Рішення від 22.12.2010 по справі 32/509

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 32/50922.12.10

За позовом Комунального підприємства по утриманню та експлуатацію житлового

фонду «Липкижитлосервіс»

до Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем»

про стягнення заборгованості та штрафних санкцій

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від Позивача Яснець С.Ю. -предст.,

Від Відповідача Кудренко С.С. -зав.госп., Хижняк Н.А. -гол.бух.,

Обставини справи:

Комунальне підприємство по утриманню та експлуатацію житлового фонду «Липкижитлосервіс»звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем» та просить стягнути з Відповідача заборгованість за спожиті комунальні послуги (опалення та вивезення сміття) в сумі 49 203,84 грн. та 2 718,81 грн. пені.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем зобов'язань за Договором № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008 щодо оплати отриманих Відповідачем послуг за вказаним Договором.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем позов визнає частково в сумі 36 789,52 грн., яка сплачена згідно з платіжними дорученнями, копії яких долучено до матеріалів справи. В іншій частині позову Відповідач заперечував з мотивів, викладених у письмових поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство по утриманню та експлуатації житлового фонду «Ликижитлосервіс»відповідно до Статуту підприємства, створене рішенням Печерської районної в місті Києві ради від 09.10.2003 № 15 та утворене на базі Житлово-експлуатаційної організації № 602.

Основною метою підприємства є забезпечення утримання та експлуатації житлового фонду, що належить до комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва, обліковується на балансі ЖЕО-602 і переданий Підприємству в оперативне управління та отримання прибутку від забезпечення виконання робіт по утриманню житлових і нежитлових будинків, користування ними, а також від обслуговування по окремих договорах відомчого житлового фонду, будинків житлово-будівельних кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та інших послуг, здійснення контролю за виконанням власниками житла у будинках, що обслуговуються підприємством, діючих правил, норм та інших нормативних і розпорядчих документів, що стосуються питань утримання житла (пункт 3.1. Статуту).

02.01.2008 між Комунальним підприємством по утриманню та експлуатацію житлового фонду «Липкижитлосервіс»(далі -Позивач) та Відкритим акціонерним товариством «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем» (далі -Відповідач, Користувач) укладений Договір № № 911 на комунальні послуги (далі -договір), за умовами якого Користувач, який є власником окремої будівлі по Інженерному провулку № 4-Б загальною площею 612,0 кв.м, споживає, а Позивач забезпечує Відповідача комунальними послугами.

Відповідно до п. 2.4.1 Договору Користувач зобов'язаний щомісячно сплачувати КП «Липкижитлосервіс»плату за комунальні послуги. Користувач несе витрати по утриманню та обслуговуванню приміщення (будинку) (п. 2.4.2 Договору).

Розділом 8 Договору Сторони погодили комунальні зручності, за які здійснюється оплата, а саме: центральне опалення згідно з табуляграмою АК «Київенерго», вивіз сміття (п. 8.1, п. 8.2 Договору).

Відповідно до ст. 179 Житлового кодексу України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, визначені обов'язки власника та наймача (орендаря), зокрема такі, як укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Статтею 509 Цивільного кодексу України визначення поняття зобов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За своєю правовою природою укладений між Сторонами Договір № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008 є договором про надання послуг.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України).

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

Відповідно до п. 4.2. Договору плата за комунальні послуги вноситься Відповідачем на рахунок Позивача за поточний місяць до 25 числа поточного місяця після надання йому рахунку-фактури або платіжної вимоги.

Відповідача стверджує про надмірне нарахування вартості послуг з опалення за Договором № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008.

Так, Відповідач зазначає, що листом № 01-07/164 від 22.12.2009 звертав увагу Позивача на досить низьку температуру в робочих приміщеннях за адресою: Інженерний провулок, 4-Б, а листом № 01-07/28 від 24.03.2010 у зв'язку з підвищенням температури і недостатнім фінансуванням просив Позивача відключити опалення за вказаною адресою.

Листом № 348/6 від 31.03.2010 Позивач відповів, що немає технічної можливості відключити теплопостачання будівлі та не проводити нарахування за централізоване опалення.

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що розмір щомісячної плати за комунальні послуги встановлюється в залежності від фактичних витрат теплової енергії (пропорційно займаній площі), холодної води та інше, згідно з нормами постачальників комунальних послуг.

Як визначено Сторонами в п. 2.3.1 Договору, Відповідач має право знайомитись з розрахунками плати за комунальні послуги в бухгалтерії КП «Липкижитлосервіс», вимагати зменшення плати за комунальні послуги в разі не надання послуг або частини з них.

Сторони домовились, що розмір плати за комунальні послуги самостійно змінюється КП «Липкижитлосервіс»з часу введення змін тарифів та індексу інфляції, які вводяться згідно з чинним законодавством України, а також при зміні тарифів на комунальні послуги органів місцевого самоврядування (п. 4.4 Договору).

Відповідно до п. 5.1 Договору його умови підлягають виконанню протягом всього терміну дії.

Зміни Договору можуть мати місце за погодженням Сторін. Зміна Договору на вимогу однієї із Сторін здійснюється лише в разі зміни тарифів або у інших випадках, передбачених чинним законодавством України та рішенням органів місцевого самоврядування (п. 5.2 Договору).

Відповідачем, в свою чергу, не надано доказів на підтвердження існування обставин щодо безпідставного нарахування Позивачем вартості послуг з опалення за Договором № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008, адже вказаний договір в частині надання послуг з опалення був чинним на момент проведення такого нарахування, такі послуги були отримані Відповідачем, жодні зміни до Договору № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008 в частині надання послуг з опалення не вносились.

Як свідчать матеріали справи, Відповідач зобов'язання за Договором в повному обсязі не виконав.

До позовної заяви Позивачем долучено рахунок-попередження, з якого вбачається, що станом на 01.07.2010 заборгованість Відповідача за отримані комунальні послуги (вивезення сміття та опалення) становила 49 203,84 грн.

Відповідно до платіжних доручень, копії яких долучені до матеріалів справи Відповідачем, та як зазначає Позивач у рахунку-попередженні від 25.11.2010, Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем протягом липня -листопада 2010 року здійснив оплату отриманих комунальних послуг в розмірі 41 154,17 грн.

Таким чином, станом на момент вирішення спору по суті заборгованість Відповідача за Договором № 911 на комунальні послуги від 02.01.2008 становить 9 060,71 грн., з урахуванням наданих Позивачем та неоплачених Відповідачем послуг з вивезення сміття протягом липня -листопада 2010 року включно.

Згідно з умовами Договору оплата експлуатаційних витрат Відповідачем не передбачена, вимоги про сплату таких Позивачем не заявлялись.

Статтею 1 Закону України «Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території.

Відповідач не виконав зобов'язання належним чином.

Стаття 14 Цивільного кодексу України встановлює, що цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених Договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Як встановлено ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Оскільки Відповідачем добровільно сплачено заборгованість у розмірі 41 154,17 грн., тому провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України в зв'язку з відсутністю предмету спору, а 9 060,71 грн. заборгованості підлягають стягненню з Відповідача в силу умов Договору та положень закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Штрафними санкціями згідно з ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

Пунктом 4.3 Договору Сторони погодили, що за несвоєчасну сплату комунальних послуг Користувач крім заборгованості сплачує на користь Позивача пеню в розмірі облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу.

За розрахунком суду стягненню з Відповідача на користь Позивача підлягає сума пені в розмірі 995,43 грн., розрахована судом виходячи з облікової ставки, встановленої згідно з Постановою НБУ від 10.08.2009 № 468 в розмірі 10,25% з 12.08.2009, та за період прострочення, що заявлений Позивачем у наданому розрахунку.

У зв'язку з тим, що основний борг в розмірі 30 950,33 грн. сплачений Відповідачем після звернення Позивача з позовною заявою до суду та порушення провадження у справі, тому державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в цій частині відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача, а в іншій на -Позивача, оскільки 10 203,84 грн. були сплачені Відповідачем до подачі позову до суду.

Згідно з частиною першою статті 46 ГПК державне мито сплачується чи стягується в доход державного бюджету України в порядку і розмірі, встановлених законодавством України.

Відповідно до п.п. «а»п. 2 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»із заяв, майнового характеру що подаються до господарських судів, ставка державного мита становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 4.2 роз'яснень Вищого арбітражного суду від 04.03.1998 № 02-5/78 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України»у разі якщо позивач на підставі частини четвертої статті 22 ГПК до прийняття рішення зі справи збільшив розмір позовних вимог і не сплатив державне мито зі збільшеної суми, господарський суд повинен стягнути з позивача суму недоплаченого державного мита в доход державного бюджету.

Оскільки у рахунку-попередженні від 25.11.2010 Позивачем було зазначено заборгованість Відповідача, крім того, в сумі 1 011,04 грн., що нарахована за комунальні послуги з вивезення сміття з липня по листопад 2010 року, суд присуджує до стягнення з Позивача до Державного бюджету 10,11 грн. державного мита.

Крім того, в силу положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України 100,56 грн. державного мита стягуються з Відповідача на користь Позивача у зв'язку з задоволенням позову в цій частині.

Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем»(01010, м. Київ, пров. Інженерний, 4Б, код 04759124) на користь Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду «Липкижитлосервіс»(01021, м. Київ, пров. Мар'яненка, 7, код 05756837) 9 060,71 грн. заборгованості, 995,43 грн. пені.

Провадження у справі в частині стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем»(01010, м. Київ, пров. Інженерний, 4Б, код 04759124) 41 154,17 грн. основного боргу припинити у зв'язку з відсутністю предмету спору.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду «Липкижитлосервіс»(01021, м. Київ, пров. Мар'яненка, 7, код 05756837) до Державного бюджету України 10,11 грн. державного мита.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут водогосподарсько-екологічних проблем»(01010, м. Київ, пров. Інженерний, 4Б, код 04759124) на користь Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду «Липкижитлосервіс»(01021, м. Київ, пров. Мар'яненка, 7, код 05756837) 410,06 грн. державного мита та 228,33 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя О.О.Хрипун

Дата підписання рішення: 23.12.2010