підтверджується факт розташування спірної земельної ділянки в межах природно-заповідного фонду -заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби".

Також, заповідний об'єкт "Антоновичські горби", який за рішенням №268 від 27.02.2004 Кіровоградської обласної ради оголошено територією, що належить до природно-заповідного фонду місцевого значення, так як територія являє собою горбисту місцевість, вкриту степовою трав'янистою рослинністю. У рослинному покриві переважають різноманітні угруповання, які утворюють багатий видовою різноманітністю трав'янистий покрив, який надає місцевості надзвичайно мальовничого вигляду. У даному фітоценозі зустрічаються такі види рослин як чистець прямий, деревій справжній, жовтозілля Якоба, чебрець Маршалла та інші. З рідкісних видів, занесених до Європейського червоного списку рослин, зростають астрагал шерстисто-квітковий, сон чорніючий, шафран сітчастий. Важливе значення має має урочище для рідкісних і зникаючих видів птахів і звірів, які занесені до Європейського червоного списку тварин, а також до Червоної книги України - шуліка рудий, канюк степовий, лунь степовий.

Оскільки, суд встановив обставини розташування спірної земельної ділянки в межах природно-заповідного фонду -заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби", обґрунтованим є висновок про те, що вказане свідчить про віднесення такої ділянки до земель природно-заповідного фонду, що унеможливлює перебування цієї ділянки з іншим статусом цільового використання - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 02.04.2024 у справі №904/917/23.

За абзацем 16 пункту 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Статтею 19 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент державної реєстрації спірної земельної ділянки) визначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються, серед іншого, на категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент державної реєстрації спірної земельної ділянки).

При цьому за приписами ч. 6, 7 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент державної реєстрації спірної земельної ділянки) зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається лише для розміщення на них об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, а також у разі відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, віднесення земель, зазначених у пунктах "а" і "б" частини першої статті 150 цього Кодексу, до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Верховним Судом у постановах від 13.08.2019 у справі № 910/11164/16, від 22.06.2022 у справі № 752/3093/19, від 06.07.2022 у справі № 575/462/21 неодноразово висловлювались правові позиції про виключність статусу об'єктів та територій природно-заповідного фонду та незаконність зміни цільового їх призначення органами державної влади та місцевого самоврядування.

Будь-які, прийняті у передбаченому законодавством порядку, рішення про зміну цільового призначення частини земель заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби" на землі сільськогосподарського призначення відсутні.

Відтак з наявних матеріалів справи, а також положень Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 вбачається, що відповідно до вищенаведених норм та обставин не було підстав для державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 59,3819 га, яка розташована в межах заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби", як земельної ділянки сільськогосподарського призначення (землі запасу). Цільове призначення спірної земельної ділянки фактично змінено за вказаних вище обставин, тим самим створено перешкоди у користуванні частиною заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби" за призначенням та забезпеченні збереження унікальної екосистеми.

З огляду на викладене, під час формування та реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039 площею 59,3819 га, не було враховано, що земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду та знаходиться у межах заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби", чим порушено, зокрема, ст. 19, 20, 43 - 45, 122, 150 Земельного кодексу України, а також ст. 6, 7, 9, 26, 53, 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2012 № 1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у тому числі у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання не чинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання не чинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

У разі скасування державної реєстрації земельної ділянки, відомості про земельну ділянку: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Державна реєстрація спірної земельної ділянки як земельної ділянки сільськогосподарського призначення є перешкодою у функціонування заповідного урочища місцевого значення "Антоновичські горби". Тому, задля відновлення порушених прав та інтересів держави і територіальної громади, наявні підстави для скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039.

Щодо заперечень відповідача господарський суд зазначає, що об'єктом спору у даній справі є земельна ділянка, що фактично на даний час належить територіальній громаді та знаходиться в її розпорядженні, а Прокурор бажає усунути перешкоди щодо користування та розпорядження майном, у тому числі шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки.

В той час, заявлена позовна вимога про скасування державної реєстрації земельної ділянки має на меті припинення існування земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав, що усуне перешкоду в користуванні землями природно-заповідного фонду.

Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України Суботцівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області до моменту скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 3522287400:02:000:9039, як землям сільськогосподарського призначення, наділена повноваженнями здійснювати володіння, користування та розпорядження цією ділянкою, як уповноважений державою орган.

При цьому, скасування державної реєстрації земельної ділянки є ефективним способом захисту порушених прав держави, оскільки усуває стан юридичної невизначеності щодо дійсного власника та цільового призначення земельної ділянки.

Водночас, враховуючи сталу практику Верховного Суду, належним відповідачем у справах за позовом про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі має бути орган, у розпорядженні якого перебуває на час пред'явлення позову спірна земельна ділянка.

Саме тому Суботцівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області є відповідачем за позовною вимогою про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно норм ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За положеннями ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3522287400:02:000:9039.

Стягнути з Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Центральна, 24, с. Суботці, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27444, і.к. 04365106) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, і.к. 02910025) судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Кіровоградській обласній прокуратурі, Знам'янській окружній прокуратурі Кіровоградської області, позивачу та відповідачу до електронних кабінетів.

Повне рішення складено 13.10.2025.

Суддя В.Г. Кабакова