м. Вінниця
08 жовтня 2025 р. Справа № 120/13288/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: управління праці та соціального захисту населення Могилів - Подільської міської ради про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Могилів - Подільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що до початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України проживав в м. Покровськ Донецької області. В липні 2022 р. позивач виїхав з м. Покровськ до м. Могилів - Подільський, де наразі і продовжує проживати. В жовтні 2023 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи, однак отримав відмову, із чим не погоджується, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву у якому заперечив проти позову та просить у його задоволенні відмовити. Зазначив, що Управління на підставі діючого законодавства України листом від 11.10.2023 за №01-09/1522 позивачу рекомендовано надати документи з відміткою про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці з якої здійснене внутрішнє переміщення або докази, що підтверджують факт проживання на території з якої здійснене переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення. Однак, позивачем не надано таких документів.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив у якій зазначив, що перелік доказів, якими підтверджується факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення не є вичерпним. Так, позивачем було надано такі докази: - відповідь ГУ ДМС України №6.2-10964/2-23 від 14.11.2023 щодо відсутності відомостей про зареєстроване місце проживання позивача з 11.02.2020 по теперішній час; - лист ГУ ДПС у Закарпатській області від 04.04.2024 згідно з яким позивач отримав картку платника податків у м. Ужгород на підставі паспорта громадянина України в формі ID картки № НОМЕР_1 від 11.02.2020 та підписаної позивачем облікової картки №1 ДР, де було зазначено адресу реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ; - паспорт громадянина України у формі ID картки № НОМЕР_1 від 11.02.2020, що виданий у м. Покровськ, донецька обл. В той час, відповідач не надав жодного доказу на спростування проживання позивача на території іншій ніж Донецька область до його внутрішньо переміщення.
З урахуванням зазначеного, просив суд позовні вимоги задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступне.
05.10.2023 р. ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Могилів - Подільської міської ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До заяви долучено витяг з реєстру територіальної громади від 09.09.2023 р. , копію свідоцтва про зміну імені, копію паспорта та копію відповіді від 07.08.2023 р., копію картки платника податків.
За наслідком розгляду поданої заяви управління листом від 11.10.2023 р. за вих.. №01-09/1522 повідомило про те, що слід подати документ із відміткою про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення або докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.
Не погоджуючись із позицією суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із позовом.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.02.2024 у справі №120/17804/23 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Могилів - Подільської міської ради щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.10.2023 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Могилів - Подільської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2023 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та прийняти рішення із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В решті вимог відмовлено.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради №01-09/1252 від 08.07.2024 ОСОБА_1 відмовлено в наданні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Непогоджуючись із таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлюються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закону №1706-VII).
У відповідності до статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною другою статті 1 Закону №1706-VII встановлено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч. 2ст. 4 Закону №1706-VII).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1706-VII, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Частинами першою, другою статті 4 Закону №1706-VII встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
За приписами пунктів другого, третього статті 7 Закону №1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі Порядок).
За змістом п. 4 Порядку Під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію/декларації місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; копії документів, до яких вносилися відомості про місце проживання, або витяг з реєстру територіальної громади, або е-паспорт/е-паспорт для виїзду за кордон, які містять відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (у тому числі виданих/сформованих на ім'я батьків (одного з батьків) або інших законних представників) або відомості щодо навчання на відповідних територіях; фотографії; відеозаписи тощо).
У разі відсутності документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, під час подання заяви про взяття на облік у період дії воєнного стану заявник пред'являє відображення в електронній формі інформації, що міститься у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або її спеціальний статус, сформованих засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або єДокумент, або довідку про подання документів для оформлення паспорта громадянина України, видану центром надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремленим підрозділом, територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС, за формою згідно з додатком 3, для осіб, яких ідентифіковано за відомостями Єдиного державного демографічного реєстру або відомчої інформаційної системи ДМС.
Отже, позивач має право надати будь-які підтверджуючі документи, що не спростовують факту його перебування на адміністративно-територіальної одиниці з якої він вимушений був переїхати, у зв'язку з обставинами зазначеними у статті 1 Закону №1706-VII.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач 05.10.2023 звернувся до відповідача із заявою про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи. До заяви було, зокрема, долучено копію паспорта громадянина України в формі ID картки № НОМЕР_1 , який видано 11.02.2020 органом 1444 (Покровський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області).
Тобто, суд робить висновок, що оскільки єдиним документом у підтвердження проживання позивача на території міста Покровськ Донецькї області є паспорт громадянина України, який виданий Покровським міським відділом Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області. Таким чином, з урахуванням зазначених обставин справи, у спірний період часу позивач проживав у м. Покровську, яке відноситься до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) згідно Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75.
Доказів, які б спростовували проживання позивача та переміщення його з міста Покровськ суду не надано. Тож, м. Покровськ Донецької області є місцем проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), з якого здійснюється внутрішнє переміщення, у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 Закону №1706-VII.
При цьому, суд звертає увагу, що за змістом частини другої статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не взяв до уваги подані до заяви письмові докази, що підтверджують факт проживання позивача на території м. Покровськ, що є підставою для взяття його на облік внутрішньо переміщених осіб відповідно до закону.
Вирішуючи у який спосіб мають бути задоволені позовні вимоги суд враховує наступне.
Законом № 1706 та Порядком № 509 визначено, що за наслідком розгляду заяви про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи уповноважений орган приймає рішення про видачу заявнику довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, яке підписується керівником цього органу.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача взяти на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та видати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за його заявою від 05.10.2023 року.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак не довів правомірності своїх дій , а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради від 08.07.2024 №01-09/1252 про відмову у взятті на облік внутрішньо переміщеної особи.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради взяти на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та видати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за його заявою від 05.10.2023 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради (вул. Василя Стуса, 56, м. Могилів - Подільський, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03198600)
Суддя Комар Павло Анатолійович