Справа № 182/5793/25
Провадження № 3/0182/2428/2025
Іменем України
09.10.2025 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чуприна А.П. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від ДОП СДОП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство України, місце роботи - стажер магазину «Колосок», що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП,
В провадженні судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чуприни А.П. перебуває адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 450027 від 05.09.2025 року, 05.09.2025 року о 10.15 годин в м. Нікополь по вул. Електрометалургів 53, ОСОБА_1 будучи продавцем стажувальником в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », (ФОП ОСОБА_2 ), здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору, відповідно до п.226.5 ст. 226 Податкового кодексу України.
ОСОБА_1 у судове засідання 09.10.2025 року не з 'явилась, проте у минулому судовому засіданні вину не визнала, з протоколом була не згодна та просила суд закрити провадження.
Адвокат Авраменко А.В. у судовому засіданні підтримав позицію ОСОБА_1 , просив суд закрити провадження на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, посилаючись на те, що доказів торгівлі тютюновими виробами суду не надано, а ОСОБА_1 нічого не порушувала. Також мали місце процесуальні порушення з боку поліції під час оформлення матеріалів, ними не велась фіксація подій на нагрудні камери та з наданих фото, які були долучені до матеріалів взагалі не зрозуміло де воно було зроблено та чи дійсно ці пачки не мають марок акцизного податку.
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судове засідання не з'явились, пояснення не надали, були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.
Вивчивши надані матеріали, суд приходить до наступних висновків.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 156 КУпАП, роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, тягне за собою накладення адміністративного стягнення.
Факт торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку у судовому засіданні свого підтвердження не знайшов, жодним чином не підтвердився.
Зокрема, до матеріалі додані письмові пояснення гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , проте вони написані нерозбірливим почерком, суть пояснень зрозуміти неможливо. Вказані ж особи для надання додаткових пояснень до суду не з'явились.
Європейський суду з прав людини у рішенні від 20.09.2016 у справі «Karelin v.Russia» заява № 926/08 зазначив, що за умови наявності певної неточності чи суперечностей у фабулі адміністративного правопорушення, суд не вправі брати на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стандарт доведення вини поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що правопорушення було вчинено і особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об'єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб'єктивну сторону.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Оскільки обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, тому суддя приходить до висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого адміністративного правопорушення .
Враховуючи викладене, проаналізувавши надані суду матеріали, враховуючи матеріали справи, ґрунтуючись на внутрішніх переконаннях, суд робить висновок про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 156 КУпАП, тому вважаю що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно неї за ч.1 ст. 156 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Речі, вилучені згідно протоколу особистого огляду, огляду речей та їх вилучення від 05.09.2025 року повернути особі, у якої вони були вилучені.
Керуючись ст. 7, ч.1 ст. 156, ст. 247, 245, 251, 252, 254, 256, 280 КУпАП, суд
Провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку відсутністю в її діях складу адмінправопорушення.
Речі, вилучені згідно протоколу особистого огляду, огляду речей та їх вилучення від 05.09.2025 року повернути особі, у якої вони були вилучені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її винесення і набирає чинності після закінчення строку на оскарження.
Суддя: А. П. Чуприна