10.10.2025
ЄУН №337/5313/25
Провадження №2-о/337/237/2025
10 жовтня 2025 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Кучерука І.Г.,
за участю секретаря Роман Д.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Михайлов Д.О. через систему «Електронний суд» звернувся до Хортицького районного суду м. Запоріжжя із заявою, в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Україна від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України. Відомості про батька дитини внести на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, та вказати батьком: ОСОБА_2 , громадянина України.
В обґрунтування заяви представник вказав, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, уродженка м. Севастополь, яка зареєстрована в АДРЕСА_1 . 29 грудня 2017 року заявницею на території АР Крим було укладено шлюб, зі зміною прізвища заявниці « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » про що складено відповідне свідоцтво, яке видане незаконними органами влади Автономної Республіки Крим. ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь заявниця народила дитину чоловічої статі - ОСОБА_4 . Факт народження заявницею дитини, підтверджується медичним документом - виписним епікризом з медичної карти стаціонарного хворого № 1019060, виданим 13.06.2025 року медичною установою, яка підконтрольна окупаційній владі, відповідно до якого заявниця 9 червня 2025 року о 21:39 годині в м. Севастополь народила хлопчика, вагою 3640 грамів.
Окупаційною владою було зареєстровано народження дитини заявниці, про що було складено відповідне свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 видане 01.07.2025 року відділом запису актів громадянського стану Гагарінського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя, актовий запис № 110259920000200620009, а також підтверджується довідкою про народження № А-01410 від 01.07.2025 року.
Державна реєстрація народження дитини, не була проведена на території України, оскільки відбулося на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 ЗУ "Про держану реєстрацію актів цивільного стану".
У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий на території АР Крим зразка російської федерації є недійсними, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду.
На даний час, заявниця не має можливості підтвердити громадянства України дитини та реалізувати в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. З наведених підстав заявниця просить суд встановити факт народження дитини для реєстрації цього факту в органі РАЦС.
Ухвалою суду від 09.10.2025 року відкрито провадження у справі.
У судове засідання представник заявниці та заявниця не з'явилися, заяв не надали.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, причини неявки суд не повідомив, пояснення на заяву не надав, в зв'язку з чим на підставі ч.3 ст. 223 ЦПК України справу розглянуто у його відсутність.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку наданим по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об'єктивному та всебічному з'ясуванні обставин справи, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 293, ст.317 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства. У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
У частині другій статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.ч.2, 3, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Підставою для здійснення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (стаття 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
У абзаці сто двадцять шостому пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила № 52/5), зазначено, що державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.
Згідно з підпунктом "в" пункту 12 глави 1 розділу III Правил № 52/5 у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.
Наведені положення Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" дають підстави для висновку про те, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують, зокрема факт народження, реєстрації (розірвання) шлюбу.
Водночас Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави-члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".
Зазначений висновок враховував також ЄСПЛ у справах "Лоізіду проти Туречини" (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), "Кіпр проти Туреччини" (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
При наданні оцінки, зокрема, свідоцтву про народження дитини, довідці медичного характеру, як доказам потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт народження дитини.
Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема документам, виданим органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України, надається судом цивільної юрисдикції в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України, а не органами державної реєстрації актів цивільного стану. Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду (див. висновок Верховного Суду від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22).
Зазначене узгоджується зі змістом частини другої статті 319 ЦПК України, відповідно до якої рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
На підтвердження факту народження дитини заявниця надала копію паспорта громадянки України серії НОМЕР_2 , виданого 18 жовтня 2011 року Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополь; копію свідоцтва про зміну прізвища; копію виписного епікризу із медичної карти № НОМЕР_3 про народження ОСОБА_4 о 21 год. 39 хв. Хлопчика.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_4 виданого 29.12.2017 року відділом запису актів цивільного стану Ленінського району міста Севастополь, ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_4 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 01.07.2025 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополь, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Севастополь, Російська Федерація, батьками зазначено ОСОБА_6 , та ОСОБА_7 .
У зв'язку з тим, що дитина народилася в місті Севастополь, на території якого нині жодний орган державної влади України не працює, суд погоджується із тим, що отримати свідоцтво про народження встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України є неможливим.
Заявниця не має можливості підтвердити громадянство України дитини та реалізувати в подальшому всіх належних прав та свобод громадян України.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки») в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Оцінюючи надані суду документи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, оскільки у заявниці відсутня можливість отримати свідоцтво про народження дитини державного зразка.
Керуючись ст. 12, 13, 18, 89, 229, 247, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Україна від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України.
Відомості про батька дитини внести на підставі ч. 1 ст. 135 СК України.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно надіслати до виконання до органу державної реєстрації актів цивільного стану, за місцем ухвалення рішення, для державної реєстрації.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: І.Г.Кучерук