Постанова від 09.10.2025 по справі 469/1257/25

09.10.2025 Справа №469/1257/25

3/469/605/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року с-ще Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Тавлуй В.В., за участю секретаря судового засідання Рогозевич С.О., розглянувши в судовому засіданні матеріали, що надійшли від Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , т.в.о. директора комунального підприємства «Коблівський сількомунгосп» Коблівської сільської ради, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.3 ст.164-14 КУпАП,-

встановив:

З протоколу про адміністративне правопорушення №14/34/2025пр від 25 вересня 2025 року вбачається, що за наслідками здійсненої відповідно до п.2.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2025 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Коблівський сількомунгосп» за період з 01.01.2022 по 31.08.2025 року було встановлено, що згідно розпорядження Коблівської сільської ради від 03.04.2023 року №85-к ОСОБА_1 призначено тимчасово виконуючим обов'язки директора КП «Коблівський СКГ» та на нього відповідно до наказу по підприємству від 03.04.2023 року №24/1-ОД покладено обов'язки уповноваженої особи, щодо організації та проведення закупівель/ процедур закупівель/ спрощених закупівель, який 18.10.2023, 19.12.2023 та 15.01.2025 року уклав договори: з ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС» договір поставки №36/10 від 18.10.2023 року, з ТОВ «ЛОККАРД» договір поставки №54/12 від 19.12.2023 року, з Підприємством з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» договір №К1/150/2025 без проведення процедур закупівель відповідно до вимог Закону (відкриті торги або шляхом використання електронного каталогу), за якими КП «Коблівський сількомунгосп» придбано палива (ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистиляти) у ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС» в період з жовтня 2023 по грудень 2024 року на суму 1631082,00грн, у ТОВ «ЛОККАРД» протягом грудня 2023 - лютого 2024 року на суму 333150,00грн та у Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» протягом січня-серпня 2025 року на суму921735,48грн. (матеріальної шкоди не заподіяно), що є порушенням п.5, 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12 жовтня 2022 року №1178. За вказані дії передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі і підтвердив обставини викладені у протоколі та пояснив, що в період військового стану у нього не було можливості провести публічні закупівлі паливо-мастильних матеріалів, так як для цього потрібно багато часу, з метою недопущення зупинки роботи підприємства він був змушений провести закупівлі з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ст.9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.

Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 164-14 КУпАП відповідальність особи настає у разі придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та не оновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.

Диспозиція сформульованої в ч. 3 ст. 164-14 КУпАП норми є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність.

Відповідно до п. 5 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 року (далі - Особливостей), забороняється придбання замовниками товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями (крім випадків, передбачених пунктами 9 і 13 цих особливостей).

Пунктом 10 Особливостей, зазначено що замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом “Порядок проведення відкритих торгів» цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 , суддя прийшов до наступного, згідно розпорядження Коблівської сільської ради від 03.04.2023 року №85-к ОСОБА_1 призначено тимчасово виконуючим обов'язки директора КП «Коблівський СКГ» та на нього відповідно до наказу по підприємству від 03.04.2023 року №24/1-ОД покладено обов'язки уповноваженої особи, щодо організації та проведення закупівель/ процедур закупівель/ спрощених закупівель, який 18.10.2023, 19.12.2023 та 15.01.2025 року уклав договори: з ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС» договір поставки №36/10 від 18.10.2023 року, з ТОВ «ЛОККАРД» договір поставки №54/12 від 19.12.2023 року, з Підприємством з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» договір №К1/150/2025 без проведення процедур закупівель відповідно до вимог Закону (відкриті торги або шляхом використання електронного каталогу), за якими КП «Коблівський сількомунгосп» придбано палива (ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистиляти) у ТОВ «ІНКАМ ФІНАНС» в період з жовтня 2023 по грудень 2024 року на суму 1631082,00грн, у ТОВ «ЛОККАРД» протягом грудня 2023 - лютого 2024 року на суму 333150,00грн та у Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» протягом січня-серпня 2025 року на суму921735,48грн. з порушенням п.5, 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12 жовтня 2022 року №1178. За вказані дії передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

Вказані в протоколі обставини про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення ч. 3 ст. 164-14 КУпАП підтверджуються протоколом про адміністративне правопорушення №14/34/2025пр від 25 вересня 2025 року (а.с.1), витягом з акту ревізії окремих питань фінансового-господарської діяльності КП «Коблівський сількомунгосп» Коблівської сільської ради за період 01.01.2022 по 31.08.2025 роки (а.с.2-11), розпорядженням Коблівської сільської ради №85-К від 03.04.2023 року про тимчасове виконання обов'язків директора КП «Коблівський сількомунгосп» ОСОБА_1 (а.с.12), наказом КП «Коблівський сількомунгосп» №24/1-ОД від 03.04.2023 року Про покладення на ОСОБА_1 функцій уповноваженої особи із закупівель (а.с.18) та копіями договорів поставок (а.с.24-32).

За такого, суддя приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п. 5, 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 року та їх слід кваліфікувати як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, а саме придбання товарів без проведення процедур закупівель відповідно до вимог закону.

При накладенні адміністративного стягнення враховано характер вчиненого правопорушення, яке не потягло тяжких наслідків, особу правопорушника, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, на підставі чого суддя вважає необхідним і достатнім накласти на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу у розмірі одна тисяча п'ятсот неоподатковуваних мінімумів громадян.

На підставі ст.40-1 КупАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 34, ч. 3 ст.164-14, 245, 251, 280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1500 неоподаткованих мінімумів громадян, що на день винесення постанови складає 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень у дохід держави, отримувач коштів: ГУК/тг смт. Березанка/21081100, Код отримувача за ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України(ел.адм.подат.), номер рахунку UA308999980313030106000014406, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн., отримувач коштів коштів: ГУК/тг смт Березанка/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Рахунок отримувача: UA418999980313121206000014406, код класифікації доходів бюджету: 22030101, судовий збір (ДСА України, 050), стягував Державна судова адміністрація України, адреса: 01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795.

Штраф має бути сплачений порушником через установу банку України не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія має бути надана правопорушником до суду протягом трьох робочих днів з моменту закінчення строку сплати.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягуються подвійний розмір штрафу, зазначеного у цій постанові, та витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: