Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/464/25
Провадження по справі № 3/281/218/25
09 жовтня 2025 року селище Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Данчук В. В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У серпні 2025 року до суду від управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 421697 від 13.08.2025 року, 20.07.2025 о 21:42 с. Малий Дивлин, траса М-07 Київ-Ковель-Ягодин 192 км ОСОБА_1 будучи посадовою особою, начальником дільниці ТОВ ТК «Автострада», порушив правила норми та стандарти при утриманні автомобільних доріг, а саме стан дорожнього покриття проїзної частини не відповідає вимогам ДСТУ 3587:2022, глибина та площа окремих вибоїн перевищує гранично допустимі норми та не вжив заходів щодо позначення ураженої ділянки відповідними дорожніми знаками для попередження учасників дорожнього руху про небезпеку, що виникла, чим порушив ст. 12 ЗУ «Про дорожній рух», п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
У судові засідання призначені на 17.09.2025 року та 09.10.2025 року ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
З огляду на зазначене, керуючись ст. 268 КУпАП вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами.
Допитаний у судовому засіданні поліцейський ОСОБА_2 , щодо обставин складання протоколу, повідомив суд, що він склав протокол ЕПР1 № 421697 від 13.08.2025 року щодо ОСОБА_1 оскільки ОСОБА_1 , відповідно до наказу від 06.05.2025 року ТОВ «Група компаній «Автострада» призначений відповідальним за експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Житомирській області.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 та дослідивши письмові докази по справі суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 20.07.2025 о 21:42 с. Малий Дивлин, траса М-07 Київ-Ковель-Ягодин 192 км будучи посадовою особою, начальником дільниці ТОВ ТК «Автострада», порушив правила норми та стандарти при утриманні автомобільних доріг, а саме стан дорожнього покриття проїзної частини не відповідає вимогам ДСТУ 3587:2022, глибина та площа окремих вибоїн перевищує гранично допустимі норми та не вжив заходів щодо позначення ураженої ділянки відповідними дорожніми знаками для попередження учасників дорожнього руху про небезпеку, що виникла.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованого діяння, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 140 КУпАП, підтверджується наступними доказами: протоколом серії ЕПР1 № 421697 від 13.08.2025 року (а. с.5), копією рапорту ст. інспектора відділу розшуку та ОМ ДТП УПП в Житомирській області О.Крепець від 24.07.2025 року (а. с. 6а), копією схеми місця ДТП від 14.02.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 21.07.2025 року (а. с. 8а), копією акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 21.07.2025 року (а. с. 8), фотознімками.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 КУпАП правопорушенням є порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 140 КУпАП правопорушенням є порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Статтею 1 Закону України «Про дорожній рух» унормовано, що закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки й відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання.
За змістом ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані, в тому числі: - забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; - при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; - впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; - виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; - своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними й направляючими засобами; - щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності; тощо.
Статтею 24 цього Закону передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Згідно зі статтею 53 Закону України «Про дорожній рух», юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Пунктом 1.5 ПДР України встановлено, що дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Суд вважає доведеним поза розумним сумнівом, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП, а саме: ОСОБА_1 , будучи посадовою особою відповідальною за експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Житомирській області, порушив правила норми та стандарти при утриманні автомобільних доріг, вимоги ДСТУ 3587:2022.
За таких обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП, як порушення, передбачені частинами першою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки та пошкодження транспортних засобів.
Враховуючи обставини вчинення адміністративного правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена. В його діях вбачаю склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП і вважаю за необхідне застосувати до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Таке адміністративне стягнення, за глибоким переконанням суду, буде необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення передбаченого ст. 23 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2025 року, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, 140, 283, 284, 294 КУпАП України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави: отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/Житомир обл/21081300; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485; Банк отримувача: Казначейство України; рахунок отримувача: UA368999980313060149000006001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання в частині стягнення штрафу та судового збору - 3 місяці.
Суддя В. В. Данчук