печерський районний суд міста києва
Справа № 757/35106/25-к
пр. № 1-кс-30159/25
13 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 , погоджене старшим прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні прокурор відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження слідчий вказав, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000001710 від 13.09.2023 за фактом зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_3 та інших органів і організацій, що діяли спільно та в результаті дій яких на підставі підроблених документів із державної власності вибули особливо-цінні землі лісового та природо-заповідного фонду на користь підконтрольних фізичних осіб за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно інформації отриманої в результаті аналізу офіційного веб-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_4 функціонал якого надає можливість оглянути межі лісових господарств накладені ортофотоплани, топографічні карти та супутникові фотознімки, було встановлено, що на межі лісових господарств накладаються земельні ділянки, які перебувають у приватній власності, що свідчить про вибуття із державної власності значної кількості земельних ділянок лісового фонду в результаті чого державі заподіяно збитки у великих розмірах, що є тяжкими наслідками.
Співробітниками Департаменту забезпечення діяльності, пов'язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України на виконання доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України встановлено, що на впродовж 2008-2012 років посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 ініціювали ухвалення низки рішень, внаслідок яких понад 43,8014 га державних земель, які мали статус земель природно-заповідного фонду й повинні були використовуватися виключно в якості національного природного парку, незаконно перейшли у приватну власність заздалегідь визначеній комерційній компанії.
Так, рішення про вилучення такої землі та зміну її цільового призначення може ухвалювати виключно Верховна Рада за поданням Кабінету Міністрів України. Однак, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 (наданий час - ІНФОРМАЦІЯ_6 ), будучи у змові із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 , в порушення Земельного кодексу України, ініціювали ухвалення рішення про згоду на передачу безкоштовно у власність земельних ділянок, із земель природно-заповідного фонду, загальною площею 43,8014 га, що розташовані на території НПП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », з метою їх подальшої передачі на корить комерційної структури ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_2 ) (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »).
Згідно статті 6 Земельного кодексу України (далі - Кодекс) до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) особливо цінних земель.
Статтею 84 Кодексу визначено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під об'єктами природно-заповідного фонду.
Відповідно до статті 150 Кодексу (Особливо цінні землі та порядок їх вилучення), до особливо цінних земель відносяться землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів. Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад.
Тобто, особливо цінні землі державної власності можуть бути вилучені тільки за постановою уряду, а комунальної власності - за рішенням відповідної місцевої ради. В обох випадках вилучення може бути здійснене за умови погодження матеріалів місць розташування об'єктів на особливо цінних землях ВРУ (див. ч. ч. 2, 11 ст. 151 ЗКУ).
Враховуючи вищевикладене, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), будучи у змові із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 , в порушення норм вище зазначеного законодавства, умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_2 ) (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »), без погодження із Кабінетом Міністрів України та без згоди Верховної Ради України, ухвалили рішення про передачу безоплатно у власність фізичним особам земельні ділянки, природньо-заповідного фонду (розташовані на території НПП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »).
На даний час в ході розслідування указаного кримінального провадження перевіряється незаконність виведення із державної власності земельних ділянок.
На даний час в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність встановити винних осіб роль кожного в розумінні ст. 27 КК України (співучасть). Розслідуваний злочин вчинявся із залученням значної кількості осіб, якими вчинялися дії різного роду та характеру спрямовані на досягнення злочинної мети спрямованої на незаконне виведення з державної власності земельних ділянок та в послідуючому уникнення відповідальності.
Слідчий зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів.
В судове засідання слідчий, прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 132 КПК України, тимчасовий доступ є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З матеріалів клопотання вбачається, що іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Таким чином, враховуючи положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 12023000000001710 від 13.09.2023, а саме: старшим слідчим в особливо важливих справах ГСУ НП України ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , іншим слідчим слідчої групи: ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , решті слідчих групи слідчих, а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме: всіх документів, що стосуються земельних ділянок з кадастровими номерами:
2620881002:01:003:0466; 2620881002:02:001:0046; 2620881002:02:001:0044; 2620881002:01:001:0452; 2620881002:01:001:1433; 2620881002:01:001:1431; 2620881002:01:001:1432; 2620881002:01:001:1435; 2620881002:01:001:0334; 2620881002:01:001:1042; 2620881002:01:001:1043; 2620881001:01:001:0086; 2620881002:01:001:1492; 2620881002:01:001:1461; 2620881002:01:001:1460; 2620881002:01:001:1464; 2620881002:01:001:1462; 2620884101:01:002:0157; 2620881002:01:001:1434; 2620881002:01:001:0335; 2620884101:01:002:0492; 2620881002:01:001:0323; 2620881002:01:001:1430; 2620884101:02:001:0055; 2620855100:02:003:0048; 2620881002:01:001:0324; 2620881002:01:001:0327; 2620881002:02:001:0060; 2620881002:02:001:0059; 2620881002:01:001:1463; 2620881002:02:001:0039; 2620881002:01:001:0333; 2620881002:01:001:0338; 2620881001:01:001:0212; 2620881002:01:001:0303; 2620881002:01:001:0187; 2620881002:01:001:0530; 2620881002:01:001:0094; 2620881002:01:001:1016; 2620881002:01:001:0241; 2620881002:01:001:0325; 2620881002:01:001:0328; 2620881002:01:001:0321; 2620881002:01:001:0897; 2620881002:01:001:0312; 2620881002:01:001:0336; 2620881002:01:001:0337; 2620881002:01:001:0318; 2620855100:02:001:0026; 2620855100:02:001:0027; 2620885003:03:001:0066; 2620881002:01:001:0292; 2620881001:01:001:0210; 2620881002:01:001:0340; 2620881002:01:001:0291; 2620881001:01:001:0211; 2620881002:01:001:1013; 2620881002:01:001:1012; 2620881002:01:001:1014; 2620881002:02:001:0047; 2620881002:02:001:0040; 3221482202:02:017:0001, 3221482201:01:026:1972; 3221482202:02:015:0002; 3221482202:02:015:0007; 3221482202:02:015:0004; 7323080800:03:007:0053; 7323080800:03:007:0018; 7323080800:03:004:0003; 7323080800:03:004:0007; 7323080800:03:004:0004, а саме:
- журнали подій системи (безпеки), LOG-файли, обмінні файли, дані поземельних книг, всю документацію, що стала підставою для реєстрації земельних ділянок (проектну, технічну документацію), відомості про службових осіб із зазначенням їх логіну, паролю, дати, часу входу в систему (кадастрових реєстраторів, розробників документації, інших осіб), які вносили відомості про створення (формування) вказаних земельних ділянок, внесення змін, видалення відомостей про координати земельних ділянок, зміну цільового призначення, перевірку документації із землеустрою та обмінних фалів, заяви громадян про державну реєстрацію земельних ділянок, зміни координат, а також іншу наявну інформацію по зазначених земельних ділянках;
- технічну документацію з землеустрою, поземельні книги, каталоги координат по зазначених земельних ділянках в електронному форматі xml (in4) (xml файли) і тд. як в попередньому тимчасовому в електронному так і в паперовому форматах щодо земельних ділянок з вищезазначених кадастровими номерами;
- витяги з ДЗК, витяги про НГО станом на держану реєстрацію права власності на земельні ділянки з вищевказаними кадастровими номерами, довідку про склад земельних угідь, інформацію про обмеження у використанні зазначених нижче земельних ділянок в паперовому та електронному вигляді, реєстраційні картки земельних ділянок;
- дати та результати автоматизованого розподілу по визначенню державних кадастрових реєстраторів чи інших уповноважених осіб, яких система обирала для перевірки відповідності вимогам законодавства та погодження (затвердження) технічної документації (присвоєння кадастрового номеру) та наступного створення в реєстрі розділів та відкриття чи внесення змін в поземельні книги за результатами розгляду технічної документації по земельним ділянкам з вищевказаними кадастровими номерами;
- дати та копії відповідних рішень кадастрових реєстраторів, які відмовляли у погодженні/затвердженні технічної документації із наданням копій відповідних рішень кадастрових реєстраторів по земельним ділянкам із зазначеними кадастровими номерами;
- кількість разів із зазначенням дат та часу подачі сертифікованими інженерами землевпорядниками (якими саме СІЗами) технічної документації для погодження/затвердження кадастровими реєстраторами технічної документації з наступним присвоєнням кадастрових номерів для подальшої реєстрації земельних ділянок із вищевказаними кадастровими номерами;
- всі документи та рішення державних кадастрових реєстраторів чи інших уповноважених осіб, які відмовляли в погодженнізатвердженні та які погоджували/затверджували сертифікованим інженерам землевпорядникам у реєстрації вищевказаних земельних ділянок (із зазначенням посад, анкетних даних та дат і часу);
- електронні копії документів, що подавались сертифікованими інженерами землевпорядниками (ким саме та із зазначенням дати та часу) для реєстрації зазначених земельних ділянок з інформацією про дату час та вхід з використанням якого саме ідентифікатора, ЕЦП, логіну коли та кому виданого (присвоєного) та із зазначенням ІР-адрес входів до системи;
- документи, де відображено інформацію з електронно-інформаційних систем (реєстрів, систем діловодства і т.д.), що використовуються ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо розгляду клопотання/заяви про розгляд технічної документації від вищевказаних кадастрових реєстраторів, дат та розподілу/визначення відповідальних державних кадастрових реєстраторів чи інших всіх без виключення уповноважених осіб під час обрання таких в ході розгляду технічної документації (яким присвоєно вищевказані кадастрові номери), що надходили від СІЗів (коли, куди: на які ресурси, електронні пошти та від кого саме: з яких ідентифікаторів надіслані), в тому числі інформацію щодо руху відповідних звернень в підрозділах, департаментах та відділах, засвідчення таких електронно-цифровим підписом (внесення до електронно-інформаційних систем) та подальше скерування ініціаторам (СІЗам), у тому числі із рішеннями чи листами відповідного територіального підрозділу про виявлення та усунення недоліків чи затвердження/погодження такої документації);
- копії всіх державних актів про право власності на земельні ділянки та всіх без виключення наявних систематизованих відомостей з них (серії і номери, щодо дат та підстав видання державних актів, реквізити рішень на підставі яких видавались, , інформація про отримувачів ділянок та ін.), які були використані під час реєстрації земельних ділянок з вищевказаними кадастровими номерами.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/35106/25-к.
Прим. 2 - слідчий ОСОБА_3
Копія - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )
Виконавець: ОСОБА_1 , 13.08.2025