Рішення від 10.10.2025 по справі 140/8418/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8418/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення (відмови провести) перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д; зобов'язання невідкладно здійснити перерахунок призначеної пенсії згідно п. «а» статті 36 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23- 539д на момент виникнення права на перерахунок пенсії; зобов'язання невідкладно здійснити врахування в перерахунок призначеної пенсії щомісячну доплату 2000 гривень відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021; зобов'язання невідкладно здійснити обчислення, нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період, з місяця призначення пенсії по втраті годувальника по день проведення перерахунку мені пенсії відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д з урахуванням індексації.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 позовну заяву було залишено без руху. Для усунення недоліків позивачем необхідно було подати (надіслати) до суду нову редакцію позовної заяви, у якій необхідно уточнити позовні вимоги та вказати періоди, з яких необхідно провести перерахунок пенсії по втраті годувальника, з урахуванням положень частини другої статті 122 КАС України щодо шестимісячного строку звернення до суду.

12.08.2025 від позивача на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків, до якої було додано уточнену редакцію позовної заяви у якій викладено вимогу у наступній редакції: «Визнати протиправною бездіяльність відповідача (Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області) щодо не проведення (відмови провести) перерахунку мені пенсії на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д; зобов'язати відповідача (Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області) невідкладно здійснити перерахунок призначеної мені пенсії згідно - п. а ст. 36 Закону №2262-ХII, відповідно до довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д на момент виникнення мого права на перерахунок пенсії з 06.06.2025; зобов'язати відповідача невідкладно здійснити обчислення, нарахування та виплату мені різниці в пенсійному забезпеченні з 06.06.2025 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д.»

В обґрунтування позову позивач вказала, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та після смерті чоловіка ОСОБА_2 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) з 0406.06.2025. Незважаючи на те, що ОСОБА_2 (годувальнику) виплачувалася пенсія на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д про розмір грошового забезпечення, таку безпідставно не було взято для обчислення її пенсії при призначенні. На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії згідно з цією довідкою відповідач відмовив, мотивуючи відсутністю підстав для перерахунку пенсії.

ОСОБА_1 вважає, що оскільки пенсія в разі втрати годувальника визначається з грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника, то відповідач має обов'язок провести розрахунок і виплату пенсії з такого грошового забезпечення, проте своїми діями той порушує її право на отримання пенсії у належному розмірі й для захисту порушеного права позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю, зазначивши, що позивач є отримувачем пенсії в разі втрати годувальника згідно із Законом №2262-ХІІ з 06.06.2025.

Відповідач вважає, що довідка ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д видана всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), та вона не створює правових підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки рішень щодо перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України не приймав. Останнім таким рішенням була постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої установлено провести з 01.01.2016 перерахунок призначених пенсій з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за січень 2016 року відповідно до постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988). Після визнання протиправним та нечинним пункту 3 Постанови №103 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.12.2019 №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою лише визначено порядок виплати пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2020 та одночасно виключено пункт 3 Постанови №103.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 06.06.2025 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка призначена їй після смерті чоловіка ОСОБА_2 (годувальника, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Як видно з розрахунку пенсії за пенсійною справою №0303016457-МВС, пенсія позивачу призначена в розмірі 30 процентів грошового забезпечення ОСОБА_2 з таких видів: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за військовим званням - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2115,00 грн, премія (2,73%) - 68,25 грн, та її основний розмір становить 4772,00 грн (6883,25 грн х 30%).

З довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д видно, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 було визначене станом на листопад 2019 року за останньою займаною ним посадою (прирівняною посадою) згідно з Постановою №988 (а. с. 6).

При цьому в судовому порядку вирішено спір за позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Волинській області з приводу перерахунку йому пенсії з 01.12.2019 саме з грошового забезпечення станом на листопад 2019 року на підставі довідки від ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д (справа №140/7346/22). Тобто, з матеріалів справи слідує, що пенсія ОСОБА_2 була перерахована з грудня 2019 року та виплачувалася у новому розмірі по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На звернення позивача щодо перерахунку її пенсії на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д відповідач листом від 21.07.2025 №9516-9130/Т-02/8-0300/25 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на дату звернення Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян (а. с. 12).

Цей спір виник щодо правильності обчислення розміру пенсії в разі втрати годувальника при її призначенні ОСОБА_1 .

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсії в разі втрати годувальника, яка обчислюється з грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.

Отже, обчислення пенсії в разі втрати годувальника здійснюється з розміру грошового забезпечення годувальника.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ установлено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також пунктом 3, 4 цієї Постанови затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Пенсія годувальника ОСОБА_2 була обчислена з грошового забезпечення згідно з Постановою №988 за аналогічною (прирівняною) посадою тій, яку він займав на час звільнення зі служби. При цьому довідка для перерахунку пенсії ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д видана з врахуванням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом висновків суду у рішенні у справі №140/7346/22 видача оновленої довідки ОСОБА_3 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії обумовлена тим, що з 19.11.2019 (з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18) пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій ОСОБА_2 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів та сум грошового забезпечення згідно з Постановою №988 у довідці, виданій уповноваженим органом (ДУ «ТМО МВС України по Волинській області») ОСОБА_2 (годувальнику), з яких була обчислена та виплачувалася пенсія останньому.

За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Порушення прав позивача допущено ГУ ПФУ у Волинській області під час призначення їй з 06.06.2025 пенсії в разі втрати годувальника. Саме з цієї дати пенсія обчислюється у неналежному розмірі: відповідач, діючи на власний розсуд, без будь-яких правових підстав, з порушенням приписів статті 36 Закону №2262-ХІІ безпідставно зменшив розмір пенсії ОСОБА_2 , не врахувавши усіх видів грошового забезпечення годувальника, визначених ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д. Такі дії і належить визнати протиправними. Після звернення позивача із заявою від 15.07.2025 про усунення порушень ГУ ПФУ у Волинській області відмовило провести перерахунок і виплату пенсії у правильному розмірі. При цьому зміст листа відповідача від 21.07.2025 №9516-9130/Т-02/8-0300/25 (як і відзиву на позов) свідчить про те, що у суть питання той не вникав. Текст відповіді є шаблонним, який, як показує практика, видається усім пенсіонерам, яким орган Пенсійного фонду відмовляє у перерахунку пенсії у зв'язку із видачею уповноваженим органом оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, приписи частини другої статті 9, статті 245 КАС України суд дійшов висновку, що порушене право позивача на належне пенсійне забезпечення підлягає відновленню у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника при її призначенні з 06.06.2025 без урахування розміру грошового забезпечення згідно з довідкою ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д та відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням такого грошового забезпечення; зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 06.06.2025 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з грошового забезпечення, визначеного у довідці ДУ ТМО МВС України по Волинській області від 28.05.2021 №33/23-539д (з урахуванням раніше виплачених сум).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника при її призначенні з 06.06.2025 без урахування розміру грошового забезпечення згідно з довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28.05.2021 №33/23-539д та відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням такого грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 06.06.2025 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з грошового забезпечення, визначеного у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 28.05.2021 №33/23-539д (з урахуванням раніше виплачених сум).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський