Постанова від 08.10.2025 по справі 443/1625/25

Справа №443/1625/25

Провадження №3/443/722/25

ПОСТАНОВА

іменем України

08 жовтня 2025 року місто Жидачів

Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Равлінко Р.Г., секретар судового засідання Рибакова І.І., з участю прокурора Гнатіва В.Й. розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , директора КЗ «Жидачівська міська публічна бібліотека», депутата Жидачівської міської ради

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 22.07.2025 об 11:09 год, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 22.07.2025 о 12:16 год, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, визнала повністю, суду пояснила, що вона дійсно подала щорічні декларації з порушенням встановленого терміну, оскільки у звязку з ковідом та введенням воєнного стану вважала що в неї не було обовязку щодо подачі декларацій. Декларацію за 2023 рік та 2024 рік подала вчасно. Щиро розкаялася у вчиненому.

Прокурор протоколи про адміністративні правопорушення підтримав та просить суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у межах санкції зазначеної норми КУпАП.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Стаття 68 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з положеннями підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (14 жовтня 2014 року №1700-VII) (далі - Закон №1700-VII) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: депутати місцевих рад.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, є доведеним та підтверджується дослідженими судом належними і допустимим наступними доказами по справі:

- протоколом №703 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 17.09.2025, згідно якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 22.07.2025 об 11:09 год, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 17 вересня 2025 року, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому заступнику керівника Львівської обласної прокуратури Роману СКІБЯКУ №103394-2025 від 11.09.2025, про направлення на погодження матеріалів перевірки та проєкт протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно депутата Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 та відповіддю заступника керівника Львівської обласної прокуратури Романа СКІБЯКА №23-327ВИХ-25 від 15.09.2025, згідно якого повернуто проєкти протоколів та матеріали перевірок про вчинення адміністративних правопорушень, повязаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно депутата Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 для виконання вимог ст. ст. 254, 256, 257 КУпАП;

- рапортом оперуповноваженої 6-го відділу (протидії корупції) УСР у Львівській області ДСР НП України старшого лейтенанта поліції Ірини СОЛОВЕЙ начальникові УСР у Львівській області ДСР Національної поліції України полковнику поліції Роману РИБІЦЬКОМУ №36125 - 2025 від 11.09.2025, згідно якого в ході моніторингу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, 22.07.2025, тобто несвоєчасно. В ході проведення перевірки, за номером телефону НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_1 , остання повідомила, що в період з 12.10.2023 по 01.02.2024 на лікуванні не перебувала, поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації у неї не було;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому Жидачівській міській раді Стрийського району Львівської області №97436-2025 від 27.08.2025, згідно якого УСР у Львівській області ДСР НП України здійснюється розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 та просять надати належним чином завірені копії рішення про визнання повноважень депутата Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 , ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;

- рішенням Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області 1 сесії VIII скликання 2020-2025 років від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Жидачівської міської ради VIII скликання 2020-2025 років» обрано депутатом ОСОБА_1 ;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (22.07.2025 об 11 год 09 хв);

- положенням про Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- протоколом №704 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 17.09.2025, згідно якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 22.07.2025 о 12:16 год, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу: 17 вересня 2025 року, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення;

- листом УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому заступнику керівника Львівської обласної прокуратури Роману СКІБЯКУ №103397-2025 від 11.09.2025, про направлення на погодження матеріалів перевірки та проєкт протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно депутата Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 та відповіддю заступника керівника Львівської обласної прокуратури Романа СКІБЯКА №23-327ВИХ-25 від 15.09.2025, згідно якого повернуто проєкти протоколів та матеріали перевірок про вчинення адміністративних правопорушень, повязаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно депутата Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 для виконання вимог ст. ст. 254, 256, 257 КУпАП;

- рапортом оперуповноваженої 6-го відділу (протидії корупції) УСР у Львівській області ДСР НП України старшого лейтенанта поліції Ірини СОЛОВЕЙ начальникові УСР у Львівській області ДСР Національної поліції України полковнику поліції Роману РИБІЦЬКОМУ №36124 - 2025 від 11.09.2025, згідно якого в ході моніторингу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, 22.07.2025, тобто несвоєчасно. В ході проведення перевірки, за номером телефону НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_1 , остання повідомила, що в період з 12.10.2023 по 01.02.2024 на лікуванні не перебувала, поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації у неї не було;

- публічними відомостями, розміщеними на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, які підтверджують дату та час подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (22.07.2025 о 12 год 16 хв).

Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважає, що дії ОСОБА_1 , вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини, не надано, тому вищевикладені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.

Щодо обчислення строку виявлення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання ОСОБА_1 без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік, приходжу до наступних висновків.

Особливістю правопорушень, пов'язаних з корупцією, є те, що початок перебігу строку для накладення адміністративного стягнення розпочинається з дня його виявлення.

Судом встановлено, що відповідно до листа УСР у Львівській області ДСР НП України адресованому Жидачівській міській раді Стрийського району Львівської області №97436-2025 від 27.08.2025, УСР у Львівській області ДСР НП України здійснювався розгляд матеріалів, щодо можливого порушення вимог ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» депутатом Жидачівської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_1 , відтак, оскільки лист №97436-2025 датовано 27.08.2025, а тому датою виявлення адміністративних правопорушень є саме 27.08.2025.

Згідно положень ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчинених нею правопорушень, ступінь її вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 , слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу. Застосоване судом до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно з якою особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст. ст. 23, 33,36, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винною у вчиненні адмінправопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і на підставі ст. 36 КУпАП, накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) 60 копійок.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Р.Г. Равлінко