Справа № 442/2622/20 Головуючий у 1 інстанції: Грицай М.М
Провадження № 22-ц/811/1513/25 Доповідач в 2-й інстанції: Мікуш Ю. Р.
про повернення судового збору
06 жовтня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі :
головуючої судді Мікуш Ю.Р.
суддів:Приколоти Т.І., Савуляка Р.В.
розглянувши заяву Дрогобицької міської ради про повернення надмірно сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги на рішення на рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 03 квітня 2025 року у справі за позовом Фермерського господарства «Газда» Добродія Бігуняк Я.С.» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , Дрогобицької міської ради Львівської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, про скасування рішення, витребування земельних ділянок та майна з чужого незаконного володіння,-
В провадженні Львівського апеляційного суду перебуває справа за апеляційною скаргою на рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 03 квітня 2025 року у справі за позовом Фермерського господарства «Газда» Добродія Бігуняк Я.С.» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , Дрогобицької міської ради Львівської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, про скасування рішення, витребування земельних ділянок та майна з чужого незаконного володіння.
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 28 травня 2025 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору в розмірі 18365,54 грн. .
На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, апелянт надіслав платіжну інструкцію від 28 травня 2025 року про сплату судового збору № 707 на суму 58723,88 грн.
Зарахування коштів до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено судом та ухвалою від 19 червня 2025 відкрито апеляційне провадження у справі.
Дрогобицька міська рада просить повернути надміру сплачений судовий збір в розмірі 40358,34 грн..
Розглянувши заяву про повернення судового збору, суд дійшов висновку, що така підлягає до задоволення.
Частиною другою статті 133 ЦПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до пп.6 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»(далі Закон) судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви скарги.
Статтею 4 Закону передбачено, що за подання до суду позовної заяви майнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до суду позовної заяви немайнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У зв'язку з тим, що позовна заява містить вимоги майнового і немайнового характеру та апелянт оскаржує рішення в частині задоволення позовних вимог майнового і немайнового характеру суд дійшов висновку, що за подання апеляційної скарги в електронній формі слід оплатити судовий збір в розмірі 18365,54 грн. (три вимоги немайнового характеру по 2102=6306 х150% =9459,00 + 8998,62х150% =13497,93=22956,93 з пониженим коефіцієнтом 0,8 =18365,54).
Разом з тим, апелянтом оплачено 58723,88 грн.
Згідно з п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У частині 2 наведеної статті зазначено, що у випадках, встановлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
У зв'язку з тим, що Дрогобицька міська рада оплатила судовий збір у більшому розмірі ніж визначено ухвалою суду від 28 травня 2025 року, надмірно сплачений судовий збір підлягає поверненню.
Враховуючи наведене вважаю, що заяву про повернення надміру сплаченого судового збору слід задовольнити.
Керуючись ст. 7 Закону України «Про судовий збір», -
Заяву Дрогобицької міської ради про повернення надміру сплаченого судового збору задовольнити.
Повернути Дрогобицькій міській раді 40358,34 грн. (сорок тисяч триста п'ятдесят вісім грн.,34 коп.) надмірно сплаченого судового збору (платіжна інструкція від 28 травня 2025 року № 707(внутрішній номер 426513377)) за подання апеляційної скарги на рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 03 квітня 2025 року у справі № 442/2622/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складений 06 жовтня 2025 року.
Головуюча суддя Мікуш Ю.Р.
Судді: Приколота Т.І.
Савуляк Р.В.