29 вересня 2025 рокуСправа №160/20514/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), щодо не приведення у відповідність відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів виключивши відомості, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 скоїв правопорушення правил військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) привести у відповідність відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів виключивши відомості, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 скоїв правопорушення правил військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправно внесено у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку. Позивач оновив свої дані 19.04.2025, що зазначено у військово-обліковому документі, а тому відсутні підстави для визнання його як особи, яка порушує правила військового обліку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 року відкрито провадження у справі №160/20514/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у відзиві на позовну заяву, заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказало наступне.
Зважаючи на те, що 06.09.2020 позивач не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження військово-лікарської комісії, не уточнював свої облікові дані, не з'являвся по повістці №2357309 05.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в діях ОСОБА_1 присутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КупАП, тому 16.04.2025 згідно п. 79 абз. 15 постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 , ІНФОРМАЦІЯ_5 звернувся до Національної поліції України щодо адміністративного затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
23.06.2025 позивачу була сформована повістка №4106062 про його явку до ІНФОРМАЦІЯ_4 03.07.2025 для уточнення облікових даних, яка засобами поштового зв'язку «Укрпошта» була направлена на адресу позивача. Позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 у визначений день, про причину неявки не сповістив.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Позивач зазначає, що вчасно уточнив військово-облікові дані, що вбачається з електронного військово-облікового документу із застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +»
В застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» з 16.04.2025 міститься інформація про розшук ОСОБА_1 ТЦК та порушення ним правил військового обліку.
При цьому, наявна також відмітка про уточнення даних 19.04.2025.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача, листом №4/3423 від 15.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що згідно даних бази АІТС «Оберіг», гр. ОСОБА_2 був поданий автоматично у розшук з 16.04.2025 по 15.04.2026 на підставі звернення №Е1928115 від 16.04.2025 за не оновлення (уточнення) облікових (персональних) даних в порушення ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Протокол про адміністративне правопорушення на гр. ОСОБА_1 не складався, постанова по справі про адміністративне правопорушення не виносилась.
Для з'ясування обставин не оновлення гр. ОСОБА_1 облікових (персональних) даних та вирішення питання щодо притягнення його до адміністративної відповідальності чи закриття адміністративної справи з подальшим зняттям з розшуку гр. ОСОБА_1 рекомендовано добровільно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Не погодившись з діями відповідача, позивач за захистом свої порушених прав і інтересів звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ч.3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2).
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Згідно ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції закону № 3633-ІХ від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2024), громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Аналогічні норми наведені у ч.6 п.3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, виходячи з вищенаведених норм дані військовозобов'язані, резервісти та призовники повинні були уточнити до 16 липня 2024 року. Цей обов'язок залишається актуальним і після зазначеної дати.
За правилами ч.1 ст.34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З наданого позивачем електронного військово-облікового документу із застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +» вбачається, що позивачем уточнені облікові дані 19.04.2025, тобто з порушенням визначеного строку.
Суд зазначає, що порушенням правил військового обліку і наслідком оголошення в розшук може бути, зокрема:
неявка до ТЦК за викликом;
несвоєчасне оновлення даних;
ухилення від оновлення військово-облікових даних;
несвоєчасне повідомлення про зміну місця проживання;
ненадання інформації про зміну сімейного стану, стану здоров'я та інших даних.
Разом з тим з наданого позивачем електронного військовоооблікового документу в застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» неможливо встановити яке саме правопорушення позивача стало підставою для внесення запису про порушення правил військового обліку.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 1ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Звернення позивача за даним позовом суд вважає передчасним, позивачем не надано належних і достатніх доказів, в обґрунтування позовних вимог, а тому у задоволенні позовних вимогах слід відмовити.
Оскільки у позовних вимогах відмовлено, суд не здійснює розподіл судових витрат на виконання ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона