Рішення від 07.10.2025 по справі 926/1050/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Чернівці

07 жовтня 2025 року Справа № 926/1050/24

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Швеця М.В., секретар судового засідання Циганчук І.В., розглянувши справу

за позовом фізичної особи-підприємця Томнюк Віталія Федоровича

до Акціонерного товариства "Чернівціобленерго"

про визнання недійсним та скасування рішення комісії АТ "Чернівціобленерго" по розгляду Акту про порушення № СV2551 складеного 09.02.2024 року, що оформлене протоколом № 04 від 15.03.2024 року

Представники:

від позивача - Томнюк В.Ф., Клим Н.М. - адвокат

від відповідача - Сондей Я.А. - адвокат

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець Томнюк Віталій Федорович звернувся з позовом до Акціонерного товариства "Чернівціобленерго" про визнання недійсним та скасування рішення комісії по розгляду Акту про порушення № СV2551 складеного 09.02.2024 року, що оформлене протоколом № 04 від 15.03.2024 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 09.02.2024 за результатами перевірки уповноваженими представниками АТ "Чернівціобленерго" складено Акт про порушення № СV2551, яким зафіксовано порушення п.п.8 п.5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: зрив (відсутності) пломб з відбитками тавр ОСР АТ "Чернівціобленерго", внаслідок чого наявний доступ до струмоведучих частин в дооблікових, облікових колах ВДЕ, інші дії споживача, а саме: самовільна зміна схеми підключення лічильника електроенергії, внаслідок чого спожита електрична енергія обліковується не в повному обсязі, при цьому позивачу була здійснена заміна електролічильників без його відома, а пломби актом приймання-передачі відповідно до вимог підп. 1,2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ йому не передавались. Також, позивач зазначає, що пошкодження пломб не підтверджується експертизою відповідно до вимог п. 8.4.2. ПРРЕЕ.

II. Стислий виклад заперечень проти позовних вимог.

Відповідач вважає позов необґрунтованим та безпідставним з наступних мотивів: На виконання вимог ТУ від 28.02.2023р., 21.06.2023р. на об'єкті Позивача, за площадкою комерційного обліку ЕІС - код 62Z0643937779965, було здійснено заміну лічильника та встановлення відповідного ввідного комутаційного апарату номіналом 63 А, вказане підтверджується Актом про пломбування №23-18356 від 21.06.2023 р, для даного порушення не передбачено проведення експертизи.

ІIІ. Процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.04.2024 року позовну заяву вх. № 1050 передано на розгляд судді Швецю М.В.

Ухвалою суду від 15.04.2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 07.05.2024 року о 12:20 год.

01.05.2024 року через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив на позов вх. № 1210, згідно якого відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та небунтованим з мотивів наведених у відзиві.

07.05 2024 року через систему "Електронний суд" від представника відповідача Сондей Я.А. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи вх. № 1266 обґрунтоване його зайнятістю в іншому судовому засіданні.

В судовому засіданні позивач звернувся з клопотанням в якому просить продовжити строк для подання відповіді на відзив вх. № 1277 від 07.05.2024 року. Також, адвокат позивача зазначив, що не заперечує проти відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 07.05.2024 року розгляд справи в підготовчому засіданні відкладено на 16.05.2024 року о 12:20 год.

15.05.2024 року через відділ документального та інформаційного забезпечення суду від позивача надійшло клопотання вх. № 1337 про витребування оригіналів документів (доказів) в якому просить витребувати у відповідача: оригінал Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до1000 B; оригінал наказу ФОП Томнюка Віталія Федоровича № 6 від 22.11.2018; оригінал заяви як додатку 1 до договору споживана № 616 від 04.12.2018, оригінал Технічних умов від 28.02.2023 року на електропостачання Споживачу Томнюку В.Ф. Обґрунтовуючи подане клопотання позивач посилається на те, що зазначені документи ним не підписувались, а тому може виникнути необхідність призначення судової почеркознавчої експертизи.

Також, 15.05.2024 року позивачем подано клопотання вх. № 1401 про опитування свідка та долучення доказів до матеріалів справи додаткових доказів в якому просить викликати та опитати в судовому засіданні, як свідка по даній справі Джуряка В.М. та долучити до матеріалів справи відібрані органами слідства пояснення працівників відповідача щодо обставин їх втручання в засоби обліку електроенергії, які здійснювали облік електроенергії на об'єктах позивача; долучити до матеріалів справи та оглянути в судовому засіданні диск позивача з його відеокамери по спостереженню 09-го лютого 2023 року за діями працівників відповідача (доступу) до лічильників позивача які розташовані на фасаді його об'єкту споживання в АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні 16.05.2024 року оголошено перерву до 05.06.2024 року о 14:15 год. та відкладено розгляд клопотань позивача - вх. № 1337 та вх. № 1401 до наступного судового засідання.

05.06.2024 року через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшли: заперечення на клопотання про опитування свідків та долучення до матеріалів справи додаткових доказів вх. № 1632; заперечення на клопотання про витребування оригіналів документів; клопотання про відкладення розгляду справи вх. № 1519.

В судовому засіданні 05.06.2024 року позивач звернувся із заявою вх. № 1654 в якій зазначив, що клопотання вх. № 1337 про витребування оригіналів документів (доказів) підтримує частково, а саме просить витребувати у відповідача оригінал Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 B, в решті залишити без розгляду. Також просить залишити без розгляду (відкликає) клопотання вх. № 1401. Крім цього, представник позивача зазначила, що має намір звернутись з клопотанням про призначення почеркознавчої експертизи у зв'язку із тим, що Томнюк В.Ф. не підписував Акт № 23-18356 від 21.06.2023 року.

Ухвалою суду від 05.06.2024 року постановлено витребувати у АТ "Чернівціобленерго" оригінал Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/розпломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 B, який надати для огляду в наступне судове засідання; розгляд справи в підготовчому засіданні відкласти на 11.06.2024 року о 12:00 год.

В судовому засіданні 11.06.2024 року представник відповідача звернулась з клопотанням по долучення доказів вх. № 1710, в якому зазначає, про неможливість надати оригінал Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/розпломбування/ встановлення/зняття/заміни/ технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 B у зв'язку з його втратою, що підтверджується Актом про втрату від 03.01.2024 року Путильського РЕМ АТ "Чернівціобленерго". Суд долучає до матеріалів справи доказ поданий клопотанням вх. № 1710.

Ухвалою суду від 11.06.2024 року постановлено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 09.07.2024 року о 12:00 год.

09.07.2024 року через систему "Електрониий суд" від представника відповідача надійшло клопотання вх. № 1797 про повернення на стадію підготовчого провадження, в якому зазначає, що витребуваний ухвалою суду від 05.06.2024 року оригінал Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 B, наявний у АТ "Чернівціобленерго".

В судовому засіданні 09.07.2024 року представник відповідача усно заявила клопотання про оголошення перерви для пред'явлення оригіналу Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року. Представник позивач та позивач не заперечували проти оголошення перерви з метою огляду оригіналу акту.

В судовому засіданні 09.07.2024 року оголошено перерву до 10.07.2024 року - 15:30 год, відкладено розгляд клопотання про повернення на стадію підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 10.07.2024 року постановлено: повернутися до розгляду справи № 926/1050/24 у підготовчому провадженні; продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів; клопотання позивача про призначення у справі № 926/1050/24 судової почеркознавчої експертизи - задовольнити; призначити у справі № 926/1050/24 судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити Чернівецькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України; попередити судового експерта, який буде проводити судову експертизу про відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або за відмову без поважних причин від покладених на нього обов'язків згідно ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України; перед експертом, що проводитиме судову експертизу поставити наступне запитання: чи підпис від імені Томнюк В.Ф. в графі "Пломби та індикатори на збереження прийняв" в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В виконаний Томнюк В.Ф. чи іншою особою?; оплату витрат по проведенню експертизи покласти на позивача - ФОП Томнюк В.Ф. ( АДРЕСА_2 ); зобов'язати експерта (експертів) після проведення судової експертизи надати суду висновок судового експерта; провадження у справі 926/1050/24 зупинити до закінчення проведення судової експертизи; матеріали справи 926/1050/24 надіслати Чернівецькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 77 Д).

Ухвалою суду від 25.07.2024 року постановлено: поновити провадження у справі 926/1050/24; виправити допущену описку в мотивувальній та резолютивній частинах ухвали суду від 10.07.2024 року, а саме замість не вірного "чи підпис від імені Томнюк В.Ф. в графі "Пломби та індикатори на збереження прийняв" в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/ встановлення/зняття/ заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В виконаний Томнюк В.Ф. чи іншою особою?" читати "чи підпис від імені ОСОБА_1 в графі Споживач (у рядку підпис) в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В виконаний Томнюк В.Ф. чи іншою особою?"; клопотання експерта вх. № 2196 - задовольнити, роз'яснити, що: - експериментальні зразки підпису Томнюк В.Ф. знаходяться в матеріалах справи (а.с. 159-168); - вільні зразки підпису Томнюк В.Ф., знаходяться в матеріалах справи в оригіналах заяви Томнюка В.Ф. до Компетентних органів, всіх кого це стосується - за належністю, від 11 липня 2023 року, заяви Томнюка В.Ф. до Компетентних органів, всіх кого це стосується - за належністю, від 29 листопада 2023 року, Договору купівлі-продажу об?єкту будівлі від 03-го грудня 2021, зареєстрованого в реєстрі вчинення нотаріальних дій за реєстраційним номером № 1817, Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 03 грудня 2021, зареєстрованого в реєстрі вчинення нотаріальних дій за реєстраційним номером № 1818; Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 03 грудня 2021, Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 03 грудня 2021 (а.с. 149-154);- умовно вільні зразки підпису Томнюк В.Ф., знаходяться в матеріалах справи в позовній заяві (а.с. 17), клопотаннях (а.с. 100, 103, 148), розписках (а.с. 113, 131, 139); провадження у справі № 926/1050/24 - зупинити; матеріали справи № 926/1050/24 скерувати Чернівецькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 77 Д) для продовження проведення почеркознавчої експертизи.

Ухвалою суду від 02.09.2024 року постановлено: поновити провадження у справі 926/1050/24; досліджуваний підпис в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/роз-пломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В від імені ОСОБА_1 вважати досліджуваним підписом від імені ОСОБА_1 ; провадження у справі № 926/1050/24 - зупинити; матеріали справи № 926/1050/24 скерувати Чернівецькому науково-дослідному експертно- криміналістичному центру МВС України (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 77 Д) для продовження проведення почеркознавчої експертизи.

13.09.2024 року на адресу суду від Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України повернулись матеріали справи 926/1050/24 разом із висновком судового експерта за вх. № 2751.

Ухвалою суду від 19.09.2024 року поновлено провадження у справі, розгляд справи в підготовчому засіданні призначено на 01.10.2024 року о 12:00 год.

01.10.2024 року від представника відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи обґрунтоване необхідністю ознайомитись з висновком експерта та надати свої пояснення.

В судовому засіданні 01.10.2024 представник відповідача просила оголосити перерву та надати можливість ознайомитись з матеріалами та підготувати свої пояснення. Позивач та його представник не заперечували проти оголошення перерви.

Судом оголошена перерва до 10.10.2024 року о 11:30 год.

Після судового засідання 01.10.2024 року від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи заяви-показання свідка ОСОБА_2 вх. № 2968.

04.10.2024 року через відділ документального та інформаційного забезпечення суду від позивача надійшло клопотання про призначення повторної судової почеркознавчої експертизи вх. № 2512. Обґрунтовуючи подане клопотання позивач посилається на те, що з висновком експерта Стадник А.О. № CE-19/126-24/8246-ПЧ від 11.09.2024 року не погоджується, та вважає, що він має наявні і очевидні сумніви у своїй правильності і об'єктивності, є необґрунтованим та суперечить іншим матеріалам справи. Так експерт зовсім не дослідив і не дав відповіді чи рукописний напис прізвища “ ОСОБА_3 » та букв ініціалів “В.Ф.» в графі “Споживач» (крім підпису) вчинений ним чи іншою особою. Також із всіх доданих до справи оригіналів документів, де містяться його підпис та повний запис його рукою правильного прізвища і ініціалів, підписаних щомісячних звітів про спожиту електроенергію за 2023 рік, які надані до справи відповідачем і в яких містяться підписи за всі останні місяці перед складанням оскаржуваного акту від 21.06.2023 року, а також всі експериментальні зразки його підпису взяті в судовому засіданні, - абсолютно і докорінно різняться від досліджуваного експертом підпису в графі “Споживач» в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/розпломбування/ встановлення/зняття/ заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В, це видно навіть не “спеціалісту - експерту», і ця розбіжність є просто очевидною. Враховуючи зазначене просить призначити повторну судову почеркознавчу експертизу на вирішення якої поставити наступне питання: "чи належить ОСОБА_1 підпис та написання прізвища і ініціалів, який значиться в графі “Споживач» Акту № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/розпломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000В в графі: “підпис» та “П.І.Б» Томюк В.Ф.; доручити проведення повторної судової почеркознавчої експертизи Львівському Науково-Дослідному інституту судових експертиз та права.

Ухвалою суду від 10.10.2024 року постановлено: клопотання позивача про долучення до матеріалів справи заяви-показання свідка ОСОБА_2 вх. № 2968 - залишити без розгляду; клопотання позивача про призначення повторної судової почеркознавчої експертизи вх. № 2512 - задовольнити; призначити у справі № 926/1050/24 повторну судову почеркознавчу експертизу проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057 м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 6); перед експертом, що проводитиме судову експертизу поставити наступне запитання: "чи підпис від імені Томнюк В.Ф. в графі Споживач (у рядку підпис) в Акті № 23-18356 від 21.06.2023 року пломбування/розпломбування/ встановлення/зняття/заміни/технічної перевірки вузла обліку (засобів обліку) до 1000 В виконаний Томнюк В.Ф. чи іншою особою?"; провадження у справі 926/1050/24 зупинити до закінчення проведення повторної судової експертизи.

22.08.2025 року на адресу суду від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз повернулись матеріали справи 926/1050/24 разом із висновком судового експерта за вх. № 3387.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року постановлено поновити провадження у справі, розгляд справи в підготовчому засіданні призначити на 16.09.2025 року - 14:00 год.

04.09.2025 року через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про ознайомлення із матеріалами справи вх. № 3569.

16.09.2025 року через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшли письмові пояснення вх. № 3734.

Ухвалою суду від 16.09.2025 року постановлено закрити підготовче засідання та призначити справу до розгляду по суті на 25.09.2025 року о 12:00 год.

25.09.2025 року через відділ документального та інформаційного забезпечення суду від представника позивача надійшла заява вх. № 3206 згідно якої просить відкласти розгляд справи призначений на 25.09.2025 року на іншу дату.

Також, 25.09.2025 року через відділ документального та інформаційного забезпечення суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи вх. № 3211.

Ухвалою суду від 25.09.2025 року постановлено розгляд справи по суті відкласти на 07 жовтня 2025 року - 11:30 год. за участю представників сторін.

В судовому засіданні 07 жовтня 2025 року представник позивача та позивач просили суд задовольнити позовні вимоги позову, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

ІІІ. Фактичні обставини справи встановлені судом.

04.12.2018 року між фізичною особою-підприємцем Томнюком В.Ф. та АТ "Чернівціобленерго" укладено договір про постачання електричної енергії № 616, за яким постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 30 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком № 7.1«Перелік місць встановлення електролічильників, за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів», а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електроенергії: ТІ. оп.3; Л-3; КТП-728 Т2. Оп.3 Л-3; КТП-728. Приєднана потужність становить (кВА) 30 кВт.

Також, ФОП Томюком В.Ф. були підписані додатки до договору № 616 про розподіл та постачання електроенергії від 04.12.2018 року: № 1 "Порядок розрахунків"; № 3 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; № 4 "Графік знаття показників засобів обліку та подання їх до Електропостачальної організації"; № 6 "Звіт про використану електроенергію"; № 7 "Перелік струмоприймачів цехів, площадок споживача"; № 7.1. "Перелік місць встановлення електролічильників, за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів", № 8 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії"; № 8.1. "Перелік точок розрахункового обліку реактивної електричної енергії", № 9 "Порядок розрахунків технологічних витрат"; № 10 "Порядок участі споживача в графіках обмеження електропостачання та графіках відключень"; № 11 "Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії"; № 13 "Узгоджений рівень надійності електропостачання тата показників якості електроенергії та межі балансової належності"; № 14 "Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі", згідно яких місцем знаходження струмоприймачів споживача є - Лісопильний цех за адресою: с. Розтоки, вул Головна, 76 «В».

Пунктом 9.4 договору № 616 про розподіл та постачання електроенергії зазначено, що цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 11.12.2018 року.

В подальшому ФОП Томнюк В.Ф. приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за об'єктом "Лісопильний цех" за адресою: вул. Головна, 76 «В», с. Розтоки, Вижницького району, Чернівецької області, на умовах укладеного між АТ "Чернівціобленерго" та ФОП Томнюком В.Ф. договору № 616 про розподіл та постачання електроенергії від 04.12.2018 року, шляхом фактичного споживання електричної енергії. Таким чином договір № 616 про розподіл та постачання електроенергії від 04.12.2018 року продовжив свою дію.

21.06.2023 року між сторонами підписано додаткову угоду до Договору споживання про надання послуг з розподілу електричної енергії № 616 від 04.12.2018 року (а.с. 38).

Згідно п. 1 додаткової угоди визначено внести зміни до п. 1 договору № 616 від 04.12.2018 року, а саме: змінити договір № 616 на № 616-С. Оператор системи продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 62 кВт величини якої по площадках вимірювання та точок продажу визначені: Додаток № 2 та Додаток № 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку» викласти в новій редакції.

Інші умови вищевказаного Договору, не змінені цією угодою, залишаються чинними у тій редакції, в якій вони викладені Сторонами раніше, і Сторони підтверджують їх обов'язковість для себе.

В додатках № 2 від 21.06.2023 року "Паспорт точки розподілу/передачі електричної енергії" адреса об'єкта електрифікації значиться: Лісопильний цех, вул. Головна, 76 «В» с. Розтоки Вижницького району Чернівецької області та вказані приєднана потужність за площадкою комерційного обліку:

ЕІС-код площадки комерційного обліку 62Z0643937779965- 31кВт;

ЕС-код площадки комерційного обліку 6224995959720079- 31кВт.

А в Додатку № 3 від 21.06.2023 року «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точки встановлення, тип тощо) вказано: ЕС-код точки 1 - 6220643937779965, 2 - 6274995959720079. Тин 1- NIK 2307 ARP3 T 1600 M 21, 2-12661686. Номер 1- 12663101.

Згідно даних щомісячних Звітів про використану електроенергію за січень-травень місяці 2023 року значяться два номера електролічильників (лісопильний цех) з показниками спожитої електроенергії: 139124 та 127742.

В червні місяці 2023 року значяться три номери електролічильників: 139124, 12661686 та 126663101 з показниками спожитої електроенергії.

З липня 2023 року по січень місяць 2024 року включно значяться вже два інші номери електролічильників з показниками спожитої електроенергії, які повністю співпадають з показниками в журналах обліку електроконтролерів: 126661686 та 12663101.

09.02.2024 року уповноваженими представниками АТ "Чернівціобленерго" інспекторами Грищенко О.М. (посв. № 33), ОСОБА_4 (посв. № 34), Лунгул К.В. (посв. № 35), пров. ін. Московчук В.А. (посв. № 36) проведено перевірку об'єкта споживача Лісопильний цех ЕІС-код 62Z0643937779965 за дресою: с. Розтоки вул. Головна, 76 «В».

За результатами вказаної перевірки складено Акт про порушення № CV 2551, яким зафіксовано, порушено п.п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: в частині зриву (відсутності) пломб з відбитками тавр ОСР АТ "Чернівціобленерго", внаслідок чого наявний доступ до струмоведучих частин в до облікових, облікових колах ВДЕ, інші дії споживача, а саме: самовільна зміна схеми підключення лічильника електроенергії, внаслідок чого спожита електрична енергія обліковується не в повному обсязі.

У п. 1 Акту про порушення CV 2551 від 09.02.2024 року зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача: місце встановлення: фасад приміщення, заводський номер: 12663101.

У п. 2 Акту про порушення CV 2551 від 09.02.2024 «Місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: міститься запис: кл.кришка лічильника 1 шт. - відсутня (зірвано), КДЕ 1шт. - відсутня (зірвано).

Відповідно до вимог п. 8.2.5. ПРРЕЕ Акт про порушення № CV 2550 від 09.02.2024 року було складено у двох примірниках у присутності чотирьох представників АТ "Чернівціобленерго": інспекторів Грищенко О.М., Савюк І.І., Лунгул К.В., пров. ін. Московчук В.А.

В пункті 11 Акту про порушення зазначено, що Споживачу або уповноваженій ним особі, необхідно з'явитися на засідання комісії по розгляду даного Акту 15.03.2024 року о 12:00 год. У разі неявки на засідання комісій цей Акт розглядається без участі вищезазначених осіб.

При складанні Акту була присутня, особа яка, допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача ОСОБА_1 , - ОСОБА_2 (паспорт громадянина України НОМЕР_1 ). ОСОБА_2 зауважень до складання акту не надав, від підпису в Акті відмовився, а тому у відповідності до вимог п.8.2.5. ПРРЕЕ, відмову від підпису, представниками ОСР було зафіксовано відеозйомкою. Крім того, ОСОБА_2 відмовився від отримання примірника Акту.

На поштову адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 2551 від 09.02.2024 року, яким споживача повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 15.03.2024 року о 12-00 год. за адресою смт. Путила, вул. Кобилянської, буд. 21 Путильський РЕМ. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

15.03.2024 року протоколом № 04 комісія по розгляду Акту про порушення № CV 2551 від 09.02.2024 року прийняла рішення провести нарахування вартості недооблікованої електричної енергії згідно підп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: зрив (відсутності) пломб з відбитками тавр ОСР АТ "Чернівціобленерго", внаслідок чого наявний доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку. Визначити величину розрахункового обсягу споживання електричної енергії протягом періоду порушення згідно п. 2 п. 8.4.2. глави 8.4. ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП № 312 14.03.2018 року із змінами і доповненнями.

Комісією зроблено висновок про те, що визначений обсяг недорахованої електричної енергії складає: 44 111 кВт*год. Збитки спричинені внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, згідно розрахунку складають 328619,89 грн.

Споживач ОСОБА_1 був присутній на засіданні комісії, щодо факту вчинення порушення надав пояснення, протокол не підписав.

Путильська дільниця АТ "Чернівціобленерго" виставила рахунок № 2551 від 15.03.2024 року на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 328619,89 грн, проте позивач зазначену суму не оплатив.

Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин дотримання відповідачем норм та приписів чинного законодавства при прийнятті рішення комісії АТ "Чернівціобленерго" з розгляду актів порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом № 4 від 15.03.2024 року та прийняте на підставі Акту про порушення № СV 2551 від 09.02.2024 року.

4. Норми права, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установлених законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.07.2019 зі справи № 904/3918/18).

Відповідно до ч. 2 статті 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Відповідно до приписів частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві, який зобов'язується оплатити її та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання.

Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", який набрав чинності 11 червня 2017 року, суб'єкти господарювання, які одночасно проводили діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, повинні протягом 18 місяців з дня набрання чинності зазначеним Законом (тобто, до 11 грудня 2018 року) здійснити юридичне відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб'єкти господарювання (обленерго), утому числі шляхом створення електропостачальника. Ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню.

За змістом ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Частиною першою статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (частина 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.11.2018 року №1462 з 01.01.2019 року АТ "Чернівціобленерго" анульовано ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевим (локальним) електричним мережам та постачання електричної енергії за регульованим тарифом та видано нову ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць господарської діяльності, а саме на території Чернівецької області.

Взаємовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються також "Правилами роздрібного ринку електричної енергії» (далі - ПРРЕЕ), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року № 312.

Відповідно до п. 7 вступної частини ПРРЕЕ передбачено, шо Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Згідно із пунктом 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які вимикають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно підпункту 2.1.4. пункту 2.1. ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634. 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Абзацом 2 пункту 2.1.7. визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Таким чином з 11.12.2018 року договірні відносини між АТ "Чернівціобленерго" та ФОП Томнюк В.Ф. щодо постачання електричної енергії за договором № 616 від 04.12.2018 року припинили свою дію, та з цієї ж дати між сторонами укладений новий договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом фактичного споживання електричної енергії.

За змістом п.п. 2-3 п. 5.1. ПРРЕЕ оператор системи має право, зокрема, проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) на: безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акту про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Таким чином, пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення, та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.

Такими особами згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

При цьому, визначення поняття "інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)", вжитого у підпунктах 1, 8 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ, надано у постанові Верховного Суду від 03.08.2021 у справі N 910/5998/20, відповідно до якої це "особа, яка має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу; має можливість допуску представників оператора системи до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи".

Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13. Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ), яким передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або ПРРЕЕ, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.

При цьому, ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати у акті про порушення документ, за яким відбулось встановлення особи.

Відповідно до позиції Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду, яка викладена в п. 16 постанови від 20.03.2019 у справі № 908/1865/17 представники оператора системи не мають права сумніватися в повноваженнях представника споживача, оскільки ця особа допустила їх до перевірки, чого не може зробити неуповноважена особа.

В акті зазначено, що його складено за участі іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача Джуряк В.М. (паспорт громадянина України НОМЕР_1 ).

Враховуючи те, що Джуряк В.М. знаходився на об'єкті позивача мав доступ до його приміщень та допустив представників позивача до перевірки, чого не може зробити неуповноважена особа, суд вважає, що акт про порушення складений за участю повноважного представника відповідача, як того вимагає пункт 8.2.5. ПРРЕЕ, у зв'язку з чим доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.

Згідно з пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Щодо проведення експертизи зірваної пломби суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності). Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.

Якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, оператор системи має право за заявою власника засобів вимірювальної техніки надати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу (за умови, що оператором системи не було направлено засоби вимірювальної техніки на експертизу до моменту отримання ним заяви власника засобів вимірювальної техніки). У цьому разі оператор системи в довільній формі складає акт про передачу засобів вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу, у якому зазначаються відомості про передані засоби, цілісність упаковки та пломб, установлених на ній, перелік питань від оператора системи для дослідження на експертизі та кінцевий термін надання оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу. Цей акт підписується представником оператора системи та споживачем/власником засобів вимірювальної техніки. Власник засобів вимірювальної техніки або споживач має протягом 30 календарних днів з дня отримання засобів вимірювальної техніки надати оператору системи документи, що підтверджують передачу цих засобів на експертизу. Якщо власником засобів вимірювальної техніки до моменту передачі засобів вимірювальної техніки на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави незалежно від результатів експертизи.

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2. цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Судом встановлено, що за об'єктом Позивача виявлено 2 порушення, серед яких, передбачене пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ в частині: «зрив (відсутність) пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на засобах вимірювальної техніки…» та пп. 3 п.8.4.2.: «інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (зміна схеми підключення електролічильника)», зважаючи на те, що порушення передбачене пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ є окремим від інших із передбачених Регулятором видів порушень, відтак комісією було прийнято рішення здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії саме згідно пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ: зрив (відсутність) пломби з відбитками тавр ОСР АТ «Чернівціобленерго».

При цьому в Акті про порушення, а також в протоколі не згадується термін «пошкодження», який в порядку п. 8.4.4. ПРРЕЕ, вимагає підтвердження експертизою, а зазначено саме відсутність, тобто даний вид порушення не підлягає експертному дослідженню, а тому позиція позивача не кореспондується із положеннями ПРРЕЕ.

Щодо відповідальності позивача за збереження пломб.

Відповідно до п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ умовою для встановлення факту порушення споживачем обов'язку щодо забезпечення ним збереження і цілісності, зокрема пломб, є встановлення виникнення у споживача відповідного обов'язку на підставі прямо визначеного наведеними нормами документа акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб.

Відповідно до підп. 1 п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

У зв'язку із цим, підставою для визначення споживачу оператором системи обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за наведеного порушення цілісності пломб, є фіксація цього порушення у відповідному акті про порушення, складеному у порядку, визначеному цими Правилами, а однією із обов'язкових умов наявність акту про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб.

Відсутність зазначеного акта про пломбування (або іншого документа тощо) виключає виникнення у споживача обов'язку, передбаченого підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, а, відповідно, виключає застосування до нього наслідків його порушення, зокрема і ті, які передбачені підпунктом 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ (висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18 січня 2022 року у справі №913/567/19 (913/153/21)).

Визначальним при вирішення такого спору є встановлення факту покладення відповідальності за збереження пломб на споживача, а саме: складення та підписання акту про збереження пломб, у відповідності до положень пунктів 3.31, 3.32 ПКЕЕ (постанова Верховного Суду від 13 квітня 2021 року у справі №17-14-01/1494 (925/1267/19)).

Як встановлено судом, 21.06.2023 року складено акт № 23-18356 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них, в якому зафіксовано встановлення, зокрема, пломби № 12663101 об'єкті споживача Лісопильний цех (фасад) с. Розтоки вул. Головна, 76 В. Вказаний акт в графі Споживач містить підпис.

Позивач заперечуючи підписання вказаного Акту, під час розгляду справи ініціював проведення судової почеркознавчої експертизи та повторної судової почеркознавчої експертизи.

Разом з тим, висновками судових почеркознавчих експертиз (№ СЕ-19/126-24/8246-ПЧ від 11.09.2024 та №10818/24-32 від 05.08.25) не підтверджено, що вказаний акт підписаний іншою особою, а не споживачем, отже, доводи позивача в цій частині судом відхиляються.

Відтак, підписаний акт № 23-18356 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них від 21.06.2023 року є належним доказом встановлення спірної пломби № 12663101 та передачу такої на зберігання споживачу.

Даний висновок суду узгоджується з позицією викладеною у постанові Західного апеляційного господарського суду від 01.04.2025 року у справі 926/2642/22.

Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10. ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт.год) розраховується за формулою: Wдоб = Р х tдоб х Кв (4), де:

Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача 1: доб приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

В п. 5 Акту про порушення № 2551 від 09.02.2024 року зафіксовано, що споживач не надав паспортні дані усіх наявних струмоприймачів та не забезпечив можливість провести вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, у зв'язку з чим, при розрахунку потужність була визначена згідно даних зазначених у п. 1.7 додатку № 2 до Договору про постачання електричної енергії - 31 кВт. При цьому, відповідно до даного додатку, тривалість роботи обладнання становить: цілодобово 24 години 7 днів на тиждень.

Пунктом 8.4.9. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2. цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

При здійсненні розрахунку було застосовано положення п. 8.4.9. та зменшено на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій було виявлено порушення, що підтверджується відомостями наведеними в розрахунку, який є додатком до Протоколу № 04 від 15.03.2024р. та який міститься в матеріалах справи.

Що ж стосується періоду, протягом якого споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ, визначено у відповідності п. 8.4.8. ПРРЕЕ, яким встановлено, що Пунктом 8.4.8. ПРРЕЕ визначається кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), де пп.1 передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1- 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2. цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Зважаючи на те, що дата останнього контрольного огляду - 21.06.2023р., відтак керуючись положеннями пп.1 п.8.4.8. ПРРЕЕ, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії було здійснено за період шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, а саме за період з 09.08.2023р. по 09.02.2024р. За підсумками проведеного розрахунку, з урахуванням всіх наведених обставин, обсяг необлікованої електричної енергії становить - 44 111 кВт/год, вартість якої 328619,89 грн, детальний опис проведеного розрахунку наведено в Додатку №1 до Протоколу, що міститься в матеріалах справи. Таким чином, розрахунок здійснений в порядку та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене суд приходить висновку, що позовні вимоги про визнання недійсним та скасування рішення комісії АТ "Чернівціобленерго" по розгляду Акту про порушення № СV 2551 від 09.02.2024 року, що оформлене протоколом № 04 від 15.03.2024 року є не доведеними, а тому не підлягають задоволенню.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. ст. 76-79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

ІV. Щодо розподілу судових витрат.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями ст. ст. 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволені позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 08.10.2025 року.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/

Суддя М.В. Швець