Головуючий у суді першої інстанції: Ковбасюк О.О.
8 жовтня 2025 року місто Київ
справа № 758/35/24
провадження № 22-ц/824/15143/2025
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: судді-доповідача - Шкоріної О.І., суддів - Поливач Л.Д., Стрижеуса А.М.,
вирішуючи питання про відкриття провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , поданою адвокатом Лупейком Олександром Васильовичем, на рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 травня 2025 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАВЕСТ», ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 , про визнання правочинів недійсними та поновлення державної реєстрації права власності,-
Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 28 травня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ТОВ «КРАВЕСТ», ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 , про визнання правочинів недійсними та поновлення державної реєстрації права власності відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, представник ОСОБА_1 - адвокат Лупейко О.В. 29 липня 2025 року через засоби поштового зв'язку подав апеляційну скаргу, в порядку ст. 355 ЦПК України.
В тексті апеляційної скарги позивач просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення суду.
Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що заявлене клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
28 травня 2025 року Подільським районним судом міста Києва ухвалено рішення в цій справі.
У матеріалах справи міститься довідка про доставку копії оскаржуваного рішення до електронного кабінету представника позивача - адвоката Лупейка О.В. з датою доставки 1 липня 2025 року о 18 год.00 хв. (а.с. 75 том 3).
Апеляційну скаргу позивач подав засобами поштового зв'язку 29 липня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст. 354 ЦПК України).
Відповідно до ч.2 ст. 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були врученні у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: зокрема, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
У рішеннях від 27 червня 2017 року у справі «Лазаренко та інші проти України» і від 3 жовтня 2017 року у справі «Віктор Назаренко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що національне законодавство містить спеціальні норми щодо забезпечення інформування сторін про ключові процесуальні дії і дотримання, таким чином, принципу рівності сторін, та зберігання відповідної інформації. Відповідні норми вимагають, щоб у випадку надсилання судових документів поштою вони надсилались рекомендованою кореспонденцією. Більше того, особа, яка вручає документ, має повернути до суду розписку про одержання, а національне законодавство чітко вимагає, щоб таку розписку було долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст.2ст. 17 ЦПК України, ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, а відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Враховуючи наведене суд вважає, що строк на апеляційне оскарження рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 травня 2025 року пропущений ОСОБА_1 з поважних причин, а тому такий підлягає поновленню.
Проте апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду апеляційним судом, оскільки особою яка її подала не сплачено судовий збір.
Статтею 2 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п.6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
До апеляційної скарги стороною позивача додано довідку про участь позивача у заходах з оборони України, що є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Проте, такі обставини не є підставою для звільнення позивача від сплати судового збору в цій справі, оскільки вказане положення закону застосовується щодо розгляду справ, пов'язаних із порушенням прав осіб, що випливають із статусу учасника бойових дій, а тому до позивача застосовуються вимоги ст. 356 ЦПК України на загальних підставах.
За подання позовної заяви у 2024 році до суду першої інстанції позивач сплатив судовий збір за дві вимоги немайнового характеру в загальному розмірі 2147,20 грн.
За подання апеляційної скарги на рішення суду апелянт має сплатити судовий збір в розмірі 3220,80 грн. (2147,20 грн. х 150%).
Враховуючи викладене, апелянт повинен сплатити судовий збір в розмірі 3220,80 грн. на реквізити Київського апеляційного суду: ГУК м. Києва у Солом'янському районі 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, рахунок отримувача: UA 548999980313101206080026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, код класифікації доходу бюджету 22030101 призначення платежу: судовий збір за позовом (за апеляційною скаргою), унікальний № справи ____, ((ПІБ) чи назва установи, організації), Київський апеляційний суд, адреса суду м. Київ, вул. Солом'янська, буд.2-а.
Платіжний документ про сплату судового збору або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону необхідно надати до Київського апеляційного суду.
Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 185 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху, а скаржнику - надати строк для усунення недоліку, попередивши, що в разі невиконання даної ухвали, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута відповідно до вимог ст. ст.185, 357 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 185, 356, 357 ЦПК України, суд,-
Клопотання задовольнити, поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 травня 2025 року.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану адвокатом Лупейком Олександром Васильовичем, на рішення Подільського районного суду міста Києва від 28 травня 2025 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАВЕСТ», ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 , про визнання правочинів недійсними та поновлення державної реєстрації права власності- залишити без руху, надати строк для усунення зазначеного недоліку протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Попередити ОСОБА_1 та його представника, що у випадку не усунення у встановлений термін недоліків, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя- доповідач: О.І. Шкоріна
Судді: Л.Д. Поливач
А.М. Стрижеус