Справа № 420/23303/25
08 жовтня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2025 та з 01.03.2025 розміру виплаченої пенсії, перерахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 по справі №420/6374/25, із застосуванням коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2025 та з 01.03.2025 виплату ОСОБА_1 пенсії в максимально нарахованому розмірі без застосування коефіцієнтів відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідачем порушене право позивача на належний рівень пенсії та вчинення дій щодо її зменшення з січня 2025 року та з березня 2025 року в порядку вимог ст.46 ЗУ «Про Державний Бюджет України на 2025 рік» та постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року, які не можуть вносити зміни до спеціального ЗУ №2262-ХІІ, та тих обставин, що на час здійснення перерахунку до ст.1-1, ч.3 ст.63, 51, 64 ЗУ №2262-ХІІ не вносилися зміни.
Представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №320/2229/25.
Зазначене клопотання представник відповідача обґрунтовує тим, що Київським окружним адміністративним судом відкрито провадження № П/320/2229/25, по справі №320/2229/25, за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Зважаючи на викладене, справа №320/2229/25, яка розглядається Київським окружним адміністративним судом має фундаментальне значення для вирішення питання у справі №420/23303/25.
Враховуючи обґрунтування заявленого клопотання, суд зазначає таке.
Так, згідно із пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналіз наведеної правової норм свідчить, що суд має зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої і набрання відповідним судовим рішенням чинності.
Водночас об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Ця підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
Слід також враховувати, що відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як встановлено судом, на розгляді Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/2229/25, предметом якої є визнання протиправним абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Отже, враховуючи закріплені Кодексом адміністративного судочинства України правила щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частині) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, суд вважає, що рішення у справі № 320/2229/25 не впливає на спірні правовідносини, які виникли у цій справі.
Натомість відповідач у клопотанні про зупинення провадження не конкретизував, чому з огляду на характер заявлених вимог неможливо розглянути справу №420/23303/25 без попереднього розгляду адміністративної справи №320/2229/25, не зазначив, чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Суд не встановив наявність об'єктивної неможливості вирішення цієї справи до набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі №320/2229/25 і виникнення підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України, для зупинення провадження у цій справі.
Керуючись ст.ст. 7, 236, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до положень ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена згідно ст.ст. 292 - 295 КАС України.
Суддя П.П. Марин