Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зупинення провадження у справі
09 жовтня 2025 року Справа №640/5374/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кошкош О.О., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Подорожей-К» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкових повідомлення-рішень
Адвокат Добрянська Ольга Дем'янівна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Подорожей-К» (код ЄДРПОУ 36959280, 04080, м.Київ, вул.Вікентія Хвойки, буд.18/14) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом (вх.б/н від 14.02.2022) до Головного управління ДПС у м.Києві (код ЄДРПОУ 44116011, 04116, м.Київ, вул.Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлення-рішень від 05 січня 2022 року №00001210902, №00001230902. В обґрунтування зазначено, що відповідачем за результатом фактичної перевірки складено акт від 29.11.2021 №87679/Ж5/26-15-09-02/36959280 яким встановлено порушення п.85.2 ст. 85 та п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України та на підставі якого визначені штрафні санкції, а саме у розмірі 1020 грн відповідно до п.121.1 ст. 121 Податкового кодексу України за не подання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю (ППР від 05.01.2022 №00001230902) та у розмірі 100000 грн (штраф 50000 грн за витратомір-лічильник, 50000 грн - за рівномір-лічильник) відповідно до п.128-1.1 ст.128 Податкового кодексу України за повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абз.І цього пункту, а саме не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Щодо виявлених порушень зауважив таке. Стосовно не надання інформації та документального підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів на місце зберігання/оптової торгівлі пальним (акцизний склад) та подальшого відвантаження в адресу контрагентів-покупців (а саме товарно-транспортні накладні), свідоцтва про повірку та/або сертифікати відповідності на засоби вимірювальної техніки, а саме: рівномір-лічильник зазначив, що така інформація не відповідає дійсності, оскільки позивач не відмовляв у наданні документів, та як наслідок акт про відмову не складався. Щодо товаро-транспортних накладних зазначив, що такі не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу ТМЦ. При цьому товариство не здійснює доставку пального покупцям, отже не зобов'язано складати товарно-транспортні накладні на відвантаження контрагентів-покупців, при цьому накладні щодо транспортування нафтопродуктів на зберігання/оптової торгівлі пальним надані як під час перевірки так і до заперечень на акт перевірки. Щодо свідоцтва про повірку та/або сертифікатів відповідності на рівномір-лічильник зазначив, що кваліфікування порушення одночасно за п.85.2 ст.85 та п.п.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, які є взаємовиключними, є безпідставним. Крім того, такі документи (сертифікат перевірки типу рівноміра-лічильника, сертифікат експертизи типу рівноміра-лічильника, декларації про відповідність, висновку експертизи) надавалися контролюючому органу, однак не були враховані. Зауважив, що рівномір-лічильник не підлягав періодичній повірці, оскільки після його встановлення та підключення (26.08.2020) до моменту перевірки (29.11.2021) не минув визначений інтервал для її проведення, тобто 2 роки. Щодо витратоміра-лічильника зауважив, що повірку паливнороздавальної колонки при наземному сталевому резервуарі обладнання проведено 08.10.2021, про що зроблено відповідні відмітки в паспорті колонки. В той же час, підприємством здійснювалась реалізація пального на адресу контрагентів через акцизний склад виключно у споживчій тарі та без зміни розфасовки. Згідно пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України такий акцизний склад не обладнується витратомірами-лічильниками та рівномірами-лічильниками. Щодо кваліфікації порушення як повторного, зауважив, що податкове-повідомлення рішення від 01.07.2021 №0501350902 яким накладено штраф первинно на підставі акту перевірки від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 оскаржено у судовому порядку (справа №640/30466/21). Отже підстави для застосування штрафу за повторне порушення, були відсутні, така кваліфікація була передчасною.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 2481 грн надано платіжне доручення від 09.02.2022.
16 лютого 2022 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва залишено без руху позовну заяву.
18 квітня 2022 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105756665).
Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
З метою забезпечення розгляду адміністративної справи здійснено автоматизований розподіл судових справ між іншими окружними адміністративними судами України.
Адміністративну справу передано до Донецького окружного адміністративного суду.
21 березня 2025 року за результатами автоматизованого розподілу справи головуючим у даній справі призначено суддю Ушенко С.В.
14 травня 2025 року у зв'язку із звільненням судді Ушенка С.В. здійснено повторний автоматизований розподіл справи за результатом якого призначено суддю Кошкош Олену Олександрівну.
19 травня 2025 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/5374/22 прийнято до розгляду суддею Кошкош О.О.
07 серпня 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, в яких зазначено, що в ході проведення фактичної перевірки ТОВ “Світ Подорожей-К» (код 36959280) відповідно до вимог п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу України управління звернулося до підприємства із письмовою вимогою від 17.11.2021 №6/н, щодо надання до перевірки пояснення та документального підтвердження з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального. На письмову вимогу від 02.11.2021 №б/н в ході перевірки, в порушення п.85.2. cm. 85 Кодексу не надано інформацію та документальне підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів на місце зберігання/оптової торгівлі пальним (акцизний склад) та подальшого відвантаження в адресу контрагентів-покупців (а саме, товарно-транспортні накладні), свідоцтво про повірку та/або сертифікати відповідності на засоби вимірювальної техніки, а саме: рівнемір-лічильник. Умови, за якими документи вважаються не наданими визначені в п.44.6 ст.46 Податкового кодексу України.
Під час перевірки ТОВ “Світ Подорожей-К» за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13 встановлено наступне обладнання: 1 (один) наземний сталевий резервуар типу Р-5 Н об'ємом 5 куб, м; паливо-роздавальна колонка (ПРК) типу 3/С2203Р - U 40 (заводській номер А-1349, дата виготовлення - 02.09): 1 (один) рівнемір-лічильник марки/моделі DELPHI. В ході перевірки не здійснювалось зняття залишків в резервуарі, у зв 'язку з відсутністю у ТОВ “Світ Подорожей-К» технічної можливості для цього. Згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за період з 01.05.2021 по 17.11.2021 у ТОВ “Світ Подорожей-К» станом на 17.11.2021 обліковується 1438,0 кг дизельного пального.
До перевірки надано Договір на монтаж та пуско-налагоджувальні роботи рівнеміру від 20.08.2020 № 10/ПН-2020 та АКТ надання послуг підключення рівнеміра від 26.08.2020 №522 укладені з ТОВ «ТЕСТРАЙТ» щодо встановлення рівнеміралічильника (Магнітострикційного рівнеміра DELPHI 485/ALU/SP./LPG/К Single Pipe /NPT). Проте, сертифіката відповідності або свідоцтва про повірку засобів вимірювальної техніки а саме: на рівнемір-лічильник, до перевірки не надано.
Також, згідно формуляру (паспорту) на колонку паливо-роздавальну типу 3/С2203Р - U 40 (заводській номер А-1349), інформація про проходження щорічної метрологічної повірки відображена з 05.10.2020 року з відповідним повірочним тавром метрологічного органу. Дата обов'язкової наступної повірки зазначено 05.10.2021 року. Проте повірку проведено 08.10.2021. Відповідно наданого формуляру (паспорту) встановлено, що в період з 06.10.2021 по 07.10.2021 витратомір-лічильник (паливо-роздавальна колонка) ТОВ “Світ Подорожей-К» за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, не мала позитивного результату повірки або оцінки відповідності. При цьому, згідно Єдиного державного реєстру акцизних накладних (далі - ЄР АН), в період з 06.10.2021 по 07.10.2021, ТОВ “Світ Подорожей-К» з акцизного складу з уніфікованим номером 1011420 здійснював реалізацію дизельного пального (код УКТ ЗЕД 2710194300) в загальній кількості 1 767,8 л.
Таким чином, ТОВ “Світ Подорожей-К» на акцизному складі з уніфікованим номером 1011420 за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, буд. 13, використовувало для зберігання та реалізації нафтопродуктів 1 (один) рівнемір-лічильник та 1 (один) витратомір-лічильник (паливо-роздавальну колонку), в яких відсутній позитивний результат повірки або оцінка відповідності, чим порушено вимоги п.п. 230.1.2 п. 230.1 cm. 230 Кодексу.
Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Із змісту позовної заяви вбачається, що позивач не погоджується із кваліфікацією одного із порушень, як повторного, зауваживши, що податкове-повідомлення рішення від 01.07.2021 №0501350902 яким накладено штраф первинно на підставі акту перевірки від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 оскаржено у судовому порядку (справа №640/30466/21).
Зі змісту акту перевірки від 29.11.2021 №87679/Ж5/26-15-09-02/36959280 вбачається, що в період з 06.10.2021 по 07.10.2021 ТОВ “Світ Подорожей-К» з акцизного складу з уніфікованим номером 1011420 здійснено реалізацію дизельного пального (код УКТ ЗЕД 2710194300) в загальній кількості 1767,8 л. за відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності рівномір-лічильника, витратоміра-лічильника, чим порушено вимоги п.п.230.1.2 п. 230.1. ст.230 Податкового кодексу України. При цьому, щтраф застосовано у подвійному розмірі, з урахуванням попередньо встановленого в акті перевірки від 21.05.2021 №40242/Ж5/26-15-09-02/36959280 аналогічного порушення.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень в Шостому апеляційному адміністративному суді відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Подорожей-К», на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі №640/30466/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Подорожей-К» до Головного управління ДПС у місті Києві про скасування податкових повідомлень-рішень, зокрема від 01.07.2021 №0501350902.
Відомості про набрання законної сили рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року по справі №640/30466/21 відсутні (https://reyestr.court.gov.ua/Review/128182866).
Суд враховує, що згідно із ст.128-1 Податкового кодексу України не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
З врахуванням наведеного, суд зазначає, що застосуванню штрафу за повторне правопорушення (ППР від 05.01.2022 №00001210902) передує встановлення первинного порушення та накладання штрафу (ППР від 01.07.2021 №0501350902). Податкове-повідомлення рішення від 01.07.2021 №0501350902 є предметом спору у справі №640/30466/21, а первинне застосування штрафних санкцій є передумовою виникнення правовідносин між сторонами по цьому спору - на позивача накладено штраф за повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі порушення передбаченого абзацом першим п.128-1.1 ст.128 Податкового кодексу України.
Таким чином, суд зазначає, що висновки суду з приводу правомірності застосування штрафу, який є предметом розгляду у справі №640/30466/21 матимуть преюдиційне значення у даній справі №640/5374/22.
Відповідно до статті 236 частини 3 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Оскільки для об'єктивного розгляду даної адміністративної справи має значення питання правомірності застосування штрафу (ППР від 01.07.2021 №0501350902), суд вважає необхідним зупинити провадження у даній адміністративній справі.
Керуючись статтями 236, 248 КАС України, суд
Провадження у адміністративній справі №640/5374/22 зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 640/30466/21.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Кошкош