Справа №760/27872/25
Провадження №3/760/7742/25
10 жовтня 2025 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
відправника міжнародного поштового відправлення № CQ066320169UA громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 виданий 10.08.2010 року Корольовським РУ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 МК України, -
до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0805/UA100000/2025 від 15.08.2025 року щодо ОСОБА_1 .
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил та письмових пояснень наданих представником Кивської митниці до матеріалів справи, 03.06.2025 року в зоні митного контролю Київської митниці на території АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № CQ066320169UA, яке відправлялось з України - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Литви ( ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 )), виявлено запчастини до зброї - 12 шт. У митній декларації CN 23, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «докладний опис вкладення» відправником зазначено «paspirtuko amartizatoriu dalys», що в перекладі на українську мову означає «деталі амортизатору скутера». Листом Київської митниці №7.8-28-12/28-12/7/343 від 11.06.2025 року вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби). Згідно висновку СЛЕД Держмитслужби від 04.07.2025 року № 1420003302-0398 наданий на дослідження об'єкти дослідження ідентифіковано як спеціально призначені компоненти до вогнепальної зброї, що спеціально створені та призначені для використання з автоматами Калашникова «АК-74», «АКМ», калібром 7,62х39 мм, 5,45х39 мм та їх модифікаціями,виробництва ТОВ «КРУК Індастріс», Україна, а саме: цівки з ствольними накладками, в комплекті з елементами кріплення, інструментами та викрутками типу «torx»; рейка Пікатінні, в комплекті з елементами кріплення та інструментами; антабки для ременя, в комплекті з елементами кріплення та інструментами; антабки кутові, в комплекті з елементами кріплення та інструментами. Надані на дослідження зразки мають ознаки спеціально призначених компонентів для вогнепальної зброї військового призначення, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення». Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України. Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт. Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався. Згідно статті 196 Митного кодексу України (далі - Кодекс) не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема: - товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; - товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів. Статтею 197 Кодексу визначено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються митними органами на підставі отриманих документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій. Частиною 1 статті 235 МКУ регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3). Відповідно до ч. 2 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку. У своєму поясненні від 25.07.2025 б/н ОСОБА_1 підтвердила, що відправлення частин зброї у МПВ № CQ066320169UA, здійснено нею особисто. Товар був придбаний ТОВ «КРУК Індастріс», оплату за товар здійснила донька ОСОБА_4 , що на цей час проживає за кордоном. Дані товари відправлялись для використання під час навчань (тренувань) громадян на території Литви, які після навчань приїжджають в Україну з метою взяття участі у бойових діях на боці України. Відповідно до ч. 1 ст. 458 Кодексу порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Отже, своїми діями відправник міжнародного поштового відправлення №CQ066320169UA громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 виданий 10.08.2010 року Корольовським РУ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , вчинила порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ч. 2 ст. 473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явилась, була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.
Як вбачається з Довідки про переклад тексту українською мовою, у міжнародному поштовому відправленні вказано товар: деталі амортизатора скутера, відправником є ОСОБА_1 (а.с. 11).
Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № CQ066320169UA, під час митного огляду МПВ виявлено: металеві предмети для зброї - 11 частин. (а.с. 12).
Згідно до Акту про фактичне вкладення міжнародного відправлення від 03.06.2025 року, поіменний перелік предметів, які фактично знаходилися у поштовому відправленні при митному огляді: запчастини до зброї 12 шт. (а.с. 13).
Відповідно до висновку Управління товарознавчої, інженерно - технічної та криміналістичної експертизи Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003302-0398 від 04 липня 2025 року, за результатами досліджень, проведених в рамках процедур митного контролю і оформлення, з метою встановлення характеристик, визначальних для ідентифікації товарів, з урахуванням положень ч. 10 ст. 357 МК України встановлено наступне: надані на дослідження об'єкти дослідження ідентифіковано як спеціально призначені компоненти до вогнепальної зброї, що спеціально створені та призначені для використання з автоматами Калашникова «АК-74», «АКМ», калібром 7,62х39 мм, 5,45х39 мм та їх модифікаціями, виробництва ТОВ «КРУК Індастріс», Україна, а саме: цівки з ствольними накладками, в комплекті з елементами кріплення, інструментами та викрутками типу «torx»; рейка Пікатінні, в комплекті з елементами кріплення та інструментами; антабки для ременя, в комплекті з елементами кріплення та інструментами; антабки кутові, в комплекті з елементами кріплення та інструментами. Надані на дослідження зразки мають ознаки спеціально призначених компонентів для вогнепальної зброї військового призначення, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення». Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України. До компетенції та уповноважень СЛЄД Держмитслужби не входить проведення експертизи в розумінні та для цілей, описаних в ст. 11 Закону України від 20.02.2003 №549-ІV. Загальна ринкова вартість наданих на дослідження зразків становить 17 071,20 грн. (а.с. 17 - 26).
Суддею також досліджено письмові пояснення ОСОБА_1 від 25 липня 2025 року (а.с. 35 - 36).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів;
Відповідно до п. п. 3 - 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів (далі - суб'єкт) або іноземним суб'єктом господарської діяльності (далі - іноземний суб'єкт) за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження, крім випадків, передбачених пунктом 4 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 . Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).
Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, включає в себе аксесуари вогнепальної зброї (позиція ML 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл або висновок ОСОБА_1 митному органу не надавався.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Згідно до п. п. 1, 2, 3 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 2 статті 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя дійшов висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № CQ066320169UA гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за що передбачено ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил №0805/UA100000/2025 від 15.08.2025 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: цівки з ствольними накладками, в комплекті з елементами кріплення, інструментами та викрутками - 2 комплекти, рейка Пікатінні, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 1 комплект, антабки для ременя, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 2 комплекти, антабки кутові, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 3 комплекти, були вилучені.
Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: цівки з ствольними накладками, в комплекті з елементами кріплення, інструментами та викрутками - 2 комплекти, рейка Пікатінні, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 1 комплект, антабки для ременя, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 2 комплекти, антабки кутові, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 3 комплекти.
Крім того, відповідно до ст. 40 - 1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40 - 1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196 ,233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № CQ066320169UA громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 виданий 10.08.2010 року Корольовським РУ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 МК України, та накласти на неї стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: цівки з ствольними накладками, в комплекті з елементами кріплення, інструментами та викрутками - 2 комплекти, рейка Пікатінні, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 1 комплект, антабки для ременя, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 2 комплекти, антабки кутові, в комплекті з елементами кріплення та інструментами - 3 комплекти.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № CQ066320169UA громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України серія НОМЕР_1 виданий 10.08.2010 року Корольовським РУ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП № НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 , судовий збір за рішеннями про стягнення судового збору на користь держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.О. Тесленко