08 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/665/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМБА ОІЛ» до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПУМБА ОІЛ» (далі - ТзОВ «ПУМБА ОІЛ») звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі направлення на проведення перевірки від 16.12.2024 № 5-РН, в період з 16.12.2024 по 18.12.2024 за адресою, де провадить господарську діяльність ТзОВ «ПУМБА ОІЛ», здійснено позапланову перевірку характеристик дизельного палива та автомобільних бензинів. Підставою проведення перевірки було: звернення Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.12.2024 № 72445/102-2024, Секторальний план державного ринкового нагляду на 2024 рік, затверджений т.в.о. голови Державної екологічної інспекції України від 21.11.2023, наказ Державної екологічної інспекції у Волинській області від 16.12.2024 № 5/23-24.
Позивач зазначає, що правових підстав для проведення перевірки не було. Звернення Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.12.2024 № 72445/102-2024 не може вважатись законною підставою для проведення перевірки, оскільки в розумінні пункту 2 частини першої статті 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735-VI (далі - Закон № 2735-VI) воно не містить інформації про розповсюдження ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи містить недоліки, що можуть завдати такої шкоди. Така підстава для перевірки, як Секторальний план державного ринкового нагляду на 2024 рік, є підставою для проведення планової перевірки (пункт 1 частини першої статті 24 Закону№ 2735-VI).
В подальшому, на підставі направлення від 26.12.2024 № 8-РН, проведено планову перевірку ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» з підстави: рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 6-8/24, № 7-8/24, наказ Державної екологічної інспекції у Волинській області від 26.12.2024 № 8/23-24.
Рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 відповідач вимагав надати паспорт якості на бензин автомобільний А-95-Євро5-ЕО з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам та з датою відбирання проби бензину. На виконання вказаного рішення, 24.12.2024 позивач надав відповідачу повідомлення разом з копіями необхідних документів.
Проте, 30.12.2024 Державною екологічною інспекцією у Волинській області складено акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 9-8/24. В акті перевірки зазначено, що рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 не виконано, на виконання рішення не надано паспорт якості на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам та з датою відбирання проби. Під час проведення перевірки характеристик продукції на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 надано паспорт якості № 1387 від 11.12.2024, виданий Центром паливних випробувань «TFC» Рівненська випробувальна лабораторія АТ «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ», який не відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі - Технічний регламент № 927), а саме: в паспорті якості № 1387 від 11.12.2024 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутній нанесений знак відповідності технічним регламентам; в паспорті якості № 1387 від 11.12.2024 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутня дата відбирання проби.
08.01.2025 позивач отримав постанову про накладення штрафу № 1-8/25 від 03.01.2025, згідно з якою застосовано до ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» штраф у розмірі 34000,00 грн за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 щодо усунення формальної невідповідності.
Позивач не погоджується із вказаною постановою та зазначає, що пункт 20 Технічного регламенту № 927, про порушення якого вказано в акті перевірки, не поширюється на позивача, оскільки він є роздрібним продавцем пальним. Також вказує, що паспорт якості від 11.12.2024 № 1387 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е5, виданий Центром паливних випробувань «TFC» Рівненська випробувальна лабораторія АТ «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ», відповідає загальним вимогам до паспортів якості, які викладені в пункті 9 Технічного регламенту № 927, і в цьому пункті відсутня вимога щодо наявності на паспорті якості знаку відповідності технічним регламентам. Крім того, в паспорті якості від 11.12.2024 № 1387 вказана дата відбирання проби - 11.12.2024.
Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Волинській області про накладення штрафу від 03.01.2025 № 1-8/25.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 29).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 32-39) представник відповідача Новосад А.С. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що рішення № 7-8/24 залишилося невиконаним позивачем, тому було правомірно винесено протокол № 4-8/24 та постанову про накладення штрафу від 03.01.2025 № 1-8/25 на ТзОВ «ПУМБА ОІЛ».
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» зареєстровано юридичною особою, основним видом діяльності якого є «47.30 роздрібна торгівля пальним», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 7).
ГУ ДПС у Волинській області видало ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 09.07.2021 по 09.07.2026, реєстраційний №03180314202100057 на адресу місця торгівлі: Україна, Волинська область, м. Луцьк, вул. Сосюри, 2, АЗС № 2 (а. с. 8).
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 16.12.2024 № 5/23-24 (а. с. 42) та направлення на проведення перевірки від 16.12.2024 № 5-РН (а. с. 10), у період з 16.12.2024 по 18.12.2024 проведено позапланову перевірку характеристик продукції - дизельне паливо, автомобільні бензини ТзОВ «ПУМБА ОІЛ», що знаходиться за адресою: вул. Сосюри, 2, м. Луцьк, Волинська область, 43000. Підставою для проведення перевірки є: звернення Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.12.2024 № 72445/102-2024, Секторальний план державного ринкового нагляду на 2024 рік, затверджений т.в.о. голови Державної екологічної інспекції України від 21.11.2023.
За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 18.12.2024 № 5-8/24 (а. с. 44-48), яким встановлено порушення, зокрема:
- пунктів 9, 13 Технічного регламенту № 927: під час проведення перевірки на паливо дизельне ДП- 3-Євро5-В0 встановлено, що 1) в паспорті якості № 569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-В0 відсутні дані про вид та кількість добавок(присадок); 2) знаком (*) позначені показники (цетанове число, масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, вміст сірки, змащувальна здатність діаметр плями зносу при температурі 60°С, об'ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот, гранична температура фільтрованості) перевірені в субпідрядних лабораторіях - протоколи №1713/24КР від 21.11.2024 та №1539/24 від 12.11.2024 не надано - згідно сертифіката відповідності ООО ТОВ «НВП «ДІН ЛТД» №DIN.00357-24 (термін дії з 12.11.2024 до 01.11.2025) протоколи випробувань №1713/24КР від 21.11.2024 виданий ТОВ «Інспекторат Україна» та №1539/24 від 12.11.2024 виданий ВЛ ТОВ «Науково-виробниче об'єднання «Технологія. Процеси. Контроль»; 3) в товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на паливо дизельне ДП-3- Євро5-В0 від 12.12.2024 №216519 (25-ПП «Укрпалетсистем») зазначено номер резервуара «РВС З», а в паспорті якості № 569 від 12.11.2024 на паливо дизельне ДП-3-Євро5-В0 зазначені резервуари №1 та №2;
- пунктів 7, 10, 12, 20 Технічного регламенту № 927, підпункту «а» пункту 1 частини другої статті 24 Закону № 2735-VI, пункту 7.5.8 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20.05.2008 № 281/171/578/155: під час проведення перевірки на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 встановлено, що 1) в паспорті якості № 1387 від 11.12.2024 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутній нанесений знак відповідності технічним регламентам; 2) в паспорті якості №1387 від 11.12.2024р. на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутня дата відбирання проби; 3) знаком (*) позначені показники (октанове число за моторним методом, концентрація свинцю, об'ємна частка олефінових вуглеводнів, тиск насиченої пари, вміст марганцю) згідно паспорта якості заводу - виробника № 24КОВ/А/3141 від 22.11.2024, який не надано; 4) в товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А- 95-Євро5-Е0 від 13.12.2024 № 34 відсутній номер резервуара; 5) позначення автомобільного бензину А-95-Євро5-Е0 в розрахункових документах - фіскальних чеках (відображено «Бензин А-95-Євро5- Е0») не відповідає вимогам пунктам 7, 10 Технічного регламенту та додатку 1 до Технічного регламенту «Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива».
18.12.2024, на підставі акту перевірки характеристик продукції від 18.12.2024 № 5-8/24, Державна екологічна інспекція у Волинській області прийняла рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, зокрема:
- № 6-8/24 - у зв'язку із виявленими перевіркою характеристик продукції порушеннями пунктів 9, 13 Технічного регламенту № 927, а саме: обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність та усунення формальної невідповідності шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству; надати протоколи випробувань на паливо дизельне № 1713/24КР від 21.11.2024 та № 1539/24 від 12.11.2024; надати ТТН накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на паливо дизельне ДП-3- Євро5-В0 із зазначеним номером резервуара згідно паспорта якості від 12.11.2024 № 569, у термін до 25.12.2024 (а. с. 49-52);
- № 7-8/24 - у зв'язку із виявленими перевіркою характеристик продукції порушеннями пунктів 7, 10, 12, 20 Технічного регламенту № 927, підпункту «а» пункту 1 частини другої статті 24 Закону №2735-VI, пункту 7.5.8 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України від 20.05.2008 №281/171/578/155, а саме: обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність та усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Надати паспорт якості на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам, паспорт якості на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 з датою відбирання проби, паспорт якості заводу-виробника №24КОВ/А/3141 від 22.11.2024, що підтверджує проведення випробування бензину автомобільного А-95-Євро5-Е0 по показниках (октанове число за моторним методом, концентрація свинцю, об'ємна частка олефінових вуглеводнів, тиск насиченої пари, вміст марганцю) акредитованою випробувальною лабораторією. Зазначити номер резервуара в товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) на бензин автомобільний А-95-Євро5- Е0 від 13.12.2024 № 34. Позначити автомобільний бензин А-95-Євро5-Е0 в розрахункових документах (фіскальних чеках) згідно вимогам пункті 7, 10 Технічного регламенту № 927, у термін до 25.12.2024 (а. с. 53-56).
24.12.2024 ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» надіслало відповідачу повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (а. с. 13) з долученими копіями документів, а саме: декларація про відповідність (а. с. 15); сертифікат відповідності (DIN.00178-24) (а. с. 16); паспорт якості № 1387 (а. с. 17); Swiadectwo jakosci nr 24КОВ/A/3141 (Certificate of Quality) (а. с. 18-19); роз'яснення ПП «Ківер-Плюс» від 12.12.2024 (а. с. 20); ТТН № 34 від 13.12.2024 (а. с. 21).
У період з 26 по 30.12.2024 спеціалістами Державної екологічної інспекції у Волинській області, на підставі наказу «Про проведення планової перевірки виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів» від 26.12.2024 № 8/23-24 (а. с. 59) та направлення від 26.12.2024 № 8-РН (а. с. 60), проведено перевірку стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, в тому числі від 18.12.2024 № 6-8/24 та № 7-8/24, за результатами якої складено акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 30.12.2024 № 9-8/24 (а. с. 22-23).
Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 30.12.2024 № 9-8/24 встановлено, що:
- рішення № 6-8/24 (щодо дизельного палива ДП-З-Євро5-В0) виконано повністю й результативно;
- рішення № 7-8/24 (щодо автомобільного бензину А-95-Євро5-Е0) не виконано, не може бути визнано результативним. На виконання рішення не надано паспорт якості на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 з нанесеним знаком відповідності технічним регламентам та з датою відбирання проби. Під час проведення перевірки характеристик продукції на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 надано паспорт якості № 1387 від 11.12.2024, виданий Центром паливних випробувань «TFC» Рівненська випробувальна лабораторія (дільниця № 5: 35321, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Нова Любомирка, вул. Нафтовиків, 2А) АТ «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ», який не відповідає вимогам Технічного регламенту № 927, а саме: в паспорті якості № 1387 від 11.12.2024 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутній нанесений знак відповідності технічним регламентам; в паспорті якості № 1387 від 11.12.2024 на бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 відсутня дата відбирання проби.
30.12.2024, за результатами вказаної перевірки, складено протокол № 4-8/24 про виявлене(і) порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», яким встановлено порушення пункту 3 частини четвертої статті 44 Закону № 2735-VI, а саме невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 Закону № 2735-VI (а. с. 24).
03.01.2025, за результатами розгляду протоколу від 30.12.2024 № 4-8/24 та акту перевірки стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 30.12.2024 № 9-8/24, Державна екологічна інспекція у Волинській області прийняла постанову про накладення штрафу № 1-8/25, відповідно до якої за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 до позивача ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» застосовано штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у сумі 34000,00 грн (а. с. 27).
Листом від 03.01.2025 № 8-2/25 Державна екологічна інспекція у Волинській області направила позивачу вказану постанову (а. с. 26).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2735-VІ у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державний контроль продукції - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах повноважень, визначених законом, з метою забезпечення додержання вимог законодавства України про ринковий нагляд і контроль продукції cтосовно продукції, що ввозиться на митну територію України (далі - контроль продукції); невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів - невиконання всіх або частини обмежувальних (корегувальних) заходів або пов'язаних із ними дій, визначених у рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, державний колегіальний орган, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду).
Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (частина перша статті 4 Закону №2735-VI).
За приписами частин першої, другої, четвертої, восьмої статті 20 Закону № 2735-VI ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності. Секторальний план ринкового нагляду охоплює види (типи), категорії та/або групи продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику. Під час розроблення проектів секторальних планів ринкового нагляду та проектів змін до таких планів враховуються: 1) результати моніторингу причин і кількості звернень споживачів (користувачів) про захист їх права на безпеку продукції, причин і кількості нещасних випадків і випадків заподіяння шкоди здоров'ю людей внаслідок споживання (використання) продукції, який здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 2) аналіз відомостей, включених до системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик; 3) аналіз інформації, одержаної з міжнародних, регіональних та іноземних систем повідомлення про продукцію, що становить серйозний ризик; 4) аналіз даних національної інформаційної системи ринкового нагляду; 5) результати моніторингу вжитих обмежувальних (корегувальних) заходів; 6) необхідність проведення органами ринкового нагляду спільних перевірок характеристик продукції у разі, якщо відповідний вид продукції є об'єктом кількох технічних регламентів. Секторальні плани ринкового нагляду затверджуються відповідними органами ринкового нагляду не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
Згідно із частиною першої статті 22 Закону № 2735-VI заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.
Частинами третьою, четвертою статті 23 Закону № 2735-VI визначено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи. Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи. У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб'єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам.
Згідно з частиною п'ятою статті 23-1 Закону № 2735-VI за результатами здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції посадова особа органу ринкового нагляду складає акт. Посадова особа органу ринкового нагляду зазначає в акті детальний опис порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки, з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, або уповноваженій нею особі в останній день перевірки, а другий зберігається в органі ринкового нагляду.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 24 Закону № 2735-VI органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів: позапланові: за зверненнями споживачів (користувачів) відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об'єднань споживачів), об'єднань суб'єктів господарювання, у яких міститься інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи має недоліки, що можуть завдати такої шкоди, і відсутня інформація, за якою виробника такої продукції може бути ідентифіковано, але міститься інформація, за якою може бути встановлено розповсюджувача, у якого було придбано (виявлено) таку продукцію.
У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами (частина перша статті 29 Закону № 2735-VI).
За приписами частин першої - третьої статті 34 Закону № 2735-VI з метою контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів органи ринкового нагляду: 1) аналізують повідомлення про виконання цих рішень, надані (надіслані) суб'єктами господарювання, яких стосувалися такі рішення; 2) проводять перевірки стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень; 3) здійснюють моніторинг результативності вжитих обмежувальних (корегувальних) заходів.
Суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб'єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.
У разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб'єктом господарювання такого рішення
Згідно із пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону № 2735-VI до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі: невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.
З матеріалів справи видно, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 03.01.2025 № 1-8/25 винесена у зв'язку із неповним виконанням рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 30.12.2024 № 7-8/24. Фактичною підставою прийняття вказаної постанови було те, що на виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 30.12.2024 № 7-8/24 позивач надав паспорт якості № 1387 без нанесеного зразка відповідності та відсутньою датою відбирання проби. Як стверджує відповідач у відзиві на позовну заяву, і до позовної заяви був наданий паспорт без нанесеного знака відповідності технічним регламентам та відсутньою датою відбирання проби.
Суд не погоджується із зазначеними доводами відповідача, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 3 Технічного регламенту № 927 документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Згідно з пунктом 8 Технічного регламенту № 927 кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
Пунктом 9 Технічного регламенту № 927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити:
дату видачі і номер документа;
назву, марку (категорію) - для суднових та котельних палив; позначення палива - для автомобільного бензину та дизельного палива;
назву та адресу підприємства - виробника;
назву та адресу розповсюджувача (за наявності);
дату виготовлення палива;
дату відбирання проби та дату проведення випробування;
нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту;
відомості щодо декларації про відповідність;
посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо;
номер партії (резервуара);
дані про вид та кількість добавок (присадок);
підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою;
гарантійний строк зберігання.
За змістом пункту 20 Технічного регламенту № 927 перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. Зображення знака відповідності технічним регламентам виконується згідно з формою та описом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення» (Офіційний вісник України, 2016 р., № 6, ст. 299).
Відповідно до пунктів 1 - 3 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1184 (далі - Правила № 1184), знак відповідності технічним регламентам наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.
Знак відповідності наноситься перед уведенням продукції в обіг. Знак відповідності може супроводжуватися піктограмою або будь-яким іншим знаком, що вказує на особливий ризик або використання.
Знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва, у форматі UA.TR.YYY або YYY, де:
UA - умовне позначення України латинськими літерами;
TR - умовне позначення, яке означає, що орган з оцінки відповідності призначено на виконання робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів;
YYY - ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності.
Ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності наноситься таким органом або за його вказівкою виробником чи уповноваженим представником.
Описом знака відповідності технічним регламентам, що також затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1184, передбачено, що знак відповідності технічним регламентам має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.
Водночас, суд звертає увагу, що за приписами пункту 5 Технічного регламенту № 927 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523») дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Дозволяється введення в обіг і обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів, - до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
Нафтопродукти, підтверджені зазначеним документом, можуть реалізовуватися кінцевим споживачам на території України до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
Отже, зміни, які були внесені до пункту 5 Технічного регламенту № 927 (постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523»), дозволяють ввозити в Україну та використовувати паливо на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів. Ця норма діє до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
У повідомленні від 24.12.2024 про виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 18.12.2024 № 7-8/24 (а. с. 13) позивач покликався на пункт 5 Технічного регламенту № 927 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523»). Проте, ні в акті перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 30.12.2024 № 9-8/24 (а. с. 61-62), ні у відзиві на позовну заяву відповідач жодним чином не надав оцінки доводам позивача про застосування до спірних правовідносин пункту 5 Технічного регламенту № 927.
ТзОВ «ПУМБА ОІЛ», на виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів від 18.12.2024 № 7-8/24, до повідомлення від 24.12.2024 надало відповідачу паспорт якості (повторно) від 11.12.2024 № 1387 на бензин автомобільний А-95-Євро5-ЕО, що виданий Рівненською випробувальною лабораторією Центру паливних випробувань «TFC», який містить усі необхідні реквізити, визначені у пункті 9 Технічного регламенту № 927 (зокрема, містить посилання на паспорт якості заводу-виробника POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A., CHEMIKOW 7, 09-411 Plock від 22.11.2024 № 24КОВ/А/3141, вказівку про введення в обіг ТзОВ «ОККО-ЕКСПРЕС», місце відбору проб: Рівненський р-н, с. Нова Любомирка, вул. Нафтовиків, 2А, посилання на акт відбору проб від 11.12.2024 № 578, номер проби 1387, її відібрання згідно з вимогами ДСТУ 4488:2005, дату проведення лабораторних випробувань 11.12.2024 (а. с. 17). Крім того, позивач надав також декларацію про відповідність (а. с. 15); сертифікат відповідності (DIN.00178-24) (а. с. 16); Swiadectwo jakosci nr 24КОВ/A/3141 (Certificate of Quality) (а. с. 18-19).
На думку суду, оскільки згідно із зазначеними документами заводом-виробником бензину автомобільний А-95-Євро5-ЕО є POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A., CHEMIKOW 7, 09-411 Plock, Республіка Польща, бензин ввезений на митну територію України з держави - члена ЄС, тому реалізація кінцевим споживачам на території України цих нафтопродуктів можлива за умови підтвердження документами, які визначені пунктом 5 Технічного регламенту № 927 (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523»).
Проте, відповідач не врахував приписів пункту 5 Технічного регламенту № 927 (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523»), не надав оцінки відповідності документів на нафтопродукти вимогам пункту 5 Технічного регламенту № 927, помилково вказавши про порушення позивачем пункту 20 Технічного регламенту № 927.
Суд також враховує, що пункт 20 Технічного регламенту № 927 поширюється на спеціального суб'єкта - виробника, та у визначений момент - перед введенням в обіг палив. Водночас, як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТзОВ «ПУМБА ОІЛ» є «47.30 роздрібна торгівля пальним», тобто, позивач не є виробником пального, а спірні нафтопродукти ввезені на митну територію України з держави - члена ЄС, та заводом-виробником бензину автомобільний А-95-Євро5-ЕО є POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A., CHEMIKOW 7, 09-411 Plock, Республіка Польща.
При цьому, суд наголошує на тому, що паспорт якості від 11.12.2024 № 1387 на бензин автомобільний А-95-Євро5-ЕО, що виданий Рівненською випробувальною лабораторією Центру паливних випробувань «TFC», містить усі необхідні реквізити, визначені у пункті 9 Технічного регламенту № 927. Пунктом 5 Технічного регламенту № 927 (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523») не передбачено нанесення іноземним виробником на документи, що підтверджують відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, знаку відповідності технічним регламентам.
При вирішенні спору суд бере до уваги доводи відповідача про те, що рішення про проведення позапланового заходу державного ринкового нагляду продукції було прийнято на підставі звернення Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.12.2024 № 72445/102-2024, та стосовно автомобільних бензинів та дизельного палива, що зазначені у Секторальному плані на 2024 рік, що, в сукупності із обставинами допуску до проведення такого заходу, свідчить про необґрунтованість доводів позивача про відсутність підстав для проведення перевірки. Водночас, суд відхиляє покликання відповідача на постанову Верховного Суду від 05.05.2022 у справі № 520/7184/19, оскільки правовідносини у зазначеній справі не є подібними до правовідносин у цій справі, зокрема, у справі № 520/7184/19 Верховний Суд не формував правовий висновок щодо застосування 5 Технічного регламенту № 927 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 № 292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», від 10.05.2022 № 555 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 і від 26 травня 2021 р. № 523»).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що відповідач належними та допустимими доказами не довів наявності у діях позивача порушення вимог Технічного регламенту № 927 та складу правопорушення, передбаченого пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону № 2735-VI, оскаржувана постанова про накладення штрафу від 03.01.2025 № 1-8/25 винесена за відсутності правових та фактичних підстав, у зв'язку із чим позовні вимоги про визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови підлягають до задоволення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки при зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 3028,00 грн відповідно до платіжної інструкції від 22.01.2025 № 1115 (а. с. 6), тому на його користь необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у вказаній сумі.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Волинській області про накладення штрафу від 03 січня 2025 року № 1-8/25.
Стягнути з Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, код ЄДРПОУ 38009738) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПУМБА ОІЛ» (43023, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Сосюри, 2, код ЄДРПОУ 43472044) судовий збір в розмірі 3028 гривень 00 копійок (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх