Справа № 491/889/25
Провадження № 1-в/491/14/25
іменем України
09 жовтня 2025 року Ананьївський районний суд Одеської області
в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ананьїв подання начальника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця с-ще. Любашівка Одеської області; місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ; мешканця АДРЕСА_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 13 травня 1997 року Любашівським РВ УМВС України в Одеській області; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , непрацюючого, не одруженого, раніше судимого: 1) 11 серпня 2004 року Апеляційним судом Одеської області за ст.115 ч.2 п.10, ст.152 ч.4, ст.153 ч.2, 70 КК України до 15 років позбавлення волі; рішенням Верховного суду України від 07 грудня 2004 року вирок суду змінено, перекваліфіковано дії з ст.115 ч.2 п.10 на ст.93 п.«Ж» КК України; ст.152 ч.4 на ст.117 ч.4 КК України, ст.153 ч.2; в силу ст.42 КК України до 15 років позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі 20 травня 2015 року умовно-достроково на підставі ухвали Сокирянського районного суду Чернівецької області від 12 травня 2015 року, невідбутий строк 1 рік 3 місяці 9 днів; 2) 15 червня 2016 року Щорським районним судом Чернігівської області за ст.15 ч.3, 185 ч.3 КК України до 4 років позбавлення волі. На підставі ст.71 КК України приєднано невідбуту частину покарання за вироком Апеляційного суду Одеської області від 11 серпня 2004 року та остаточно призначено 4 роки 6 місяців позбавлення волі. Ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 18 серпня 2016 року вирок Щорського районного суду Чернігівської області від 15 червня 2016 року скасовано, призначено новий розгляд в суді першої інстанції. 07 березня 2017 року засуджений Щорським районним судом Чернігівської області за ст.15 ч.3, 185 ч.3 КК України до 4 років позбавлення волі, на підставі ст.71 КК України приєднано невідбуту частину покарання за вироком Апеляційного суду Одеської області від 11 серпня 2004 року та остаточно призначено 4 роки 6 місяців позбавлення волі, зараховано в строк з 11 березня 2016 року по 07 березня 2017 року на підставі ст.72 ч.5 КК України з розрахунку день за два. Ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 29 травня 2017 року на підставі ст.72 ч.5 КК України зараховано в строк з 08 березня 2017 року до 29 травня 2017 року на підставі Закону України «Про попереднє ув'язнення» від 26 листопада 2015 року з розрахунку 1 день попереднього ув'язнення дорівнює 2 дням позбавлення волі. Звільнений 27 червня 2019 року у зв'язку з відбуттям строку покарання. Протягом року, перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності,
19 вересня 2025 року начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 . Подання мотивоване тим, що після звільнення з місць позбавлення волі відносно ОСОБА_3 24 вересня 2024 року згідно постанови Ананьївського районного суду Одеської області терміном на один рік було встановлено адміністративний нагляд. Перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 на протязі року неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. Так, 18 та 26 грудня 2024 року ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинені правопорушення Ананьївським районним судом Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 гривня. 14 січня 2025 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинене правопорушення Ананьївським районним судом Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102 гривні. 19 лютого та 03 квітня 2025 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинені правопорушення Ананьївським районним судом Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень. 23 квітня 2025 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинене правопорушення Ананьївським районним судом Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень. 26 серпня 2025 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинене правопорушення Ананьївським районним судом Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді п'яти діб адміністративного арешту.
У зв'язку з наведеним начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 строком на 6 (шість)) місяців, а також обмежити наступні його дії:
1. Заборонити вихід з будинку, в якому він проживає, з 21:00 години до 05:00 години ранку наступного дня;
2. Заборонити перебування у кафе, барах, ресторанах та інших питних закладах, де спиртні напої продаються на розлив;
3. Заборонити виїзд в особистих справах за межі Ананьївської міської територіальної громади без дозволу Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, який здійснює адміністративний нагляд;
4. З'являтись на реєстрацію до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області кожної п'ятниці місяця, що дасть змогу контролювати поведінку ОСОБА_3 в побуті, недопущення скоєння ним нових правопорушень, злочинів.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до частини четвертої статті 5 вказаного Закону в судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.
ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, натомість надав через канцелярію суду письмову заяву, в якій зазначив, що просить подання про продовження відносно нього адміністративного нагляду розглядати без його участі, проти подання не заперечує. При цьому, послугами захисника користуватися не бажає (а.с.54).
Представник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області в судове засідання не прибув, проте надав на адресу суду заяву, в якій зазначив, що подання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 він підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити. Подання просить розглянути у його відсутність (а.с.55).
Абзацом другим частини п'ятої статті 539 КПК України визначено, що неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов'язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.
З заяв ОСОБА_3 та представника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області вбачається, що їм достеменно відомо про те, що розгляд подання відбуватиметься в Ананьївському районному суді Одеської області 09 жовтня 2025 року, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_3 та представника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області.
При цьому, у відповідності до положень частини четвертої статті 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши подання та додані до нього матеріали, суд доходить до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 24 вересня 2024 року у справі № 491/732/24 відносно ОСОБА_3 було встановлено адміністративний нагляд терміном на 12 (дванадцять) місяців з встановленням йому відповідних обмежень (а.с.6-7).
Частиною першою статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Пунктом 9 частини першої статті 89 КК України визначено, що такими, що не мають судимості визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом восьми років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Відповідно до частин першої та третьої статті 90 КК України строки погашення судимості обчислюються з дня відбуття основного і додаткового покарання.
Якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, то строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового).
Відповідно до положень розділу ХІІІ «Судимість» КК України судимість ОСОБА_3 не погашена та не знята, з клопотанням про продовження адміністративного нагляду начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся у строк.
Згідно з роз'яснень, які містяться у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» вбачається, що перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Відповідно до пункту 4.4 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 04 листопада 2003 року № 1303/203, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за № 46/8645, для прийняття рішення про доцільність встановлення за особою, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративного нагляду дільничний інспектор міліції до рапорту начальнику додає копію вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі; довідку про перевірку на наявність судимостей; характеристику особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення: засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд; пояснення правопорушника; пояснення громадян, що характеризують їх поведінку; пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному; інші матеріали.
З подання та доданих до нього матеріалів вбачається, що протягом року, перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил адміністративного нагляду, тобто на шлях виправлення не став.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дійсно ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі, перебуваючи під адміністративним наглядом, на шлях виправлення не став, навпаки схильний до скоєння правопорушень, не працює, порушує громадський порядок, тому по відношенню до нього необхідно продовжити адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями.
Частиною шостою статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що за результатами розгляду справи суддя виносить постанову про встановлення адміністративного нагляду та обмежень, які встановлюються щодо поведінки піднаглядного.
На підставі викладеного, керуючись статтями 539 КПК України, статтею 158 КВК України, пунктом «в» частини першої статті 3, частиною другою статті 5, частиною першою статті 6, статтею 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 задовольнити.
Продовжити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця с-ще. Любашівка Одеської області; місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ; мешканця АДРЕСА_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 13 травня 1997 року Любашівським РВ УМВС України в Одеській області; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , непрацюючого, не одруженого, раніше судимого, строком на 6 (шість) місяців.
Продовжити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дію обмежень, передбачених ч. 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», встановлених постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 24 вересня 2024 року, а саме:
1. Заборонити вихід з будинку, в якому він проживає, з 21 години 00 хвилин до 05 години 00 хвилин ранку наступного дня;
2. Заборонити перебування у кафе, барах, ресторанах та інших питних закладах, де спиртні напої продаються на розлив;
3. Заборонити виїзд за межі Ананьївської міської територіальної громади без дозволу Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, який здійснює адміністративний нагляд;
4. Зобов'язати з'являтися на реєстрацію до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області кожної п'ятниці місяця.
Строк адміністративного нагляду враховувати з дня оголошення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
У відповідності до частини сьомої статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», пункту 2 частини другої статті 395 КПК України на постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду через Ананьївський районний суд Одеської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Копію цієї постанови надіслати начальнику Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області для виконання.
Суддя ОСОБА_1
Постанова суду набрала законної сили "_____"______________20____року.
Оригінал постанови суди знаходиться в матеріалах справи № 491/889/25 Ананьївського районного суду Одеської області.