Рішення від 08.10.2025 по справі 727/10588/25

Справа № 727/10588/25

Провадження № 2/727/2521/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого - судді: Танасійчук Н.М.

за участю секретаря: Кремзелюк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Дочірнього підприємства «Буковинська управляюча компанія», державного реєстру Чернівецької міської ради ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування рішення та державної реєстрації земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Чернівецької міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Дочірнього підприємства «Буковинська управляюча компанія», державного реєстру Чернівецької міської ради ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування рішення та державної реєстрації земельної ділянки.

Посилається на те, що ОСОБА_3 в 2023 році було замовлено виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення меж) земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 з метою її приватизації. Та Чернівецьким комунальним обласним бюро технічної інвентаризації розпочато виготовлення зазначеної документації, виготовлено кадастровий план земельної ділянки, який внесено в базу Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради та нанесено Червону лінію.

Однак роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою не завершені в зв'язку із смертю ОСОБА_3 . Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.05.2025 року, власником домоволодіння з належними до нього господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 стала ОСОБА_1 .

Після набуття права власності на зазначений житловий будинок ОСОБА_1 звернулась до ФОП ОСОБА_4 щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення меж) земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 з метою її приватизації. ФОП ОСОБА_4 виготовлено технічну документацію із землеустрою та повідомлено, що в ході виготовлення документації із землеустрою встановлено перетин (накладання) земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0838 га із земельною ділянкою площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335, а відтак немає можливості здійснити державну реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0838 га, так як вона перетинається із земельною ділянкою площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335. Площа перетину (накладання) земельних ділянок становить 0,0234 га.

З метою отримання копій документів, які стали підставою для прийняття рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 30.08.2022р. №845 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)» стосовно земельної ділянки площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335, було подано до Чернівецької міської ради відповідні запити.

Та стало відомо, що в 2022 році відповідач - Дочірнє підприємство «Буковинська управляюча компанія» виготовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою продажу на земельних торгах (аукціоні) 02.01. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 , в якому формує земельну ділянку частково за рахунок земельної ділянки АДРЕСА_1 .

01 липня 2022 року відповідач - ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області на підставі проекту землеустрою який виготовлено ДП “Буковинська управляюча компанія» реєструє земельну ділянку, площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, місце розташування АДРЕСА_2 , цільове призначення 02.01. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

30 серпня 2022 року відповідач - Чернівецька міська рада приймає рішення № 845 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)» та п. 5 цього рішення затверджує проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі електронного аукціону) за адресою АДРЕСА_2 , площею 0,0753га (кадастровий номер 7310136300:13:002:0335), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01).

22 вересня 2022 року рішенням Державного реєстратора Чернівецької міської Ради Шевчук Наталією Сергіївною здійснено державну реєстрацію прав та їх обтяжень земельної ділянки в ДРРП.

Зазначає, що земельна ділянка 0,0753га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335 на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону) до цього часу не продана та її процедура продажу не проводиться.

Вважає, що дії відповідачів призвели до порушення права позивача на приватизацію земельної ділянки для обслуговування власного житлового будинку, а сформована земельна ділянка та подальша її реєстрація як у поземельній книзі так і у ДРРП підлягає скасуванню, оскільки допущені порушення при її формуванні є суттєвими та не можуть так залишитися у подальшому. Спірна земельна ділянка сформована по стіні належного на праві власності сараю літ. Г та унеможливлює його обслуговування. На схематичному плані Технічного паспорта зазначено, що згідно рішення виконкому № 371 від 14.04.1952 року за будинковолодінням по АДРЕСА_1 визначено площу земельної ділянки 2037 м.кв, і термін користування земельною ділянкою рішенням не визначено. Таким чином рішенням виконкому визначена площа земельної ділянки яка закріплена за будинковолодінням АДРЕСА_1 , та становить 2037 м.кв. Відомостей про вилучення вказаної земельної ділянки або її частини у землекористувачів будинковолодіння АДРЕСА_1 відсутні, а також відсутні відомості щодо скасування, припинення чи внесення змін в рішення виконкому № 371 від 14.04.1952 року.

Вважає що державна реєстрація земельної ділянки, п. 5 рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 30.08.2022р. № 845 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)» стосовно земельної ділянки площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335 та реєстрація права власності земельної ділянки є незаконними. Та згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.05.2025 року, власником домоволодіння з належними до нього господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 .

У зв'язку із чим просить визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, місце розташування АДРЕСА_2 , цільове призначення (код 02.01) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Визнати незаконним та скасувати п. 5 рішення № 845 Чернівецької міської ради від 30 серпня 2022 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)».

Визнати незаконним та скасувати рішення Державного реєстратора Чернівецької міської Ради Шевчук Наталії Сергіївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 64922453 від 26.09.2022р, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2638121973060, номер відомостей про речове право 47959533

Ухвалою суду від 26.08.2025 року провадження по справі було відкрито та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Представником відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмеьницькій області було подано відзив на позов. У відзиві представник позовні вимоги не визнала. Зазначила, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв). (ч. 1 ст. 21 Закону № 3613-VI). Державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області року було розглянуто заяву про державну реєстрацію спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335. Та зазначили, що державна реєстрація спірної земельної ділянки здійснювалася на підставі проекту землеустрою, розробленого ліцензованим інженером-землевпорядником, який завсідчив у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою. Тому, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Чернівецької міської ради подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що предметом спору у даній справі є пункт 5 рішення №845 Чернівецької міської ради від 30 серпня 2022 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)»; державна реєстрація земельної ділянки від 01.07.2022 року площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, цільове призначення (02.01) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); рішення Державного реєстратора Чернівецької міської ради Шевчук Наталії Сергіївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 64922453 від 26.09.2022 року, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2638121973060, номер відомостей про речове право 47959533. Позивач у позовній заяві вказує на те, що дії Відповідачів, а саме формування земельної ділянки та подальша її реєстрація порушує її права, оскільки допущені суттєві порушення при формуванні земельної ділянки. Доводи позовної заяви гуртуються на тому, що спірна земельна ділянка сформована по стіні належного на праві власності Позивачу сараю літ. Г, що унеможливлює його обслуговування. Вказують, що Рішенням 13 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 01.12.2021 №611 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у комунальну власність з метою підготовки лотів для продажу на земельних торгах» надано департаменту урбаністики та архітектури міської ради дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Чернівецької міської територіальної громади з метою підготовки лотів для продажу на земельних торгах, за адресою АДРЕСА_2 , орієнтовною площею 0,0800 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код 02.01.). Уповноважено департамент урбаністики та архітектури міської ради виступити замовником з надання послуг щодо розроблення проектів землеустрою стосовно відведення земельних ділянок комунальної власності, зазначених у цьому рішенні. На підставі вищезазначеного рішення ДП «Буковинська управляюча компанія» розробила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою продажу на земельних торгах (аукціоні) 02.01. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою АДРЕСА_2 . (наявно у матеріалах справи). Рішенням 23 сесії VIII скликання від 30.08.2022 №845 рішенням «Про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі електронного аукціону) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі електронного аукціону) за адресою АДРЕСА_2 , площею 0,0753 га (кадастровий номер 7310136300:13:002:0335) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01) (підстава: рішення міської ради VIII скликання від 01.12.2021 №611 (пункт 1.9). Рішенням Чернівецької міської ради «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону) від 26.01.2023, дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок для продажу у власність та затверджено умови продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності. Однак листом департамента урбаністики та архітектури міської ради №24/01-08/3-04/3/1952 від 15.12.2023 повідомлено про відміну (скасування) земельних торгів ідентифікатор аукціону LSЕ001-UA-20230926-43100, у зв'язку з допущенням механічної помилки під час оприлюднення інформації про лот. Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про державний земельних кадастр» для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа. А у разі якщо відповідно до закону поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами, до заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, сформованої в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, також додаються документи, що належним чином підтверджують таку згоду. Заява з доданими документами надсилається заявником засобами телекомунікаційного зв'язку. Тому вважають, що при здійсненні реєстрації земельної ділянки державний реєстратор діяв у межах своїх повноважень та відповідно до законодавства.Однак, що стосується вимоги щодо визнання незаконності та скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, то державна реєстрація земельної ділянки скасовується в момент, коли її існування як об'єкта цивільних прав припиняється. Законодавством передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки (частина 10 стаття 24 ЗУ «Про державний земельний кадастр»). Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності). Тобто, державна реєстрація може бути скасована тільки з моменту набрання законної сили рішення суду, а не з моменту проведення державної реєстрації. Беручи до уваги вищенаведене, просять суд ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства.

Представник позивача надіслав до суду клопотання у якому позов підтримав та підтвердив, викладені у ньому обставини. Просив справу слухати у його відсутності а позов задовольнити.

Представник відповідач ЧМР надіслав до суду клопотання у якому просив суд ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства, а розгляд справи проводити у їх відсутності.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.05.2025 року, власником домоволодіння з належними до нього господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 стала ОСОБА_1 (а.с.18)

Із технічної документації виготовленої ФОП ОСОБА_4 на замовлення ОСОБА_1 вбачаються встановленні межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 . (13-22)

Під час виготовлення ФОП ОСОБА_4 технічної документації із землеустрою виявлено перетин (накладання) земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,0838 га із земельною ділянкою площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335, а відтак немає можливості здійснити державну реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0838 га, так як вона перетинається із земельною ділянкою площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335(зворот а.с.22)

Згідно відповіді на адвокатський запит про отримання копій документів, надано копій документів які стали підставою для прийняття рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 30.08.2022р. №845 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)» стосовно земельної ділянки площею 0,0753 га з кадастровим номером 7310136300:13:002:0335, було подано до Чернівецької міської ради, а саме проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою продажу на земельних торгах (а.с.33) завдання на виконання робіт (а.с.34-35) витяг із рішення (зворот а.с.36-37) витяг із містобудівної документації (зворот а.с.37-38) журнал польових (геодезичних) вимірювань (39) землевпорядне проектування (зворот а.с.39) перелік обмежень у використанні з.д. (40-51)

Розглядаючи аргументи сторін та даючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного:

Так, згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Частиною першою статті 316 ЦК України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно із частиною першою статті 317 ЦК України власнику майна належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності на нерухоме майно набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з частиною першою статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 391 ЦК України визначено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, придбання за договором купівлі-продажу та безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (пункти а, б частини першої статті 81 ЗК України).

Водночас, пунктом 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Суд зазначає, що на будь-якому етапі надання земельної ділянки у власність чи користування сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності.

Відповідно до статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Положеннями ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України унормовано, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з частиною першою статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Частинами 3,4 цієї статті передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування (частина сьома).

Частиною тринадцятою статті 79-1 ЗК України визначено, що земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно з приписами статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Отже, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.

Згідно статті 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» Держгеокадастр та його територіальні органи здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок, а не прав на них. Державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру, передбачених законом відомостей, про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 9 Закону України «Про державний земельний кадастр» визначено, що внесення відомостей до ДЗК і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.

Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Стаття 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» регулює питання державної реєстрації земельних ділянок. Вказана стаття передбачає порядок реєстрації земельних ділянок, перелік документів, які подаються для реєстрації земельної ділянки (частина четверта ), підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки (частина шоста) та випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором (частина десята). Зокрема, частиною шостою цієї статті передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). (ч.10 ст.24 Закону).

Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з положенням частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями статті 15 Цивільного кодексу України регламентовано, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (пункт 57), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (пункт 40), від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (пункт 89), від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (пункт 7.23)).

Також, Велика Палата Верховного Суду неодноразово зауважувала, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату позивач хоче досягнути унаслідок вирішення спору. Суд розглядає справи у межах заявлених вимог (частина перша статті 13 ЦПК України), але, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п'ятої статті 12 ЦПК України). Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (зазначений правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2021 року у справі від 01 лютого 2022 року у справі № 750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22 вересня 2022 року у справі № 462/5368/16-ц (пункти 4, 36), від 04 липня 2023 року у справі № 233/4365/18 (пункт 31)).

Крім того, належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення щодо державної реєстрації права, державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки має бути особа, право якої зареєстровано (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16).

У даному справі спірні правовідносини стосуються захисту прав ОСОБА_1 на земельну ділянку. Підставою для звернення до суду з позовом у справі стала самовільна зміна відповідачем конфігурації земельної ділянки, внаслідок чого позивача було позбавлено правомочностей її власника.

Згідно з частиною першою статті 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Враховуючи те у ОСОБА_1 наявне порушене право в зв'язку з тим, що у неї як власника зазначеного будинковолодіння в користуванні перебуває земельна ділянка площею 2037 м.кв. Водночас проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджений оспорюваним рішенням міської ради, частково сформована ділянка саме за рахунок земельної ділянки, яка перебуває в її користуванні.

На момент прийняття рішення виконавчим комітетом Чернівецької міської ради рішення виконкому № 371 від 14.04.1952 року про визначення площі земельної ділянки 2037 м.кв, за будинковолодінням по АДРЕСА_1 земельні відносини в Україні регулювалися Земельним кодексом Української РСР 1922 року та Положенням про земельні розпорядки в межах міст та містечок, затвердженим Постановою ВУЦВК РНК УРСР від 23 жовтня 1925 року (далі Положення 1925). Відповідно до пункту 4 розділу 1 Положення 1925 року підставою для передачі земельної ділянки в користування була постанова відповідного виконавчого комітету.

Змінюючи конфігурацію земельної ділянки та набувши таким чином у власність фактично іншу земельну ділянку, на яку правовстановлючі документи у неї були відсутні, відповідач діяв неправомірно, недобросовісно, не враховуючи інтереси позивача.

Суд вважає, що позивачем належним чином доведено порушення саме її прав оскільки нескасована державна реєстрація земельної ділянки з моменту її проведення тобто 01 липня 2022 року площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, місце розташування АДРЕСА_2 унеможливлює реалізацію ОСОБА_1 правомочностей власника.

Також, суд враховує положення ст. 27 Закону «Про державний земельний кадастр», відповідно до яких у разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.

Отже, вимога про скасування реєстрації земельної ділянки кадастровий номер7310136300:13:002:0335 не є необхідною, а тому обраний позивачем спосіб захисту є повним та ефективним та призведе до відновлення порушеного речового права позивача.

Щодо позовних вимог заявлених до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Дочірнього підприємства «Буковинська управляюча компанія» то суд зазначає наступне.

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (стаття 48 ЦПК України).

Відповідач - це особа, яка має безпосередній зв'язок зі спірними матеріальними правовідносинами, та, на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред'явленими вимогами.

За результатами розгляду справи суд приймає рішення, в якому, серед іншого, робить висновок про задоволення позову чи відмову в задоволенні позову, вирішуючи питання про права та обов'язки сторін (позивача та відповідача).

Згідно зі статтею 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

У постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц Велика Палата Верховного Суду вказала, що пред'явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.

Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи, а не на стадії відкриття провадження.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16 зазначила, що належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано.

Таким чином, встановивши, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Дочірнє підприємства «Буковинська управляюча компанія» не здійснювало реєстрацію земельних ділянок та не порушувало прав позивача, суд приходить до висновку, що останні є неналежними відповідачами у справі, а тому в задоволенні позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Дочірнього підприємства «Буковинська управляюча компанія» слід відмовити.

Керуючись ст.ст.10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном - задовольнити частково.

Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0753 га, кадастровий номер 7310136300:13:002:0335, місце розташування АДРЕСА_2 , цільове призначення (код 02.01) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Визнати незаконним та скасувати п. 5 рішення № 845 Чернівецької міської ради від 30 серпня 2022 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону)»

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Дочірнього підприємства «Буковинська управляюча компанія» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Танасійчук Н.М.