Справа № 161/17181/24 Головуючий у 1 інстанції: Антіпова Т. А.
Провадження № 22-ц/802/1110/25 Доповідач: Киця С. I.
09 жовтня 2025 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Киці С. І.,
суддів Данилюк В. А., Шевчук Л. Я.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики, за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2024 року,
Позивач ОСОБА_1 17 вересня 2024 року подав до суду позов до відповідача ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики. Зазначає, що 13 липня 2018 року він (позивач) надав у позику відповідачу ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі 80 000 доларів США, за умови, що останній повністю поверне борг до 13 липня 2024 року. Після передачі коштів відповідач склав та передав позивачу боргову розписку. Відповідач позичені кошти у визначені договором строки не повернув. Сума основного боргу становить 80 000 доларів США, що становить 3 304 800 грн, сума 3% річних просточених процентів 2400 доларів США, що становить 99 144 грн, загальна сума боргу становить 82 400 доларів США, що становить 3 403 944 грн (курс валют Національного Банку України станом на 16 вересня 2024 року, відомості про курс валют взяті із Витягу офіційного сайту НБУ). Просив стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 82 400 доларів США, що становить 3 403 944 грн. Судові витрати, а саме витрати на правову допомогу 20 000 грн та сплату судового збору просив покласти на відповідача.
16 жовтня 2024 року відповідач ОСОБА_2 подав клопотання про зупинення провадження в цій справі у зв'язку із проходженням ним військової служби в Національній гвардії України та ротацією в зону бойових дій.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2024 року в цій справі клопотання відповідача задоволено, зупинено провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України до припинення перебування відповідача ОСОБА_2 на службі в Національній гвардії України, тобто до закінчення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.
Позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на вищевказану ухвалу суду, оскільки вважає її незаконною і ухваленою з порушенням норм процесуального права. Відповідач є помічником начальника науково-методичного відділу навчально-наукового центру організації освітнього процесу Національної академії Національної гвардії України. Юридична особа «Національна академія Національної гвардії України» не є військовим формуванням, що переведене на воєнний стан, а є державним вищим військвим навчальним закладом IV рівня акредитації, підпорядкована Міністерству внутрішніх справ України та розташована у Харкові. Суду не були надані належні та допустимі докази того, що відповідач дійсно станом на дату розгляду справи є військовослужбовцем Національної гвардії України та проходить військову службу у відповідному військовому формуванні, що переведене на воєнний стан, тому підстав для задоволення клопотання в суду не було. Просив скасувати ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2024 року в цій справі як таку, що перешкоджає подальшому провадженню у справі і направити справу для продовження розгляду до Луцького міськрайонного суду Волинської області.
У письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідач ОСОБА_2 зазначив, що ухвалу суду вважає обґрунтованою. На даний час перебуває на службі в Національній гвардії України за контрактом, 19 червня 2025 року отримав статус учасника бойових дій. Просив залишити ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2024 року про зупинення в цій справі на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України без змін.
Справа розглядається в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження без повідомлення учасників справи як малозначна.
За змістом частин четвертої, п'ятої статті 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
Судом встановлено, що згідно з Витягом з наказу командира тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оперативно - тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 19 дск від 27.05.2024 року капітана ОСОБА_2 , помічника начальника науково-методичного відділу навчально-наукового центру організації освітнього процесу Національної академії Національної гвардії України, вважати таким, що прибув до складу сил та засобів, та бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України з Національної академії Національної гвардії України, місто Харків, з 27 травня 2024 року.
Згідно витягу з Наказу командира тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оперативно - тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 20 дск від 30 травня 2024 року капітана ОСОБА_2 , за посадою офіцера групи узагальнення досвіду бойових дій штабу тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_1 », вважати таким, що приступив до виконання обов'язків з 30 травня 2024 року.
Відповідно до витягу з Наказу командира тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оперативно - тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 66 дск від 03 вересня 2024 року, капітана ОСОБА_2 , помічника начальника науково-методичного відділу навчально-наукового центру організації освітнього процесу Національної академії Національної гвардії України, вважати таким, що вибув зі складу сил та засобів, який приймав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, до пункту постійної дислокації, до Національної академії Національної гвардії України, місто Харків, з 03 вересня 2024 року.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 , на момент вирішення клопотання перебував на військовій службі, суд першої інстанції дійшов висновку, що наявні передбачені пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України підстави для зупинення провадження у цій справі.
Колегія суддів з висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на таке.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб та оголошено проведення загальної мобілізації. В подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.
За приписами пункту другого Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Отже з оголошенням воєнного стану на всій території України, Збройні Сили України починають функціонувати на всі території України в умовах особливого періоду, який передбачає переведення Збройних Сил України у повному складі на території всієї України на воєнний стан.
На час розгляду справи судом першої інстанції відповідач перебував і перебуває досі у складі Національної гвардії України, які переведені на воєнний стан.
Перебування відповідача на посаді помічника начальника науково-методичного відділу навчально-наукового центру організації освітнього процесу Національної академії Національної гвардії України не спростовує тієї обставини, що відповідач проходить військову службу за контрактом у вищому військовому навчальному закладі, що організаційно входять в структуру Збройних Сил України.
Колегія суддів враховує, що у зв'язку з перебуванням відповідача в складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, відповідач, за відсутності представника, позбавлений можливості викласти свої заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, подавати докази по справі, користуватися іншими процесуальним правами, встановленими статтею 43 ЦПК України.
Відповідно до вимог процесуального закону суд зобов'язаний зупинити провадження у випадку, що розглядається, іншого процесуального порядку цивільним процесуальним законом не визначено.
Подані відповідачем документи є належними і достатніми доказами перебування його в складі у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Зупинення провадження у справі є тим тимчасовим заходом, який дозволяє лише на час існування вказаних обставин правомірно припинити з тієї підстави розгляд справи та вчинення інших процесуальних дій.
Ухвала суду першої інстанції постановлена з додержанням норм процесуального права, підстав для її скасування немає.
Керуючись ст. ст. 259, 268, 367, 368, 369, 371, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2025 року в цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Головуючий - суддя
Судді