Ухвала від 10.10.2025 по справі 160/28533/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 жовтня 2025 рокуСправа №160/28533/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АНДІ ЛТД» до Енергетичної митниці, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державна митна служба України про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «АНДІ ЛТД» з позовною заявою до Енергетичної митниці, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державна митна служба України, в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:

- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА903050/2025/001907 від 14.08.2025;

- зобов'язати Енергетичну митницю (код ЄДРПОУ ВП: 44029610; місцезнаходження юридичної особи: 04215, Україна, місто Київ, вулиця Світлицького, будинок 28А) відновити режим вільної торгівлі для товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna PB 98 EN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)», оформленого за митною декларацією типу ІМ-40-ТФ №25UА903050016974U9 від 14.08.2025.

Ухвалою суду від 07.10.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АНДІ ЛТД» до Енергетичної митниці Державної митної служби України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державна митна служба України про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху. Встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання суду:

- уточненої позовної заяви, у відповідності до вимог ст. 160 КАС України, в частині щодо визначення суб'єктного складу сторін та вірного коду ЄДРПОУ відповідача.

Цією ж ухвалою роз'яснено позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

08.10.2025 на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій уточнено відповідача та його код ЄДРПОУ.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху усунуто повністю та у встановлений судом строк.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України та підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.

Відповідно до положень частини 2 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

З урахуванням положень частини 6 статті 12, частини 2 статті 257, частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа є справою незначної складності та підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

З матеріалів позовної заяви порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається.

Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі немає.

Щодо клопотання позивача про витребування доказів, поданого разом із первинною позовною заявою та уточненою позовною заявою, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Суд може уповноважити на одержання таких доказів заінтересовану особу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про витребування доказів є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки докази, які просить витребувати позивач стосуються предмета розгляду цього позову.

Щодо клопотання позивача про розгляд адміністративної справи із повідомленням (викликом) учасників справи, суд зазначає таке.

Приписами ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Також відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Аналіз вищевикладених норм показує, що КАС України визначає право адміністративного суду на призначення справи до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін за їх клопотанням або загального позовного провадження, з урахуванням встановлених КАС України обмежень.

Суд зазначає, що принцип змагальності сторін під час розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, учасники справи реалізують, обґрунтовуючи свої доводи чи заперечення, можуть подати до суду заяви по суті справи у спрощеному позовному провадженні.

Дослідивши матеріали справи, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, кількість сторін та інших учасників справи та чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі є незначної складності та не вимагає розгляду справи за правилами як загального позовного провадження, так і спрощеного позовного провадження з викликом сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Покликання відповідача на значимість справи не може бути сприйняте як належний аргумент для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Будь-який спір з огляду на дії позивача щодо його ініціювання є значимими для нього, так само як і для відповідача, оскільки судове провадження має наслідком ухвалення судового рішення, яким вирішується спір між ними.

Разом з цим, суд також звертає увагу на те, що Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі Ахеп v. Germany, заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 Varela Assalino contre le Portugal, заява №64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Суд зазначає, що оцінити «значення справи для сторін» і «значний суспільний інтерес» має суд в рамках конкретних правовідносин, з яких виник спір. Це означає, що вказані підстави (для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін) повинні мати своєрідне «конкретизоване» пояснення у вимірі певної справи; посилання на ці підстави безвідносно до конкретних фактичних підстав не достатньо для того, щоб вимагати розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом в численних постановах, зокрема, від 26.05.2022 у справі №640/594/20, від 22.10.2021 у справі №200/6491/20-а, від 07.10.2021 у справі №640/23517/20, від 05.10.2021 у справі №640/23385/20, від 05.08.2021 у справі №200/5490/20-а, від 29.07.2021 у справі №340/1727/20, від 28.07.2021 у справі №160/6740/20, від 27.07.2021 у справі №340/1901/20, від 22.07.2021 у справі №460/6542/20, від 23.06.2021 у справі №520/13014/2020 тощо.

Водночас, таке судове рішення підлягатиме оскарженню в порядку, визначеному КАС України.

При цьому, представником позивача не зазначено та не обґрунтовано, дослідження яких саме доказів є необхідним саме у судовому засіданні та яким чином розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) вплине на об'єктивність з'ясування обставин справи, або їх повноту.

Представник позивача не навів переконливих доказів в обґрунтування необхідності здійснення розгляду цієї справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Крім того, рішенням Ради суддів України №23 від 05.08.2022 затверджено рекомендації з організаційних питань роботи суддів в умовах воєнного стану. Цим рішенням звернуто увагу суддів на недопустимість ігнорування сигналів повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту.

Тому, з огляду на предмет спору між сторонами, характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників у цій адміністративній справі, суд вважає клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 12, 80, 171, 241, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відкрити провадження в адміністративній справі № 160/28533/25.

Призначити розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, що відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.

Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Лозицькою І.О.

У задоволенні клопотання позивача про розгляд адміністративної справи із повідомленням (викликом) учасників справи - відмовити.

Клопотання позивача про витребування доказів - задовольнити.

Витребувати від Енергетичної митниці:

- засвідчені належним чином копії картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА903050/2025/001907 від 14.08.2025 та усіх документів, поданих позивачем для митного оформлення товару.

Витребувати від Державної митної служби України:

- засвідчені належним чином копії запитів щодо проведення перевірки документів походження товару та достовірності сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених уповноваженими органами Республіки Польща, в тому числі сертифікату №PL/MF/AU 0334317 від 13.08.2025, за фактом проведення процедури митного оформлення від 14.08.2025 товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna РВ 98 ЕN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)»;

- засвідчені належним чином копії відповідей на запити щодо проведення перевірки документів походження товару та достовірності сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених уповноваженими органами Республіки Польща, в тому числі сертифікату №PL/MF/AU 0334317 від 13.08.2025, за фактом проведення процедури митного оформлення від 14.08.2025 товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna РВ 98 ЕN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)»;

- засвідчені належним чином копії запитів щодо проведення перевірки документів походження товару та достовірності сертифікатів якості на товар, складених уповноваженими органами Республіки Польща, в тому числі сертифікату якості № 500002425/0 від 13.08.2025, за фактом проведення процедури митного оформлення від 14.08.2025 товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna РВ 98 ЕN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)»;

- засвідчені належним чином копії відповідей на запити щодо проведення перевірки документів походження товару та достовірності сертифікатів якості на товар, складених уповноваженими органами Республіки Польща, в тому числі сертифікату якості №500002425/0 від 13.08.2025, за фактом проведення процедури митного оформлення від 14.08.2025 товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna РВ 98 EN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)»;

- засвідчені належним чином копії запитів щодо проведення перевірки документів походження товару та достовірності сертифікатів якості на товар, складених уповноваженими органами Федеративною Республікою Німеччини, в тому числі сертифікату якості № ОК 10455 (R-OP Q 026) від 20.07.2025, за фактом проведення процедури митного оформлення від 14.08.2025 товару за кодом 2710 12 49 01 згідно із УКТЗЕД «Легкі дистиляти, бензини моторні: Benzyna РВ 98 EN 228 із вмістом: свинцю менше 0,0025 г/л, етанолу 0,3 об.%, етил-третбутилового ефіру 13,1 об.%, сірки 8,2 мг/кг (0,00082 мас.%)».

Витребувані документи надати до суду у строк до 27.10.2025.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи та надати до суду докази такого направлення (надання).

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи та надати до суду докази такого направлення (надання).

Встановити третій особі, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, строк для подання пояснень третьої особи щодо позову або відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються пояснення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://adm.dp.court.gov.ua.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній (паперова та електронна) формі.

Суддя І.О. Лозицька