08 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/2372/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року (суддя Сацький Р.В.) у справі № 280/2372/25 за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу з питань ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про відмову у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни/члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України від 04.03.2025 № 010;
- зобов'язати Відділ з питань ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області прийняти нове рішення, яким надати статус особи з інвалідністю внаслідок війни позивачу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю війни II групи, у відповідності до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". На звернення до відповідача про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідач відмовив у наданні вказаного статусу. Підставами для відмови визначено, що у довідці до акта огляду МСЕК № 3 від 16.09.2024 серії 12 ААГ № 827755 причину інвалідності зазначено, що захворювання пов'язане з проходженням військової служби. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та такою, що порушує його право на одержання вказаного статусу та пов'язаного з ним соціального захисту.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що причинний зв'язок встановлення інвалідності з формулюванням «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» та причинний зв'язок встановлення інвалідності з формулюванням «Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» різняться за підставами встановлення відповідної групи інвалідності, що не дозволяє їх ототожнювати.
Суд вказав, що встановлення позивачеві ІІ групи інвалідності з формулюванням «захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» не є безпосередньо підставою для надання позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, оскільки
такий статус може бути визначений тільки у відповідності до вимог та з підстав, визначених Законом № 3551-XII.
Враховуючи, що захворювання позивача, внаслідок якого йому встановлено інвалідність ІІ групи, не пов'язане із участю позивача у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав або ж під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для надання позивачеві статуту особи з інвалідністю внаслідок війни.
Таким чином, суд вказав, що відсутні підстави для встановлення позивачеві статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до положень статті 7 Закону № 3551-XII, оскільки друга група інвалідності встановлена йому внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням військової служби.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 04.03.2025 № 010 є правомірним.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що приписи Закону №3551 та Порядку №685 не передбачають, що у акті МСЕК причинний зв'язок з інвалідністю повинен формулюватись: «Поранення, захворювання (контузія, травма, каліцтво), пов'язане із захистом Батьківщини». Крім того, відповідачу було надано документ, що підтверджує участь у стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, а саме копія довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів державний у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України військової частини НОМЕР_1 від 09.06.2023 №4977.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
В період з 14.08.2022 по 05.09.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, що підтверджується довідкою № 4977 від 09.06.2023.
11.12.2023 позивачеві видано посвідчення учасника бойових дій № НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 827755 від 16.09.2024 року позивача визнано особою з інвалідністю ІІ групи. Причина інвалідності «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби».
11.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
За результатами розгляду заяви відповідачем прийнято рішення від 04.03.2025 № 010, яким відмовлено у наданні позивачеві вищевказаного статусу у зв'язку з тим, що його захворювання пов'язане з проходженням військової служби та не пов'язане із захистом Батьківщини.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно ч.1 ст. 4 цього закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону №3551 до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Відповідно до п.11 ч.2 ст.7 Закону №3551 до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 затверджено Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі Порядок №685).
Цей Порядок №685 визначає процедуру надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно пп.1 п.4 Порядку №685 підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є для заявників з числа осіб, зазначених у пункті 11 частини другої статті 7 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, та працівників підприємств, установ, організацій) та пункті 12 частини другої статті 7 Закону:
витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності чи виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією, у якій міститься інформація про групу та причину інвалідності, за формою, затвердженою МОЗ;
документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Відповідно до п.16 Порядку №685 Місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) заявника відмовляє заявнику у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни у разі: відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, з урахуванням положень, передбачених пунктом 14 цього Порядку.
Відповідно до пункту 19-2 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року №1317 (далі Положення №1317), причинний зв'язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом або захворюванням, одержаними під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним у пунктах 11-16 (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) та осіб, зазначених у пункті 12 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), встановлюється на підставі:
медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії, каліцтва, захворювання;
документів, які визначені абзацом сьомим підпункту 1, абзацом третім підпункту 2, абзацом четвертим підпункту 3, абзацом третім підпункту 4 чи абзацом третім підпункту 5 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 74, ст. 2434; 2018 р., № 23, ст. 782; 2019 р., № 30, ст. 1050), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 2022 р. № 783.
Перелік причин інвалідності наведено у п.26 Положення №1317.
Відповідно до п. 7 №1317 комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності.
Зі змісту матеріалів справи вбачається та скаржником не заперечується, що останній подав до відповідача заяву щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, в якій також на виконання пп.1 п.4 Порядку №685 позивачем подано довідку № 4977 від 09.06.2023 та довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 827755.
Так, в період з 14.08.2022 по 05.09.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, що підтверджується довідкою № 4977 від 09.06.2023.
Разом з тим, відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 827755 позивача визнано особою з інвалідністю ІІ групи, причина інвалідності «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби».
В свою чергу, зміст довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 827755 не дає підстави для висновку про те, що причинний зв'язок інвалідності позивача визначено згідно п.19-2 Положення №1317.
Натомість, причина інвалідності позивача визначена «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби».
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 827755 не є документом, який визначено у пп.1 п.4 Порядку №685, а доказів надання позивачем документів, що передбачені абз. 1 пп.1 п.4 Порядку №685 матеріали справи не містять. Доводи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.
З цих підстав, керуючись п.16 Порядку №685 апеляційний суд вважає, що спірне рішення відповідача від 04.03.2025 № 010, яким відмовлено у наданні позивачеві статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, є правомірним.
Відтак, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі № 280/2372/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 08.10.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров