Провадження № 2/317/1997/2025
Справа № 336/8733/25
13 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Нікітін В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України (третя особа на стороні відповідачів, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Військова частина НОМЕР_1 ) про відшкодування шкоди, -
До Запорізького районного суду Запорізької області за підсудністю з Шевченківського районного суду міста Запоріжжя надійшов позов ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про відшкодування шкоди.
Позов поданий в порядку цивільного судочинства з урахуванням ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 01.09.2025 по справі № 280/7486/25, якою позивачу відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Передання цивільної справи за підсудністю саме до Запорізького районного суду Запорізької області обумовлене тим (як вбачається з ухвали Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 15.09.2025 року та з відповіді з ЄДДР № 1769311 від 12.09.2025, отриманої на запит Шевченківського районного суду міста Запоріжжя), що позивач ОСОБА_1 зареєстрований на території Запорізького району Запорізької області.
Після огляду матеріалів справи, судом встановлено, що позов поданий до двох державних органів - Кабінету Міністрів України та Державної казначейської служби України. Предметом позову є відшкодування матеріальної шкоди, завданої застосуванням до позивача нормативно-правового акту, що був скасований.
Загальне правило щодо підсудності цивільних справ встановлене статтею 27 Цивільного процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 2 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їх місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Підстави для застосування правил альтернативної або виключної підсудності, встановлені ст.ст. 28 та 30 ЦПК України в даній справі відсутні (з урахуванням того, що відповідачі не відносяться до органів що здійснюють оперативно-розшукову діяльність або досудове розслідування, не є органами прокуратури або суду, що могло б бути підставою для застосування ч. 4 ст. 28 ЦПК України).
І Кабінет Міністрів України, і Державна казначейська служба України, як вбачається з ЄДРЮОФО, знаходяться в Печерському районі міста Києва.
Таким чином, дана цивільна справа підсудна Печерському районному суду міста Києва, а передання її Шевченківським районним судом міста Запоріжжя до Запорізького районного суду Запорізької області здійснене очевидно помилково, оскільки не ґрунтується на вимогах процесуального закону.
Прийняття даної справи до розгляду Запорізьким районним судом Запорізької області призведе до порушення правил підсудності та здатне призвести до унеможливлення реалізації позивачем свого права на доступ до правосуддя в цілому та на розгляд його справи належним судом зокрема через можливе скасування будь-якого, прийнятого в даній справі, рішення, судом апеляційної інстанції на підставі п. 5 ч. 1 ст. 374 ЦПК України (порушення правил підсудності). Вказане також може бути підставою для моєї дисциплінарної відповідальності за пп. «а», п. 1, ч. 1 ст. 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 28, 31 ЦПК України,-
Справу за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України (третя особа на стороні відповідачів, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Військова частина НОМЕР_1 ) про відшкодування шкоди передати на розгляд Печерського районного суду міста Києва (01601, м. Київ, вул. Володимирівська, буд. 15) на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 Цивільного процесуального кодексу України.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.В. Нікітін