07 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4620/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Заяву обґрунтовано наступним.
12 липня 2024 року Волинським окружним адміністративним судом у справі № 140/4620/24 ухвалено рішення, яким позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області було задоволено повністю. Суд визнав протиправною відмову у проведенні індексації пенсії за 2019-2021 роки та зобов'язав відповідача провести індексацію із застосуванням відповідних коефіцієнтів (1.17; 1.11; 1.11) та виплатити суму нарахованої заборгованості.
31 березня 2025 року Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою у справі №140/4620/24 залишив апеляційну скаргу відповідача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
22.07.2025 Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 4672/25, який був наданий до відділу примусового виконання рішень ДВС Міністерства юстиції України.
24.07.2025 старшим державним виконавцем Станіславом Кушнір прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №78686367 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
12.09.2025 старшим державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. за невиконання без поважних причин судового рішення.
Згідно з інформацією з Автоматизованої системи виконавчих проваджень (витяг від 23.09.2025), відповідачем не вчинено жодних дій. спрямованих на реальне виконання судового рішення.
Однак, станом на дату подання цієї заяви рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 не виконано, індексацію пенсії за 2019-2021 роки не проведено, нарахування та виплата суми заборгованості не здійснені, судового збору у розмірі 1211,20 грн не повернуто, що свідчить про відсутність вчинених дій владним суб'єктом, спрямованих на добровільне виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Зважаючи на наведене, просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати у строк, встановлений судом, звіт про виконання судового рішення.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений новелами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Так, відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою статті 382-1 визначено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Зважаючи на відсутність клопотання про розгляд заяви в судовому засіданні, її розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено такі фактичні обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24, яке набрало законної сили 31.03.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
На виконання рішення суду 22.07.2025 видано виконавчі листи 4672/2025р. (про зобов'язання вчинити дії) та 4673/2025р. (про стягнення судового збору).
Старшим виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 24.07.2025 відкрито виконавче провадження № 78686367 з примусового виконання рішення суду у даній справі.
12.09.2025 державним виконавцем накладено на Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області штраф за невиконання рішення суду у даній справі.
Звертаючись до суду із даною заявою позивач стверджує, що відповідачем рішення суду не виконано.
Наведене свідчить про невиконання відповідачем рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звернув увагу, що статті 382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відповідно до частини другої статті 385-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Частиною третьою статті 382-1 КАС України визначено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд вважає достатнім для виконання судового рішення строк 30 календарних днів з дня отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області даної ухвали.
Керуючись статтями 243, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 у строк 30 календарних днів з дня отримання цієї ухвали.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Ф. А. Волдінер