Постанова від 07.10.2025 по справі 592/15140/25

Справа № 592/15140/25

Провадження № 3/592/3261/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Косолап М.М., за участю: секретаря судового засідання - Мойсенко Ю.О., прокурора - Чухна А.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Яблучне Великописарівського району Сумської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , за частиною 1 статті 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИЛА:

Наказом № 26/ОС-22 від 21.02.2022 «По особовому складу» ОСОБА_1 , новоприйнятого на службу до Державної кримінально-виконавчої служби України, призначено молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)», з 22.02.2022.

Наказом № 61/ОС-23 від 09.05.2023 молодшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 10.05.2023.

Молодший інспектор відділу охорони Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як особа, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування зобов'язаний: до 31.01.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями; до 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік - за 2023 рік.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 01.04.2024 о 09-49 год. подав декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями та 01.04.2024 о 09-59 год. за 2023 рік.

Таким чином, молодший інспектор відділу охорони Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» ОСОБА_1 несвоєчасно 01.04.2024 подав без поважних причин: декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, яку зобов'язаний був подати до 31.01.2024; декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, зокрема, за 2023 рік, яку зобов'язаний був подати до 01.04.2024, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

У суді ОСОБА_1 свою вину визнав. Суду пояснив, що не знав про те, що до закінчення воєнного стану у нього був обов'язок подати декларацію після звільнення. 29.03.2024 отримав повідомлення про необхідність подати декларацію за 2023 рік, однак у нього не було електронного ключа для входу в особистий кабінет, була п'ятниця, тому в цей день фізично не міг її подати. У понеділок 01.04.2024 він отримав в податковій електронний ключ і одразу подав дві декларації - декларацію при звільненні та щорічну декларацію за 2023 рік. Про обов'язок подавати декларацію при звільненні його не повідомляли, дізнався про це в податковій, коли отримував електронний ключ і вирішив подати самостійно. Просив це врахувати під час вирішення справи.

Прокурор Чухно А.В. у судовому засіданні підтримав протоколи, просив їх об'єднати в одне провадження, у порядку частини 1 статті 250 КУпАП надав один висновок про визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та застосувати стягнення у виді штрафу в межах санкції статті.

Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд дійшов наступного висновку.

Частина 1 статті 172 - 6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування урегульовано статтю 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Частина 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», у редакції на момент припинення ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбачала обов'язок осіб, зазначених у пункті 1, підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пункт 2-7 Розділу XIII «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про запобігання корупції» станом на 10.05.2023 передбачав, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

12.10.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX, яким частину 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» викладено у новій редакції: «Особи, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік».

Також пункт 2-7 Розділу XIII «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про запобігання корупції» викладено у новій редакції: «особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше».

Отже з 12.10.2023 законом чітко визначено термін подачі декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.

Тобто для осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування до 11.10.2023 і у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, пунктом 2-7 Розділу XIII «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про запобігання корупції» визначено термін подачі декларації - не пізніше 31 січня 2024 року.

Наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок).

Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року (пункт 1 частини 2 розділу ІІ Порядку).

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності (пункт 2 частини 2 розділу ІІ Порядку).

Суд вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами:

Протоколом № 370/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП від 09.09.2025, Протоколом № 371/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП від 09.09.2025.

Витягом з наказів № 26/ОС-22 від 21.02.2022, № 91/ОС-23 від 09.05.2023 Держаної установи «Сумська виправна колонія (№116)», якими ОСОБА_1 , новоприйнятого на службу до Державної кримінально-виконавчої служби України призначено молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)», з 22.02.2022 та звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 10.05.2023.

Досліджені докази, вказують на те, що ОСОБА_1 відносився до суб'єктів, на яких поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно наданого ОСОБА_1 листа від 24.03.2024, Державна установа «Сумська виправна колонія (№ 116)» повідомила його про обов'язок до 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «після звільнення» за 2023 рік.

Подання ОСОБА_1 декларації при звільненні 01.04.2024 о 09-49 год. та щорічної декларації після звільнення за 2023 рік 01.04.2024 о 09-59 год. підтверджується скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, даними послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 .

Державна установа «Сумська виправна колонія (№ 116)» листом від 15.04.2024 повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме після звільнення за 2023 рік.

Листом від 29.05.2025 Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України про встановлення факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні у строк до 31.01.2024 та щорічної декларації після звільнення за 2023 рік у строк до 01.04.2024, судом не встановлено.

Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суддя дійшла висновку, що ОСОБА_1 , який припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію при звільненні та щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Доводи ОСОБА_1 щодо його необізнаності про обов'язок подання декларації при звільненні та щорічної декларації після звільнення в умовах воєнного стану суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до статті 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Обставина, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 - визнання вини.

Обставин, обтяжує відповідальність ОСОБА_1 - судом не встановлено.

Застосовуючи стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, суд виходить з наступного.

Судова дискреція (судовий розсуд) охоплює повноваження суду (права та обов'язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного покарання тощо.

Судом установлено, що ОСОБА_1 , який припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік подав з запізненням на 10 годин.

Декларацію при звільненні ОСОБА_1 зобов'язаний був подати у строк до 31.01.2024, однак хоча із запізненням, але самостійно подав 01.04.2024, тобто до того, як Державною установою «Сумська виправна колонія (№ 116)», Національним агентством з питань запобігання корупції та Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України було встановлено факт несвоєчасного подання останнім цієї декларації.

Наведені обставини щодо особи ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, ступінь його вини, характер вчиненого, обставини, що пом'якшують відповідальність та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, відсутність тяжких наслідків для держави, у сукупності вказують на малозначність вчинених адміністративних правопорушень, тому суддя з урахуванням статті 36 КУпАП вважає за необхідне застосувати до останнього положення статті 22 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчинених ним адміністративних правопорушень і обмежитися усним зауваженням.

На підставі пункту 3 частини 1 статті 284 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 22, 33, 36, 172-6 ч. 1, 284 ч. 1 п. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИЛА:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчинених правопорушень, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Сумського апеляційного суду.

Суддя М.М. Косолап